SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Prosím o radu. Potřebuji zavařit díru v dutém profilu z mat. 15 230. Síla stěny je cca 5 mm. Problém je v tom, že vnitřek profilu musí po zavaření zůstat čistý, bez větších tvarových změn. Laicky řečeno nesmí tam být boule svarového kovu. Vnitřek je omezeně přístupný takže není možné svar z vnitřní strany obrobit. Údržbář v práci doporučil podložit to zevnitř masivní mědí která kopíruje stěnu a pak do toho zvenku TIGem prát svarový kov. Měď by se měla odvodem tepla uchladit a svarový kov k ní prý nechytne. Myslíte, že to má naději na úspěch? Jaký přídavný mat. byste doporučili?
Díky O.
Offline
Nenapsal jste jak velký otvor potřebujete zavařit. Ale pokud je to možné řešil bych to těmito způsoby:
1. Vyrobit zátku ze stejného materiálu a o stejné síle s tím že na zátce i na profilu uděláte úkos pro V svar, nebo alespoň na zátce úkos pro 1/2 V svar. Pro jistotu ještě podložit mědí.
2. Udělat zátku ze 2 mm plechu stejného složení, podložit mědí, zavařit koutovým svarem a zbytek dovařit.
3. Udělat tak, jak doporučil kolega.
Přídavný materiál dle ESAB - OK TIGROD 13.17
Bohler - CM 2-IG
Pro jistotu bych to předehřál minimálně na 200°C a po svaření zabalil do vaty.
Mezihousenkovou teplotu dodržovat cca 250°C. To znamená, že po zavaření housenky necháte zchladnout na onu teplotu.
Editoval Petr (04-03-2009 18:52:35)
Offline
jarmil napsal(a):
Údržbář v práci doporučil podložit to zevnitř masivní mědí která kopíruje stěnu a pak do toho zvenku TIGem prát svarový kov. Měď by se měla odvodem tepla uchladit a svarový kov k ní prý nechytne. Myslíte, že to má naději na úspěch?
Tak tady hodně opatrně!!! Záleží na zručnosti svařeče. TIGem lehce dojde ke spojení obou materiálů!
Offline
Díra je malá...6-7 mm. Proto jsem myslel že by to mohlo jít i bez přidaného špuntu (co myslíte?). Problém je trochu v tom, že zavařovaný profil je zevnitř tvarovaný... uvnitř je kuželová plocha. Takže i špunt by musel mít zespoda stejný tvar. Vyrobit bych to uměl, ale byl by problém to tam přesně usadit, aby byla tvarová plocha správně orientována. Navíc by se to vyrábělo špatně. Naproti tomu měděný kužel se vyrobí snadno a pokud by ho svarový materiál kopíroval, bylo by vyhráno. Pokud by to tedy šlo bez špuntu pouze s podložní mědí, pak bych preferoval tuto variantu. Takže problény jsou: 1, aby to nechytlo k mědi 2, aby tam svarový kov dobře zatekl 3, a samozřejmě zručnost svářeče, která neni nic moc.
Každopádně díky moc za cenné rady.
Offline
Řešili jsme kdysi problém velice podobný zdejšímu zadání. Začal nám bodově prosakovat hydraulický válec s vnitřním průměrem 180 mm a délce 800 mm z nerezu. Nový byl z dovozu děsně drahý, tak jsme řešili opravu odvrtáním vady. Nakonec bylo potřeba zavařit průchozí díru 8 mm při tl. stěny 10 mm. Korunkou jsme zahloubili otvor tak, že zůstala ploška jen dva mm. Masivní podložka z mědi asi 20 mm přiložená až po předehřátí na 150 st.C. Vše zaplaveno argonem a rychlý kořenový svár TIGem. Další vrstvy vždy po vychladnutí na cca 100 st.C. Výsledek nebyl nic moc. Válec se v místě sváru zdeformoval - propadl se o 0,3 mm. Následovalo nepříjemné ruční vybrušování a honování. Dnes bych takovou vadu asi řešil kvalitním kovovým tmelem, se kterým se daleko lépe pracuje. Sortiment je na současném trhu docela široký.
Editoval jirkati (05-03-2009 18:39:55)
Offline