SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 20-08-2016 17:55:35

eros
Člen
Registrovaný: 18-07-2016
Příspěvky: 29

autogén propan butan a kyslik na řezání

Zdravim,chci si postavit tuto soupravu na rezani.mam lahev PB 10 kg,a k tomu regulatoer na tlak 3kpa.bude se s tim dat rezat?a nejake pojistky proti vybuchu?a jakou lahev na kyslik .dekuji moc.


Zk 111,zk 311

Offline

 

#2 20-08-2016 18:47:52

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: autogén propan butan a kyslik na řezání

S řezákem k tomu účelu určeným se s tím řezat dá.Na řezání rozhodně velkou láhev.S malou (hasičák) se toho moc nenařeže.

Offline

 

#3 20-08-2016 20:21:39

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: autogén propan butan a kyslik na řezání

Je tu plno příspěvků kolegy bourače na dané téma. Řezání PB + O2 soupravou je při větším množství řezání docela ekonomicky výhodné.

Offline

 

#4 21-08-2016 07:33:59

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: autogén propan butan a kyslik na řezání

čau moderátore smile asi také pamatuješ když se ještě měřil tlak v Atm nezdá se mi ten ten rozsah regulatoeru co má kolega  - 3kpa, to je sakra málo, asi překlep, nebo nějaký meteorologický aparát big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#5 21-08-2016 08:00:48

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: autogén propan butan a kyslik na řezání

K použití propan-butanu s kyslíkem jako autogenu je třeba si pořídit regulátor (hodiny) na propan-butan, které vypadají stejně jako hodiny na acetylen, mají však klasickou levotočivou matici na lahve s P-B a jsou označeny, že mohou pracovat s tímto plynem. Propan-butan se chová poměrně agesivně ke gumovým materiálům, takže těsnící prvky, membrána regulátoru i hadice k pistoli by měly být  P-B odolné. Také řezák a hořáky musí být určeny specielně pro toto použití. Výstupní tlak se nastavuje také podobně jako u acetylenu na 0,8 až 1 bar (atm), tedy 80 až 100 kPa.

Regulátor s výstupním tlakem 3kPa (0,03 atm nebo 300mm vodního sloupce) je určen pro provoz klasických kuchyňských sporáků na P-B. Tento tlak je nedostatečný pro provoz autogenních hořáků P-B.

P.S Také tuto kombinaci používám k nahřívání a řezání. Lze s tím také úspěšně letovat mosazí a stříbrem, na sváření železem nedoporučuji, svary bývají jakoby přepálené i při použití specielního svářecího drátu.

Editoval VašekP (21-08-2016 08:08:33)

Offline

 

#6 21-08-2016 08:37:59

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: autogén propan butan a kyslik na řezání

všechno špatně, jedině ten výstupní tlak - s tím souhlasím


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#7 21-08-2016 09:50:37

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: autogén propan butan a kyslik na řezání

Co je prosím špatně?

          Hodiny jsou dodávány na P-B běžně, podle slov technika Rami-servisu Liberec jsou téměř stejné jako acetylenové až na šroubení a membránu, která je z jiného materiálu. Hořáky jsou jiné a proč by se asi dodávaly, pokud by bylo možné a bezpečné používat ty na acetylen. Proč se dodává hadice na P-B a je jiná než na acetylen?

          Pájení mosazí a stříbrem mám osobně odzkoušené, též jsem zkoušel i vaření železa, to se neosvědčilo, tak už ho asi 35 let dělám klasikou = acetylen + kyslík.

Offline

 

#8 21-08-2016 11:52:18

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: autogén propan butan a kyslik na řezání

Pájení i řezání je OK, ještě na kování mám 1velký hořák.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#9 21-08-2016 14:10:56

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: autogén propan butan a kyslik na řezání

VašekP má pravdu o tom není pochyb.Jen bych dodal že i redikční ventil na sporák se dá použít (na menší věci),nejlíp upravený.

Offline

 

#10 22-08-2016 22:57:36

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: autogén propan butan a kyslik na řezání

VašekP napsal(a):

Co je prosím špatně?.

opíráš svá tvrzení o vyjádření technika Ramiservisu - z toho plyne že nemáš osobní zkušenosti. (proč teda radíš?)
Nic proti Ramiservisu - sám jejich služby využívám, k provozu autogenu s PB ovšem vůbec není nutný redukční ventil  "který vypadá stejně jako na acetylen" teda s dvěma manometry, tlak v láhvi nikoho nemůže zajímat, PB je v kapalném stavu a tlak tedy bude kolísat dle teploty lahve. Důležitý je pouze výstupní (už redukovaný) tlak. Zásobu PB v lahvi zjistím váhou.
Proto pro stavbu autogenu je mnohem výhodnější Redukčák ala pro sváření IPY stojí 1/3 toho marketingového s dvěma tlakoměry a je velmi přesně nastavitelný v rozsahu 0 - 5Bar.
Prodávaj ho v každém železářství. Potvrzuju že třeba typ Propaline vydrží bez poruch a změny vlastností 10let - ano deset let už některé používám a nemám důvod je měnit. Kyslíkové hodiny měním cca 1 - 2 roky.
O sváření PB prostřednictvím acetylenového hořáku jsem tady psal už asi třikrát. Už jsem to pár let nezkoušel - nemám důvod, vše co potřebuju zavařím elektrodou, až budu mít náladu zas to zkusím a natočím lámací zkoušku smile
Hořáky a řezáky určené pro PB se vyrábí proto protože jsou vybudované výrobní kapacity a výrobce potřebuje pořád vyrábět a prodávat. Na trhu je metráky a tuny různého nářadí seriozní výrobce vyrábí nářadí které je kompatibilní se všemi druhy trysek - teda mění se pouze trysky dle plynu, nikoliv celý hořák / řezák.
Mám docela velkou spotřebu hadic protože pracujeme v těžkém terénu, hadice vydrží tak rok dva, hadice marketingově určené pro PB jsou mnohem dražší a přitom měkčí a méně odolné proti mechanickému poškození než červené acetylenové, tak používám acetylenové, když je vyhazuju zkoumám vnitřek jestli je nějak rozleptaný nebo něco - nic, zevnitř jsou OK, zvenku jsou prodřené, rozpraskané ale uvnitř OK.  Gumotex.
Bezpečnostní pojistky nepoužívám, nejkratší hadice mám 30metrů a řezáky od Harrise NIKDY nemají zpětný zášleh, nikdy nestřílejí. Mají integrovanou pojistku přímo v hlavě.
Kyslíkové láhve není třeba experimentovat, používat jedině originál 50l 20l nebo 2l. Jsou jich plný inzerce a nevím že by někdo byl ochotnej plnit kyslíkem cokoliv jiného.

sorry za tak dlouhej příspěvek lol už jsem jak styles...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#11 23-08-2016 09:10:26

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: autogén propan butan a kyslik na řezání

Osobní zkušenosti mám, vařím asi 35 let (autogenem). Také jsem v dávné minulosti zkoušel všelicos, dnes jsem již opatrnější, ono až se něco stane a budou to zkoumat technici hasičů nebo policie, tak bude zbytečně další problém.

Jinak s tebou souhlasím, že primární manometr u P-B ukazuje pouze přetlak nad zkapalněným plynem potřebný k jeho udržení ve zkapalněném stavu a ten není závislý na obsahu, ale je dán hlavně typem zkapalněného plynu a okolní teplotou. Ale je dobrý ke kontrole, zda je láhev zavřená a těsní primární okruh hodin.

Kdysi jsem používal také acetylenovou hadici na PB a začala se sypat (po několika létech) právě zevnitř, navrch byla stále pěkná. Bylo to někdy tesně před revolucí a hadice byla vyrobená na začátku 80. let. Dnes jsou tedy asi lepší, odolnější.

Protože používám acetylen i P-B mám oboje hořáky a připadá mi jednodušší použít celý hořák jiný než měnit trysky a popř. i injektory.

Editoval VašekP (23-08-2016 09:13:28)

Offline

 

#12 30-08-2016 18:22:52

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: autogén propan butan a kyslik na řezání


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#13 31-08-2016 23:54:54

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: autogén propan butan a kyslik na řezání

Jednou plivne a má po náplních big_smile


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče