SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 29-12-2019 18:11:23

hubi
Člen
Registrovaný: 09-03-2011
Příspěvky: 93

Re: Miniautogen kyslík O2 + PB propan butan + přeplňování kyslíku z 20 L l

Hodnotu 50 bar jsem odečetl z polepky vizuálně a ventilově stejné lahve na směsný plyn Ar/CO2, kterou jsem kdysi plnil známému. Možná tam bylo napsáno i 65 bar, už si přesně nepamatuju, ale víc určitě ne.  Použil jsem jen šroubovací přípojku bez otvíracího kolíku. 
Nějakou takovou lahev nejlépe na kyslík bych uvítal, kdyby měl někdo okolo Olomouce prázdnou přebytečnou. Jednu mám ale v té už chrastí rez, tak jí moc nedůvěřuju.

Offline

 

#27 30-12-2019 08:32:53

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Miniautogen kyslík O2 + PB propan butan + přeplňování kyslíku z 20 L l

OK, dík, tak už se to vysvětlilo. Tady je vidět, jak stačí zaměnit kyslíkovou za Argonovou/xx a ostatní to pak dokolečka jen opisují. Hlavně, že se to vysvětlilo. K tomu bych ještě dodal, že se nedoporučuje kyslík z láhve vycucnout úplně do dna, což by se u nějaké staré flašky lehce mohlo stát. mpcz, 30dec2019

Offline

 

#28 30-12-2019 13:31:56

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Miniautogen kyslík O2 + PB propan butan + přeplňování kyslíku z 20 L l

Byl sem před chvílí u obch. partnera, Artweld. Měl na stole mikroautogen francouzské provenience. Flaštičky 0,95l, kyslíková natlakovaná na 165Bar. Vzal jsem jí do ruky, byla masivně těžká a dýnka na obal trubky navařená nevzhledným svárem. Velmi podobné (stejné) redukčákouzávěry, bez manometru, díry zaslepené plastovou zátkou. Cena autogenu komplet 6050Kč.
Lahvičky výměnou, kyslík 950Kč. (to je cena za kterou mám 2ks 50l smile ) Na lahvičkách vícejazyčný nápis tlustým písmem: NEPLNIT. A taky údaj: trvanlivost kyslíkové náplně cca 1 hod.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#29 30-12-2019 14:46:40

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Miniautogen kyslík O2 + PB propan butan + přeplňování kyslíku z 20 L l

bourač napsal(a):

Byl sem před chvílí u obch. partnera, Artweld. Měl na stole mikroautogen francouzské provenience. Flaštičky 0,95l, kyslíková natlakovaná na 165Bar. Vzal jsem jí do ruky, byla masivně těžká a dýnka na obal trubky navařená nevzhledným svárem. Velmi podobné (stejné) redukčákouzávěry, bez manometru, díry zaslepené plastovou zátkou. Cena autogenu komplet 6050Kč.
Lahvičky výměnou, kyslík 950Kč. (to je cena za kterou mám 2ks 50l smile ) Na lahvičkách vícejazyčný nápis tlustým písmem: NEPLNIT. A taky údaj: trvanlivost kyslíkové náplně cca 1 hod.

No, to je ale drahý! To ten autogen, co jsem postoval výše, made in USA, má 4l kyslíkovou flašku, snadno plnitelnou a kdekoliv v obchodě plnírny plynů pro svařování vyměnitelnou. Tedy vydřiduštví vidím v tom, že za výměnu chtějí (jak kde) cca 50 dol. a za acetylen snad ještě víc. To se mi zdá vzhledem k ceně celého autogenu, včetně bůdíků, hadid a sady 3 hořáků cca 300 dolarů strašně moc.

Offline

 

#30 30-12-2019 17:12:18

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Miniautogen kyslík O2 + PB propan butan + přeplňování kyslíku z 20 L l

Ten prodejce co ho zmiňuju nepatří k levným, zato mají opravdu rozsáhlý sortiment všemožného svařovacího materiálu pro všechny metody. Taky širokou nabídku svářeček na prodejně.
Mají asi 6 prodejen v severních Čechách. Tu co mám nejblíž tak obsluhují kamarádi a kamarádky takže když je to nutné zajedou na prodejnu i v neděli a prodají mi co potřebuju.
Kupuju třeba hadice nebo trysky, nebo elektrody a vynadám jim za ceny, pohrozím nákupem na internetu - a hele - hned je možná sleva třeba 20% smile
Jak to mají Franku obchodníci v USA (kamenné prodejny) - taky je možné smlouvat?


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#31 30-12-2019 18:17:20

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Miniautogen kyslík O2 + PB propan butan + přeplňování kyslíku z 20 L l

Bourači, trochu o tomhle dlouhém volnu uklízím a našel jsem na regále ještě nějaké pozůstatky po autogenní soupravě, která šla před léty do světa. Je tu červená (ještě nevybalená) i modrá hadice (z té jsem uřízl asi 10 m), nějaké prošlé hodiny a pod. Kdybys měl cestu kolem (a zájem), je to za láhev dobrého vína tvoje.

Offline

 

#32 30-12-2019 19:33:31

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Miniautogen kyslík O2 + PB propan butan + přeplňování kyslíku z 20 L l

bourač napsal(a):

Ten prodejce co ho zmiňuju nepatří k levným, zato mají opravdu rozsáhlý sortiment všemožného svařovacího materiálu pro všechny metody. Taky širokou nabídku svářeček na prodejně.
Mají asi 6 prodejen v severních Čechách. Tu co mám nejblíž tak obsluhují kamarádi a kamarádky takže když je to nutné zajedou na prodejnu i v neděli a prodají mi co potřebuju.
Kupuju třeba hadice nebo trysky, nebo elektrody a vynadám jim za ceny, pohrozím nákupem na internetu - a hele - hned je možná sleva třeba 20% smile
Jak to mají Franku obchodníci v USA (kamenné prodejny) - taky je možné smlouvat?

Smlouvat v normálních obchodech moc nejde. To se musím kontaktovat s manažerem obchodu a potom záleží na něm big_smile Moc to nefunguje, co jsem zjistil... Ale sem tam jsem řekl, I am sáááry, jste moc drahý obchod, zkusím to jinde... A sem tam se stalo, že mi dali značnou slevu. Zejména na stříbrné pájky a nějaké ty doplňky pro hobby svařování. smile taky tak kolem 20% smile Jinak všechno nej v tom novým roce 2020 smile

Offline

 

#33 10-01-2020 13:49:54

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Miniautogen kyslík O2 + PB propan butan + přeplňování kyslíku z 20 L l

Zdravím, tak se vývoj posunul. Nařezal jsem si laserem desku s otvory, na soustruhu vytočil osazení trubek cca 4mm, prostrčil plechem 1,5 mm s otvory, vše obyč. plech ocel DC-1 + obyč. ocel. trubky a zajel do svářečské školy. Tam udělal mistr sváry / spájení na trubkách veškerou technologií, co tam mají a měli toho hodně. Vypadá to, že pro můj účel nejlépe bude pasovat pájení mosazí nebo něčím podobným. Jeden vzorek byl i železným drátem co má papírově 1.250 st. C., taky to nevypadalo špatně, ale zdá se mi to už dost tepla, že by se ta 1,5 mm deska mohla kroutit. Zkusil jsem verzi s obyč. mosazným drátem roztavit PB hořákem a drželo to bezpečně. Takže cesta je daná, navíc flašku 10l kyslíku i PB mám již v dílničce a také mám nějaké malé zkušenosti z mé homemade svářečky vodík/PB.
Nyní zbývá doladit, jaký přesně drát použít na kyslík/propan-butan, aby se s tím dobře a pěkně dělalo. Ve škole měli jen obyč. mosaz. Samozřejmě, jako vždy je rada nejlepší od někoho, kdo s takovou variantou MÁ zkušenosti z praxe. A taky potěší, pokud je rada dostatečně konkrétní, to zn. označení drátu takové, dle kterého se DÁ sehnat, popř. i za přijatelnou cenu. Díky, mpcz, 10jan2020

Editoval mpcz (10-01-2020 14:42:07)

Offline

 

#34 10-01-2020 14:21:48

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Miniautogen kyslík O2 + PB propan butan + přeplňování kyslíku z 20 L l

Záleží hodně, jaké materiály budete k sobě pájet. Mosazné pájky nejsou příliš vhodné na nerez a slitiny niklu. Tam bych dopručil použít stříbrné pájky s obsahem alespoň 45% Ag. Lépe ještě víc. Vyrábí se s obsahem 55%Ag, ale cena je potom vyšší. Zde jsem kouknul na český stránky a mají značný výběr

https://eshop.chemweld.cz/STRIBRNE-PAJK … 85463%5D=1

Offline

 

#35 13-01-2020 14:00:05

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Miniautogen kyslík O2 + PB propan butan + přeplňování kyslíku z 20 L l

Dík, ty pájky tam také vidím, ovšem pájet tolik trubek polovičním stříbrem by se asi dost prodražilo. Zatím je to trubka i stěna 1,5 mm ocel a prostá mosaz na pájení se docela osvědčila, vylepšení bych snad viděl jen v pohledovosti, mosaz na sváru je taková hrbolatá, není to zkrátka pohledově úplně ono. Trocha stříbra by to asi vylepšila, co jsem viděl pájené trubky na bicyklu, tak tam je to super hladké.
Pokud by se to úspěšně vyřešilo s kombinací ocel/ocel, v druhé fázi bych trubky ocel nahradil polotvrdou mědí, ty se dají sehnat i v OBI se stěnou 1 mm. To kvůli váze a hlavně měď vede mnohem lépe teplo, slibuji si od toho lepší výměnu tepla. Stěna asi zůstane navždy ocelová, na dílničce mám sice laser 20kW, ten jede ocelí jako máslem i bez kyslíku, ale měď řeže blbě. Tak proto. mpcz, 13jan2020

Editoval mpcz (13-01-2020 21:48:04)

Offline

 

#36 13-01-2020 19:51:09

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Miniautogen kyslík O2 + PB propan butan + přeplňování kyslíku z 20 L l

Tak jistě, pokud se jedná o pájení běžných uhl. ocelí, je stříbrná pájka zbytečný luxus smile

Offline

 

#37 15-01-2020 09:45:35

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Miniautogen kyslík O2 + PB propan butan + přeplňování kyslíku z 20 L l

Z vnější strany bude vzduch?  Pokud voda, tak ocel a měď by byla nešťasná kombinace. Co se týká stříbrné pájky, tak velmi dobře zatéká a její spotřeba je opravdu minimální. Mohla by to být i 20% Ag.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#38 15-01-2020 13:11:05

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Miniautogen kyslík O2 + PB propan butan + přeplňování kyslíku z 20 L l

Famater napsal(a):

Z vnější strany bude vzduch?  Pokud voda, tak ocel a měď by byla nešťasná kombinace. Co se týká stříbrné pájky, tak velmi dobře zatéká a její spotřeba je opravdu minimální. Mohla by to být i 20% Ag.

V tom bych až takový problém neviděl. Ono vždy hodně záleží na kvalitě vody a jak bude upravená(na př. demineralizovaná, nebo s přídavkem inhibitorů koroze) Na př. teplovodní topná zařízení se dnes téměř výhradně zhotovují jako uzavřené systémy. V topném zařízení neustále cirkuluje tatáž voda a zařízení je chráněno proti vnikání vzduchu(kyslíku). Kyslík, který je zpočátku ve vodě, je po uvedení do provozu vypuzen ohřevem vody a vznik koroze je značně omezen.
Chemické reakce, které mohou vést ke zničení méně ušlechtilého materiálu (oceli) tak nemohou nastat.  Měděné trubky a topná tělesa z oceli lze bez problémů kombinovat. Jinak je to u distribučního systému pitné vody, kde je třeba přidávána chemie (chlor ap.). Ale to už je mimo téma...
S tou pájkou s 20% Ag souhlas! smile

Offline

 

#39 15-01-2020 13:32:01

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Miniautogen kyslík O2 + PB propan butan + přeplňování kyslíku z 20 L l

Dík, voda nebude vůbec, z jedné vnější strany ocelové (když se podaří v budoucnu měděné) trubky hořák infra propan - butan a uvnitř trubky bude proudit obyčejný vzduch na ohřev. Dnes mi došel hořák na PB/kyslík, zkusím pájet obyčejnou mosazí a postupně odzkouším stříbrnou pájku. Je jich ale nepřeberné množství, co byste zkusili konkrétního vy, co už jste to zkusili pájet v praxi? A co tavidlo? Dík, mpcz, 15jan2020

Offline

 

#40 15-01-2020 14:01:59

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Miniautogen kyslík O2 + PB propan butan + přeplňování kyslíku z 20 L l

Franku napsal jsem to, protože nebylo jasné použití. Mohůlu se také jednat o průtočný ohřev, do kterého přichází stále čerstvá naplyněná voda. Teď to tazatel upřesnil. Co se týká stříbrné pájky tak používám jak 20%, tak 45% a na nerez jen 55%. S tavidlem je problém v tom, že většinou bývá k dostání jen větší balení, které bych nespotřeboval i za několi svých životů. Na měď mosaz ocel používám tavidlo od CFG, které prodávají v Hornbachu. Jde také borax. Na nerez jsem si dříve namíchal podle elektrotechnického receptáře. Nerez pájím nyní málo. Prosím tě dej sem fotku toho hořáku.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče