SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 27-02-2009 10:19:57

Nováček
Člen
Registrovaný: 26-02-2009
Příspěvky: 5

Potřebuji poradit

Nikdy před tím jsem nesvařoval elektřinou, pouze autogenem.
Koupil jsem si nedávno Beno hobby 1800 ( transformátor ). Pouze na pár svárů.
K tomu jsem si přikoupil RUTILOVÉ elektrody po 10ks - 2,5 - OK 46.00 / 6013
                                                                                3,2 - OK 46.00 / 6013
Potřebuji svařit pár jeklů o síle 3mm. Jedná se pouze o sváry 2cm dlouhé. Rozhodnul jsem se to svařit 2,5 takže jsem si to nastavil, vše připravil. Vše na začátku probíhá dobře, svařim jednu stranu o třech svárech. Připravím si druhou stranu a již mám problém, elektroda se k materiálu lepí, jako by to byl magnet ( to samé se mi stalo včera, svařil jsem pouze jednu stranu a pak už nic ).
Mohly by jste mi prosím poradit co je špatně?

Offline

 

#2 28-02-2009 10:56:36

Nováček
Člen
Registrovaný: 26-02-2009
Příspěvky: 5

Re: Potřebuji poradit

Je to až podivné co se včera stalo. Od rána jsem to stále zkoušel a pořád nic. Po obědě přestal foukat vítr a zvíšila se venkovní teplota na 6°C a již při zapnutí trafosvářečky zmizel ten divný chrčivý zvuk a dokonce spustil i ventilátor. Pak už to byla otázka chvilky, kdy byla práce hotová. Je pravda, že při nové elektrodě chvilku trvalo, než oblouk chytnul ale pak už bylo vše v pořádku.
Nezvyšoval jsem výkon ( ze začátku jsem to zkoušel, ale nebylo to nic platné).
Je možné, že na tom vážně nese podíl venkovní teplota?

Offline

 

#3 01-03-2009 12:31:12

vkalina
Člen
Registrovaný: 07-04-2008
Příspěvky: 266

Re: Potřebuji poradit

Spis ten vitr


BERLAN BWIG180

Offline

 

#4 01-03-2009 17:02:19

mikymaus
Člen
Registrovaný: 01-03-2009
Příspěvky: 1

Re: Potřebuji poradit

Takže, napřed pro administrátora.
Nevím proč by nemohlo být uvedeno celé datum u každé odpovědi, namísto jednoduchého včera, dnes a pod.?

Nyní k Vašemu dotazu. Odpveď zatím je tady jen jedna a docela ironická, ale bbudiž, někdo si velice zkrátka rád dělá prču z bezradnosti jiných. Svědčí to o jistém charakteru!
Jinak teď už k problému. Neznám uváděnou svářečku, ale obecně. levnější trafa, tak za 1500 Kč /mám jedno doma/, mívají uvedený svařovací proud většinou tak do 100A, někdy i více a elektrodu max. o prům.2,5mm. Mé zkušenosti jsou, že to je jen obchodní reklama. Poznal jsem, že je možné svařovat tak půl hodiny s rutil. elektrodou 2mm, než vypne termostat. S 2,5mm tak 2-3 elektrody. Snad ani to ne!
Pak je nucená přestáka, až 20min, která  pravda např. v zimě může být i značně  kratší. Nezkoušel jsem to.
pokud jde o sílu svař.materiálu, tak jekl o síle stěny 3mm, bez problému svařím s el. 2mm. Nutné je ale dodržet
určitou mezeru, kterou si předem na nečisto odzkouším. Není totiž ocel, jako ocel. Pochopitelně, zkušenost
je nutná.
Mikymaus.

Offline

 

#5 01-03-2009 22:48:47

vkalina
Člen
Registrovaný: 07-04-2008
Příspěvky: 266

Re: Potřebuji poradit

To nebyla ironie, ja to myslel vazne. Jestli varil nekde kde to ficelo a mel spatny kontakty, tak se mu to klidne mohlo stat.


BERLAN BWIG180

Offline

 

#6 02-03-2009 17:24:38

Nováček
Člen
Registrovaný: 26-02-2009
Příspěvky: 5

Re: Potřebuji poradit

Jako svářeč bych se s tím rozhodně neuživil, ale na to moje občasné prskání to ještě jde. Děkuji za vaše příspěvky.

Offline

 

#7 02-03-2009 21:39:32

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Potřebuji poradit

Mám tomu rozumět tak, že v prvním případě (první příspěvek) se ventilátor netočil a ze svářečky se ozýval divný chrčivý zvuk? A že teplota okolí byla nižší než +6°C? Svařování při teplotě pod +5°C bez opatření v podobě předehřevu nelze doporučit. Co se svářečky týká, tak bych ji nechal prohlédnout v servisu. To "magnetické lepení" je divné. Na rozdíl od mikymause si nemyslím, že svářečka byla přehřátá, ale vyloučit to nemůžu. U těchto strojů po rozpojení tepelné ochrany (bimetalový rozpínací kontakt) jde napájení primáru trafa přes kontrolku. Primárem tedy protéká jen velmi malý proud, který by na "lepení se" elektrody stačit neměl. Ale je to jen doměnka, je možné, že opravdu rozepla tepelka. Ale pak by to bylo ještě podivnější (po 6 cm svaru elektrodou 2,5 mm při okolní teplotě 6°C...). Prostě rozebrat a prohlídnout.

Offline

 

#8 02-03-2009 21:42:30

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Potřebuji poradit

mikymaus napsal(a):

Takže, napřed pro administrátora.
Nevím proč by nemohlo být uvedeno celé datum u každé odpovědi, namísto jednoduchého včera, dnes a pod.?

A já zas nevím, proč by tam mělo být datum, na které si leckdo vzpomíná jen s obtížemi ("kolikátého je vlastně dneska?"), namísto přehlednějšího "Dnes" a "Včera". Podle mého názoru to usnadňuje orientaci v nových příspěvcích.

Offline

 

#9 03-03-2009 19:14:28

robert5
Člen
Registrovaný: 03-03-2009
Příspěvky: 1

Re: Potřebuji poradit

Potřebuji schema zapojení kondenzátorové svařečky na vzduchotechnické trny.
Máte-li někdo, pošlete!
Díky

Offline

 

#10 30-06-2009 19:09:25

Zenďour
Člen
Registrovaný: 10-06-2009
Příspěvky: 5

Re: Potřebuji poradit

Neznám tuto svařečku, ale mám něco podobného na špatně přístupná místa a problémem 380V. Tak beru usměrnovač. Na domácí práce si jej půjčují kolegové domů. A také si mi někdy stěžují, že jim svařečka nejela. Jenže zapli špatný režim. Mám tři a musí zkontrolovat, že zapli režim na svařování obalenou elektrodou. Pokud je svařečka např. na elektrodu 2,5, tak by měla svařovat bez přestávek. Chce se to podívat na štítek o účinnosti. Pokud jste udělal svar 6 cm dlouhý, tak to svařečka nemůže cítit (zahřát se). Jestli má označení 1800, tak zpravidla to značí max proud 180 A, ale jen např. 20% ze 100%. Počítá se to z času 10 minut. Ale k problému - mohl jste přehřát svařečku tím zapalováním, kde se Vám nedařilo chytit oblouk. V tomto případě stačí jen chvíli počkat a můžete svařovat bez problému dále. Pokud je svařečka v pořádku svítí zelená kontrolka a v případě přehřátí žlutá nebo oranžová a je potřeba počkat až svítí jen zelená. Jestli slyšíte nějaké pazvuky, tak je lepší zkontrolovat svařečku odborníkem případně pokud je v záruce, tak v autorizovaném servisu uvedeného typu svařečky, aby jste neztratil záruku.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče