SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 07-03-2013 13:33:46

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: Letování cínem 360° C

Radime, je možné, že ty plechy jsou zinkované žárově, ale nedovedu si představit tu technologii, kterou je možné nanést tak tenkou vrstvu a aby zinek neudělal "květy".
Pro neználka V puškařině se bude rozhodně používat tvrdé pájení stříbrnou pájkou. SnAg3 je měkká pájka pro pájení Cupotrubí. Brinýrování v tavenine dusitanových solí by asi nevydržela.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#27 07-03-2013 18:30:33

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Letování cínem 360° C

Zinek na zinkovou lázeň je dnes čistší, případně je legován tuším malým množstvím niklu, předúprava  a teplotní průběh při žárovém pozinkování je taky jiný. Vizuálně je výsledek ten, že se ty typické zinkové květy obvykle netvoří. Další rozdíl, proti dřívějšími zinkování by měl být ten, že daleko větší tloušťku vrstvy tvoří směsný kov zinek železo a menší část čistá zinková vrstva. Ta by pak měla být  mechanicky i korozně  odolnější .
Co jsem ale zaznamenal nahražování žárového zinku galvanickým, tak to u některých vázacích ocelových drátů prodávaných v železářstvích. Ćlověk tomu nevěnuje moc pozornosti, pak třeba s kusem takového drátu opraví plot nebo přiváže stromek a zatímco ten dřívější vydržel nereznout venku minimálně 5 let, ten nový zrezne po 14 dnech.

Editoval Radim (07-03-2013 18:34:29)

Offline

 

#28 07-03-2013 19:11:50

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: Letování cínem 360° C

Děkuji za vysvětlení. Prakticky to je ale tak, že s pájením se musí velmi opatrně. Loni jsem montoval na chalupě žlaby, dělal jsem oplechování štítu, a žasnul jsem, jak je vrstva zinku tenká.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#29 08-03-2013 10:29:40

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Letování cínem 360° C

Žárový zinek by měl mít vrstvu tak kolem 110 mikronů. Použitím, vystavením venku ale vrstva zinku plošně ubývá. V optimálním případě rovnoměrně a pomalu nějakou desítku let, protože korozní zplodiny zinku v takovém případě taky utěsňují jeho povrch. Až nakonec na nejvíc exponovaném místě zinek dojde a objeví se ocel a životnost pozinku končí......

Offline

 

#30 08-03-2013 12:36:43

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: Letování cínem 360° C

Mě jde o to, že dřív klempíři mohli používat při pájení "ostrou kyselinu" dnes zmizí vrstva zinku i při použití "pájecí kapaliny pro klempíře". Když jsem kupoval žlaby, a přbíral je tak jsem zjistil, že jim v jednom místě natekla do žlabu voda, která se tam udžela, V těch místech byl na železea ze zinku zbylo trochu bílého prášku. Zdá se mi, že to je jako se vším v současné době. Výrobek splní svůj účel, je-li prodán.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#31 15-04-2013 18:34:55

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Letování cínem 360° C

zdravím odborníky na pájení,
mám Cu trubku ø 16mm, je zabudovaná svisle, nelze na ní vytvořit hrdlo, hrdlo vytvořím na další trubce kterou na tu zabudovanou nasunu. Spoj chci sletovat pájkou Sn97Ag3. Spára cca 0,1 - 0,2 mm. Hrdlo délka cca 10mm.
Zatáhne se pájka kapilárně nahoru tak aby to drželo?
Stačí trubky ošmirglovat brusným papírem? (nemám rouno jako topenáři)
Podaří se spoj bez tavidla? Mám pájku dutý drát s tavidlem.
Kterou z trubek nahřívat? Obě?
Max. tlak v systému 1bar, voda o teplotě max. 80°C.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#32 15-04-2013 20:44:06

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: Letování cínem 360° C

Vůli ve spoji, tak aby spára byla 0,1mm. 0,2 by dle mě bylo asi moc. Použil bych pastu s pilinami SnAg3 a při ohřátí na tavnou teplotu přidat ten trubičkový cín. Když to nepřehřeješ, tak to zateče a udrží se tam. Jemný šmirgl bude stačit. Ohřívej celý spoj. začni pod ním na spodní trubce, pak přejdi na spoj. U mědi to je skoro jedno, stejně se to prohřeje celé. Pokud bych neměl pastu, tak bych nejdříve obě plochy pocínoval a setřel přebytek cínu mokrým hadrem. Pak sesadil, ohřál a přidal cín, aby zatekl.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#33 16-04-2013 08:47:25

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: Letování cínem 360° C

Ještě mě napadlo: Když oba díly pocínuješ a setřeš přebytečný cín, tak udělej z trubičkového cínu kroužek a vsuň ho do hrdla. Nasaď na druhý kus a ohřej. Po ohřátí až cín poteče, tak hrdlo dosuň na doraz. Pozor, ale také nesmíš přehřát, aby se cín udržel ve spáře.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#34 16-04-2013 10:08:24

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Letování cínem 360° C

Ono by mělo stačit , pokud ta měděná trubka není na povrchu hodně zkorodovaná, to vyčistit obyčejnou houbičkou na nádobí. Takovou, co je jakoby nekovová jemná drátěnka přilepená na kusu molitanu. Přirozeně nějakou novou, ne nějakou už použitou na nádobí, ve které je mastnota. Trvá to déle než šmirglem, ale očistí to taky a povrch je potom hladší než šmirglem, tudíž cínování je pevnější. Na dočištění se taky může použít i obyčejný ocet, většina měděných kozrozních zplodin se v kyselině octové rozpouští.


A pokud se to spojení bude dělat přes to předběžné cínováné, je podle mně vhodné ocínované plochy před spojením namazat tavidlem, v nouzi třeba i obyčejnou kalafunou. Spoj by měl být tím tavidlem prakticky vyplněn , potom při dostatečné teplotě kapilární síly vtáhnou roztavenou pájku do mezery a vytlačí z ní tavidlo. To tavidlo taky lépe přenáší teplo přes štěrbinu.

Editoval Radim (16-04-2013 10:15:59)

Offline

 

#35 16-04-2013 10:29:38

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: Letování cínem 360° C

Napsal jsem mokrým, ale dělám to vlhkým bavlněným nebo lněným hadrem. Rychle přejet. Ještě vidím problém v cínování vevnitř trubičky. Opět doporučuji pastu. Pak žádné cinování předem jenom očistit, namazat pastou oba konce.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#36 16-04-2013 18:37:09

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Letování cínem 360° C

Kapilární tlak vyžene pájku i nahoru. Ale také jde z pájky udělat kroužek, vložit do vnější trubky, opatrně zasunout vnitřní a začít ohřívat. Až proteče pájka ven je jasné, že prohřátí bylo dostatečné a došlo ke spolehlivému zapájení.
Jemný smirek udělá stejnou práci jako rouno.
Pájka se smáčí jen tam, kde účinkuje tavidlo, takže bez tavidla ne.
V plněných pájkách je ho pro daný účel málo, ale topenářské prodejny prodávají tuto pájku i ve formě pasty, směsi pájky a tavidla. Pak se trubky před sesazením natřou, pak se ohřívají a když pájka teče, přidá se pro jistotu pro vyplnění spáry ještě trochu stejné pájky ve formě drátu.
Ohřívat samozřejmě obě trubky, pájka zateče jen tam, kde byl materiál na pájecí teplotě. Vhodné je ohřívat odspodu, aby šlo teplo nahoru po vnitřní trubce, tedy jestli jsem pochopil správně, že horní je převlečená přes spodní.
Teplota a tlak je OK. Volba pájky také OK.

bourač napsal(a):

zdravím odborníky na pájení,
mám Cu trubku ø 16mm, je zabudovaná svisle, nelze na ní vytvořit hrdlo, hrdlo vytvořím na další trubce kterou na tu zabudovanou nasunu. Spoj chci sletovat pájkou Sn97Ag3. Spára cca 0,1 - 0,2 mm. Hrdlo délka cca 10mm.
Zatáhne se pájka kapilárně nahoru tak aby to drželo?
Stačí trubky ošmirglovat brusným papírem? (nemám rouno jako topenáři)
Podaří se spoj bez tavidla? Mám pájku dutý drát s tavidlem.
Kterou z trubek nahřívat? Obě?
Max. tlak v systému 1bar, voda o teplotě max. 80°C.

Offline

 

#37 16-04-2013 22:54:58

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Letování cínem 360° C

pájím něco maximálně jednou smile za deset let, když je to dúležitá věc a nejsem si 100% jistý dělám předem zkoušku, tady bych vzal kousek trubky, upnul ji do svěráku sletoval ji s tou druhou, jeden konec splacatil a neprodyšně zbouchal, na druhej konec bych přibastlil ventilek, pak by do toho nafoukal kompresorem 10barů, možná bych hotový spoj ještě polechtal švajcem - uletí to, neuletí big_smile
nebo sem se na to mohl vykašlat a zeptat se tady - jak znám zdejší uživatele vím že na rady některých se můžu spolehnout, udělat to jak píšou a bude to OK. Děkuji panstvo smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#38 17-04-2013 09:35:55

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Letování cínem 360° C

Ono na tom nic moc není. Je třeba dodržovat čistotu, nespoléhat, že tavidlo všechno očistí, dodržovat teplotu a k tomu trošku té dovednosti a je to .
Tolik moje zkušenosti občasného páječe či snad pájitele měkkou pájkou. smile

Editoval Radim (17-04-2013 09:36:36)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče