SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#26 03-02-2016 20:40:15

senior
Člen

Re: stolní vrtačka

Tie činské motory majú nízky krútiaci moment. Keďže otáčky sú štandardné, tak mi vychádza, že ten výkon resp príkon na odber prúdu zo siete možno aj bude sedieť. Je to asi tak ako s vysávačmi, deklarovaná výkon 1800W ale sací výkon slabých 300W. Spoľahlivo ale vykúria dvojizbový byt. Ešte aj prívodná šnúra je teplá.

#27 04-02-2016 21:43:55

Pedro66
Člen
Místo: Olomoucký okres

Ahoj

Tak jsem dnes využil situace a dostal se k "lidl" vrtačce (Parkside PTMB 500 B2) za 1990 Kč. Náhodou jsem jel těsně před 7 ráno kolem prodejny a těch důchodců co tam bylo, jak kobylky... :-), ale k věci.

1. Z čeho je to vyrobené:
Podstavec a stolek - plech 3mm
Nosná trubka - ocelová se sílou stěny 1,5 mm, která je chycena 3 šrouby M8 do podstavce.
Z hlediska dílenského zpracování je to taková běžná Čína. Nikde žádné ostré hrany a dosedací plochy jsou začištěny, ale umím si to představit i lépe. Samostatnou kapitolou je svěrák - ten je z nějaké Al slitiny a řekl bych, že je velmi odbytý a nepodařený - to si klidně výrobce mohl odpustit a nedávat svěrák žádný a snížit cenu a nebo za stejnou cenu dodat lepší sklíčidlo (ketré je typ B16 s upínáním 3 - 16mm) nejlépe s rozsahem 1 - 13.
Ovládací prvky jsou poměrně titěrné (kdo je zvyklý na "velké" mašiny), ale nevypadají úplně fórově.
Motor je pak opět typická čína, jako u všech těchto levných strojů a myslím že patří k velkým slabinám, udávaný výkon 500 W také není tak úplně pravda, ale o tom až dále.
Převod je klínovým řemenem a dvěma plastovými řemenicemi, odpovídá to cenové relaci a poslání stroje.

2. Sestavení:
Skutečně velmi primitivní - jediné vylepšení zatím je, že jsem pod 3 šrouby M8 co drží trubku k základně přidal pérové a klasické podložky - o kolik by přidání 6 podložek průměru 8 zvýšilo prodejní cenu ? O 2 koruny ?
Samotné tělo vrtačky je pak na trubce jednoduše nasazeno a fixováno dvěma subtilními červíky s imbusem, ale kupodivu to drží celkem dobře.

3. Elektrická bezpečnost a ovládací prvky:
Jen tak z hecu jsem vrtačku rovno zrevidoval podle normy ČSN 33 1600 ed.2. Výsledky odpovídají novému stroji jakékoliv značkové produkce, takže po stránce elektrické bezpečnosti není nic ošizeno. Zrovna tak spínač s nulovým napětím pracuje naprosto správně. Jde vidět, že se jedná opravdu o výrobek primárně určený pro Evropský trh, který má v porovnání s jinými oblastmi dost vysoký bezpečnostní standard.

4. Výkon/příkon, vrtací výkon a teplota motoru:
Měřil jsem příkon, výkon se dá pak odhadnout. Podobný motor od siemensu má účinnost asi 60% při cosfí = 0,95
volnoběh bez řemenu = 258W
volnoběh 890 ot/min = 285W
volnoběh 2500 ot/min = 300W
vrtání 4mm vrtákem do 2mm plechu při 890 ot/min = 258W
vrtání 4mm vrtákem do 9mm plechu při 890 ot/min = 260W
vrtání 6mm vrtákem do 2mm plechu při 890 ot/min = 270W
vrtání 6mm vrtákem do 9mm plechu při 890 ot/min = 294W
vrtání 8mm vrtákem do 2mm plechu při 890 ot/min = 276W
vrtání 8mm vrtákem do 9mm plechu při 890 ot/min = 300W
vrtání 10mm vrtákem do 2mm plechu při 500 ot/min = 300W
vrtání 10mm vrtákem do 9mm plechu při 500 ot/min = 300W
vrtání 13mm vrtákem do 2mm plechu při 500 ot/min = 300W
vrtání 13mm vrtákem do 9mm plechu při 500 ot/min = 312W
účiník cosfí se celou dobu plácal někde kolem 0,76
Jak patrno, 500W je pouze klamavá reklama Lidlu. Nechápu, že taková firma s takovým obratem si ani neověří vlastnosti výrobku, kterého chystá vrhnout na trh tisíce kusů, resp. výrobek musel projít nějakou typovou zkouškou aby dostal "CE" (a skutečně je tam to "pravé CE" - a ne "china export"), tak by mě zajímalo, jak se hodnotil rozpor s udávaným a skutečným příkonem, obvzláště když je přibaleno prohlášení o shodě. Je ale možné, že se těch 200W ještě "zázračně" objeví, pokud nasádíme vrták 16 mm, to jsem neměřil, ale silně o tom pochybuji.
Dobrou zprávou je, že mohu vyvrátit častý argument, že 300W je málo - ani při vrtání 13mm vrtákem (bez předvrtání) se nestalo, že by řemen proklouzl a nebo se vrták seknul. Má to ale 4 háčky:
- Použil jsem kvalitní HSS vrtáky (žádné "sady" za 49 Kč z Kauflandu),
- Vrtáky jsem si předem sám nabrousil (nabroušení i podbrus),
- Během vrtání je vhodné použít řeznou kapalinu (já nouzově použil strojní olej),
- Je dobré mít už něco navrtáno, musíte cítit co se pod vrtákem děje a "nevalit to jak do psa vidle",
Pak to jede opravdu hezky i na 300W a nebylo znát, že by se výkon nějak ztrácel. Spíš bych to viděl tak, že ti co mají 300W vrtačku a vrták se jim seknul, tak buď nedodrželi některou z předchozích podmínek a nebo motor prostě nemá ani těch 300W.
Po vyvrtání všech výše zmíněných otvorů byla povrchová teplota motoru 60°C, tady opravdu platí třída S2 a na nějaké sériové vrtání to určitě není - spíš "pár děr", pak jdete zase řezat, brousit svařovat, pak zase "pár děr". Jestli se podle mě na vrtačce něco nedožije konce záruky, tak to bude právě motor, resp. jeho zavaření.

5. Házivost vřetene a hlavičky:
Samotné vřeteno nemá žádnou citelnou vůli, spíše se v těle vrtačky jenom protáčí, ale neháže. Samotná hlavička už tak slavná není, ale pořád je to řekl bych v normě (vzheledm k ceně). Horory typu "hází to milimetr" se nekonají. Nicméně skutečnou házovost neznám, jelikož nemám po ruce budík, ale milimetr to určitě není.

6. Tuhost konstrukce:
No pochopitelně je to oproti "normálním" vrtačkám typu TOS lůzr, ale podle prvních pokusů je to do 8mm v pohodě, 8-10mm už trochu tlačíte na pilu a stolek se začíná nepatrně ohýbat a nad 10mm je už potřebný tlak a prohnutí citelné - tady bude nutné vymyslet nějaký systém podložek pod stůl. Jinak Vrtačka se ohýbá jak v uchycení nohy k podstavci, tak i samotný stolek vůči noze.

7. Svěrák:
Během vrtání mi vypadl z jeho sodní strany šroubek (jde to vidět na fotce č.15). Celý je takový hodně nešťastný a budé jej nutné trochu upravit. Hlavně vyměnit plech co drží pohyblivou čelist ze spodu za silnější a pak snad půjde na něco použít, ale jinak je nutné použít lepší svěrák.

8. Celkové hodnocení a případné úpravy:
Není to žádný zázrak. Nakonec jsem se rozhodl, že půjdu cestou - tato levná vrtačka teď pro akutní věci - a jak vidno z malého "testu", vypadá že je zvládne a jinak se budu občas dál poohlížet po slušném jihokovu v rozumné vzdálenosti. Za ty peníze se ale pro domácí vrtání nejedná o špatný stroj. Mým cílem bylo polepšit si oproti současnému stavu (příklepová vrtačka) a to se povedlo (i přes to, že mám celkem dost slušnou 1kW Makitu).

Z hlediska možných úprav:
1. Jiný svěrák
2. Rychloupínací sklíčidlo. Teď nevím, jestli je na jihokovu "13" také kužel B-16, to bych se nebranil ani Rohmu, s tím že jej pak dám na jihokov, ale ten zvýši cenu stroje na dvojnásobek :-) - nebo máte jiný tip ?
3. Výměna řemene
4. Výměna motoru
Nejvíc akutní je asi bod 1, ostatní jsou spíše takové doplňkové - ale osobně si vyměním i sklíčidlo, přeci jen jsem trochu rozmlsaný z jiných mašin.

9. Fotoalbum:
http://pedro66666.rajce.idnes.cz/Parkside_PTMB_500_B2/

Stará se o traktóry a potráty...

#28 04-02-2016 23:38:02

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza

odpadnem aka recenzia !!! akoze klobuk dole mne by sa tolko nechcelo fotit a uz vobec nie pisat,po prvom tvojom prispevku som bol v tom ze asi toho moc o prevadzke takehoto zariadenia nevies a budes sa pytat ktorou stranou sa tam strka vrtak smile ale pokial si ho vies sam nabrusit tak akakolvek uprava tohto stroja bude pre teba malina,jihokov v13 ma kuzel b12 novu hlavu s b16 a rozsahom 1-13 kupis napriklad tu    http://www.kovonastroje.cz/sk/Nastroje- … dla/?cur=1   je ich tam x druhov ako podla mna uplne staci to lacne nie tie drahe brusene o dakom od firmy rohm by som v tomto pripade ani neuvazoval ale je to na tebe (podla mna uplne zbytocne vyhodene peniaze) remen to je zalezitos 3-5 eur motor kupis na bazosi 10-15 eur ja by som siel do 3f a bud na dve fazy cez kondenzator alebo dokupit menic za 30/45 a mat tam rovno aj plynulu regulaciu co zas neni tak potrebne ale hlavne plynuly rozbeh,zverak mozes pozret na tej istej stranke kde aj sklucovadlo alebo bazos,sem tam su tam za dobru cenu,co ma na tomto konkretnom stroji moc prekvapilo je ze stol a spodok neni odliatok ale vylisok,to som este nikde nevidel,mam od parkside podobnu vrtacku starsi model stal 100 eur ale tam je to vsetko liatina,ale tak na to pouzitie co si pisal to bohate staci,podla mna to bola super kupa a podla toho ako si robil test atd si na nej dokazes cokolvek upravit sam podla potreby takze s nou budes urcite spokojny

#29 05-02-2016 02:31:51

CIJOML
Člen

Sezen neco lepsiho vs20, 25 nebo 30 - hlavne aby to melo strojni posuvy

#30 05-02-2016 08:05:40

pavol.sk
Člen

CIJOML napsal(a):

Sezen neco lepsiho vs20, 25 nebo 30 - hlavne aby to melo strojni posuvy

to si robis srandu nie ? naco mu budu hentake sroty,ako strojny posuv ovladanie cez dotykovy display plynulu regulaciu od nuly a podobne veci beriem ako minimum !!! jasne napisal ze s tym bude vrtat material 2-3mm hrube vyvrtat by to teoreticky zvladla VS50 ka ale musel byt davat abcha aby ju nepretazil ale treba si uvedomit aj to ze je to uz strasne zastaraly stroj,takze jedina realna cesta je kupit novu cnc vrtacku,samozrejme to tam nebude nakladat sam takze dakeho mensieho kuka robota ked sa nad tym tak zamyslam dobre by bolo to umiestnit do novej mensej budovy neni su to zas take velke naklady do 200 000 eur sa uplne v pohode zmesti wink

#31 05-02-2016 09:10:37

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna

Velmi pěkně napsaná recenze, škoda, že takových není víc. Hned po přečtení jsem si šel přeměřit příkon (naprázdno) u té své Asist, je 234W, měřeno Energy Monitorem 3000. Jedná se tedy pravděpodobně o stejný nebo velmi podobný motor. Taky má udáno 500W, zřejmě si s tímto výrobce hlavu neláme. Motor hřeje podobně, jak u té vaší a taky jsem měl zpočátku o něj strach, nicméně vrtačka je v provozu už 6 let a vyvrtala stovky děr. Je pravda, že mezi prací ji vypínám, v trvalém chodu byla odhaduji max. tak 1/2 hodiny, na motoru se nedala udržet ruka ani chvíli, ale ustála to. Je možné, a pravděpodobné, že teplota motoru se nakonec ustálí na nějaké hodnotě těsně pod hranicí tepelné třídy použité izolace. Povrchová teplota 80°C není dnes u motorů nebo traf nijak výjimečná. Jinak vrtačka je podle fotek prakticky totožná s mojí, s tím rozdílem, že podstavec a stolek je u té mé litinový odlitek a že já za ni tenkrát dal asi 3000,-. Možná o něco míň.

Editoval Zdenek11 (05-02-2016 11:15:08)

#32 05-02-2016 10:04:38

Robi G
Člen

Ako som písal mám rozmerovo takú istu vrtačku.Kupoval som ju asi pred 15 rokmi ,keď sa objavili  v Baumaxe.Podstavec , stolíček a aj remenice sú liatinové.Dlho sam mal len túto malinkú a okrem hlavičky nebolo treba meniť zatial nič.Akurát spomínaný doraz aj s krytom som hneď odmontoval, za to že mi zavadzal.Plastové remenice ma prekvapili, neveril by som že sa dá ešte niekde ušetriť a aha...

#33 05-02-2016 11:00:10

Brembo
Člen

Tak neviem ako su na tom teraz,ja som ju kupoval za 59€ pred cca 5 rokmi. Výrobcom je Ferm,teraz predávané neviem.Zverák i remenice su liatinové,taktiež i podstavec pod zverákom. Motor je pomerne výkonný,zvládne v pohode i 16 mm vrták,remene je ale potrebné poriadne napnut. Slabinou je krátky chod motora-po 30 minutách je prehriaty,po dalších 5.minutach už cítít farbu.Stlp vrtačky by mohol byt z hrubšej trubky,no nie je to tragédia,na tom už pracujem. Sklučovadlu nemožem vytknut absolutne nič,je mimoriadne kvalitný.Do prevádzky to určite nie je,ale na vrtanie doma viac než vyhovujuce a i nezaplatitelné. Teraz som pozeral fotografie,a ten starší typ čo mám ja daleko kvalitnejší, pevnejší a príliš sa na nom nešetrilo. Do tejto novej varianty by som už nešiel,ked viem,ako na tom boli staršie varianty.Tu čo som kupoval,bola za ten peniaz zadarmo,oproti tejto novej variante. Vrtam s nou len občas,no možem sa na nu spolahnut.Pre mna je extrémne zbytočné investovat do nejakej kvalitnej komunistickej-nemám ju kam dat,nie som žiadnym výrobcom.Ostatne som si už všimol,že prvé verzie elektrického náradia z Lidl su daleko a neporovnatelne kvalitnejšie. Napríklad 1. vysokotlaké čističe vyrábal Lavor a mali indukčný motor,ktorý sa neprehrieval. Vcelku boli viac než výborné,bolo ale nutné vymenit len vysokotlakovu hadicu a mali ste velmi kvalitný,lacný a spolahlivý stroj. oproti v sučastnosti predávaným to bol profi top model. Ostatne hmotnost 30 kg hovorí za všetko.

Editoval Brembo (09-02-2016 09:11:03)

#34 05-02-2016 12:42:04

tarzan
Člen
Místo: Makov na Slovensku

prave pred chvilou som vrtal kopu dier na take kotvy pre seba pod sadrokarton. kopa dier (viac ako 100)priemer 13mm do materialu h5mm.  Som si spomenul na tuto debatu a spokojny že ako dobre je mat silnejšiu vrtačku, človek nikdy nevie čo ho ešte v živote stretne a ten komfort čo som mal : žiadna kontrola či je teply motor, žiadne prešmykovanie, par sekund jedna diera.
Proste je dobre si kupit silnejšiu vrtačku.  činske strojky vždy predimenzovat- ved nie su drahe

Editoval tarzan (05-02-2016 12:46:30)

kutil - zvarač začiatočnik, na pracu s drevom profik,
.MAHE Hyper MIG 400 DPS Plus-3..Hyper TIG CWK 400...
https://www.modrastrecha.sk/blog/martin … a-radost/#

#35 05-02-2016 12:59:01

Robi G
Člen

V prípade vrtačky z Lidla je to o cene.Ak už zaplatiť viac tak za poriadnú priemyselnú vrtačku a určite nie čínu.Zaplatiť za podobný len väčší zgrab 600eur je už podla mňa hovadina...

#36 05-02-2016 13:47:45

tarzan
Člen

mne ten zgrab funguje už pomaly 8rokov, ale len vdaka tomu že som kupil ten največši. vrtam na nom aj 32mm diery. stal 500e. aku vrtačku by som kupil čo vrta diery 32mm profi? žiadnu. alebo z bazaru ale 500kg tažku.

#37 05-02-2016 15:05:58

Robi G
Člen

V poriadku ,nech Vám i naďalej k spokojnosti slúži.Ak to musí byť nové tak neni o čom.Na Bazoši je momentálne v ponuke npr. V20 za 400eur a aj mnohé iné ,každý nech si samozrejme vyberie čo mu vyhovuje.Vysokú hmotnosť by som za nevýhodu nepovažoval...

#38 05-02-2016 16:30:06

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Web

Tak to hledím...řemenice z plastu...
Osobně jsem rád za tu mrchu čínskou ale musím říct, že za tu svou...to co Lídl nabídl je už opravdu hard core...kde ještě lze ušetřit. Moje mrcha je komplet z litiny a i motor ač je to čína jak vyšitá a chodem max 30min (50min než nejde udržet ruka) slouží k mé spokojenosti...i když pravda investice byla a nelituji...já řeším v prvé řadě váhu, která mě omezuje.
Každopádně díky za recenzi...
Jinak souhlasím s Brembo...kvalita prvních "hraček" z Lidlu (Parkside a jiné) byly VÍC než kvalitní za ty prachy....dnes už je to bohužel minulost. Prvního nářadí z Lídlu si hýčkám. Flexa s pořádným krytem kotouče 125ky drží do dnes...vlastně vše co jsem měl z první várky kdysi z Lidlu. Dnes už to nic nevydrží.

TecnoMig 200GD + hořák ABIMIG AT 255 LW + krk na 155,  . 2x 20l CO2, 6L CO2.  Tuson Pegasus 160 AC/DC HP, hořák WP9F, WP17, WP18F vodní chlazení vlastní výroby, Kowax 820 SpeedAir,  Kowax 820 samostatná,  1x 10l + 4x 20l lahev Argon, Plazma Berlan BPS 40 + hořák AG-60, Dnipro-M  SAB-210, Autogen , TecnoTig 205 AC/DC Puls

#39 05-02-2016 18:03:15

tarzan
Člen

Robi G napsal(a):

V poriadku ,nech Vám i naďalej k spokojnosti slúži.Ak to musí byť nové tak neni o čom.Na Bazoši je momentálne v ponuke npr. V20 za 400eur a aj mnohé iné ,každý nech si samozrejme vyberie čo mu vyhovuje.Vysokú hmotnosť by som za nevýhodu nepovažoval...

určite by som  mal radšej tu tažku liatinovu, ale  mam malo miesta v dielni a kovoobrabacie stroje mam pichnute kadetade lebo hlavne robim s drevom. takže všetko čo sa da mam na kolesach.(niekedy je to ale vyhoda ked je dobre počasie lahko si robim aj vonku)....tu som pisal hlavne že ked sa niekto rozhoduje pri činskom naradi tak že vždy ist do čo najvačšich vykonov lebo  ako hore aj merali vykony tak činanom to neako inač mera.  inač sa takymto strojom zdaleka vyhybam ale  kupujem naradia dost vela a tak občas podlahnem a  sa mi neaky činan alebo poliak prepašuje do dielne a potom s nim musim bojovat.

#40 05-02-2016 18:25:15

fmodel
Člen

Musím se přiznat že mám i tuhle čínu jen celou v hliníku a docela ji používám i když mi o dva mety vedle stojí podstivá sloupová vrtačka s posuvama a řazením -důvod u podstivý vrtačky si nemůžeš dovolit držet vrtaný věci jen tak protože když se kousne tak ti klidně urve ruku a je jí to jedno, číňana když se kousne klidně  udržím a ani nepřekroutí vrták .

Editoval fmodel (05-02-2016 19:35:01)

#41 05-02-2016 19:16:50

pavol.sk
Člen

Robi G na bazosi bola VS 20ka ale nie henta stolova ale stlpova za 350 daval som tu odkaz niekde spoza kosic pan chel za nu 350 a bola ako nova !!! keby som to nemal hore dolu 600km tak ju mam uz v garazi,na druhy den bol inzerat uz neaktualny smile take daco sa tam objavy raz za rok a treba okamzite reagovat...

#42 05-02-2016 20:02:33

Pedro66
Člen
Místo: Olomoucký okres

Klesající kvalitu Lidlu můžu potvrdit.
1. Kompresor na auto (12V) - já si ho koupil hned když se objevil a nemám problém, před asi 3 týdnama jsem jeden nově zakoupený opravoval (ztratila se účtenka) - a přišel mi celý takový lehčí a subtilnější, nehledě na to, že ten můj jede pořád bez problémů
2. Věci na motorky - hlavně tankvak - náhodou jsem se dostal k úplně tomu prvnímu (ještě v době, kdy tyto akce teprve začínaly a lidi se toho trochu báli) a výchválil jsem ho na jawamanii až do nebe (+ ostatní co ho měli). Na rok se všichni jawisté vrhli do Lidlu a pak říkali, že to taková sláva není - a fakt už vypadal podstatně hůře.
3. Teď tato vrtačka je alespoň pro mě finální potvrzení, že Lídl jako takový začal praktikovat "zmrdí taktiku" postupné "optimalizace v zájmu ochrany životního prostředí" (plechový výlisek je přece ekologičtější než orábět litinu :-).

Jinak jsem jim napsal o zjištěnému rozporu s udanými příkony o 37% v neprospěch zákazníka, tak jsem zvědav co odpoví. Zvláště když vezmeme v potaz, že mám na elektrická měření "papíry" a používám metrologicky ověřovaná měřidla, takže výsledky nebude možné jen tak lehce rozporovat slovy "jóóó pane tím multimetrem jste si naměřil kdovíco".

Co se dovybavení týče (děkuji Pavlovi.sk za tip na shop) - vzhledem k tomu, že nevím jakou "pořádnou" vrtačku seženu v budoucnu, tak jsem si zatím vybral toto sklíčidlo: sklíčidlo rychloupínací 0 - 13 mm B16 PROFI (http://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pro … 61c1fa7418)
a svěrák: 120 mm s prizmou , typ BMS (http://www.kovonastroje.cz/Upinaci-nast … BMS-1.html).
Má někdo s těmito výrobky zkušenost ?

Stará se o traktóry a potráty...

#43 05-02-2016 21:32:40

varok
Člen

Pedro66 napsal(a):

Ahoj

Tak jsem dnes využil situace a dostal se k "lidl" vrtačce (Parkside PTMB 500 B2) za 1990 Kč. Náhodou jsem jel těsně před 7 ráno kolem prodejny a těch důchodců co tam bylo, jak kobylky... :-), ale k věci.

1. Z čeho je to vyrobené:
Podstavec a stolek - plech 3mm
Nosná trubka - ocelová se sílou stěny 1,5 mm, která je chycena 3 šrouby M8 do podstavce.
Z hlediska dílenského zpracování je to taková běžná Čína. Nikde žádné ostré hrany a dosedací plochy jsou začištěny, ale umím si to představit i lépe. Samostatnou kapitolou je svěrák - ten je z nějaké Al slitiny a řekl bych, že je velmi odbytý a nepodařený - to si klidně výrobce mohl odpustit a nedávat svěrák žádný a snížit cenu a nebo za stejnou cenu dodat lepší sklíčidlo (ketré je typ B16 s upínáním 3 - 16mm) nejlépe s rozsahem 1 - 13.

....................... viz celý příspěvek výše ..............................

Z hlediska možných úprav:
1. Jiný svěrák
2. Rychloupínací sklíčidlo. Teď nevím, jestli je na jihokovu "13" také kužel B-16, to bych se nebranil ani Rohmu, s tím že jej pak dám na jihokov, ale ten zvýši cenu stroje na dvojnásobek :-) - nebo máte jiný tip ?
3. Výměna řemene
4. Výměna motoru
Nejvíc akutní je asi bod 1, ostatní jsou spíše takové doplňkové - ale osobně si vyměním i sklíčidlo, přeci jen jsem trochu rozmlsaný z jiných mašin.

9. Fotoalbum:
http://pedro66666.rajce.idnes.cz/Parkside_PTMB_500_B2/

Pěkný popisek. S tím přehříváním motoru a nižší výkon než je udávaný jsem psal, ale jeden chytrák tady zase ......
Prostě napíšou vyšší výkon, aby to za ty prachy vůbec prodali. Kde teď dělám, tak máme na jedné dílně sloupovku Gude, podle některých profi řadu, motor tam je 550W. Soustružník má na dílně vícero sloupovek, myslím že dvě nějaké staré a jednu Optimum, výkon motoru 500W, takže přibližně stejně. Typy nevím. Na té Gude sice vyvrtáte i 16mm díru, ale po pár dírách je motor vařící. S tou Optimum můžete vrtat i tou 16kou vrtákem třeba hodinu a motor je jen teplý. I výkonově má optimum navrch a hodně.

Omicron GAMA 1900L HF; Powermat PM-IMG 220t.
NEJSEM ELEKTRIKÁŘ!!!

#44 06-02-2016 07:37:33

pavol.sk
Člen

hentie "biele" hlavy som objednaval pre kamarata...co som kukal tak spracovanie v pohode,ja som od take bral klasicke na klucku som na ne zviknuty,doma sa mi vala cisto nova rohmka 3-16/B16 neni som na to zviknuty...inac dake veci sa daju objednat aj tu     http://www.bow.cz/   bral som od tade zverak k vrtacke je to prakticky to iste co chces kupit ty,som spokojny za tie prachy neni o com,velky liatinovy by ti bol nanic este by ti ohol stol big_smile

#45 07-02-2016 12:33:31

ihlan
Člen
Místo: Nový Svet

Dik za recenziu. Rovnako sa vyhnite EINHELL BT BD 501 alebo BT 401-tke ta vyskovonastavitelna plosinka je tiez tenky plech ohyba sa.
Inak nahradne diely Parkside by mali byt dostupne na einhell stranke a mozno by sa tam dali objednat kovove remenice.
Ale po poslednej skusenosti s kupou origo dielov mozem povedat ze to vychazda zle a draho.
Otazka na forum nieje nahodou 501 ten recenzovany LIDL Parkside model wink?

Editoval ihlan (07-02-2016 12:42:56)

Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O

#46 07-02-2016 18:47:52

pavol.sk
Člen

v cine sa tieto stroje vyrabaju v obrovskych seriach,bud su uplne rovnake alebo je len ina farba plastov nasledne sa podla odberatela len lepia samolepky podla toho kto si to objednal

#47 11-02-2016 18:43:44

milosak
Člen
Místo: P - z

http://svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4751_img_20160211_174307.jpg

Já se spokojen s touto vrtačkou VS 16 , pouze mám ,,dětskej,, problem , že mně rezne litinová deska
jednou za měsíc jí namažu zbytkem synt. oleje z auta, zkoušel sem i orig. konkorem ve spray .

Likvidace bezpečnostních systémů.

#48 11-02-2016 19:19:27

fmodel
Člen

milosak napsal(a):

http://svarforum.cz/forum/uploads/thumb … 174307.jpg

Já se spokojen s touto vrtačkou VS 16 , pouze mám ,,dětskej,, problem , že mně rezne litinová deska
jednou za měsíc jí namažu zbytkem synt. oleje z auta, zkoušel sem i orig. konkorem ve spray .

to je jednoduchý ,musíš na ní víc dělat a né se jen kochat big_smile  zkus lojovou pastu a pořádně přejet hadrem.

#49 11-02-2016 20:24:00

milosak
Člen
Místo: P - z

Deska snad ten olej chlastá ??

Fmodel zkusim vygůglit lojovou pastu ...... smile

Likvidace bezpečnostních systémů.

#50 11-02-2016 20:51:30

fmodel
Člen

lojová pasta používá se pří řezání závitů ,vrtání,mažou se s ní řezné a brusné kotouče při řezání hliniku   http://www.nakol.cz/pasta-lojova-07-kg

Editoval fmodel (11-02-2016 20:51:51)

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla