SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Nazdar chlapi. V inzerátech jsem si všiml, že někdo nabízí kompletní elektroniku z PP 315 a tak jsem si vzpomněl na kamaráda, který mi už v minulosti říkal, že mám doma COčko z jisté nejmenované firmy ve které se vyráběly vysokozdvižné vozíky. Věděl jsem jistě, že to je nějaký typ PP něco, ale nevěděl jsem ten typ přesně. Vždycky mi říkal, že tam chybí nějaké plošné spoje. Zdůvodňoval to, že za normálních okolností má ta svářečka nějaké paměti nastavení svař. parametrů, ale ten stroj byl u nějakého automatického ramena, které vařilo samo a to COčko bylo nějakým způsobem upravené(ta robotická ruka prý měla své paměti a proto se vyndaly některé ty desky). Podle mého názoru tedy COčko sloužilo jenom jako zdroj svařovacího proudu a k podávání drátu. Včera jsem mu volal co je to za typ a on říkal že PP 512(nebo tak nějak - prostě pětistovka), takže samozřejmě vidina, že by se koupila ta elektronika a celé se to zpravilo je v ....
Nemáte s tím někdo zkušenost nebo nevíte o co tam jde? Dokumentaci samozřejmě nemám a stroj je to, dá se říct zánovní. Určitě bysme to chtěli rozchodit, protože nové COčko takových parametrů musí být dneska velice drahé!!! Prý se s tim vařilo přímo zvedací zařízení a dělalo to tak 3cm sváry (myslím tloušťku samozřejmě). Kdo by to nechtěl mít doma.......
Příští týden bych měl k němu jít, tak bych udělal i nějaké fotky.
Předem dík za rady
Offline
ak pošleš viac info pomôžeme určite...
Offline
Tak jsem se k němu včera konečně dostal, ale po zběžné prohlídce (moc času sem neměl) jsem nevypozoroval, že by tam nějaký plošný spoj chyběl, takže jsem se domluvil, že někdy v budoucnu tam přijedu a zkusíme jí oživit, co to vůbec dělá nebo nedělá.
Nafotil jsem i pár fotek, ale nevím, jak je sem vložit?!?
Prosím poradte mi, jak sem ty obrázky dostat, abyste si je mohli prohlídnout.
Offline
Bohouši, pošlete mi ty fotky na mail (admin-zavináč-svarbazar.cz) a já vám pak dám odkazy na jejich zobrazení, nebo je sem rovnou vystavím, jo? Upload obrázků pro uživatele chystám do nové verze fóra, která se snad povede ještě v září.
Offline
Tak tady jsou ty slíbené fotky svářečky PP 500:
celá mašina byla, jak jsem čekal - v hrozném stavu (tuny prachu)
Vůbec poprvé jsem jsem viděl nějaký takovýto stroj otevřený (větší trafo jsem ve svářečce ještě neviděl)...
Ovládací panel
Detail na podavač drátu(předpokládám vodou chlazený, když je tam tolik trubiček)...
A zadní panel...
A to hlavní o co tam šlo - desky s elektronikou, které tam podle mě jsou všechny. Je to tam velice ”našlapané” a nezdá se mi, že by tam něco chybělo.
Samozřejmě, že to tam časem pojedu vyzkoušet, jestli to vůbec funguje, ale vůbec nevím, kdy se tam dostanu. Prosím napište mi cokoli o této svářečce, jestli s ní máte zkušenosti, jestli je dobrá, prostě cokoli!!!
Nejlepší by bylo, kdyby se k tomu mohla dostat dokumentace. Také nerozumím všem těm ovládacím prvkům. Samozřejmě většinu funkcí člověk intuitivně vytuší z obrázků, ale všechno dohromady nedám. Nevíte, na co jsou všechny ty knoflíky? A na co jsou na zadním panelu ty všechny zdířky?
Děkuji za jakoukoliv radu
Offline
Z tlačítek na levé straně rozeznám pouze poslední v horní řadě, to by mohl být vypínač. Poslední tři tlačítka v dolní řadě jsou programové přepínače spojené s ovládacími prvky program 1, 2, 3, kdy si navolíš u každého programu určité napětí a tomu odpovídající posuv drátu. Dále odhaduji, že by tam měl být přepínač mezi metodou pulz a zkrat.
Metoda zkrat je tu nazvána jako kontinuální svařování.
Dále je tu možnost svařovat pulzním režimem, ale hned na začátku upozorňuji na nutnost použití směsného plynu a velké zkušenosti s touto metodou!!! Na rozdíl od moderních pulzních zdrojů, kde vše ovládáš jedním encodérem, zde si musíš nastavit šest na sobě závislých hodnot.
První potenciometr je na nastavení horního pulzního proudu. Druhý na základní pulzní proud. Třetí je napětí pro horní proud. Čtvrtý je napětí pro dolní proud. V tom hnědém čtverečku by měli být časy pro horní a základní proud. U nových zdrojů je to dáno frekvencí, takže si myslím, že oba časy by mohly být stejné.
Přibližovací rychlost je asi jasná. Ten PIN konektor je asi dálkový ovladač.
Dále mi u toho chybí nějaký svazkový kabel na propojení zdroje s podavačem.
Já ten zdroj neznám, ale snad by tam měla jít i obalovaná elektroda.
Výstupy na tlumivce a jakési snad odpory by měli vědět spíše elektronici.
Možná by to chtělo předělat podavač na eurokoncovku hořáku. Na vodu tam výstupy jsou, ale ta u toho není.
Ale jak říká kamarád " voda se dá přidělat ke každému zdroji".
Offline
Ten konektor na propojení zdroje s podavačem je na zadní straně nad těma modrýma koncovkama (je to taky PIN konektor).
Offline
zdravím
Dalo byse z obyčejnýho ceóčka udělat i TIG svářečka ?třeba vyměnit hořák na TIG.
Děkuji
Offline
Bohužel nedalo. Tedy alespoň ne tak jednoduše, jak by se mohlo zdát. Proč tomu tak je se docela obšírně řešilo v tomto vláknu. Sice to bylo původně úplně jiné téma, ale ke konci se to nějak zvrtlo
Offline
Po letech otevírám tohle téma, protože se musím pochlubit tím, že jsem měl dnes předčasného ježíška To nefunkčí PPčko, které popisuji na začátku vlákna jsem si totiž přivezl dneska domů - a úplně zadarmo Ten kamarád mi ho prostě věnoval, protože mu tam překáželo, takže časem se určitě pustím do opravy. Nejdřív ho musím vyfoukat vzduchem, protože je hrozně zaprášené a pak udělám obhlídku v jakém je stavu a co všechno chybí. Už teď vím, že chybí hořák, kabely, nějaké kladky v podavači, taky jsem zahlídnul nějaký odpojený dráty...no prostě tam bude práce jak na kostele. No každopádně sehnat zadarmo PP500.21 je docela slušný, né? Chtěl bych Vás požádat, zda-li někdo nemá náhodou el.schéma a manuál? Určitě by mi to usnadnilo opravu. Dočetl jsem se, že kolega Zděšte má dobré zkušenosti s těmito stroji, tak už teď se těším na "spolupráci" Časem doplním informace + nějaké fotky
Offline
Dobrý den,
právě probíhá velká gratulace: PP je opravdové štísko svářeče, který umí a je svářeč.
Tak doho. Ať to frčí. Podle fotografií soudím, že zařízení je kompletní.
S pozdavem Zdeště
Editoval zdeště (06-11-2010 14:20:23)
Offline
Moc děkuji za gratulaci, taky si myslím, že jsem udělal dobře. Jen bych se Vás chtěl zeptat na jistou věc, když těmto strojům rozumíte a máte s nimy zkušenosti. Nikde jsem neviděl, že by někdo nabízel dokumentaci k PP500.21, ale PP315.21 je nabízena poměrně často. Mám možnost sehnat úplnou dokumentaci k PP315.21 (návod + servisní dokumentace) a tak se chci zeptat jaký je rozdíl mezi těmito stroji? Předpokládám, že ovládací část by mohla být stejná, ale v silové určitě rozdíly budou. Jde mi jen o to, kdybych objednal tu kompletní dokumentaci na 315, jestli mi nebude k ničemu, třeba kvůli velkým rozdílům.....
Děkuji za odpověď
Offline
Dobrý den,
jednotka řízení je stejná, silová část je v zásadě také stejná, jen jsou použity "silnější" komponenty. Například pomocný zdroj, který udržuje minimální napětí na 18V je v PP 315 tvořen šesticí diod D822-35-06 a v 500 je sestaven ze tří bezpotenciálových modulů MD ........ .
Dokumentace z PP 315 Vám rozhodně poslouží k dobré orientaci v PP 500. Je fakt, že jsem nikdy úplnou dokumentaci nevlastnil.
Předpokládám, že s oživením zdroje potíže nebudou, pokud jej někdo již před Vámi nebrakoval. Jen jednotka umí zamotat pořádně hlavu. Ostatně to byl vždy velký problém údržbářů a servisních odborníků, že nebyli důslední a zařízení neopravili a stále jen jej hanily a zavrhovaly.
Jednotka nemá záludnosti a v mnoha případech je zařízení pro údajnou poruchu řízení, ale problémy bývají ponejvíce s podavačem a hořákem.
Časem určitě přijdete na to, že výkon zdroje je opravdu velký a do domácí dílny se spíše hodí 315.
S pozdravem Zdeště
Offline
Tak s tím, že bych využil celý rozsah "pětistovky" ani nepočítám, protože lodě ani mosty nezpravuju Na to bych neměl ani jističe v přípojce Dnes jsem se na ni byl podívat, oprášil jsem ji, oddekloval a opticky prolédl celý stroj. Našel jsem několik nesrovnalostí.
Nejdříve ty triviální:
1) síťová šňůra je uštípnutá (maličkost)
2) ve stroji jsou 3 porcelénové pojistky a po kontrole jsem zjistil, že jsou mechanicky polámané
Složitější:
1) Zjistil jsem, že v tom řízeném usměrňovači, který je tvořený šesticí tyristorů jsou 3 moduly, které pravděpodobně ovládají řídicí elektrody tyristorů (soudě podle malých transformátorků - zřejmě galvanické oddělení). Ty moduly tam jsou jenom dva a třetí chybí. Vysí tam pouze dráty a ve spodním plechu jsou šroubky. Ostatní dva tam jsou a na nich jsou ty klasický teslácký foliový kondenzátory (hnědý), který jsou popraskaný. Kondenzátory se vymění snadno, ale horší to bude s tím chybějícím modulem (kvůli těm trafíčkům). Myslíte, že bych sehnal celý modul? Popřípadě budu muset namotat....
2) Další problém jsem objevil v zadní části stroje mezi tlumivkou a spodním ventilátorem. Vysí tam svazek 4 vodičů (podle značení asi čísla 51 až 54 - dva červené a dva bílé), který je uštípnutý. Podle délky by dosáhl až na svorkovnici transformátoru svařovacího proudu, ale tam asi patřit nebude. Nemohlo to být napojení na tu robotickou ruku, kde původně tento stroj stál?
Později nafotím nějaké fotky a jestli najdu něco dalšího, tak dám vědět. Podavač drátu jsem ještě neprohlížel. Každopádně zatím děkuji za cené informace uživateli Zdeště Jdu si zjednat tu dokumentaci pro PP 315, až je doma co nejdříve.
Jinak jaký hořák si mám pořídit? Předpokládám nějaký z řady RD, že jo? Bude mi stačit vzduchem chlazený, protože vysoké proudy stejně nevyužiju a vodníka nemám.
Editoval Bohouš (06-11-2010 18:24:44)
Offline
Dobrý den,
Zapalovací modul asi seženete, kondenzátory jsou většinou vpořádku to jen mráz roztrhal jejich obaly. Co se týká nějakých kabelů 51 -54 nemohu sloužit, bylo by to třeba vidět. Ale podívejte se, kde jsou druhým koncem zapojeny a třeba se dopátráme výsledku. Co se týká připojení robota, tak ten by měl být připojen přes kruhový konektor na panelu ovládání. Tudy počítač zadává pokyn svářecímu zdroji. Napádá mne jen to, že kabely 51-54 by mohly být vyvedené snímání napětí a proudu popř. otáček podavače pro robota??? je to jen hypotéza!!!!
Hořák, je zcela jedno jaký pořídíte zda RS, RD, TB, MB apod. jen musí odpovídat příslušnému přenášenému výkonu ,pokud nevybavíte zařízení EUROkoncovkou potom budete muset namontovat ZEZ koncovku na hořák, ale to není žádný problém. S případnými potřebami ND Vám pomohu.
S pozdravem Zdeště
Editoval zdeště (06-11-2010 21:01:21)
Offline
Tak to jste mě potěšil, že tento modul se dá sehnat. Vy byste věděl přímo kde? Co se týče toho svazku kabelů, určitě se mrknu kam vedou, ale bude to oříšek, protože vedou do poměrně tlustého svazku který vede okolo stykače. Možná počkám až na tu dokumentaci, tam to snad bude nakreslený. Jinak ten svazek těch 4 vodičů je vidět před tím ventilátorem (na druhé fotce). S tím připojením k robotovi máte nejspíš pravdu, že se využívá ten konektor na přední straně, je to i logické. Ty řady těch hořáků si tedy prohlídnu a vyberu nejvhodnější. Co říkáte na takový RD 25 od Binzelu? Jen si nejsem jistý délkou. Je ten 4 kladkový podavač schopný obsloužit 5m hořák? Děkuji Zdeště, Vaší nabídku ND určitě využiji
Editoval Bohouš (06-11-2010 21:38:14)
Offline
Dobrý den,
Hořák RD byl a je, dle mého názoru, hořák osvědčený zvláště jeho rukojeť je zcela univerzální, vestavěný spinač a solidní odlehčovací pružina nebyla ještě ničím "novým " překonána. Škoda, že se ABICOR /binzel/ zapojil do různých modernizací a plastových pokusů.
Podobně se vynachází i rukojeť firmy Trafimet. Ta, i když už má módní kloub /který nic neřeší/ , tak zde je opět zachována kvalitní pružina, opět univerzální použití. Solidní ergonometrie je přece jen trošku dál než RD.
Váš podavač utáhne i slona. Něco tak robustního se dnes již nevidí.
RD 25- 5m je dobrá volba, jeho zatěžovatel jej předurčuje pro střední zátěž což pro běžné požadavky stačí.
Ty dráty na 2. foto nejsou náhodou napájení ventilátorů?
S pozdravem Zdeště
Nenapsal jste, zda jste zařízení již spustil.
Offline
Mě osobně se taky hořák RD 25 E5 (ZEZ) líbí a zamlouvá. Asi ho rovnou objednám. Jsem jedině rád, že podavač je natolik silný, že zvládne 5m hořák - je to i praktické. Mašina může stát u zdi a s hořákem se dá běhat okolo stolu Jinak ty dráty určitě nejsou od ventilátorů, ty připojený jsou, na to jsem koukal. Tyhle jsou stejné barvy a průřezu, jako většina signálových vodičů uvnitř stroje. Musí to být od něčeho uštípnutý, protože jsou na konci jen ty trubičky s popisky (51, 52, 53 a 54). Ještě jsem to vůbez nezapínal, to bych se určitě pochlubil Dokud neopravím podavač, neseženu hořák, ten chybějící modul, nevyměním ty poškozený pojistky, tak to zkoušet nebudu. Ještě jsem to ani nevyfoukal tím vzduchem. Jako první rozhodně potřebuju tu dokumentaci - bez ní budu pořád jenom tápat.
Offline
Tak jsem udělal pár fotek s detaily svářečky a zatím objevených defektů:
Zde je ten uštípnutý svazek - od ventilátorů opravdu není
Zde je detail toho chybějícího modulu
Řídící deska
Přední panel, kde pravděpodobně chybí nějaký spínač. Je to originál nebo to bylo přidělávaný dodatečně?
Vpředu bočník a vzadu jsou ty porcelánový pojistky, který jsou taky rozbitý
Tlumivka a transformátor
Z boku
Zdroj
Všiml jsem si, že jeden IO (MHZ185) má ohnutý jeden pin směrem nahoru. To asi není OK, co?
Chtěl jsem udělat ještě fotky podavače, ale náhle mi zhebnul foťák, tak snad jindy. Každopádně až to vyfoukam vzduchem, tak se možná ukáže ještě víc defektů
Editoval Bohouš (07-11-2010 15:50:52)
Offline
S hořákem 5m jsou problémy i na 4-kladkovém podavači, vyžaduje častou údržbu a musí být co nejvíce narovnaný, moc nedoporučuju.
S mašinou jistě pomůže zdejší odborník zdeště
Offline
Jako velkou výhodu bych viděl klasickou elektroniku bez počítače , která se dá jednoduše opravit , je-li schema . Bude třeba změřit a vyměnit kondíky , všechny . Také ty Isostaty (přepínače) budou díky přídělu prachu nespolehlivé-vyměnit . Otázka pro kolegu zdeště , kdopak asi motal tato trafa ? Tuto konstrukci (mechanickou) jsem ještě neviděl . Krásné už na pohled . Pro seřízení tyristorového usměrňovače bude třeba osciloskop .
Offline
Dobrý den, otázka na místě.
Trafa do PP 315 a ZU 315 si vinuli v Bratislavě nápad to byl údajně Slováka odborníka maďarského původu. Vinutá cívka i vinuté jádro vychází velmi efektivně. Podobně jako C jádro.
Seřízení usměrňovače není třeba. Ve chvíli, jakmile dosáhnete správné funkce logické sítě TTL logiky se nemusí nic nastavovat, jen maximální napětí. Minimum je dáno pomocným zdrojem 18V.
Příteli bobobo, kondenzátory, je sice možné plošně měnit, ale zbytečně, pokud mají svod potom se to projeví vemi rychle a ty, co jsou ve zp. vazbě se projeví při měření TTL, ostatní malé elyty jsou v časovacích obvodech a opět, vadné jsou snadno identifikovatelné postupným měřením. Izostat není třeba měnit je to spousta práce a vzhledem k oboustrannému spoji i nepříjemná. Pokud je mechanicky nepoškozený, stačí je vyčistit a je to. Izostat se totiž v tomto stroji zas tak moc nepoužívá, tak že je většinou zachovalý. Varuji před neuváženým zákrokem je to slepá ulička.
S pozdravem Zdeště
P.S. na 5. fotografii jste zakroužkoval otvor. Tak tento otvor je na kontrolku s telefonní žárovkou 24V. Myslím si, že vniřní patice bude nepoškozená jen tam chybí ta krytka, která je zátoveň pouzdrem pro žárovku. Kontrolka je označením chodu stroje.
Editoval zdeště (08-11-2010 19:55:51)
Offline