SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 03-05-2009 00:19:44

MiraGSX
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 03-08-2008
Příspěvky: 476

Al-Co MIG/MAG 100A rekonstrukce

Před necelým rokem jsem se rozhodl pro svoji první MIG/MAG svářečku. V té době celkem nedostupné zboží za rozumné peníze (pro studenta) tak jsem se rozhodl experimentovat. Po podrobném prohledání bazaru a aukcí volba padla na Al-Co 100A. Podle prodávajícího šlo pouze o závadu podavače v čemž měl pravdu podavač byl již jednou neodborně repasován.
Foto před zakoupením...
Pokoušel jsem se jej opravovat, bohužel bez úspěchu a byl nahrazen podavačem značky Telwin a to hlavně kvůli motorku na 12V.
Foto po demontáži podavače...
K podavači jsem dodělal jednoduchý PWM regulátor.
K hořáku se snad ani vyjadřovat nemusím, byla to úplná klasika ke se plyn pouštěl vnitřním ventilkem. Problém nastal již při první zkoušce. Kompletní netěsnost systému mě vedla ke koupi nového. Pořidíl jsem tedy i elektromagnetický ventil a začal přemýšlet nad elektronikou celé svářečky.
Foto s výkonovou elektronikou...
Svářečka nyní disponuje softstartem, elektromagnetickým ventilem (solenoid) předfukem, dofukem plynu, teplotním čidlem, nuceným chlazením, výstupem 12V 5V a nezávislým posuvem drátu a doběhu.
Jako zdroj jsem použil starý vykuchaný AT kvůli stabilnímu výstupu 12V.
První čím jsem se inspiroval byl softstart (podotýkám nepotřebná věc u tak slabého COčka), ale jedno relátko a starej odpor jsem našel v šuplíku a chtěl jej tam mít.
Softstart je po pár desítkách sekundy přemostěn hlavním relátkem. Časování je zajištěno kondíkem.
Předfuk a dofuk jsem řešil klasickou NE555 (stejně jakož PWM regulaci) inspiraci jsem našel zde neboli astabilní zapojení NE555. Které je regulovatelné od 0,2s do 2s. Dofuk je řešen buť žádný nebo 1s znovu pomocí pouhého kondenzátoru, diody a relátka.
Podotýkám že dohromady jsem na stavbu elektroniky využil 6ks relátek :D.
PWM regulátor jsem nejdříve okopíroval podle zapojení volně šířeného na internetu. Následně vyzkoušel i verzi publikovanou zde na svarinfu (díky Admine).
Příprava na montáž "řídící" jednotky předfuk, dofuk...
Následné dokončení...
Přední panel svářečky jsem obohatil o pár kontrolek stavu svářečky.
Pohled na hlavní panel
Ventilaci zajišťují 2x120 fany do PC za 80kč/ks
Ventilace...
A v (konečné fázi) vypadá následovně.
Konečná verze vpřed
Konečná verze bok

Celková cena:
Svářečka - 1500kč
Elektronika - 800kč
Podavač - 600kč
Solenoid - 400kč
Hořák - 500kč
Drobnosti - cca 700kč
A typuju tak 40hodin práce.

Tak to je asi vše k mému přebastlenému COčku :). Pokud by měl někdo zájem o schémata rád poskytnu, ale podotýkám že celá svářečka je regulována pouze co nejjednodušší elektronikou.

Editoval MiraGSX (03-05-2009 00:34:24)


ISTP Kutil
WSME-200A AC/DC TIG; KITin 170 TIG LA; SioMIG 351
svářecí kabely do 160A; TIG hořák ESAB BTF 150 a ZHT-315 + čína (unknown); P600e

Offline

 

#2 10-05-2009 11:51:26

TOMY199
Člen
Registrovaný: 19-04-2008
Příspěvky: 184

Re: Al-Co MIG/MAG 100A rekonstrukce

Mal by som záujem o tie schémy,možno by som niečo použil keďže si skladám ceočku.
Inač pekný tunning, čudujem sa že z toho neni pekný článok na SVAR INFO.

Offline

 

#3 10-05-2009 21:51:06

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Al-Co MIG/MAG 100A rekonstrukce

TOMY199 napsal(a):

Inač pekný tunning, čudujem sa že z toho neni pekný článok na SVAR INFO.

Proč ne? Taky si to myslím. Pokud míraGSX připraví podklady a pošle mi je, rád z toho článek připravím.

Offline

 

#4 11-05-2009 14:30:43

MiraGSX
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 03-08-2008
Příspěvky: 476

Re: Al-Co MIG/MAG 100A rekonstrukce

Pánové já jsem pro, pokud si myslíte že tento výtvor stojí zato zveřejnit. Dneska detailněji nafotím kompletní útroby svářečky a zašlu adminovi na e-mail. Admine schémata můžu poslat v eaglu? Či PDF?

Spíš se teď chystám na WLSP 315 které bych chtěl věnovat trochu více času a lepší mechanizmus ovládání celého agregátu. U než u tohoto lepítka.


ISTP Kutil
WSME-200A AC/DC TIG; KITin 170 TIG LA; SioMIG 351
svářecí kabely do 160A; TIG hořák ESAB BTF 150 a ZHT-315 + čína (unknown); P600e

Offline

 

#5 11-03-2013 08:23:08

Milangb
Člen
Registrovaný: 06-01-2012
Příspěvky: 27

Re: Al-Co MIG/MAG 100A rekonstrukce

Hlavně bych chtěl pochválit autora za dobré nápady, ale teď již k použité elektronice.

Konkrétně se mi jedná o desku časovače a hodnoty součástek:
C1 až C5 (kondenzátory)
R2 a R3 (rezistory)


C1 - předpokládám 22uF/25V
C2 - předpokládám 220uF/25V
C4 - předpokládám 10nF
Hodnotu C3 a C5 nevidím jako nijak kritickou, například 2x220uF/25V (jedná se o nastavení času dofuku)
R2 předpokládám dle jiných zapojení na fóru 2k2 ohm
R3 předpokládám dle jiných zapojení na fóru 1K ohm

poprosil bych autora o potvrzení těchto hodnot, případně jiných pisatelů, zrovna tato elektronika mi příjde jakonejhodnější na mou přestavbu CO2 svářečky. Děkuji za pomoc

Všechny ostatní desky, schémata jsou plně vyplněný v eaglu...

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče