SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 29-07-2008 19:44:18

fífa
Člen
Registrovaný: 29-07-2008
Příspěvky: 11

TIG svařování konstrukční oceli?

Svařuji konstrukční oceli - ponejvíce jekly, trubky, stěna tak do 3mm MIGem. Technologii celkem znám, pred 20 lety jsem dokonce postavil MIG, ale to byly jiné časy. TIG svařování však vůbec neznám, jen jsem viděl sváření nerezu a hliníku. U nerezu mě zaujaly svary "sléváním" bez příd. materiálu u trubek, byly pohledné a nemusely se vybrušovat jako u MIGu. Můj dotaz pro odborníky i nadšence zní: lze svařovat obyčejná konstrukční ocel TIGem? Jakou by měl mít charakteristiku zdroj proudu a napětí? Dal by se k TIG svařování použít některý levnější invertor na trhu, případně dobastlený o ionizaci? Jsem celkem zručný "beznadějný bastlíř", realizace čehokoli elektronického či mechanického není problém. Díky všem předem za odpovědi a názory. Fífa.

Offline

 

#2 29-07-2008 20:00:19

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: TIG svařování konstrukční oceli?

Skoro každy jeden invertor v dnešnej dobe podporuje metodu TIG.Stači si len dokupiť horak,redukčny ventil a plyn.Tie lacnejšie invertory nemaju HF zapaľovanie,ale obluk sa zapaľuje priloženim a odialenim horaku od materialu. Napr.  invertor  KITin TIG 150LA. Ak použijete ionizator,tak sa v podstate da použiť akakoľvek elektrodova zváračka z usmerňovačom a aj triodin.Bez ionizatoru len invertor,lebo na začiatku stiahne automaticky prud na minimum aby sa pri dotyku nezničila wolframova elektroda.

Editoval m.evil (29-07-2008 20:03:15)

Offline

 

#3 29-07-2008 22:40:01

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: TIG svařování konstrukční oceli?

Na přímou otázku přímá odpověď. TIGem se běžné oceli svařují zcela normálně. Dá se jím svařovat i litina, nikl, měď, hliník či hořčík. Jediné omezení je v omezené tloušťce svařovaného materiálu, kterou dokáže TIG ohřát.
Zdroj pro TIG musí mít hodně strmou charakteristiku, může být ještě strmější, než pro obalovanou elektrodu.
Al a jeho svařitelné slitiny se svařují zpravidla střídavým proudem.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče