SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#1 14-07-2015 23:29:46

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Web

Softstart

zdravím  smile
potřebuji měkce rozběhnout 3f motor, 2,2kW. Nezajímají mě žádné mechanické spojky atd. Nezajímá mě ani řešení pomocí frekvenčního měniče. Ani rozběh */Δ
Rád bych si přečetl něco - cokoliv o pomalém rozběhu pomocí tyristorů. Internet je plnej katalogů různých prodejců softstartérů, jejich technická podpora ví (vesměs) o problému ještě míň než já - tak se obracím na místní mozkový trust.
díky.

Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. HOWGH!

#2 14-07-2015 23:46:54

fmodel
Člen

Re: Softstart

Nevím co mozkovej trus smile kolegovi jsem před pár měsíci šoup do frezky softstart 3dráty dovnitř 3ven ,na softstartu 2 točítka na nastavení rampy(rychlost rozběhu a doběhu )a 1točítko na počáteční napětí nevím co přesnš potřebuješ vědět?

#3 15-07-2015 09:00:45

varok
Člen

bourač: nejsem elektrikář, ale vím že se dnes už nemusí dávat klasické přepínače */trojúhelník. Jsou takové krabičky, které se o to postarají samy. Je tam asi stykač, který to asi podle času přepne sám.

Omicron GAMA 1900L HF; Powermat PM-IMG 220t.
NEJSEM ELEKTRIKÁŘ!!!

#4 15-07-2015 10:09:01

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad

Frekvenční měnič řídí frekvenci při konstantnim napětí pomocí igbt tranzistorů (usměrní sít a rozstřídá na požadovanou frekvenci od 0,1-800hz nebo i více .Lze nastavit i napětí,směr otáčení,kroutivý moment brzdění a spoustu dalšího  ) měnič běží pořád takže na něm vzníkají ztráty.

softstarter mění velikost napětí v půlvlně pomocí triaků nebo tyristorů (jedna fáze jde přímo a 2 jsou řízené) lze nastavit většinou jen začáteční/konečné napětí a čas rozběhu a doběhu většinou do 30s nebo 1min a brzdu.Směr otáčení se většinou řeší extra stykači.Po rozběhu jsou tyristory překlemovány stykači/relátky takže strátový výkon je skoro 0.

Softstarter jsem zatím dával jen na pásovou pilu na dřevo kde spraskal pás a  postačil.

Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit. Cloos MC3 333 ,Kemppi Minarc Evo 150,Cut60 ,Powwel 130P,
Na prodej:Powcon 400A,

#5 15-07-2015 13:38:45

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza

riesim prave podobny problem ako rozbehnut 5,5kw motor 2900 ot ktory ma hviezdu na 380V bez toho aby nevyhodil istic,uvazoval som o podobnom rozbehu ako tu bol spominany na trafaky,prvotny nabeh by siel cez vykonove rezistory ktore by omedzili prudovy naraz a po dakej sekunde by ich premostil stykac ale je to zatial len v rovine uvah,frekvencny menic s ohladom na jeho cenu je mimo rozpocet

#6 15-07-2015 14:06:53

hrmil
Člen

Softštartérov je na trhu  niekolko.Len cena je dosť vysoká.
Ja som montoval kamarátovi na gátor softštartér na 15 kw motor.
Pred tým bol rozbeh YD pomocou stykačov a rozbehového relé.Dosť často odhoreli kontakty na stykačoch.
Po výmene za softštartér som už za tri roky nebol na na oprave ani raz.
Link napr.http://www.shopelektro.cz/frekvencni-menice,-elektricke-pohony/schneider-electric/softstartery/altistart-01-softstartery-pro-jednoduche-stroje-od-3-do-32-a/jednotky-softstarteru-110-460-v-50-60-hz/schneider-electric-ats01n125ft-softstarter-pro-asynchonni-motor-ats01-25-a-110-480v-2.2-11-kw

#7 15-07-2015 14:29:17

fmodel
Člen

co třeba aukro a bazoš ceny od 500-2000

#8 16-07-2015 09:53:12

Radim
Člen
Místo: Severní Morava

No já bych v první řadě rád věděl, jaký má mít ten měkký rozběh účel. Podle toho musí být charakteristika toho softstartu, respektive jak moc je přesné nadstavení charakteristiky kritické. Předpokládám, že klasický soft start  odpory a přepínači nestačí třeba kvůli malému momentu motoru na začátku rozběhu.
Takže v podstatě nic zvláštního, klasický třífázovy tyristorový nebo triakový regulátor ovládaný napětím. Které postupně během sekund stoupá a tak vytváří příslušný pomalý rozběh. Na konci, při plném rozběhu stroje potom stykač, který překlene polovodiče, aby v plném provozu ty polovodiče nevytvářely zbytečnou výkonovou ztrátu a teplo.
Případně, pokud poháněný stroj vyžaduje z klidu do minimálního pohybu překonat nějaký velký odpor, tak cca první desetinu sekundy by třeba ještě softstart nefungoval, na regulátoru by bylo plné nebo téměř pěkné napětí, aby motor ten stroj "nakopl"  a jak by se stroj pohnul, teprve potom by napětí zase spadlo a začal vlastní pomalý rozběh.

Editoval Radim (16-07-2015 12:28:09)

#9 30-07-2015 23:01:09

Josef*elektro
Člen

Zdravím,

chtělo by to víc údajů- např- bude se motor rozbíhat se zátěží nebo bez?  Obecně je velmi těžké regulovat motor s kotvou nakrátko,
konstruktéři všeho haraburdí to už pochopili a třeba v pračkách nebo v obráběcích strojích jsou stejnosměrné motory- tam je to
bez problémů. Tyristorová nebo triaková regulace bude nákladná, průběh nebude lineární.
Na co to má vůbec být?

#10 30-07-2015 23:11:54

fmodel
Člen

Dovolím si poopravit v profi obráběcích strojích jsou stříďáky poslední stejnosměr jsem viděl v frézovacím centru asi před 15lety

#11 30-07-2015 23:59:10

bourač
Člen
Web

Josef*elektro napsal(a):

Na co to má vůbec být?

domácí výtah, připravuju se na stáří tak sem si zbastlil výtah, chtěl jsem aby byl rychlý tak jsem to postavil na rychlost 20m/min, je to fofr - což mi vyhovuje - ale start je moc prudký.
Motor má 2,2kW, přidal jsem softstartér pro výkon 5,5 - 11kW, což výrobce doporučuje, když se motor rozbíhá se zátěží.
Dost to pomohlo, start sice není plynulý jak bych si přál ale je to mnohem lepší než "natvrdo".
Motor si cca půl sec. zavrčí jako kdyby měl jen 2 fáze a pak se rozjede. Po 10sec, se softstarter přemostí - to už jsem ale nahoře smile

Josef*elektro: mám zásoby velkých tyristorů a podobných věcí ale nikoho poblíž kdo dokáže takovou věc navrhnout, postavit a rozchodit, můžu požádat nějaký spřátelený nick na internetu (za úplatu, samozřejmost) ale dám na tvůj názor - píšeš že průběh nebude lineární, rozumím dobře že to nikdy nemůže chodit tak jako s řízením kmitočtu?

#12 31-07-2015 07:45:00

hrmil
Člen

V takom prípade by som použil frekvenčný menič.
Na tak malý motor nie je cena meniča príliš vysoká.
http://www.eshop-rychlo.sk/elron-eshop/ … -d5373.htm

Editoval hrmil (31-07-2015 07:50:14)

#13 31-07-2015 10:36:08

Radim
Člen

Když tady je řeč o střídačích a o tom, že se jedná o výtah, tak to je jiná.
Samotný výtah je docela mastné zařízení, dalších 5 - 10 tisíc na střídač bych řekl, že se unese.
Navíc střídač je na rozdíl od tyristorového regulátoru motoru systémové řešení, kde není problém dodržet všechny normy, revize ( kvůli bezpečnosti) a zajistit údržby a opravy.

#14 31-07-2015 12:12:30

pavol.sk
Člen

tak na toto by bol idealny frekvencny menic...to je bez debaty,v klasickych panelakovych vytahoch su pouzite 2,2kw/950 ot motory ono pokial to chces rozbiehat hentak priamo do zataze na to by bol idealny 2900/3000 motor a este lepsie pustit motor cez menic na viac ako 50 hz,samozrejme by tomu bolo treba prisposobyt prevody

#15 01-08-2015 21:17:30

Josef*elektro
Člen

Zdravím,

myslel jsem tou linearitou to, že při malých otáčkách bude asi problém s kroutícím momentem. Nechci se pouštět do mariáše znalostí
/tak to není/ každý asi ví své,že/  Bastlení vyžaduje obrovskou spoustu času, ten v dnešní době má málokdo.
Já osobně , kdybych si doma dělal výtah, okopíroval bych hydraulický Schindler-  čerpadlo ,nádrž i pistnice se dá sehnat za slušnou
cenu a výsledek je impozantní- navíc se neurve lano....

Editoval Josef*elektro (01-08-2015 21:25:19)

#16 02-08-2015 12:13:54

pavol.sk
Člen

dnes som hladal plochace v dielni a spod stola sa daco vykotulalo...neviem ako sa to odborne vola,je v tom olej a dve kolesa ktore maju lamely otackami ja ten olej vtlaca medzi ne a funguje to ako "spojka" pouziva sa to tusim na zeriavoch na plynuly rozber...akurat treba k tomu vysokootackovy motor 2900/3000 aj to by mohlo byt riesenie ?

#17 02-08-2015 12:20:09

senior
Člen

Je to hydraulická spojka, ktorá nemení otáčky a používa sa na mäkký rozbeh. Existuje aj turbomenič, ktorá môže otáčky zvýšiť alebo znížiť. Princíp je v spojení čerpadla a turbíny.

#18 30-03-2019 04:00:32

bourač
Člen
Web

Nahoře ve vlákně TIG/WIG je řeč o sofststartéru a jističích. Pan Rellik tam přesvědčuje oponenty že lze rozběhnout svářečku i přes kapacitu jističe.
Myslím že k věci je toto:
Výtah který jsem si doma zbastlil a k plné spokojenosti jej bez jakékoliv údržby již 3,5 roku provozuju je poháněn motorem přes sofstart.  Chtěl jsem aby výtah jezdil rychle ale rozjezd byl v takovém případě moc rychlý a nepohodlný - člověk šel při jízdě nahoru do kolen smile. Chtěl jsem tedy rozjezd zpomalit softstartérem ale to se nepodařilo. Důvod již nyní vím ale to není podstatné.
Rychlost výtahu jsem tedy upravil pro mne tehdy nejjednoduším způsobem - změnou mechanického převodu. Jezdí pomaleji než jsem původně chtěl ale rozjezd je pohodlný a jsem nahoře mnohem rychleji než kdybych šel po schodech.
V zásadě by tam ten softstart tedy nemusel být.
V horní i dolní poloze jsou koncáky které motor vypnou a protože pohon je přes trapéz šroub s maticí (šroub stojí, točí se matice) výtah okamžitě zastaví. Koncáky jsou naštelované tak že podlaha výtahu je při dojezdu vždy v úrovni podlahy místnosti. Na absolutní konečný doraz zbývá pár mm - výtah už nemá potom kam jet - zarazí se natvrdo o konstrukci baráku.
Koncové spínače lze nastavovat v řádu desetin milimetru, za ty 3,5 roku došlo u horního k rozštelování - výtah zastavoval nejdřív o 1mm výš pak o 2mm pak o 3mm, všiml jsem si toho ale protože jsem lenoch opětné seřízení jsem odkládal a odkládal až se stalo že výtah při jízdě nahoru se natvrdo opřel o mechanickou zarážku. Motor sice vypnul ale přes převod toho trapézu se natvrdo zablokoval. Když jsem to viděl a slyšel myslel jsem si že mu budu muset pro rozběh nějak mechanicky pomoct, byl zaražený fakt natvrdo. Pokus rozjet elektricky takto zablokovaný motor znamená vyhození jističe - to už nehrálo roli tak jsem to zkusil a EJHLE zafungoval softstart na který už jsem dávno zapoměl že tam je! Motor 1-2 sekundy kvílel ale jinak než zablokovaný motor bez sofstartu a pak tu mechanickou blokaci urval! Bez sofstartéru by vyrazil jistič.
Uznání čtenáři který to dočetl až sem big_smile

#19 30-03-2019 04:46:13

jao
Člen
Místo: Bratislava

Tiež rozmýšlam na výťahom. Použil by som trapézu, krokový motor so servo zosilovačom a riadené by to bolo cez PLC.  Jediné, čo mi chýba je tá trapéza.

#20 30-03-2019 05:15:09

Atlan
Člen

Ty mas len jeden koncak na konci? Ani nieje zdvojeny? A 3.5 roka si na to nesahol?
Sa necuduj ako to dopalo.

Editoval Atlan (30-03-2019 05:16:17)

#21 30-03-2019 05:25:51

bourač
Člen
Web

výtah jsem potřeboval "nacpat" do omezených prostor. Nemá kabinu, jen podlahu. Komplet celá konstrukce končí v úrovni horní podlahy. Pod úrovní dolní podlahy jsem musel udělat jámu 40cm.
Do této jámy se vejde celý pohon - motor + převodovka s trapez maticí, vše je upevněno pod podlahou výtahu, trapez se netočí, celý pohon jezdí s výtahem, přívod el. pomocí pohyblivého kabelu. Trapéz šroub je v jednom rohu podlahy, je ukotven nahoře do zdi a dole do podlahy jámy. Rozdíl podlaží 320cm. Trapéz je dlouhý 3600mm. Ten jediný jsem si nechal vyrobit. Zbytek dílů z demolic a likvidací. Výtah má i nějaké bezpečnostní prvky
Foto nechci dávat aby kolegové jako je Radim nedostali infarkt.

Atlan: však já se vůbec nedivím - nemám čemu. Ani bych to sem nepsal nebýt té diskuze o softstarteru lol a výtah chodí naprosto luxusně - jen má líného obsluhovatele.

Editoval bourač (30-03-2019 05:35:29)

#22 30-03-2019 09:48:30

Radim
Člen

Foto být nemusí, já mám dobrou předastavivost, popis stačí.

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla