SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#1 21-03-2009 14:17:23

ZDENÁL
Člen

Tipy pro Mig/Mag - správný průvlak

Po přečtení tohoto článku může neinformovaný čtenář nabýt dojmu , že hořáky řady RD pocházející z bývalé NDR jsou pouze nostalgickým přežitkem, který se u nás udržel pouze z nějaké setrvačnosti. Pravda je ovšem taková,že tyto hořáky svou jednoduchou konstrukcí a vlastnostmi natolik převyšují současnou doporučovanou řadu MB15 , že kdo je mněl možnost porovnat v praxi tak je chce používat i dál.Některé podstatné výhody řady RD - větší životnost všech spotřebních dílů při vyšších výkonech , použití běžných závitů u mezikusu -snadná udržba, možnost polohování trubky hořáku vůči rukojeti, výmněna trubky hoř. za jinou vyšší řady , ... atd. Při svařování hliníku používám tyto hoř. nejraději , proto že mají možnost ponechat v trubce hoř. kovový minibovden , což má  kladný vliv na průběh svařování . Na své svářečce mám oba typy  /RD v úpravě na al / a mohu je tedy lsnadno porovnat .

#2 21-03-2009 14:22:20

m.evil
Člen
Web

Re: Tipy pro Mig/Mag - správný průvlak

Dnes som skúšal zameniť ten  průvlak mam  aj z dlhym a aj z krátkym závitom.
Ten z dlhým závitom neide zašrúbovať až po koniec závitu ako v tomto  článku.

BERLAN BWIG 180 , Plazma DEDRA DESPi40, TMB-125, POWERMAT S-MAT 160 - OMI 165

#3 21-03-2009 19:07:30

killer
Zablokovaný

ZDENÁL napsal(a):

Po přečtení tohoto článku může neinformovaný čtenář nabýt dojmu , že hořáky řady RD pocházející z bývalé NDR jsou pouze nostalgickým přežitkem, který se u nás udržel pouze z nějaké setrvačnosti. Pravda je ovšem taková,že tyto hořáky svou jednoduchou konstrukcí a vlastnostmi natolik převyšují současnou doporučovanou řadu MB15 , že kdo je mněl možnost porovnat v praxi tak je chce používat i dál.Některé podstatné výhody řady RD - větší životnost všech spotřebních dílů při vyšších výkonech , použití běžných závitů u mezikusu -snadná udržba, možnost polohování trubky hořáku vůči rukojeti, výmněna trubky hoř. za jinou vyšší řady , ... atd. Při svařování hliníku používám tyto hoř. nejraději , proto že mají možnost ponechat v trubce hoř. kovový minibovden , což má  kladný vliv na průběh svařování . Na své svářečce mám oba typy  /RD v úpravě na al / a mohu je tedy lsnadno porovnat .

Pokud vím tak řada RD je složitější než MB. A co je lepší, tak to je na pováženou. RDčka mají spoustu nevýhod ale taky výhod. Vezmu to od kolena, protože eurokoncovka,koax,rukojeť a šroubení rukojeti je zaměnitelné s řadou MB. RD mají více náhr. dílů, matici převlečnou, trubku hořáku, krytku hubice,matici zajišťovací,šroubení,hubice a průvlaky. Jenže je horší na údržbu. Vše musí být precizně utažené a čisté. Malá kulička způsobí, že se hubice přilepí k šroubení a hle je tu problém. Nemluvě o rychle zničeném měděném závitu když se dotahují kontra matice proti šroubení a to jen kvůli nevhodně zvolenému levému závitu - to vyřešila řada abimig u které je pravý závit, tudíž když povolujeme hubice tak se šroubení utahuje a nezůstane nám v hubici. Řada abitig 150 a 250  se ale neujala. Praktická výhoda bowdenového nástavce mi nepřijde zas tak markantní, protože se stejně bowdenové vedení zanáší po celé délce ale je fakt, že v koleni probíhá větší tření. Tolik k řadě RD

Řada MB 15-25- je dost rozšířená. Je velmi jednoduchá, prakticky se skládá jen z trubky hořáku, mezikusu, pružinky, hubice a průvlaku. Hubice se nešroubují jako u řady RD ale nasazují na pružinu, což je rychlé a pohodlné. Nevýhoda - když se zničí trubka hořáku, tak je nutno ji vyměnit celou, což není levné. Bowden vede pěkně od koncovky až k průvlaku, což je u mě plus. Rukojeť ergonom je pohodlnější a dají se u ní narozdíl u RD řady měnit mikrospínače!

Samozřejmě jsem mluvil už se spoustou lidí a názory se liší.

Editoval killer (21-03-2009 19:09:27)

Servis, revize, MIG/MMA/TIG/PLASMA/SPOTTERY - svářeč amatér.
Hlášky z praxe: "Včera bylo pozdě!" "Neexistuje nejde" "Nemožné na počkání, zázraky do tří dnů" "Já jsem tak dobrej, kdybych byl ještě lepší, tak mě zakážou!"

#4 21-03-2009 19:08:58

killer
Zablokovaný

m.evil napsal(a):

Dnes som skúšal zameniť ten  průvlak mam  aj z dlhym a aj z krátkym závitom.
Ten z dlhým závitom neide zašrúbovať až po koniec závitu ako v tomto  článku.

Ne nejde tam, musel by se prodlouzit zavit v sroubeni, ale pruvlak by byl moc utopenej.

Hlášky z praxe: "Včera bylo pozdě!" "Neexistuje nejde" "Nemožné na počkání, zázraky do tří dnů" "Já jsem tak dobrej, kdybych byl ještě lepší, tak mě zakážou!"

#5 21-03-2009 20:37:00

ZDENÁL
Člen

Problém s kuličkou v závitu se řeší jednoduše tak , že upnete hubici RD  hořáku do svěráku a do zapečeného mezikusu místo špičky šroubujete delší šroub M 6  tak dlouho až jeho dotažením vyšroubujete mezikus. Pak vše vyčistíte a použijete znovu. U hořáku MB dochází k vyžíhámí a následné deformaci pružiny držící hubici a problém je na světě.Hubice  hořáku MB má životnost  při svařovaní  kolem 150 A  asi 14 dní u RD hořáku více než půl roku. Vypínače jsou u řady RD natolik primitivní , že jejich životnost je prakticky neomezená , snad jednou za x let je můžeme očistit .

#6 22-03-2009 10:07:12

killer
Zablokovaný

Tak hubice MB 15tek jsou dost chatrné, to je fakt, ale silnější MB 25 už toto nelze vytknout. Ale vyžíhaná pružinka se dá lehce vyměnit. Co se týče spínače tak jsem radši pro výměnu než čištění. Jinak pokud šroubení jde vyndat tak ho samozřejmě ven dostanu, já mluvil o opravdu zakouslé verzi smile

Editoval killer (22-03-2009 10:09:19)

#7 22-03-2009 22:20:03

admin
Administrator
Web

Nemyslím si, že RD řada je jen nostalgickým přežitkem a nemělo to tak vyznít. Hořáky RD jsou stále velmi oblíbené a opravdu mají řadu výhod, zejména vyšší životnost (ale taky cenu) spotřebních dílů. Mají ale i zásadní nevýhody. Pěkně je shrnul Killer. Jako největší problém vidím ten měděnej závit na hořákové trubce. Bohužel k jeho likvidaci často přispívají sami svářeči tím, že koncem hořáku (hubicí) mlátí o stůl či svařenec, aby vyklepali nalepený rozstřik. To by jim pak člověk urazil pazoury.

Dalším, ještě nezmíněným problémem je to, že se velmi rychle vymačká lože v rukojeti a celá koncovka, byť řádně dotažená, se v rukojeti "vaklá", že je problém s tím svařovat. Vůbec je rukojeť RD hořáků dost nepovedená. Spínač se snadno zanese separačním sprejem, o ergonomii se mluvit vůbec nedá a ochrana koaxu tou gumovou manžetou... škoda mluvit. Jak psal Killer, všechny nedostatky měla řešit nová řada Abimig RM, ale neujala se.

Ale ani řada MB není špatná. Bohužel její pověst dost trpí tím, že hořáky tohoto typu a spotřební díly na ně vyrábí zástupy výrobců ve velmi rozdílné kvalitě. A protože se u nás jde hlavně po ceně, dostávají se ty nejlevnější šmejdy do firem, kde nemají co dělat. A pověst MB hořáků opravdu hodně trpí. Viděl jsem čínské difuzory do MB 36, které byly snad z nějakého tvrzeného papíru nebo co. Jejich cena oproti Binzelu byla poloviční. Jejich životnost asi 2 hodiny (Binzel na stejném pracovišti vydržel týdny). Zároveň odpovídám m.evilovi: do některých šroubení možná ty průvlaky s dlouhým závitem nepůjdou. Měl jsem k dispozici dvě šroubení od dvou výrobců a do obou ten průvlak šel zašroubovat celý. Ale tyhle díly vyrábějí snad desítky výrobců po celém světě.

#8 23-03-2009 23:55:24

fofo
Člen

Ja na modelovu radu RD nedam dopustit. Rady RS a RM niesu zle ale mne osobne az tak nevyhovuju (nesadnu mi tak dobre do ruky) tie odlisne rukovate. RDcko je jednoducho pecka. Kvalitny, jednoduchy, pomerne maly, lahky, nastavitelny, trvacny, a hlavne ma makke a lahke koaxialne vedenie. Velmi dobre sa mi snim pracuje hlavne v tazko pristupnych miestach. Jednoducho je fantasticky. Len neznaleho kupujuceho casto odradi cena RDcka. Tie lacne smejdy typu MB 15AK a pod. stoja za prd. Je hrozne neprakticky, tazky, ma tvrde a tazke koaxialne vedenie, neda sa otacat proste hruza, je to nepouzitelne a k nicomu. MBcko sa rozsirilo iba koly tomu ze je lacne a k malym zvarackam ho predajcovia radi pribaluju takze kupujuci to neriesi a zvara stym co k zvaracke dostal. Z modelovej rady podobnej MB sa mi pozdavaju akurat kvapalinou chladene horaky. Ak by sa prestali predavat RDcka tak osobne sa namiesto rady MB radsej pozriem do katalogu ineho vyrobcu.

#9 25-03-2009 15:57:55

killer
Zablokovaný

Ale koaxilal nema s Radou RD nic spolecnyho. Koaxy se vyrabi jen podle proudove zatizitelnosti nebo podle vnejsi ochrany, mluvim teda o suche verzi. Koax je u MB i RD stejny, mozna srovnavate treba Binzela s Trafimetem.

#10 25-03-2009 22:37:55

fofo
Člen

Tak si dobre pozrite koaxialne vedenie u horaka Alexander Binzel MB15AK a u horaka Kurt Haufe RD 14. Najdite jeden rozdiel. U RD 14 (a celkovo u rady RD/RM/RS) je celkom iny, lahsi, tensi, ohybnejsi. U horaka RD 36 je koax trosicku tensi a o dost ohybnejsi (maksi) ako u MB15AK!!!

Editoval fofo (25-03-2009 22:40:50)

#11 27-03-2009 08:07:30

killer
Zablokovaný

No protoze jsou i rady koaxialnich kabelu. Typy R3, R4,R5 maji slabsi izolaci, tim padem jsou ohebnejsi a pak jsou rady B a ty maji silnejsi izolaci a jsou mene ohebnejsi. Cili ohebnost zavisi jen na poctu zil v koaxu a taky na sile izolace, mluvim jen o binzelu. Tam nejde o to jestli je to MB nebo RD zalezi jaky koax tam vyrobce horaku da, kdyz vam dam koax R3 na MB 15AK tak bude pruznejsi a lehci nez u RD14.

#12 27-03-2009 09:32:55

admin
Administrator
Web

Ono to bude také tím, že koax RD 14 má průřez vodiče 14 mm2, kdežto koax MB 15 má 16 mm2. Bohužel právě pro tu ohebnost používá spousta svářečů RD 14 zcela nevhodně u výkonných zdrojů a silně jej přetěžují. Jenže to o MB 15 vlastně platí taky, když se běžně dodává jako standardní výbava ke svářečkám 200 - 220A...

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla