SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#76 05-12-2017 10:47:51

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna

Re: Priemer kabla v mm podla mm2

Startovací nebo trakční baterie je skoro jedno, je to stejný typ, akorát startovací baterii nesvědčí dlouhotrvající vysoká zátěž, hluboké vybití a znovunabíjení, je dělaná na občasnou krátkodobou (v rozsahu několik sekund) zátěž při startování. Takové hrubé zacházení snáší trakční baterie líp. Samozřejmě jde použít i na startování.

Editoval Zdenek11 (05-12-2017 10:52:43)

#77 05-12-2017 11:11:22

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza

ta varta z odkazu je totalny low-cost vhodna na odber 10ky amper,ale urcite lepsia ako nic pokial to ma byt olovo tak nieco co ma spiralove elektrody ale asi naj by bol maly akumulator lifepo4...Dondo ako to uz nahodis je na tebe ale nezabudni dat na + pol akumulatora odpojovac a zapinaj ho len ked pojdes nieco tahat po namotani lana ho hned vypni !!!

#78 05-12-2017 12:08:02

varok
Člen

Trakční baterie pokud vím jsou přímo dělané na vyšší odběry, používají se třeba u elektrických VZV apod. Tam je běžné že baterie jedou plné nabití-vybití. A při provozu dávají maximum co mohou dát i delší dobu. Zkuste takhle trápit klasickou autobaterii.

Telwin Bimax 4.195, Omicron GAMA 1900L HF
NEJSEM ELEKTRIKÁŘ!!!

#79 05-12-2017 12:17:27

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad

Dondo napsal(a):

Dakujem za postrehy chlapi! Taketo reakcie som potreboval a mam teda ozrejmene akym sposobom to vyhotovit.. Uz len teda zistit ci mam v okoli dosah na niekoho, kto mi na 70mm2 kabel zodpovedne nalisuje oka, alebo si podla clanku na svarfore vyrobim pripravok a v lise to pomocou pripravku zalisujem oka na kable sam. Ked to pocitam, budem potrebovat zalizovat 4 oka a 2 dutinky.

Je to hrozně drahé ale dám sem odkaz

http://www.ebay.de/itm/Quetschzange-Pre … SwZr9ZqqP2

zalisoval jsem už přes 200 ok a bez problému.

Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit .Kitin 1500HF, Kemppi ,EWM Phoenix 400,Kemppi Minarc Evo 150,Cut60 ,Powwel 130P,
Na prodej:Kemppi Master 280 TIG Pulz,Powcon 400A,EWM Phoenix 400 MIG,Kemppi PS5000,PSS3500

#80 05-12-2017 12:37:08

Dondo
Člen

Doferaz som to mal napajane z obycajnej autobaterky. K tomuto zapojeniu budem davat trakcnu baterku. Mala by znasat caste a nadmerne vybijanie ovela lesie ako klasicka autobateria. Terajsiu mam dva roky a doziva.

KITIN 170 TIG LA, KIT 2400 Standard, Optrel Panoramaxx

#81 05-12-2017 14:52:34

Pruduch
Člen

Juggernault - to je krásná cena, já tohle kdysi sháněl a stálo to násobně více. Kolem 1200-1500Kč je tohle zadarmo a s tím nesmyslem z unimaxu (kterej nemá šanci rozumně fungovat) se to nedá srovnat. Tohle oko opravdu stáhne kolem kabelu a ne jen zmáčkne, jako to (blbě) udělá špatnej přípravek.

Editoval Pruduch (05-12-2017 14:53:06)

#82 05-12-2017 15:24:04

Zdenek11
Člen

Jo, prodávají se i u nás a cena je opravdu dobrá, mohl by je pak za flašku půjčovat. Pokud se nebudou používat denně, asi chvilku vydrží.
https://www.shopnaradice.cz/Kleste-hydr … -d4876.htm

#83 05-12-2017 15:48:49

Ikovlabs
Člen

Jen upozornuji ze  PB baterku je potřeba po vybiti HNED nabit jinak umre na sulfataci

Berlan BPS 40,BWIG 180,BMIG 140

#84 05-12-2017 16:08:42

pavol.sk
Člen

https://dom.bazos.sk/inzerat/80043345/L … ve-oka.php   to iste ale uz s trosku inou cenou smile ta s povodneho odkazu je asi neprekonatelna   varok:teoreticky mas pravdu ale ja som reagoval na akumulator s prispevku,keby stoji o jednu "nulku" viac tak mas pravdu

Editoval pavol.sk (05-12-2017 16:10:46)

#85 05-12-2017 19:14:49

Dondo
Člen

Antu priklad, ze bazos nie je vzdy najlacnejsi http://www.kamax.sk/kategoria/dom-a-zah … blove-oka/

Ale zase kupovat to kvoli 6ks ktore potrebujem nalisovat hmm To sa najskor opytam v okoli svojom ci nemam kamarata co ma kamarata s takymi kliestami big_smile

Co sa tyka trakcnej vaterky, tam vidim volbu na Optima Yellow. Nie lacne, ale jazdia sa v offroade po celom svete. Tak pre nieco to asi bude. Lacne veci nechcem, uz som sa naucil ze lacne vide vacsinou drahsie.

#86 05-12-2017 20:54:51

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Web

Optima je dobra ale ked mas viac spotrebicov v aute tak nema dostatocnu kapacitu. Pre mna bola optima slaba a vymenil som ju za trakcnu gelovu exide ale teraz budem to prerabat a dam  asi 180ah trakcnu .  Chlapci s vozikami hovoria,ze celkom dobre trakcne a lacne a aj vydrzia su baterky  znacky fiam -vraj -nemam to overene ale su na baze olova,ze pri castych naklonoch by to nerobilo dobrotu smile

Kutil s.r.o.

#87 05-12-2017 23:32:00

pavol.sk
Člen

gelove exide su dobra volba ak sa berie cena/vykon respektive co za tie peniaze dostanem,sem tam sa na bazosi objavia poriadne trakcne akumulatory casto krat za polovicu alebo tretinu ceny,su to znacky ktore sotva niekomu nieco vravia ale casto su to firmy ktore sa specializuju prave na taketo vyrobky,no i tak su ceny relativne vysoke cca 500 eur a viac,na lisovanie tych ociek sa mozes opytat aj vo firmach ktore ponukaju elektromontaze...za opytanie nic nedas

#88 06-12-2017 00:15:48

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad

Koupit není problém ale + pošta po cz a čas to zase o tak levněji nevyjde.
50tku oko to rozmáčkne klidně na placku . Pokud se měd z oka vyleje do strany mezi čelisti uděla to zni 0,2mm křídla kolem xD 
Taky se musí používat normální oka a ne ty levný kšunty co někde prodavají ... jsou sice CU ale s polovičně silné a ani to na kabelu pak nedrží.

Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit .Kitin 1500HF, Kemppi ,EWM Phoenix 400,Kemppi Minarc Evo 150,Cut60 ,Powwel 130P,
Na prodej:Kemppi Master 280 TIG Pulz,Powcon 400A,EWM Phoenix 400 MIG,Kemppi PS5000,PSS3500

#89 06-12-2017 15:32:08

Dondo
Člen

Takze veci objednane, aj cloveka s kliestami by som mal. Kable na svorky baterie budem nakoniec riesit tiez cez lisovacie oka na kabloch. Nasiel som svorky ktoré majú moznost napojenia 16-25-35mm2 kabla a okrem toho 8mm srob v strede, takze pod ten srob poputuje kabel s nalisovanym okom a do niektorej zo zvyšných dier so srobami pojde privodne + a - auta.

#90 07-12-2017 10:18:31

Dondo
Člen

Joe66 napsal(a):

Optima je dobra ale ked mas viac spotrebicov v aute tak nema dostatocnu kapacitu. Pre mna bola optima slaba a vymenil som ju za trakcnu gelovu exide ale teraz budem to prerabat a dam  asi 180ah trakcnu .  Chlapci s vozikami hovoria,ze celkom dobre trakcne a lacne a aj vydrzia su baterky  znacky fiam -vraj -nemam to overene ale su na baze olova,ze pri castych naklonoch by to nerobilo dobrotu smile

To je pravda, najvacsia zlta Optima ma myslim 77Ah. No ja pod kapotu vacsiu bateriu ani nedostanem. Mam problem s miestom (najma vyskou baterie). Teraz mam klasicku bateriu, 95Ah a to som uz musel mierne upravit jej umiestnenie pod kapotou. To sa uz potom zase dostavam k zapojeniu dvoch baterii. Ale kedže to auto je na papieroch, hodlam ho na papieroch zanechat a interier mam rieseny decentne tak najblizsie miesto pre druhu bateriu je v kufri - do toho sa mi nechce kvoli tahaniu hrubych kablov cez cele auto. Take kable nemam sancu v interieri zapracovat. A niekade po spodku auta tahat take kable mi pride byt nezmysel. Okrem CBcky, malej LED rampy  je na aute co sa elektriky tyka navyse len ten navijak. Nemam to ovesane svetlami, ani chladnicku alebo menic napatia nemam a pod.. Nic z toho nepotrebujem kedze nejazdim expedicie. Tu to vidim tak, ze podla terajsej baterie (rozmerovo maximum co tam dostanem) vyselektujem spomedzi trakcnych pomer kapacita/cena. Medzi startovacimi prudmi nie su velke rozdiely v rovnakych kapacitach. A ak sa zadari 2018 Tisovec blatovejsi ako minule rocniky, tak sa ukaze ci budem potrebovat riesit viac stavy, alebo si vystacim s jednou trakcnou bateriou. Zatial som si vzdy vystacil s jednou klasickou bateriu hoci ku koncu to uz bolo obcas zalostne. Ale vzhladom na lepsi navijak, hrubsie kable a lepsiu bateriu ocakavam aj lepsiu funkcnost. Kable okrem toho budu mat maximalne 1 meter. Doteraz som mal 35mm2 kable, oka lisovane podomacky s kladivom a zverakom, navijak cina. Okrem toho solenoid navijaku som mal pod kapotou, zapojeny na navijak 35mm2 kablami. Jednalo sa o 3 kable dlzky cca 1,5 metra. Okrem toho este + a - baterie. Terajsi navijak ma solenoid na sebe, teda vypadli 3 kable, zvysne + a - z baterie do navijaku bude zapojene tymi 70mm2 kablami.

#91 07-12-2017 11:23:51

Zdenek11
Člen

Koukl jsem ze zvědavosti na nějaká videa z Tisovce 2017. Paráda! smile

#92 07-12-2017 11:37:42

Dondo
Člen

Prikladam odkaz, na video z mojeho auta kde je nazorne vidno kolko a ako vyzera to tahanie. Toto je na tom starom cinskom navijaku. Od 2:30 vo videu je navijakovanie. A to bolo len v meranej skuske. Byvaju aj dlhsie tahania sa. Mam 30 metrove lano, v jednom useku som isiel na 3 dlzky lana na navijaku. Boli tak vyfrezovane kolaje ze som zostal sedet na napravach (gumy zaber 0 bodov), ina stopa tam nebola. Navijak to tahal po napravach. Preto to chcem mat nadimenzovane co najlepsie.

https://www.youtube.com/watch?v=56Bnw7MITdA&t=155s

#93 07-12-2017 12:04:50

Zdenek11
Člen

Možná blbej dotaz, ale nezlepšila by se situace výměnou alternátoru za silnější? Čím větší by dával proud, tím víc by se ulehčilo baterce.

#94 07-12-2017 13:48:47

Dondo
Člen

Musim pozriet kolko amperovy mam alternator. Niekde som ale cital ze silnejsi alternator moze robit aj zle. Nieco v zmysle ze pokial sa bude jednat iba o bezne dobijanie tak by nemal byt problem. Problem by mohol nastat pri nadmernom vybiti (napriklad pri tom navijakovani), kedy by alternator valil do baterie vela prudu a baterka by sa mohla prehrievat (vriet).

#95 07-12-2017 14:09:28

Zdenek11
Člen

Výkon alternátoru nerozhoduje o tom, jak se dobíjí baterka, je rozhodující napětí (běžně altern. dává kolem 15V) a to je u alternátorů stejné. Jestli může dávat 50A nebo 150A je pro nabíjení jedno, jedno to ale není pro proudové odběry v autě.

#96 07-12-2017 15:42:17

Joe66
Člen
Web

Tak silnejsi altik je plus ale na patroloch je na altiku dvojita remenica a ta je asi dymenzovana na 120az 140amperov a potom to  ma snahu presmykovat -remene. Ze druhy altik namiesto klimy ako to niekto ma  nie je zla volba. Ja mam tiez silnejsi ale z povodnych 70 na 95A ked pamatam ,ze hodil by sa silnejsi este smile  Druhu baterku tiez mam v kufri,ze kabel som musel tahat hrubsi popod auto v chranicke prichyteny o ram ale teraz sa to prerobi trochu inak ,ze s vacsou  baterkou v kufri by problem nemal byt smile  No a co sa tyka takych vacsich akcii ako tisovec a podobne tak mna to nechytilo aby som sa Trepal 200 az 300km na T3 pneumatikach a nicil ich na asfalte + platil startovne + zhanal ubytovanie -nie len pre seba ale aj pre mechanika a spolujazdca v jednom a potom cakal v lese aby som mohol jazdit lebo je vela ludi+ ine naklady a komplikacie . To za tie prachy sa radsej povozim v okoli do 100km  okruhu s kamartmi+ vyuzijem auto aj pracovne a bez cakania kedy na mna pride rada a za zvysne prachy idem na dovolenku alebo upravujem auto lebo cim sa viac rochni v terene tak prevadzove naklady na opravy su vacsie   smile  Ze take masove akcie ja neoblubujem ale niekto to ma rad aby sa ukazoval a postretaval s kamaratmi  smile  Ale kazdy sme iny neodsudzujem to smile

Kutil s.r.o.

#97 07-12-2017 16:44:36

Dondo
Člen

Ja mam zase konkretne Tisovec rad ako akciu. Na T3 chodim len na kusok niekam. Inak mam druhu sadu kolies s MT pneumatikami. A tak aj chodim do tisovca. Dole na namesti prezujem a pred cestou domov v Hnusti najprv auto umyjem a potom prezujem. S tym statim je to o nahode. Najlepsie ist co najviac vpredu, tam su vacsinou auta co chcu jazdit nie vykecavat. Tam nebyvaju kolony. Najcastejsie aj tak sposobia kolony jedinci ktory si nevedia uvedomit ze ked nieco nevysli ani na treti pokus, tak to uz zrejme nevidu ani na dvadsiaty pokus. Ale to nevysvetlis, to su skratka hlupaci. Okrem toho aj pre tieto pripady musi mat povinne kazde auto navijak. Takato je jedna akcia v roku u nas, tiez jedina akcia kde sa dokazeme stretnut ako partia a stravit spolu vikend. Dalsia vec, spravit 100km v terene, miestami v tazkom terene nie je na SK kde inde ak sa bavime o legalnom, jazdeni. A za cenu startovneho za ktoru nenatankujem ani plnu nadrz si myslim ze je to uplne vporiadku. Ale celkovo je to draha akcia, kedze to mam z domu okolo 250km. Cize benzin na 500km pri spotrebe  do 15 litrov na ceste. Pocas akcie dam dole jednu nadrz spolahlivo (tusim 90l nadrz mam). S tym ze ak sa nieco pokazi tak su to vydavky navyse. O ukazovani sa je tak nedelna Dolinka. Piatok a sobota, kedze sa jazdi v lesoch tam sa neni pred kym ukazovat. U nas na dolnakoch sa nie je kde vozit, aj preto su nam tieto akcie vzacne. Ruku na srdce, ina akcia na SK nedokaze Tisovcu konkurovat nech si hovori kto chce co chce. Ako dlzkou tak aj organizaciou.

#98 07-12-2017 17:07:43

Joe66
Člen
Web

Dondo tak u nas na vychode ked by si sa isiel povozit tak na jedno pojazdenie spalis aj celu nadrz lebo u nas nie je problem najst taky teren ako dolinka v tisovci smile A na kolajach od lkt-cka zapadnem aj za mestom a to mam 37papuce smile  Pamatam,ze s znamymi sa clovek isiel poobede o 18h povozit do lesa a prisiel rano o4hodine smile  Ze mna tisovec urcite neohuril to uz radsej by som isiel na ukrajinu alebo rumunsko keby sa mi chcelo cestovat v nepohodlnom terenaku  smile Ale napisal som,ze kazdemu nieco ine vyhovuje .

Kutil s.r.o.

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla