SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 28-08-2008 11:52:28

fífa
Člen
Registrovaný: 29-07-2008
Příspěvky: 11

Najdu nekde informace o TIGu?

Otázka pro znalé: dá se někde na netu najít pokud možno co nejvíc informací o TIGu, jako např.: napětí zdroje, "osciloskopické" průběhy svařovacího proudu při AC a DC, frekvence AC a časování DC, frekvence a výstupní napětí zdroje pro HF atd. Velice mne zaujal článek TIG180, ale informací je tam málo pro pokus postavit to. O stavbě už mám určité představy ale informací je málo. Můžete-li někdo pomoci, předem dík. Fífa.

Offline

 

#2 28-08-2008 16:11:25

vkalina
Člen
Registrovaný: 07-04-2008
Příspěvky: 266

Re: Najdu nekde informace o TIGu?

je to ztrata casu, slusne invertor se da poridit jiz okolo 5000,- za ty penize to nikdy nepostavis. Ja mam FIMER K164 za 200euro´a vpohode vari elektrodou 3,2, ale pokud se nudis a mas to jako konicka, tak se mrkni tady http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2008061001


BERLAN BWIG180

Offline

 

#3 28-08-2008 18:15:04

hood
Člen
Registrovaný: 04-09-2007
Příspěvky: 35

Re: Najdu nekde informace o TIGu?

vkalina: no ... ehm ... AC HF TIG stroje začínají na nějakých 35 tisících.

Bohužel k původnímu dotazu ale nemohu napsat nic :-((

Offline

 

#4 28-08-2008 18:16:23

fífa
Člen
Registrovaný: 29-07-2008
Příspěvky: 11

Re: Najdu nekde informace o TIGu?

Pro upřesnění: Článek TIG180 mne zaujal tím, že se jedná o můstkový obraceč fáze plus pulzní provoz se všemi vymoženostmi jako předfuk, náběh startproudu, dovaření kráteru, dofuk a pod. Tyto vlastnosti (myslím si) má už docela dobrá TIG svářečka. Hlavně ale se jedná pouze o polovodičovou část, jako zdroj proudu se používá "železné" trafo o příslušném výkonu. Napadlo mne, že by mohla jako zdroj posloužit vysloužilá MIG svářečka s usměrňovačem, tlumivkou, chlazením apod. Jen nevím, zda výstupní napětí pro TIG je dostatečné (okolo 22V). Kdyby to takhle šlo, odpadl by drahý usměrňovač jeho chlazení a konstrukce "adaptéru pro TIG" by se zjednodušila. Cena součástek pro elektroniku "adaptéru" není tak velká, drahé jsou jen IGBT tranzistory, ale ne zas tak moc. Pravda, mám to jako koníčka, je to výzva přesně pro mne. Jinak platí technické otázky z původního dotazu. Fífa.

Offline

 

#5 28-08-2008 18:28:46

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Najdu nekde informace o TIGu?

22V nestači.Potrebuješ aspoň 65V jednosmerných.

Offline

 

#6 28-08-2008 18:45:55

vkalina
Člen
Registrovaný: 07-04-2008
Příspěvky: 266

Re: Najdu nekde informace o TIGu?

hood napsal(a):

vkalina: no ... ehm ... AC HF TIG stroje začínají na nějakých 35 tisících.

Bohužel k původnímu dotazu ale nemohu napsat nic :-((

I ty se daj, na ebay sehnat okolo 8000,- Kc, samozrejme se bavim o stroji pro domaci pouziti, pokud se tim nekdo zivi, tak se poohledne po necem poradnem, ale takovy stroj doma nikdo nepostavi a tamty na domaci kuteni staci


BERLAN BWIG180

Offline

 

#7 02-09-2008 18:13:17

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Najdu nekde informace o TIGu?

fífa napsal(a):

Napadlo mne, že by mohla jako zdroj posloužit vysloužilá MIG svářečka s usměrňovačem, tlumivkou, chlazením apod.

Fifa, nešlo by to. Trafo z MIGu bude mít plochou charakteristiku, kdežto na TIG potřebuješ charakteristiku strmou. Navíc to napětí je taky příliš nízké. Strmou charakteristiku mají svářečky na svařování obalenou elektrodou, které mají i potřebné napětí. Takže jako zdroj pro TIG poslouží libovoná usměrněná elektrodová svářečka. Stačí hořák s ventilkem, argon a můžeš TIGovat třeba stařičkou KS 250. Není to žádný problém. Samozřejmě by to bylo TIGování bez vymožeností, jako je UP/DOWN slope, Pulzace, HF, apod. Předfuk a dofuk si uděláš růčo ventilkem, startuje se náškrabem a na konci se oblouk musí utrhnout smile

Offline

 

#8 03-09-2008 15:46:36

fífa
Člen
Registrovaný: 29-07-2008
Příspěvky: 11

Re: Najdu nekde informace o TIGu?

Admin: rozumím-li dobře (omyl nevylučuji), MIG s plochou charakteristikou je zdroj tvrdého napětí, tedy při zátěži napětí příliš neklesá. Pro elektrodu a TIG je to spíše proudový zdroj. V článku TIG180 o trafu nejsou informace, je to prostě jen "nějaké" trafo plus můstek z diod. Za tím je jednoduchý IGBT můstkový obraceč polarity s kmitočtem střídání do 400Hz, což je zřejmě AC, pro DC se asi svař. proud řídí střídou spínání. Ještě jsem neměl dost času to podrobně prozkoumat. TIG180 mne inspiruje čím dál víc, schema ovládací je sice poněkud nepřehledné, ale pricipiálně dobře navržené. Řešení řídících a časovacích obvodů hradly, operačními zesilovači je trochu hrubé, ale funkční. Nějaký mikroprocesor (třeba Atmel) by to zvládnul líp. Jedná se v podstatě stejně jen o pulsy s různým kmitočtem a délkou. Času sice moc nemám, ale jak jsem psal v upřesnění je to pro mne výzva a hlavně mne to baví. Šlo by použít jako zdroj nějaké levné BauBau trafo? Taky netuším kde sehnat diody 300A/600V. Jinak jsem po chvilkách začal zkusmo řešit ionizaci, pokud možno bez jiskřiště, s vybíjením kapacity tyristorem do impulzního trafa.   Díky admin a ostatním za odpovědi předešlé i budoucí.  Fífa.

Offline

 

#9 03-09-2008 16:33:40

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Najdu nekde informace o TIGu?

Jo s těmi trafy je to tak. Už jsme to řešili tady a jsou tam i grafy.

U toho původního pramene popisu výroby TIGu se asi předpokládá, že zájemce o principu svařování TIGem něco ví, takže tam trafo není specifikováno. Myslím, že lze použít libovolné trafo z elektrodové svářečky. I BauBau smile

Ovšem ty polovodiče budou oříšek. Tedy alespoň v tom je sehnat levně...

Offline

 

#10 03-09-2008 16:55:59

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Najdu nekde informace o TIGu?

Až teď jsem si všiml, že ty grafy jsou sice správně, ale celé se to řešilo ve vláknu, které bylo původně k úplně jinému tématu. Prostě se nám ta diskuse tenkrát nějak zvrhla smile Tak to dám ještě jednou sem, aby se to dalo lépe najít:

http://www.svarforum.cz/forum/img/charplocha.gif

http://www.svarforum.cz/forum/img/charstrma.gif

Offline

 

#11 03-09-2008 17:46:59

fífa
Člen
Registrovaný: 29-07-2008
Příspěvky: 11

Re: Najdu nekde informace o TIGu?

Admin: díky. Kdysi jsem ubastlil "stejnosměrnou" svářečku z velkého (asi 2kW) trafa 120/220V převinutím 120V na 60 původním drátem bifilárně. Strašná práce. jako usměrňovač jsem použil 20 diod KY718, 4x 5ks paralelně. Pak tlumivku. Regulace mírným odklápěním "I" plechů v jednom bloku od "E" plechů jádra. Svářelo to tak 2,5 rutilkou, 2 basickou, nic moc. Tak dumám, jestli by šly použít  dostupné usměrňovací bloky 50A paralelně, třeba tři. čtyři. Řešení palicí, ale dostupné. Přečetl jsem si se zájmem článek o chopperu. Dá se tato metoda -PWM - použít k regulaci proudu i u TIGu? Tedy pouze v případě DC. Našlo by se někde praktičtější schema chopperu? Kladu hloupé otázky, ale jak jsem psal, jsem beznadějný bastlíř a baví mne to. Než odpálím první tranzistory, chtěl bych mít co nejširší přehled smile  Fífa.

Offline

 

#12 03-09-2008 18:12:19

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Najdu nekde informace o TIGu?

S těmi moduly to jde. Příklad je tady - viz. usměrňovač č. 4.

TIG svářečky na bázi chopperu existují, ale o žádném konkrétním veřejném schématu nevím.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče