SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Spousta lidí se mě ptá, co dělá špatně, co má nastavit jinak, že jim nejde vařit, apod. Tak jsem se rozhodl udělat video, kde bude kompletní nastavení svářečky, se kterým zvládne svařovat snad každý. Vysvětlil jsem různé problémy které můžou nastat při špatném nastavení, nebo i při špatné přípravě ke svařování. Doufám, že video pomůže co nejvíce lidem, před rokem jsem měl stejné problémy, ale překonal jsem je
https://youtu.be/YlZE2BVq1XY
Offline
Pěkně to vysvětluješ klimbíku. V zásadě máš pravdu, pouze nějak nepřesně pochopils pulzní svařování a funkci střídavého proudu pro svařování hliníku. Pulz znamená, že stroj pulzuje mezi dvěma výkony,tedy mezi hlavním proudem a tím druhým proudem, který se nastavuje procenty z proudu hlavního. Nikdy nenastane ten případ, že by se druhý proud rovnal nule a svářečka při něm nesvařovala. Svařuje i na druhý proud, ale menším výkonem. Pokud mám tedy nastaven hlavní proud na sto amper a druhý proud na padesát procent, znamená to, že stroj bude pulzovat tak, že chvíli pojede na sto amper a chvíli na padesát. U střídavého proudu je to tak, že kladná vlna je čistící, to je ta vyšrafovaná, záporná vlna svařuje. Ty si můžeš volit velikost čistící vlny na úkor vlny svařovací a to dle znečištění povrchu svařovaného materiálu. Základním nastavením je, že obě tyto části jsou stejné, a to nastane tehdy, pokud šipka na knoflíku ukazuje na tu čáru vedoucí ke znázornění střídavého proudu.
Online
Aha, diky. tak jsem to mozna nepresne rekl. Ale chapu to tak jak pises. Jen co jsem teda nevedel, ze pri pulzu svaruje i ta nizka faze. Myslel jsem, ze je jen na udrzeni oblouku. A stridave jsem vysvetloval myslim dobre. Ze jedna faze je cistici a druha svarovaci.
Offline
Tak to jo. V podstatě jsi za rok pochopil to, co mnozí svářeči nepochopili za celý život, i když se touto činností zaobírali profesionálně.
Online
Diky. Jsem rad ze to video pomuze a taky ze nekdo ze zdejsiho zkusenejsiho osazenstva schvalil moji myslenku. Ostatni si totiz asi fakt mysli, ze na tom chci jen nechutne zbohatnout ) a hlavne to bylo pro uplne novacky, kterym i ja uz muzu neco poradit. Dal to asi tak lehce nepujde a samozrejme muzu potvrdit i to, ze kdyz ma nekdo zajem, dokaze se naucit stejne mnozstvi veci za zlomek casu cloveka, ktery se to ucit nechce. Dokonce i v mojem hlavnim oboru, programovani, se casto stava, ze clovek co programuje treba 10let to neumi tak dobre jako nekdo zapaleny, ktery programuje jen dva roky. Jak se rika, kde je vule, tam je cesta
Offline
Mrkni tady snad to bude jasný
https://www.youtube.com/watch?v=19AI6uKxmFU
Offline
klimbe to že někdo na své tričko riskuje výrobu výukového videa je moc dobře a je to potřebné. Obzvlášť v češtině a to i přesto, že zde bude argumentace chytrolínů že oni nemusí, oni rozumí. Budou a jsou zde výkřiky od lidí kterým se to líbit nebude, s tím se smiř, budou ti lidi děkovat, toho si nevšímej, kritiku sleduj.
Začnu ukazovátkem které musí ukazovat, nikoliv rušit a nesmí odvádět pozornost. Bílé by nebylo kontrastní, černé by splývalo, růžové - poněkud infantilní, tak možná červené by bylo přiměřené situaci - třeba vyzkoušet.
Potřebuješ školení v oblasti rétoriky. Mimo jiné se dozvíš, že to éééééé není dobře. Naučí tě to sebejistému vystupování nejen na kameru, ale i v životě. To se moc hodí. Kdo tento kurz má, profituje z něho celý život, i když se tím nechlubí.
Než začneš kohokoliv učit a to i přes kameru udělej si na papír - písemnou přípravu.
Napiš si: - hlavní úlohy a cíl - co vlastně chceš touto výukou dosáhnout a naučit. Jak na realizaci půjdeš.
- materiál a pomůcky co na to budeš potřebovat
Následuje osnova: - stručné seznámení diváka s tím co ho v tomto filmu naučíme
úvodem velmi stručně uvedeš hlavní úlohu/cíl...že se bude skládat z části teoretické a
praktické - v teoretické vás seznámím s.....a v praktické vám názorně předvedu jak se....
Teoretická část:
1. Základní technické parametry daného svářecího stroje, alespoň orientačně
2. Popis svářečky, připojovací svorky, přívod, plyn, drát atd
3. Popis ovládacího panelu
- hlavní ovládací prvky - hlavní vypínač, volba metod
- pomocné ovládací prvky - finální nastavení jednotlivých svářecích metod
- informační a zobrazovací prvky - displej, kontrolky, pomocné informační nákresy na panelu
4. Základní nastavení prvků pro metodu MMA
5. Základní nastavení prvků pro metodu TIG
Praktická část
6. Kontrola a příprava pracoviště - prohlédnu, zkontroluji, připravím si tak aby...
7. Ochranné pomůcky, .... použiji rukavice takové/onaké ochrana prstu, nastavení kukly
.....
Každý začínající pedagog tvrdí, že on písemnou přípravu nepotřebuje, protože on to zná a odučí to z hlavy. Uprostřed kariéry naopak obhajuje stanovisko, že pečlivá příprava na každou výuku je naprostá základní povinnost a kvalitní písemná příprava je její nedílnou součástí.
Co se týče pláče některých jedinců, že tě - óóóó hrůůůzo možná někdo za ty filmy platí. Můj názor je, že tomu tleskám a doufám že tě za to budou platit čím dál víc. To je motivace v tom pokračovat. Má hlavu i patu a evidentně se zlepšuješ. Škoda že tu nevidím tvůj e-mail.
Offline
ty kravo, pokial ten dotaznik vypise, my ostatni to budeme mat uz aj zavarene, aj dielnu pozametanu, aj zvaracku vysprchovanu .....
PS: nic proti klimbikovym videam, aj ja som ho skouknul, ale poriadok a hygiena musi byt - hlavne zvaracka osprchovana, flexky okupane, redukcne ventily namazane, ....
Editoval rcp (24-12-2018 10:55:09)
Offline
Klimbiku, jenom dvě rady si dovolim. Ten plech, co jsi svařoval, potřeboval více proudu proto, protože jsi ho měl položený celou plochou na ocelovém stole, který silně odebíral vnešené teplo. Kdybys to měl upnuté ve svěrce, tedy nepodložené, stačil by zřejmě i ten první nastavený proud.
Za druhé ARC Force je zlomkové navýšení proudu při svařování a slouží k plynulému svařování elektrodami s hustě tekoucí lázní (třeba bazické). To znamená, když se vytvoří kapka kovu, tak se krátkodobě zvýší proud dle nastavení v procentech hlavního proudu, tím se napomůže odtržení kapky do lázně, aniž by nastal zkrat a případné zhasnutí oblouku. Vlastně to stimuluje dynamiku oblouku. Toto není potřeba u elektrod, které odtavují sprchovitě v malých kapičkách (rutilové, kyselé),které mají řídce tekoucí lázeň, pročež se s nimi hůže svařuje v polohách.
Tuto funkci si pleteš s funkcí Hot Start, kdy se zvedá krátkodobě svařovací proud v procentech hlavního proudu pří zapálení oblouku a tím se zamezuje lepení elektrody a zlelpší se tím závar na začátku svaru.
Offline
RCP opatrně nejsou tady jen červení ,ne každý může sprchovat svářečky.
No at si každý točí co chce ,já bych třeba druhým pro srandu být nechtěl. Pokud chce někdo točit naučná videa měl by to prvně zvládat sám. Tak nějak vzniká ta informační nečistota které by se mněl svářeč vyhnout . Právě díky takovým to klipům musíš rozlišovat ,co bude mít nějaký přínos a co je pro zasmání.
Rellík .......tu také něco dal jak svařoval hliníkové trubky Podíval jsem se a měl jsem s toho dobrý pocit. Ten člověk něco umí, možná bych se podíval i na nadstavení mašiny než začal svařovat.
Samogin .....také ukázal svar super a nakolik bylo nadstavení mašiny jsem neviděl Ted už to nepotřebuji ,ale v té době bych se rád jukl.
No a potom se jukneš na něco jako snaha o moudrost pak jednou prskne a vidíš ,že dotyčný nic neumí. Člověk by měl být soudný a trochu uvážit kam co dává.
Jen mě zarazilo ,že se Tě někdo ptá jak se co svařuje . Teď jsem v rozpacích , kdo všechno tady vlastně chodí.
Offline
Klimbíku já nemám nic proti tomu, kdybys videi, nebo nějakou jinou činností zbohatnul. Já se ale nějak nemohu vyrovnat s dobou, kdy mnoho těch, kteří se o něco jen trochu přitřou, hned o tom publikují. Viz mnoho kuchařek, které sepisují herečky a jiné, které jsou mediálním "mejstrýmem" označovány jako celebrity. Jedna moje známá, se dala na Tai.Chi a už po roce o tom psala knížku. Podíval jsem se na to video, určitě má smysl. Rozhodně mnohem větší, než to elektrodách. I přes některé nepřesnosti, to pro začátečníky bude vhodné. Když jsem s tigem začínal, a to jsem o tom již hodně věděl, musel jsem se prokousávat celou řadou omylů, kterých jsem se dopouštěl. Také jsem si říkal že by bylo dobré, kdybych to mohl nějak začátečníkům vysvětlit, protože " mistři" často už dávno na své začátky zapoměli. Co bych ti doporučil? Trochu víc se dovědět o jednotlivých funkcích a jevech o kterých mluvíš. K tomu pyrexu, co máš. Mě a nejenom mě se ukázalo, že to je šmejd. Vlastní pyrex ne, ale ty domečky se sítkem. Neplní funkci,kterou mají mít. To sítko by mělo fungovat tak, že klade jistý odpor, čímž se zhomogenizuje výstupní proud plynu. Tato čočka tuto funkci neplní. Zkoušel jsem to i s normální keramikou různých průměrů. Vždy se to chovalo tak, že se povrch zlepšoval se snižováním průtoku plynu pod hodnoty, které by mely být vhodné. Při stejných parametrech, kdy jsem měl zlatý až bílý povrch, tak s tímhle prevítem se stejnou keramikou a stejným nastavením povrch šedivý.
Offline
Jinak tady máte proč se dávají plynové čočky. Na rozbití různých výrů a proudění. Někdy více vznikne potom turbulence která přimíchá kyslík a dělá to problém. Je to jen o tom jak kvalitně pokrýt povrch sváru.
https://www.youtube.com/watch?v=fcxlEnp0tvA
Offline
Famaster, problem s tym pyrexom je ten ze je z ciny - to je smejd (tiez som si ho kupil). Pouzivam origo pyrex a momentalne mam americke FUPA keramiky (12/14) aj so sitkami a je to neskutocny rozdiel v ochrane zvaru hlavne pri zvarani trubiek, tazko dostupnych miest resp. zvarani v zlych uhloch. Klimbikovy by sa to pacilo lebo by zvaral s takymi farbickami ako ludia na instagrame....
Offline
Hezké svary
Offline
Nesvařuješ na Jičině? A jsi z N J ?
Offline
Michale já jsem se k tomu vrátil dík klimbíkovu videu. Myslel jsem si, že celé to je šmejd jen v kombinaci domečku a té pyrexové hubice a že bude použitelný právě ten domeček s normální malou keramikou. Minulý týden jsem svářel kryt z 1mm nerez. plechu, tak jsem to zkusil. Přitom jsem zjistil, že je to na vyhození celé až na ty silikonové o kroužky a plastové krabičky a že problém je právě v tom domečku..
Offline
Jole: diky, krasne a jasne vysvetleni
Offline
Welda: pripadalo ti tohle video zmatene? Ja prave myslim ze zrovna tohle se docela povedlo. Jasny cil byl uz na zacatku. Nekdo i tak pise, ze mam vynechat uvody, ty zas pises ze bych je mel udelat to je tezke podle vsech se ridit. Ja se celou dobu snazim udelat, aby tam nejaky uvod byl, ale aby to nikoho nenudilo. Jasne ze se vzdycky najde clovek, ktereho to bude nudit. Nejsou moje videa pro kazdeho. Ale s tim se pocita. Tohle video melo za cil jenom pomoct lidem, kteri se bud boji, nebo nejsou z nejakeho jineho neznameho duvodu schopni namalovat svoji prvni housenku na kus plechu ale registruju tve namety a dekuji za ne!
Offline
Famater: jsem ze to takhle beres, nakonec i kdyz z tvych prispevku mam spis opacne pocity vetsinou. Jinak kdyz jsem varil nejaky nerez, tak jsem s obyc klestinou nebyl schopen udelat cisty pekny svar. Az potom, co jsem si koupil cinske cocky. Mozna to byla proste jen nahoda a ta cocka se svou konstrukci trefila na prutok plynu ktery jsem pouzival a nahodou to zaclo varit pekne. Je to mozne
Offline
Tak že s normální výrobcem dodávanou kleštinou svar nejde udělat, na to potřebuji čočku s Číny? A to je ten svar co byl na tom videu?
Offline
Ne tenhle. Na nerezu mi to neslo kdysi. Nerikam ze nejde, jen ze me nesel. Nekomu zkusenejsimu by urcite sel. Nic to ale nemeni na veci, ze pokud to ma zacatecnikohi pomoct, tak hura do toho. Nejhorsi je videt zpocatku, ze nic nejde. To by mohlo jednomu vzit i celou motivaci, a to nechceme. Chceme si to na zacatek co nejvic zjednodusit. Proto varit bez pulzu, na DC, ne uplne tenky plech, s minimalnim nastaveni. Treba takovym jako jsem ukazal.
Offline
Tadi dájm odkaz na zajímavé video, k tomuto problému:
https://www.youtube.com/watch?v=z86cWH6ZFTA
Offline
Welda: tak uz jsem si tu povolil to odeslani mailu, tak to na me muzete hrnout
Offline
prosim vsechny co mi budou psat, aby si taky vyplnili mail tady na foru, nebo mi ho aspon napsali ve zprave, at mam kam odpovidat dekuji
Offline
Já jakožto TIGem neposkvrněný člověk mockrát děkuju Klimbíkovi za video. Mám aspoň nějakou přibližnou představu co a jak funguje. Možná to podle Vás, kteří vaří TIGem není dostačující, ale pro mě dostačující. Teď už jde o to se zdokonalovat a hledat další informace.
Offline
Stránky: 1 2