SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 17-03-2009 18:34:07

ali153
Člen
Registrovaný: 08-10-2008
Příspěvky: 20

jakou zkoušku zvolit

Zdravím všechny svářeče,může mi někdo poradit nějakou univerzální úřední zkoušku na TIG?Vím že je to blbá otázka,ale firma mě poslala na kurz a já nevím jakou zkoušku si vybrat.Ptal jsem se co mají v plánu vařít ale odpovědi jsem se nedočkal tak bych se rád zeptal vas zkušených.Budu rád za každý názor.V pondělí začínám.

Offline

 

#2 17-03-2009 20:57:34

Staňa
Člen
Registrovaný: 03-03-2009
Příspěvky: 17

Re: jakou zkoušku zvolit

Opravdu je dobrý vědět co se bude svařovat.Úřední se dá udělat např. jen na koutové nebo jen na tupé spoje,klidně i jen na určitou polohu.Taky záleží na druhu materiálu(někdo si myslí,že když má např. na nerez spadá pod to i černý mate.-není tomu tak.Na každý mate. je zvlášt´ zkouška).Za univerzální bych považoval trubku v poloze H-L045(svařovaná od spodu nahoru pod úhlem 45 stupňů) ta pokrývá všechny polohy i spoje,kromě polohy PG(tj.svařování odvrchu dolů-na tuhle se to myslím nevztahuje,ale to nevím jistě),ale jinak na všechno a pak už jen záleží na průměru trubky a síle stěny.Takže jestli jste měl na mysli tohle,přeji pevnou ruku a v pondělí nástup s nabroušeným wolframem.Zdarec.

Offline

 

#3 17-03-2009 21:53:47

bejmar
Člen
Místo: Klášterec nad Ohří
Registrovaný: 26-10-2008
Příspěvky: 183
Web

Re: jakou zkoušku zvolit

Nedávno sem měl stejný problém a ve svářecí škole mi řekli uplně to samí jako píše Staňa.Nakonec sme se dohodli na černým a nerezu: EN287-1 141 T BW 6 S t5 D50 H-L045 ss nb/EN287-1 141 T BW 8 S t2 D50 H-L045 ss nb.Je dobrý se jich zeptat jestli nedají slevu když děláš více zkoušek najednou já to měl dohromady za 24500 kč.Na hliník už sem neměl prachy:-)Prostě je dobrý vybrat takovej materiál a polohu který toho pokrejou co nejvíc. Co se týče tloušťky materiálu průměru roury a podobně to už fakt musíš vědět co vlastně budeš svářet.

Offline

 

#4 18-03-2009 15:47:15

ali153
Člen
Registrovaný: 08-10-2008
Příspěvky: 20

Re: jakou zkoušku zvolit

Díky za info už jsem trochu v obraze,můžu ještě poprosit o celý název zkoušky,nebo je to ta první od bejmara?At vím s čím se tam mám hlásit.Asi víc nevymyslíme,nejsou schopni mi říct co chtějí svařovat.Je to k neuvěření,nevědí co vlastně chtějí.Ale já jsem rád za každou zkoušku kterou získám.Můžete mi prosím ještě poradit na co si dávat pozor?Jaká mezera atd.Dík

Offline

 

#5 18-03-2009 17:19:32

Staňa
Člen
Registrovaný: 03-03-2009
Příspěvky: 17

Re: jakou zkoušku zvolit

Ty zkoušky se od sebe liší akorát jiným materiálem a sílou stěny-to ti ve škole vysvětlí a nebo to proberem tady.Vše ti řeknou tam-teda měli by,nebo se dočteš tady.A co se týče mezery někdo si ji dává někdo ne.Do trubky se pouští tzv. formovací plyn-na ochranu kořene(i u plechů vařených na tupo),aby kořen neoxidoval.U černýho mate.být  100% nemusí,ale je to s ním mnohem lepší,a u nerezy se dávat musí,ve škole si určitě budeš moci vyzkoušet jak to vypadá s plynem i bez.Jako formovací plyn se používá nejčastěji Argon-Ar,Dusík-N,různé směsky s přídavkem Vodíku-H(max.4%)-když používáš Ar plníš trubku od spodu,a když N tak shora-ten je údajně levnější.Neboj se jich na něco zeptat,od toho tam jdeš a nemusíš se stydět´když ti něco nebude nejasnýho-o nic nejde.Hlavně nekývej hlavou,že je ti to jasný,když nebudeš vědět o co jde.Až budeš v praxi odkázané sám na sebe,pak už bude pozdě se někoho ptát jak? a co? s tím máš dělat.Zdarec.

Offline

 

#6 18-03-2009 19:07:56

ali153
Člen
Registrovaný: 08-10-2008
Příspěvky: 20

Re: jakou zkoušku zvolit

Čau staňo jsem rád že jsi mě do toho ještě více zasvětil,ale jak říkáš budu se ptát ať z toho nejsem pak v reálu jelen.Jdu tam přece ať se něco naučím.Z předchozích kurzů nemám zrovna dobré zkušenosti.Proto jsem každý kurz dělal v jiné škole a řeknu ti že jsem zvědavý co mě čeká.Jaký přístup,rady atd.No už těším rád se učím novým věcem.Díky zatím

Offline

 

#7 18-03-2009 19:57:06

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: jakou zkoušku zvolit

Taky se zapojím.Ponechám stranou to, že firma která tě do kurzu vyslala nemá představu o tom, jaké materiály bude svařovat.Hodně záleží na tom, do jaké sv. školy nastupuješ.Většinou jsou svářečské školy součástí průmyslových podniků a podle převažujících prací v provozu  lze usoudit o předpokládané kvalitě výuky v dané metodě svařování.Např. svářečská škola chemické rafinerie bude vynikající ve výuce metodou TIG a MMA na potrubí, kdežto svářečská škola podniku na výrobu železničních vagonů nabídne kvalitní výuku svařování metodou MAG na plechách.
Jinak ještě lze doporučit snažit se toho naučit co nejvíc sám vlastními silami.Když něco nepůjde, popřemýšlet nad příčinou a ono se při zdravém selském rozumu nakonec řešení najde.Instruktor svařování může pomoct tak s nastavením vhodných parametrů, sestavením dílců pro svařování, ale to co je v rukou, na to si musí každý přijít sám(krom daných věcí jako je sklon hořáku k materiálu apod.)S tímhle postupuju při zaučování svářečů já.

Offline

 

#8 18-03-2009 20:37:31

ali153
Člen
Registrovaný: 08-10-2008
Příspěvky: 20

Re: jakou zkoušku zvolit

Čau jdu do soukromé školy,vůli učit se novým věcem mi nechybí a nějaké zkušenosti mám.Určitě se s vámi podělím o první dojmy.Co říkáte tomu kurzu který doporučili kolegové?

Offline

 

#9 18-03-2009 22:12:35

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: jakou zkoušku zvolit

Tak určitě se shodnem v poloze svařování.H-L045 obsahuje všechny polohy svařování, takže tady máte vystaráno.Síla materiálu a průměr:Tady už by mělo být jasno, co se bude v praxi svařovat.Metoda TIG se při stavbě potrubních systémů bud používá v případě menších průměrů potrubí s menší tloušťkou ke zhotovení celého svaru a nebo často jen k zavaření kořenové vrstvy a zbytek potom obalenou elektrodou.To u větších průměrů a tlouštěk.Největší problém ale bude asi v materiálu, který si vybrat.Tady by měla mít firma jasnou představu co vlastně bude vyrábět.Z toho by potom měla pramenit další certifikace systémů jakosti kde bude muset ukázat způsobilost k dané výrobě doložením kvalifikace svařečů, pracovníků NDT a také správnými postupy svařování(WPS).Já bych asi vybral ty zkoušky jak psal Bejmar.

Offline

 

#10 19-03-2009 11:28:48

bejmar
Člen
Místo: Klášterec nad Ohří
Registrovaný: 26-10-2008
Příspěvky: 183
Web

Re: jakou zkoušku zvolit

Když už tu Mag welder nakousnul tu kvalitu škol.Mohl by tu někdo zkušenej vysvětlit postup vaření kořene u roury tigem?Na tuhle otázku mi ve škole řekli že to každej vaří jinak a že je to o praxi ja to tam prostě natlačil jako když se vaří elektrodou, ale ze spoda byl problém protože to stejkalo a človek tam ten drát musel nacpat aby nebyl kořen propadlej.No když mi to instruktor předved tak to neměl omoc lepší než já.Pak sem narazil na pár videjí kde ten drát podává vnitřkem roury a jenom ten matroš zbírá nic nikam netlačí, např. tady http://www.youtube.com/watch?v=RPPlpKQoyE8
Nějaký další videa:
http://uloz.to/1372974/Learn_TIG1.avi
http://uloz.to/1373022/Learn_Tig4.avi
http://www.youtube.com/watch?v=2chtZErrZzg

Offline

 

#11 19-03-2009 18:39:28

Staňa
Člen
Registrovaný: 03-03-2009
Příspěvky: 17

Re: jakou zkoušku zvolit

Borci tak tady z mojeho pohledu není co řešit-jak říkají je to o praxi.V poloze nad hlavou bude problém největší.Ještě pořád funguje zemská přitažlivost a udělet převýšení v kořeni  to chce vařit trubky non-stop a najít si ten správnej grif.Někdo si přidáva větší průtok plynu a ten mu lázeň tlačí více do kořene-to jsem fakt viděl(vařeno bez mezery).Vařit,zkoušet a až na to přijdete,tak zjistíte jak je to jednoduchý.Drát valit normálně před hořákem.Chce to šikovnost,nehledejte v tom žádnou vědu.A jak se třepou ruce tak to je konec úplnej.

Offline

 

#12 19-03-2009 19:29:51

ali153
Člen
Registrovaný: 08-10-2008
Příspěvky: 20

Re: jakou zkoušku zvolit

Borci tak snad to natrénuji ve škole,ono to bude fakt , přijít na ten grif.Budu vás průběžně informovat jak si stojím.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče