SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#51 12-06-2019 01:50:49

Kramlik
Člen

Re: Rozběhání trafa+lehká výuka Praha/SČK (obalovaná elektroda)

https://i.postimg.cc/NFCkp4tq/1006-img-20190609-00442.jpg

tak takovej blivajz to sem nedělal ani jako začátečník lol

mě totiž učil starý pan mistr svářeč

Editoval Kramlik (12-06-2019 01:56:25)

#52 12-06-2019 08:29:48

KMU1
Člen

Jestli máš kuklu na hlavu a ne do ruky, stačí na ní předělat 4 50W 12v halogenky s reflektorem, zapojit do série a to celé na trafo. Cena do stovky a vidíš před svařováním, když už ti hoří oblouk, samy sníží jas. Prohledej mé příspěvky, mám to zde i vyfocené, ale hledat to nebudu, to musíš sám. Taky je dobré při učení si elektrody přepůlit, né štípačkama, ale flexou, pak se ti konec tolik netřepe.

#53 12-06-2019 21:41:25

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Web

to je jedna z kvalitních připomínek - drobný důležitý svár nedělám celou elektrodou, ty dělám krátkými zbytky od minule (skladuju je)

Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa.

#54 12-06-2019 22:29:06

Adamw140
Člen

Zrovna dnes jsem delal svary ktery drzi doraz branky a kdyz s tim nekdo jebne dost to musi drzet. Vsude barva (prasek vypalovanej) a eb 121 mi prisli lepsi volba nez rutilky kterymi se lip naboduje. Nakonec jsem jeste nabodoval kliku proti otoceni (nerez). Kratsi elektrody jsou sice lepsi ale zkracovat je zbytecne nebudu. Nicmene pokud se stane ze odpadne obal a je treba zakratit delam to stipackama flexou nikdy. Mam ale knipexy a fakt fungujou kdyz se to dela necim mizernym nejde to.

#55 14-06-2019 15:14:45

bobobo
Člen

Všem se radí , zaplať si jednu hodinu ve svářečské škole . Myslím , že na to prachy máš , nebo v holicích vyděláš ::sad= Jinak to zde beru za řečnická cvičení . leninovo 3x platí i u této činnosti .

#56 14-06-2019 22:51:45

Adamw140
Člen

Nemusis do svarecke skoly staci kdyz ti sikovnej svarec ukaze co a jak. Je to hlavne o rukach ale sam se to clovek nikdy nenauci. Neni nic lepsiho nez se podivat jak to nekdo dela a udelat to stejne. Kazda vec neco stoji takze zdarma varit nejde a investice do vzdelani tady neni zahozena.

#57 15-06-2019 19:35:49

Radim
Člen
Místo: Severní Morava

Já zkracuji elektrody normálními izolovanými kombinovanými kleštěmi. Napoprvé u mých elektrod ostří odloupne na každou stranu  asi  centimetr obalu, takže je třeba použít kleště ještě jednou a z  těch cca 1 cm opatrně ucvaknout asi 8 mm holého drátu. S takovým koncem, asi 2 - 3 mm holého drátu se už  dá elektroda zapálit.
Spíš ale používám kleště tehdy, když  se elektroda přilepí, obvykle  se mi díky tomu, že je konec elektrody stále ještě žhavý, podaří drát u konce ohnout a obal  opadne. A holý drát se musí zkrátit, jinak  to nechytá.
Co  se týká starých elektrod, momentálně bohužel nyní  asi  všech, co mám, jejich konce jsou rezavé  nebo aspoň málo vodivé a špatně by chytaly oblouk, proto je předtím očistím pilníkem nebo šmirglem do čistého kovu.
Co  se týká druhého konce elektrod, co  se chytají  do kleští, taky je šmirgluji do holého kovu stejně jako čistím kleště, aby byl dokonalý kontakt, ono na mém trafu jsou všechny tyto drobnosti  na zapalování oblouku znát.

#58 15-06-2019 19:44:55

Radim
Člen
Místo: Severní Morava

Adamw140 napsal(a):

Nemusis do svarecke skoly staci kdyz ti sikovnej svarec ukaze co a jak. Je to hlavne o rukach ale sam se to clovek nikdy nenauci. Neni nic lepsiho nez se podivat jak to nekdo dela a udelat to stejne. Kazda vec neco stoji takze zdarma varit nejde a investice do vzdelani tady neni zahozena.

Přes ochranné sklo nebo nověji asi i  přes zatemněnou  svářečskou kuklu  je krásně vidět,  co to roztavené  zelezo  v oblouku dělá, jestli  se svár provařuje a ono se spojuje s podkladem  nebo ne, jestli naopak prská, když  je nastaven příliš velký proud.
Je třeba jen to svařování dostat do ruky více hodinami pokusů  na nějakým málo významných věcech  nebo  si hrát na odpadech a odřezcích,  aby na to člověk  nemusel myslet a mohl sledovat právě hlavně jak  se ten kov v oblouku  slévá či jaký  má oblouk  zvuk a podobně.
Na základní svary to podle mně stačí i bez zkušeného svářeče, přirozeně i ukázkou od zkušeného svářeče se nic nezkazí.

Editoval Radim (15-06-2019 19:45:26)

#59 15-06-2019 21:20:56

Adamw140
Člen

Jak vice z vas zde psalo tim trafem se ten oblouk prece jenom vytahuje jinak.... proto jsem doporucoval jako svarec relativne amater invertor na nauceni ruky oka a ucha a pak z nostalgie ci jakychkoliv jinych duvodu klidne prejit zase zpet na puvodni trafo po pradedovi ale ruka ucho oko uz bude umet delat svary nikoliv pobliony.
Dle meho nazoru (jestli se pletu vyvratte to) invertor laston 120A za 2200,- nauci s elektrodou bez velkeho trapeni ruku ty spravne pohyby

#60 17-06-2019 08:18:58

KMU1
Člen

Radim: Právě abych nemusel ty tři milimetry upálit, proto ta flexa, ty tři milimetry se upalují taháním po materiálu, svářet se s tím nedá, druhý konec jen stisknu kleštěmi a otočím párkrát elektrodu a po uchycení v kleštích ještě trochu protočím. Zrovna toho lastona mám doma, i když nemá antistick tak po přilepení elektrody nedojde k rozžhavení elektrody jako u trafa, kde musí člověk "hned" pustit elektrodu z kleští. U invertoru to nespěchá, jelikož je proud zvětšený minimálně, a je čas třeba stáhnout potenciometr a po chvíli eldu odlomit. Trafo zvětší proud cca2x, a nemá se přepínat při sváření (nebo než otočíš kolem regulace), je elda žhavá.

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla