SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#1 02-12-2018 10:35:03

Charon
Člen
Místo: Praha

Staré stroje a proč jsou lepší než nové

Zkuste mi někdo vysvětlit proč je takový zájem o staré stroje a netvrďte, stará kvalitní práce. Tehdy se také šetřilo, jak na práci, na zpracování, tak na materiálu. A to kvůli ceně, času, nebo pro to že materiál nebyl k mání, potřebná technologie byla nedostupná nebo hodně drahá. Starý stroje jsou opotřebený, je nedostatek náhradních dílů, nedostatek příslušenství, velká váha a rozměr, mnohdy neodborná oprava. Většina problémů se zjistí až po několika dnech provozu nebo detailním zkoumání, který nelze dělat při koupi. Počítat s tím, že stroj byl navržen na hodně hodin provozu v průmyslu a tak ještě není oběhaný mi připadá jako krátkozraké.

Jsou pochopitelný auta veteráni, to je koníček (nebo uložení peněz), celý rok na něm majitel dělá, hraje si, aby pak jednou vyjel na sraz. Ale u strojů, kde cílem je pomocí stroje něco vyrobit a ne rekonstruovat stroj?

Není lepší se zaměřit na stávající stroje a najít kompromis mezi cenou a kvalitou, případně co se musí udělat pro dobrou funkci (nebo jaké limity budou), než opěvovat staré herky?

#2 02-12-2018 11:18:38

varok
Člen

Re: Staré stroje a proč jsou lepší než nové

Co třeba vzhled, že se někomu prostě líbí ty starší mašiny než ty nové? Samý plast, sám oblouk, mě se to osobně taky moc nelíbí. Líbí se mi taky starší mašiny, ale buď nejsou k mání, nebo lidi neví co za ně chtít. Jak jste psal, veterána lidi opravují, tak proč by to nemohlo být i u svářeček? A koukněte na ty slavné modré Einhel, GUDE, T.I.P, Telwin a Hekules, nevím co ještě. To považujete za kvalitou srovnatelné s těmi starými mašinami? Nenechte se vysmát. Ty starší mašiny, když nepočítám ty obrovské monstra typu WLSP 315, různé UNImig, UTA a bůhví co teď nepočítám, ale i ty starší ESAB, ETP Compact a jiné jsou spolehlivé. Můžete svařovat opravdu dlouhé minuty, né jako u těch dnešních krámů, kde svařujete 5minut a už vypíná ochrana, že je to přehřáté. Pokud by někdo nabídnul starší kousek za rozumný peníz, klidně bych nějaký koupil a zrenovoval si. Ale za starou mašinu třeba 20 roku starou chtít třeba 20 000,- kč? Nejsem blázen. A v neposlední řadě asi i šroťáci, kteří ty mašiny rozebírají a odváží do šrotu. Jestli se to vyplatí nevím, ale asi ano.

Telwin Bimax 4.195, Omicron GAMA 1900L HF
NEJSEM ELEKTRIKÁŘ!!!

#3 02-12-2018 11:38:17

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové

Švagr mého bratrance má firmu, která se specializuje na přestavby starých strojů na NC. Samozřejmostí je nejdříve dát stroj mechanicky do bezvadného stavu. Jedná se o frézky a brusky. O upravené stroje je velký zájem. Já jsem "revitalozoval " vrtačku TOS V16. Jediné co bylo sktečně opotřebené byla upínací deska. Trochu opotřebený byl pastorek na zvedání vřetene. Ten šel jen obrátit, aby byla zatěžována druhá strana zubů. Výměna ložisek, vyrovnání vřetene a vrtačka je jako nová, navíc doplněná frekvenčním měničem.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3584_dscf0802.jpg

TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

#4 02-12-2018 11:38:23

SO 545
Člen

Ak to vezmeme skratka tak napr: kovoobrabaci stroj sustruh , frezka , stlpova vrtacka atd stali trebars to co nove auto ...
Tak je to aj dnes /ak chces nieco nove a aspon trochu na urovni/

Pri zvarackach je to podobne...
a tu pribudne kazdy tyzden dotaz na ten najtazsi lowend /inac povedane smejd/ ci to stoji zato kupit.... NESTOJI.
Tak ako davnejsie tak aj dnes kvalita nieco stoji akurat davnesie nikto nepredaval 250Amper zvaracku za 150e ....
a novy pseudo sustruh z plastu ktory MUSIS rozobrat vymenit kolieska , spravit vedenia , loziska ...x y dalsich veci a aj tak to bude skoro na nic...
ale hlavne ze to stoji do 500e

Mam doma na hranie nastrojarsku frezku FUS 22 Rumunsku. Nova s prislusenstvom stala vraj cca 200 000Kcs ...
Mna vysla aj s full servisom nieco na 2500e a stalo to zato...
Do novej TIG zvaracky som nasypal este o trochu viac.... ale stalo to zato a oplatilo sa setrit...
Mig-Mag som kupoval v 98 za 40000sk ale dodnes nelutujem

V naradi mam cca 30000e ale to je nakupene za viac ako 20rocne obdobie tak to az tak nebolelo :-)

Makam rukami a kazdu korunu si musim nasetrit ale neutujem to minut za nieco co bude sluzit k spokojnosti.

#5 02-12-2018 11:59:14

pat
Člen
Místo: Č.R.

Tak musí se porovnávat  mašina ve stejné třídě. Já  mám soustruh SN 50 . No a když se podíváš jaká to je masa materiálu tak uznáš že pod milion to nikdo neudělá. Tak to nemůžeš srovnávat  s nějakou mašinkou v poloviční velikosti . Je to stará  mašina tak že byla.

#6 02-12-2018 12:24:22

varok
Člen

No ale o tom to je, ne? Že kdysy se vyráběly mašiny z pořádného kvalitního materiálu, masivní, velká hmotnost. Co bylo kdysy z třeba 15mm litiny, dnes není problém vidět z 5mm chatrného kovu neznámé kvality. Váha celého stroje desetinová a o výkonech nemůže být ani řeč.

NEJSEM ELEKTRIKÁŘ!!!

#7 02-12-2018 12:35:11

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11

Tak si vem treba WLSP  315 takove trafo nema ZÁDNÁ nova svařečka a řídící elektronika a podavač se se dá lehce vyměnit.Sám mam doma WMP 200 takhle zrekonstruovanou(navic s transduktorem takže mam plynule nastavitelbe napětí) Pokud nebudu brat na vědomí moderní incertorove Mag stroje tak žadna odbocková svařečkka tak pěkně nesvaří!!
Dale mam vic než 50 let state vrtacky ktere jsem kompletně zrenovoval na tu mensí dal měnič a na větší dvouotackový motor a při minimalní udržbě bez vůlí vydrží desítky a desítky let!

Ty stroje totiš nebyly konstruovány jen kvuli maximalnímu zisku třeba motory a vřetena byly postaveny na trvaly provoz(ne jako dnes mnohe brusky co mužou běžet 10 minut a 30 pak chladnout!).

Je pravda že elektronika dříve nebyla na takove urovni o to bytelněji a  odolněji byla aplikovana proto mnoha 40 let i vic stara elektronika funguje stale a nove věci odejdou sotva po dvou letech.

Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

#8 02-12-2018 13:00:41

pat
Člen

Honza 007...... víš u svářeček je to zase trochu jinak, já píši o mechanickém obrábění.
Varok .....ty stroje se dělají pořád ale nenajdeš je na stránkách hobíku, cena takového stroje jde přes milion. Ano má to různá odčítáni a přičítáni ,ke klikám jsou přidaná serva . I vizuálně to vypadá lépe. Stále se ale musíš soudně podívat  jaká to je masa matroše.  Nemužeš to srovnávat s hobíkem v jiné mechanické třídě.

#9 02-12-2018 13:55:23

davor
Člen
Místo: MSK

pat napsal(a):

Stále se ale musíš soudně podívat  jaká to je masa matroše.  Nemužeš to srovnávat s hobíkem v jiné mechanické třídě...

Přesně o to jde. Na stroječku se 40kg ložem nelze dosáhnout efektivity obrábění jako na 4t mašině. A pro hobby podmínky je i dost limitující prostor...

Telwin Tecnica 144, [url=http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110195#p110195]MacAllister MSMW200A[/url], Proteco P800E-C, ERS-50, Meva Pb :-)

#10 02-12-2018 14:17:13

pat
Člen

Cokoli nějak limituje  je problém. Pak se to nedá srovnávat s tím  co nemá limit big_smile

#11 02-12-2018 14:25:08

ihlan
Člen
Místo: Nový Svet

Trosku dalej od otazky ale odporucam hlavne ceskej strane pozret si dokument o zbrojovke
https://kultura.pravda.sk/film-a-televi … obrazovke/
Tam je vidiet ze nielen stare stroje na vyrobu dnesnej vojenskej techniky ale aj 70+ ludi ktori tam este pracuju.
neviem presne ako sa to volalo islo to asi 2 mesiace spatne mozno to niekto tiez videl bolo to velmi smutne
ako pani s velkym trasenim vazi miligramy trhaviny do municie pre hufnicu a bolo tam vidno poctive stare stroje.

Charon na slovensku v trencine napriklad firma vykupuje stare sustruhy a repasuje ich vedia vyrobit nahradne diely.
Toto pri tej lacnej cine nieje pokazi sa o 5 rokov ten model nezozenies kvalita odliatkov je mizerna ostatne uz napisali.

Doplnam linky - ktore som neskor dohladal
Mozno to bolo toto https://www.csfd.cz/film/635706-budujem … komentare/
Nasiel som aj nejaky link mozno to pojde aj ludom v CZ
https://www.tv-archiv.sk/budujeme-slove … 018-21-30#
alebo priamy link na RTVS.archiv http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/136 … r-TvPlayer

Editoval ihlan (02-12-2018 16:29:16)

Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O

#12 02-12-2018 14:36:10

rcp
Člen

ihlan napsal(a):

.... ale aj 70+ ludi ktori tam este pracuju.
neviem presne ako sa to volalo islo to asi 2 mesiace spatne mozno to niekto tiez videl bolo to velmi smutne
ako pani s velkym trasenim vazi miligramy trhaviny do municie pre hufnicu .....

Niekde som cital uvahu, ze dnesna generacia, ak sa aj dochodku nedozije, bude musiet pracovat - v presypacich hodinach big_smilebig_smile

Niekedy mam obavy, ze k tomu naozaj smerujeme .....

Fronius MagicWave 3000 Job + FK 2500 FC + TTW 3000AF
Fronius MagicWave 230i + CU600t + THP300i + TTB300A/P
Fronius TransSteel 2200 + MTG 2100
Fronius Vizor 4000 AIR Professional, Fronius Vizor 3000 AIR Professional, Speedglas 9100XXi

#13 02-12-2018 14:38:07

pat
Člen

No chtěl jsem se podívat a nebylo na co  já to nespustím. Ale to je jedno co bylo to bylo. Je třeba jít dál.

#14 02-12-2018 15:48:28

ihlan
Člen
Místo: Nový Svet

no neviem ci to dokaze pozret pat alebo mat ale s VLC alebo podporou playlistu by to mohol zvladnut nejaky uzivatel.
https://uloz.to/!wx52jjPcgL5u/historia-zbrojovka-rar heslo dokument
nejde to spojit do jedneho videa potom sa rozbije audio/video stopa treba skusit VLC alebo kliknut na play.m3u

takto rozbite na 120malickych suborov to dava ten server ak niekto vie ako to inak dumpnut nech napise do emailu.
pozeram ze som to 70minut odtial kuchal... tak si to vaz pat tongue

Potom su tam kratucke zabery na vyrobu a su tam hlavne tie stare sustruhy nove stroje som tam nepostrehol.
(inak je to velmi pekny dokument aj ta paralela s romskym kovacom je pekna vychoval synov a ma sikovnu vnucku)

Editoval ihlan (02-12-2018 16:13:30)

Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O

#15 02-12-2018 16:15:26

Charon
Člen

Jasně, starý stroje jsou masivní a to navozuje pocit serióznosti. Starý stroje z nějakého důvodu přežily do současnosti, bud že byly dobře udělaný a na svou dobu byly špičkou nebo měly štěstí. O těch ostatních se asi nebavíme. Cena tomu odpovídala a mnohdy se kupovaly pro to, že nic jiného nebylo.

Třeba takové svářečky, veliké trafo, hodně železa, hodně mědi, (skoro) žádná elektronika. V podstatě nezničitelné. Ideální do rozvojové země kde se dá opravit na koleně s tím, co se kolem najde. Přemísťování se řeší multiplikací lidské síly a prostor nic nestojí, špatně se to krade (musí se to uloupit).

Jeden takový krasavec, cena 600EUR:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/5816_saldatrice_rotativa_2.jpg

Za tu cenu nepořídíte nový nezničitelný stroj, opravitelný na koleně. Jenže se ten nový stroj vejde do skříně a v klidu ho přenesete sami. Asi nevydrží pracovat v jednom kuse tak dlouho jako ten Triodyn, ale dostanete ho tam, kde potřebujete svářet.

Snažím se výhodu starých strojů pochopit a srovnávat srovnatelné. Třeba podle funkce. Když je potřeba mini soustruh, myšleno soustruh vnější délkou do 1 metru, váhou do 60 kg (má jít přenést) tak nemůže mít lože 200Kg a délku pro obrobek 1,2 metru.

Editoval Charon (02-12-2018 16:17:53)

#16 02-12-2018 16:26:19

pat
Člen

No já si ještě pamatuji Triodyny v práci hukot a doma ještě hučela hlava  .To opravdu někdo koupil za 600 ? Já to  odvezl do šrotu, ale je to deset let

#17 02-12-2018 16:50:16

varok
Člen

Charon, tak potom nechápu co tady řešíte. Triodinu jsme měli na vojně na hale, kde se opravovala technika- tanky, BVP, různé náklaďáky apod. Kravál hrozný, ale svařovalo to na svoji dobu nádherně.
Co myslíte tím, že o ostatních se nebudeme bavit? To jako že v době někde kolem 80.-90. let se daly koupit šroty jako dnes? Tuhle dobu si moc nepamatuji, byl jsem ještě prcek, ale co vím tak zběžně, byly trafa samodomo, ty TMB, RTB, JS 90, UTA 200 a z větších asi WTU 315, 400 apod. Ty posledně jmenované jsme měli na učňáku a svařovali moc pěkně. Nějaké COčka asi pro domácí práce nebyly, nebo ano? Všechno těžké, ale jak už bylo psáno, předimenzované, dobře navržené. Co jsme měli v práci UTA 200, tu červenou, zapojenou na 3x400V, svařovala perfektně. I po hodině svařování např. na 120A pořád jela, z větráku šel vlažný vzduch. To co koupíte dnes, ty různé marketovky, po pár minutách i chodu na prázdno je trafo teplé. Při svařování na řekněme 80A trafo po pár minutách vařící, nejde na něm udržet ruka a ty parodie na větrák co jsou uvnitř toho moc neuchladí. Kdysy se prostě trafa navíjely stylem, aby vydržely maximální proud delší dobu. Co měl kdysy strejda trafo samodomo, max. proud nevím, ale kolem 100A, jen střídavý proud takže rutilky, ale svářečka mohla jet na maximum i hodinu. Sice trafo bylo teplé, ale dalo se na něm udržet ruka. Váha odhadem 25kg? Kolik váží ty dnešní střídavé trafa z marketů, plácnu 5kg se vším všudy?

Editoval varok (02-12-2018 16:52:08)

NEJSEM ELEKTRIKÁŘ!!!

#18 02-12-2018 17:11:51

jirkati
Moderator
Místo: Liberec

Pokud někdo ještě máte Triodynu a invertor a umíte zapálit oblouk náškrabem, zkuste porovnat svařování obou typů zdrojů. Budete zírat, jak precizně hoří oblouk na Triodyně. A jak se skutečně mění hoření oblouku při změnách svařovacího proudu. 
Když jsem se ještě v dávných dobách živil prací vlstních rukou, tak jsem trval na tom, že s "mojí"  Triodyn 220 jsem svařoval jen já. Vozil jsem ji i na zahraniční montáže, jednou měsíčně jsem ji vyfoukal stlačeným vzduchem. Vozil jsem s sebou i rezervní uhlíky, ale za celá léta jsem je nemusel vyměnit. Byla se mnou v "západním" Německu, v Iráku i v Sýrii. Svařovala elektrodou i TIGem.
Ano, hlučnost točivých zdrojů je značná, ale nic nebrání tomu, si je hlukově odstínit, protože není problém použít delší svařovací kabely (třeba 20 m). Větším problémem je spotřeba při chodu naprázdno, která se od spotřeby při zatížení obloukem zvýší jen minimálně. To při dnešních spotřebičích se spotřebou A, AA, AAA je nepřijatelné.

Editoval jirkati (02-12-2018 17:12:50)

#19 02-12-2018 17:35:33

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Web

Triodýny jsou často k vidění na lodích, poháněný nějakým malým dieslem. Každej remorkér ji má.
Varoku  UTA 200 nepotřebuje 3x400V jen 2x400V, třetí fáze se nevyužívá.

Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa.

#20 02-12-2018 19:01:20

varok
Člen

Aha, no to jsem nevěděl, ale spíše jsem to myslel jako že je zapojená do zásuvky 3x400V.

NEJSEM ELEKTRIKÁŘ!!!

#21 02-12-2018 19:30:05

Charon
Člen

Varoku, i v 80-90 letech se vyráběho hodně šrotu. Jen namátkou, co se vyrobilo aut a kolik jich ještě jezdí? Šežral je rez a ostatní díly odešly do věčných lovišť. A to by to byl dneska ceněný veterán. Kolik funguje ledniček, praček ...
Souhlasím, ted se do toho ještě strkají kurvítka, aby to vydrželo málo přes dva roky.

U strojů do dílny toho až tak moc nebylo, spíš to bylo v kategorii drahých strojů do továren a velkých provozů, tak v ceně auta a více. To tady ale nikdo koupit neuvažuje a v ceně auta ty současný stroje budou kvalitnější než mašinky do 40 tisíc.

Editoval Charon (02-12-2018 19:39:48)

#22 02-12-2018 20:06:24

TaggerxXx
Člen

A ktore veci su len prezitky starej doby ?
Podla mna pily - stare hopsalky uz nechce skoro nikto taky co ho pila zivy nema tolko casu aby cakal na ramovu pilu za 200 euro sa da kupit vo fajn stave je neznicitelna je masivna ale novodoba pasovka spravi rovnaku robotu podstatne efekrtivnejsie

Stare zvaracky ako tu boli vymenovane tiez uz ich vidiet menej a menej zaujem o ne bohvieaky nieje a elektronika isla nenormalne dopredu

Niekto do tejto kategorie radi aj kompresory ze stare orliky u naprd par krat som to uz pocul, skusenost nemam ale moj schepach ci ako sa pise sice funguje ale uz tak netlaci asi za to ze mu teraz prdla jedna trubka  a gumenne diely sa rozpadli

Stare frezy sustruhy vrtacky obrazacky brusky zatial to je dostupne pri oblubenych modeloch su dostupne aj diely ludia ktory ale maju poznatky o ich opravach tych je ale menej a menej.
Tak isto stare meradla vrtaky noze a tak dalej ostatne prislusnestvo stale je vecsia ponuka ako mi dovoli moja penazenka kupit mikrometer somet  dobre skladovaneho leziaka za 20 eu nieje problem tak naco by som domov tahal cinu.
Boli to veci co mali byt 24/7 v prevadzke a tak su robene, setri sa stale ked sa vyraba
Ak teraz sa robia velmi kvalitme vyrobky urcite sa vie vyrobit aj velmi dobry sustruh a freza ale na to nema nik z nas prachy a mozno sa aj dost zmenila politika velkych firiem a nepotrebuju uz tak odolne masiny teda vsetko sa tak vyraba a pri tomto trhu to na seba zarobi rychlo potom ide na scenu novy stroj za neskutocne peniaze. ( Kamarat co pracuje ako obchodak pre jednu firmu my hovoril ako predali zavitorez za 15tisic eur len pre to aby firme nestala linka ). Realna cena za ktoru ju kupili je uplne inde
***mnohdy neodborná oprava.*** tejto veci sa aj ja bojim ked som nakukol do vnutra sustruhu zistil som ze stylom sekac kladivo sa da toho vela pokazit preto ked volam na nejaky stroj tak sa pytam ci to bolo otvorene casto sa majitelia pochvalia to tunili big_smile

Editoval TaggerxXx (02-12-2018 20:11:55)

#23 02-12-2018 21:00:37

rcp
Člen

mne sa najviac na triodynke pacil ten system, co vladol na montazi - kazde rano musel mat zvarac natiahnute kable a zapnutu triodynu - viac nebolo treba - od toho momentu uz ho nemohol sefmonter zmrdat - zvarac bol pripraveny big_smile , zvarac bol pan
nejake A, AA, AAA vtedy naozaj nikto neriesil
a ano, zvaracie kable mohli byt hooooooodne dlhe, akurat reostat (dialkove ovladanie) bol vacsi a tazsi ako dnesny transpocket, alebo anorekticka .....

naposledy som sa s nou stretol na montazi este niekedy okolo roku 2003 - odvtedy uz som ziadnu nevidel zblizka...

Editoval rcp (02-12-2018 22:15:21)

Fronius MagicWave 3000 Job + FK 2500 FC + TTW 3000AF
Fronius MagicWave 230i + CU600t + THP300i + TTB300A/P
Fronius TransSteel 2200 + MTG 2100
Fronius Vizor 4000 AIR Professional, Fronius Vizor 3000 AIR Professional, Speedglas 9100XXi

#24 02-12-2018 21:05:26

pat
Člen

Já jsem vařil na údržbě na dílně a tam mě chlapi rádi neměli  big_smile

#25 02-12-2018 22:47:59

Krupp
Člen
Místo: Těšín

Občas stačí to že stroje byly konstruovány jako stroje. To se dneska o číně řict nedá. To už není stroj, to je "produkt" smile
Přistupem že všichni půjdem do Lidlu co rok a půl pro nový Parkside tu planetu fakt nezachráníme...

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla