SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 10-01-2008 13:48:05

filip
Člen
Místo: Roztoky u Prahy
Registrovaný: 06-05-2007
Příspěvky: 13

WLSP 315 a nerez

Zdravím všechny v novém roce a mám na vás dotaz.Dá se s WLSP315 svařovat nerez a co vše je k tomu potřeba.Dočetl jsem se tady že je potřeba plyn 98%Ar a 2%Co2.Já mám jen stargon a čistý argon4,6.Dal by se jeden z nich v případě nouze použít?

Offline

 

#2 10-01-2008 21:00:44

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: WLSP 315 a nerez

Jednoduchá otázka a složitá odpověď. Neznám složení vašeho Stargonu, firem míchajících plyny jsou mraky a každá chce být ve svých názvech originální. Pokud je to směs CO2 + Ar tak je pro svařování nerezů nepoužitelná. Nerezové materiály jsou zvláštní tím, že obsahují minimum uhlíku. Jakmile se do taveniny při svařování přidá C z rozloženého CO2 tak už to není nerez a sváry normálně korodují. Argon v čistotě 4,6 ale není pro metodu MIG použitelný. Příčina je v tom, že oblouk nemá v čistém Ar dostatečný tepelný výkon. Proto se používá malý přídavek - max. 3 % - O2. Zjednodušeně řečeno je kyslík dalším nositelem tepelné energie, která při metodě MIG v oblouku chybí. Asi vás má odpověď nepotěší, ale jiná odpověď není.

Online

 

#3 19-01-2008 17:49:09

kadacek
Člen
Místo: Plzeň
Registrovaný: 21-02-2007
Příspěvky: 11

Re: WLSP 315 a nerez

Já jsem svářeč amatér,mám wlsp a nerez s ní normálně svařuju.Používám nerez drát a corgon od linde a zatím mi žádný svar nezkorodoval a to svařuju nerez výfuky včetně svodů který jsou dost exponovaný(horkej svod,projedeš louží apod.) a domů jsem si svařil nerez krbovou vložku a taky jsem korozi neviděl.

Offline

 

#4 19-01-2008 22:11:31

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: WLSP 315 a nerez

Kolego kadacku, utrácíte zbytečně peníze za nerezový drát, pokud používáte jako ochrannou atmosféru směs Ar + CO2, i kdyby to byl jen tzv. Corgon 8 s 8% CO2. Do svarového kovu se rozpustí tak velké množství uhlíku, že už se o nerezu skutečně mluvit nedá. Je to asi tak, jako kdyby jste svařil nerez obyčejnou elektrodou. Taky to bude dobře držet. Jenže vám uhlík z jádra elektrody svár znehodnotí. A jsou ho jen setiny procenta v objemu svarového kovu. Mám v práci před sebou katalogy výrobců Lincoln Electric, ESAB. Selco, Capilla, Wirpo, Boehler a ujišťuji všechny, že ani jeden nemá pro svařování nerezů metodou MIG jinou směs než Ar + 1 - 3 % O2.

Online

 

#5 20-01-2008 11:45:23

Zelenej
Člen
Místo: Humpolec
Registrovaný: 08-05-2007
Příspěvky: 176

Re: WLSP 315 a nerez

Ahoj Jirkati, chci se zeptat jestli nevíš jaké má označení plyn Ar + 1 - 3% O2 u Linde? Prolez jsem jejich stránky a ať hledám jak hledám tak nemůžu označení tohoto plynu najít. Děkuju za radu.

Offline

 

#6 20-01-2008 21:06:16

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: WLSP 315 a nerez

Přiznávám, že nevím jak své plyny na svařování nerezů a Al pro metodu MIG firma LINDE označuje. LINDE své speciální a na objednávku míchané plyny na bázi Ar označuje myslím jako Cronigon. Naše firma používá plyny od firmy MESSER. Tam se tato řada jmenuje INOXMIX X1 a X2. Firma AIR Product zase tyto plyny označuje jako směsné s vyjádřením podílu jednotlivých složek.

Online

 

#7 20-01-2008 21:53:59

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: WLSP 315 a nerez

Zelenej napsal(a):

Ahoj Jirkati, chci se zeptat jestli nevíš jaké má označení plyn Ar + 1 - 3% O2 u Linde? Prolez jsem jejich stránky a ať hledám jak hledám tak nemůžu označení tohoto plynu najít. Děkuju za radu.

Linde je prodává pod názvem CRONIGON S1 nebo S2 nebo S3 (podle obsahu kyslíku). Lidé si to dost často pletou právě s obyčejným CORGONEM.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče