SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 21-07-2007 16:40:56

milos46
Člen
Registrovaný: 21-07-2007
Příspěvky: 8

Svařovací vlastnosti 1f a 3f zdroje pro MIG/MAG

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli je velký rozdíl v kvalitě svárů mezi 1 fázovým a 3 fázovým agregátem. V práci totiž máme poloautomaty (hlavně Froniusy) se 3 fázovými transformátory a žádný jednofázový,takže nemohu srovnávat. Je jasné, že 3 fázový bude mít líp vyhlazený proud a není proto potřeba tak velká tlumivka a výkonově je také někde trochu jinde. Ptám se, protože sháním nějaké céóčko na autokarosařinu a 1 fázové jsou o dost levnější a já jsem zvyklý na 3 fázové. Slyšel jsem, že se s 1 fázovými svařuje o dost hůř. Prosím Vás o nějaké komentáře.Miloš

Offline

 

#2 21-07-2007 22:03:35

Zelenej
Člen
Místo: Humpolec
Registrovaný: 08-05-2007
Příspěvky: 176

Re: Svařovací vlastnosti 1f a 3f zdroje pro MIG/MAG

Ahoj Miloši příliš velkou zkušenost s jedno fázovou svářečkou nemám ale můžu Ti říc jen svůj názor .. též jsme ve škole vlastnili takovouto svářečku než nám jí ukradli .... vše je si to vyzkoušet a nastavit je logické že s touto svářečkou nebudeš moc používat průměr drátu 1.2 tudíš na jedno fázové mašině bych používal drát 0.6 nebo 0.8.... no osobně jsem si třeba vařil na autě vejfuk a je to šílené.... samotné vaření nejde zvolil jsem metodu bodování a šlo to samo tím chci říc že pokud budeš pouze bodovat což je lepší z hlediska ohřívání a pnutí materiálu tenkého plechu na autě... tak asi nepoznáš rozdíl mezi jedno fázovu nebo tří fázovou svářečkou...

Offline

 

#3 23-07-2007 19:19:00

milos46
Člen
Registrovaný: 21-07-2007
Příspěvky: 8

Re: Svařovací vlastnosti 1f a 3f zdroje pro MIG/MAG

Ahoj Zelenej, díky za odpověď. Já bych ji převážně potřeboval na bodování, ale určitě bude občas potřeba udělat pořádný svár, tak se poohlédnu po nějaké třífázové. Něco podobného co jsi mi napsal, mi říkalo už víc lidí. Miloš

Offline

 

#4 02-08-2007 07:31:07

arno
Člen
Registrovaný: 02-08-2007
Příspěvky: 778

Re: Svařovací vlastnosti 1f a 3f zdroje pro MIG/MAG

Radikálny rozdiel medzi 1F a 3F je počet usmernených pulzov za sekundu, to znamená že 1F zváračky za  dvojcestným usmerňovačom majú kmitavý prúd ktorý kmitá po sínusovke od nuly po max., frekvenciou 100Hz, čiže vždy dosiahne nulu. 3F zváračky vacsinou používajú trojcestné usmerňovače, to znamená že výstupný prúd kmitá frekvenciou 300Hz ale s tým rozdielom že prúd nikdy neklesne na nulu.
Pri oboch prípadoch sa dá toto kmitanie redukovať vhodnou tlmivku alebo pri jednovázových aj kondenzátormi.
Jednonznačne odporúčam si kúpiť trojfázovú zváračku, má aj takú výhodu že rovnomerne zaťažuje vašu sieť doma.


Zablokovaný z vlastní vůle z důvodu napadení jiným uživatelem.

Offline

 

#5 02-08-2007 14:09:05

Pepa Z.
Člen
Místo: VUT v Brně, FSI, ÚMVI, OKM
Registrovaný: 02-08-2007
Příspěvky: 28

Re: Svařovací vlastnosti 1f a 3f zdroje pro MIG/MAG

Jestli k tomu ještě něco tak vlastním jednofázová poloautomat OMI 165 (snad to nebude bráno jako reklama) a jsem s ním velmi spokojený (na větší 3 fázový tenkrát jaksi nebyly peníze). Co se týká bodování tenkých plechů tak není problém. Není problém kvalitně zavařit i materiály větších tlouštěk 6 - 10 mm (na 6 polohovém přepínači napětí se pohybuji maximálně na 4 a k tomu patřičný posuv drátu (používám průměr 0,8 mm).

Offline

 

#6 02-08-2007 20:14:15

velda
Člen
Místo: Písek
Registrovaný: 13-04-2007
Příspěvky: 27

Re: Svařovací vlastnosti 1f a 3f zdroje pro MIG/MAG

Zdravím
Já mám pocit že poslední dva příspěvky mluví každý o jiném zařízení.
1 )1f zdroje jsou limitovány vedením, ne vlastním zdrojem. Jde o jištění přívodního vedení, které je obvykle 16 A. V bytech se sporák a pračka jistí zvlášť na 20 A, jinak by to padalo. Tím je omezený přííkon.
2) Samozřejmě, že 3f usměrňovač musí mít 3 cesty, které se spojí do výstupního plus bodu. Fázovým posunem o 120 stupňů po usměrnění vzniká trvalá stejnosměrná složka. Tlumivkou a kondenzátorem se vyhladí zvlnění.
Stejnosměrné složky se u 1f usměrňovačů dociluje kondenzátorem a tlumivkou, které zajišťují částečně fázový posun proudu a napětí a spojením s hlavním usměrněním vytvoří trvalou stejnosměrnou složku i když menší. Napětí ale nepadne až k nule.
3) Příspěvek od Pepy Z. - OMI 165. To je tuším invertorový zdroj nebo ne? U invertoru je princip jiný a příkon zdroje je omezen jak jsem již uvedl jištěním přívodu. Je to všedchno dobře popsané ve SVAR INFO. Přečtěte si to ať práce admina nepřišla nazmar.
A pokud jde o cenu 3f zdrojů. Vždyť jenom na výstupním usměrňovači jsou to minimálně 2 000 Kč navíc. Na vstupu ivertoru další dva usměrňovače navíc. Kde je 3f trafo elektornika co to řídí aj. Ten výkon něco stojí. Pokud je to čistokrevný 3f zdroj.
A taky už tu bylo řečeno a v inzerátech jsem to zjistil. Některá zařízení jsou udávaná 3f , ale ve skutečnosti jsou 1fázová. Pouze ja vstup připojený na 400 V ( místo 230 V) - je tam odbočka na cívce. Pak se využívá toho, že při vyšším vstupním napětí a stejném proudu se dosáhne vyšší možný příkon. Je ale nutná 3f síť a ta navíc má vyšší jištění na fázi.

Toto platí obecně o zdrojích nejen u svářeček. Invertor není nic jiného než impulzní zdroj, který se používá v počítačích, zesilovačích a televizích. Jenom má parní výstup.

Napsal jsem toho až dost. Pokud jsem se někde spletl, tak mě opravte.

Zdravím ještě jednou


VV

Offline

 

#7 02-08-2007 21:22:23

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Svařovací vlastnosti 1f a 3f zdroje pro MIG/MAG

OMI 165 je obyč. odbočkový zdroj. Ta 10mm ocel je asi přehnaná, co?

Editoval Petr (02-08-2007 21:29:59)

Offline

 

#8 03-08-2007 07:51:41

arno
Člen
Registrovaný: 02-08-2007
Příspěvky: 778

Re: Svařovací vlastnosti 1f a 3f zdroje pro MIG/MAG

Velda: V bode jedna nemáš celkom pravdu ak si preštuduješ normu EN 60974-6 EN 60974-1, tak zistíž že 16A je efektívna hodnota vstupného prúdu(Ief). To znamená že pri zaťažovateli napr. 30%, môžeš odoberať prúd aj značne nad 16A,  niekedy aj 25-30A. Tento prúd odoberáš asi 3min a mal by si čakať 7min na uchladenie, toto znamená "DUTY CYCLE"30%.Ističe vydržia, lebo to neni pre neho veľký nad prúd, samozrejme keby si odoberal tento prúd +10min tak by určite zareagoval.
Ak si pozrieš štítok na zváračke tak by tam mal byť zaťažovateľ. Zaťažovateľ sa jedine nepoužíva pri zváračkách do 160A (zdroje z obmedzením prevádzky na ručné oblúkové zváranie), tu sa udáva tw, a ts. A tým by som chcel upozorniť že táto norma EN 60974-6 nahradila starú známu EN 50060


Existuju zváračky ,ktoré majú jednofázový odber Ief aj 25A, samozrejme musíš mať priemyselnú zásuvku na 32A a vhodne navrhnuté vedenie.

Editoval arno (03-08-2007 12:33:12)


Zablokovaný z vlastní vůle z důvodu napadení jiným uživatelem.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče