SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 06-01-2008 09:52:23

XBC
Člen
Registrovaný: 05-03-2007
Příspěvky: 6

Hořák TB

Chtěl bych se zeptat na správnou vzdálenost trysky od ústí hubice. Na stránkách gamasvar je v návodu k MIG svářečce uvedeno, že měděná tryska má být 1-2 mm pod okrajem hubice. Já mám hořák TB a když trysku zašroubuju, tak je tato vzdálenost tak 5-6 mm. A nijak to nastavit nejde, je to prostě dané konstrukcí. Poradí mě někdo co si o tom myslet?  Díky.

Offline

 

#2 06-01-2008 17:50:41

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2408
Web

Re: Hořák TB

XBC napsal(a):

Chtěl bych se zeptat na správnou vzdálenost trysky od ústí hubice. Na stránkách gamasvar je v návodu k MIG svářečce uvedeno, že měděná tryska má být 1-2 mm pod okrajem hubice. Já mám hořák TB a když trysku zašroubuju, tak je tato vzdálenost tak 5-6 mm. A nijak to nastavit nejde, je to prostě dané konstrukcí. Poradí mě někdo co si o tom myslet?  Díky.

Ten přesah hubice 5-6 mm je OK. V tom problém nehledejte. Důležitější je udržovat hubici a kontaktní špičku čistou, neboť během svařování je průběžně znečisťována rozstřikem svarového kovu. Je třeba čas od času hubici i kont. špičku zbavit těchto nečistot. Rovněž tak je dobré kontrolovat zda kont. špička je přesně vystředěná. Pokud dojde k přílišnému zanesení hubice rozstřikem, nebo vychýlení hubice vůči špičce, může to negativně ovlivnit kvalitu svařování. Při překročení určitých hodnot znečištění, nebo přílišnému vychýlení hubice, může docházet k turbulencím výtokového plynu a jeho mixování s okolním vzduchem, což se projeví zvýšenou tvorbou silikonových nečistot ve svarovém kovu až pórovitostí sváru. Existují přípravky, které se aplikují na měděnou hubici a tím je tvorba úsad značně omezena a její životnost značně prodloužena.

Online

 

#3 06-01-2008 18:55:58

XBC
Člen
Registrovaný: 05-03-2007
Příspěvky: 6

Re: Hořák TB

Děkuju, no já jsem začátečník a zkušenosti teprve zbírám. Svářečku jsem si stavěl a teď se učím svařovat.  Takže se ptám  a bádám co a jak. Děkuju za ochotu.  Laďa

Offline

 

#4 06-01-2008 20:15:14

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Hořák TB

Ještě malý dodatek. Je též důležité dodržovat tzv. výlet drátu. Během svařování by měla mít kontaktní špička určitou vzdálenost od oblouku. Jednodušeji řečeno délka volného drátu od kontaktní špičky po oblouk. Existují na to vzorečky.
Pro CO2 - L = 5+5.d
Pro směsné plyny - L = 7+5.d          L je výlet drátu     d je průměr drátu
S přiblížením roste proudová hodnota, zvětšuje se průvar a více se zanáší a ohřívá kontaktní špička. Při oddálení je tomu naopak.
Takže vy musíte počítat s těmi 6 mm co máte utopené v hubici.
Mohl by jste mi sdělit přesné označení toho hořáku? Nebo se podívejte zde zda máte správné díly: http://www.tbi-industries.com/english/index_gb.htm

Editoval Petr (08-01-2008 21:00:09)

Offline

 

#5 06-01-2008 20:31:02

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Hořák TB

Prodejny svařovací techniky, které prodávají tzv. kontaktní špičky - správně průvlaky - mají pro jednotlivé průměry drátu i různě dlouhé průvlaky. Kvůli možnosti vidět do oblouku je skutečně lepší mít průvlak jen mírně utopený v hubici. A ještě pro doplnění předchozích přispěvatelů - změna výletu drátu o 1 mm změní protékající svařovací proud až o 15 A. Při zkracování výletu proud narůstá, napětí na oblouku klesá a zhoršuje se stabilita oblouku. Při prodlužování výletu nad optimální vypočtenou délku svařovací proud klesá, napětí na oblouku roste. Zmenšuje se hloubka závaru, svár se rozšiřuje a prudce narůstá rozstřik. Doporučuji používat směsný plyn s 15 až 18 % CO2 + 82 až 85 % Ar. Množství plynu cca 8 - 10 l za 1 min.

Offline

 

#6 06-01-2008 21:12:57

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2408
Web

Re: Hořák TB

Pan Petr a pan jirkati,
To jsou správné připomínky. Já jsem se při školení svařečů pokoušel každého začátečníka toto naučit, ačkoli jsem zde tento problém opomenul zmínit.

My jsme ve firmě používali ponejvíce hořák kapalinou chlazený Bernard Style Mig Torch 400 Amps. použitá špička 1,2 - 1,6mm,
uspořádání i ona diskutovaná vzdálenost je patrná na obrázku zde:

http://www.weldingsupplies.co.nz/shop/M … ables.html

Online

 

#7 07-01-2008 19:11:52

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Hořák TB

Jak píše Petr, je velmi důležité dodržovat správnou velikost výletu drátu. Opravdu platí, že na každý další 1 mm je potřeba zvýšit proud o cca 10 až 15 A (vyzkoušeno a měřeno v praxi). Ale i po zvýšení proudu klesá stabilita oblouku, zvětšuje se rozstřik apod.

A to je právě problém u hořáků řady TB a jejich klonů (MB, Trafimet, apod.) Jsou konstruovány zejména na svařování ve směsných plynech, kde je výlet drátu větší (viz Petrův příspěvek výše), a tudíž nevadí větší utopení průvlaku v hubici. Proto třeba amatérům k TB 150 (MB 15, ERGOMIG 15, apod) vůbec nedoporučuji drát 0,6 mm. Vyjdeme-li z předpokladu, že amatér použije čisté CO2 kdy pro drát 0,6 platí, že výlet bude 5+5x0,6, tedy 5+3, tedy 8 mm, a průvlak je v hubici u těchto horáků utopen o cca 4-6 mm (opět naměřeno u různých klonů TB 150 hořáku), pak zbývají třeba jen 2 mm na zvednutí hořáku od materiálu a to nestačí. Proto raději vždy doporučuji drát 0,8 mm (pokud je to technologicky možné), který má určitou rezervu.

Pokud je potřeba svařovat drátem 0,6, je nutné použít u těchto hořáků směsný plyn, který dovolí větší výlet. A pokud je potřeba svařovat hořákem TB 150, drátem 0,6mm a plynem CO2, zbývá jediné: Upnout hubici do soustruhu a zkrátit o cca 3-4 mm. Typicky české řešení smile

Doslovnou tragédií pak je, když svářeč do hořáku typu TB namontuje průvlak z typu RD se šroubovací hubicí. Průvlak RD má totiž delší závit a kratší tělo, takže bude v TB hořáku utopen ještě o cca 3 mm více. A to už je nepoužitelné na nic. Oproti tomu staré a stále vyráběné hořáky RD (bývalé východoněmecké RS) takové utopení průvlaku nemají a s CO2 nemají problém. Holt v rámci RVHP byl CO2 upřednostňovaným ochranným plynem.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče