SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#76 05-11-2020 15:24:04

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Na co svářečák?

bobobo napsal(a):

Jenom mne překvapuje , že rcp neví , že právě konstrukce teplovodního topení nepotřebuje certifikovaného svářeče . To je jedna z výjimek , kdy ti záklaďák stačí .

viem, prave preto som to daval ako priklad pre varoka uz v prispevku cislo #39

Offline

 

#77 05-11-2020 15:44:12

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3420
Web

Re: Na co svářečák?

rcp napsal(a):

ihlan>ak sa nemylim, to bolo sekundarne potrubie atomovej elektrarne! big_smilebig_smilebig_smilebig_smilebig_smile
a my tu ideme riesit EN/ISO certifikat  na zabradlie okolo ihriska........

Neodpustim si vtip.....

Dnes ma "certifikat" 3.6mil slovakov ved bez neho ta ani do zvarackej predajne nepustia big_smile
ono by to nebolo vobec vtipne keby to bol primarny okruh ze ano....

PS: zlaty LIDL tam si aj zvaracku aj elektrody kupim vtejto hnusnej dobe big_smile

pre ludi z ciech dam vysvetlenie clovek bez NEGATIVNEHO antigenoveho certifikatu moze ist do najblizsich potravin
ale posta drogeria ani predajna staveb materialu ist nemoze.. tam su totiz povinny to kontrolovat
kedze vynimku maju len potraviny retazce sa na to vybodli. nemaju pravo totiz pytat obciansky...

Editoval ihlan (05-11-2020 16:10:22)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#78 05-11-2020 15:49:52

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Na co svářečák?

ked uz sme na svarfore, nemas nejaky dobry tip na nabijacku akumulatorov?

po tyzdni by som uz potreboval dobit nanocip......



certifikaty su super!, myslim, ze niektorim si privodil polovicny orgazmus, akurat ich trosku schladim - tieto su modre a zarobila na nich firma z trnavy, nie ANB..... big_smilebig_smile

Editoval rcp (05-11-2020 16:03:00)

Offline

 

#79 05-11-2020 16:41:50

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Na co svářečák?

Nějak ta diskuze skomírá. Ještě tu nikdo nenadával v souvislosti se svařováním na stále platnou Vyhlášku č. 87/2000 Sb.
Ani nevím, jestli a pod jakým názvem takový dokument existuje na Slovensku. Sice jsme se o tom ve VUZu kdysi bavili, ale vykouřilo se mi to i s asfaltem z hlavy.

Offline

 

#80 05-11-2020 16:43:15

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2721

Re: Na co svářečák?

rcp napsal(a):

pafik1605 napsal(a):

.......
Takže nejlepší je nic nezapálit smile

v tom pripade ma pravdu franta zelmont - najlepsie je nic nevarit big_smilebig_smile...

Já bych to zobecnil: kdo nic nedělá, nic nezkazí .... smile

Offline

 

#81 05-11-2020 16:57:25

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3420
Web

Re: Na co svářečák?

jirkati napsal(a):

.... stále platnou Vyhlášku č. 87/2000 Sb.
Ani nevím, jestli a pod jakým názvem takový dokument existuje na Slovensku.

87/2000 - podmínky požární bezpečnosti při svařování a nahřívání živic v tavných nádobách

https://is.gd/qYDRKE - nedalo sa mi to inak vlozit ten link len cez skracovac.
a este kopa dalsich ochranne pomocky pri oblukovom zvarani a manipulacia s tlakovymi nadobami..

Editoval ihlan (05-11-2020 17:09:34)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#82 05-11-2020 17:33:01

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Na co svářečák?

jirkati napsal(a):

Nějak ta diskuze skomírá. Ještě tu nikdo nenadával v souvislosti se svařováním na stále platnou Vyhlášku č. 87/2000 Sb.
Ani nevím, jestli a pod jakým názvem takový dokument existuje na Slovensku. Sice jsme se o tom ve VUZu kdysi bavili, ale vykouřilo se mi to i s asfaltem z hlavy.

ale tu predsa nikto nikoho nenabada k nedodrziavaniu bezpecnosti pri praci!
dodrzujme vyhlasky, dodruzujme zakony, ked je to potrebne robme si preskusania a zakladne kurzy!
ked potrebujeme zvarat tlakove nadoby, potrubia elektrarni, zdvihacie a manipulacne zariadenia, robme si EN/ISO certifikaty s PEDkou!
toto vobec nikto nespochybnuje

stale som ale nedostal odpoved, ci moze zvarac so zakladnym kurzom dodrziavajuci bezpecnostne predpisy zvarat branku 1200x1000mm? do ktorej skupiny z  EN 5817 (B,C,D) zaradime zvary na tej branke a kto to urcuje?

neriesme, pic*oviny, ci ma flasu s ochrannym plynom vodorovne alebo zvislo! predpokladajme, ze je svojpravny a dodrzuje zakladne bezpecnostne predpisy!

Editoval rcp (05-11-2020 17:37:01)

Offline

 

#83 05-11-2020 17:37:51

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Na co svářečák?

Ještě bych se vrátil k tématům od franta zelmont.
Nezazněla tu - dokonce ani ode mne - jedna velmi důležitá informace:
O nutnosti mít pro vytvoření WPS příslušnou WPQR je už slušná povědomost. V normě o provedení WPQR je zajímavá poznámka - Svářeč, který zavaří WPQR nemusí mít žádné předchozí svářečské vzdělání, ale úspěšným zavařením WPQR se kvalifikuje právě v rozsahu oné WPQR.
Převedeno do lidské řeči - pokud firma požádá orgán, který schvaluje WPQR o vystavení svářečského Certifikátu pro svářeče, který danou zkoušku svařoval - a zaplatí za provedení svářečské zkoušky - tak má okamžitě hotového svářeče s potřebnými "papíry. Mnohokrát jsem to při svařování WPQR využil, protože to byl nejlevnější způsob jak klukům pořídit Certifikát. Nechyběli řadu dnů v práci, svařovali ve známém prostředí. Jedinou podmínkou tak byla lékařská prohlídka od závodního lékaře.
Kopie lékařské prohlídky a mnou vystavené pověření ke svařování šly do osobní složky pracovníka. A ještě přidám, že ani v AUTOMOTIVE ani v následující firmě, kde jsem pracoval, nikdy nebyly problémy vydat odcházejícím svářečům potvrzené originály jejich Certifikátů.

Offline

 

#84 05-11-2020 21:57:25

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Na co svářečák?

Se základním kurzem může svářet jen branku pro sebe doma . Se základem se před úkonem svaření konstrukce pro potřeby druhých osob musí jeho svary odstranit . Na to není třeba žádného posuzování . Opět opakuji , základní kurz je jen proto , aby byl ZAMĚSTNAVATEL z obliga , když právě svářeč něco zaviní jinému , či sobě . Byl jsem v několika firmách , kde svářel , kdo ruce měl a psalo se to na jednoho , co měl papíry .

Offline

 

#85 06-11-2020 10:34:31

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Na co svářečák?

Jo, Bořku, to je právě ten problém, který si některé firmy samy přivodí. Kdysi jsem du psal o dvou firmách ze severu Čech. Jedna vyráběly pro německou firmu krby a při přejímce nedoložili ani papíry svářečů, ani protokoly o kontrolách - vše byl napsané nad rohovým razítkem. Kšeft za tři miliony se prostě nekonal a vyrobené zboží se pak roky prodávalo za dumpingové ceny na českém trhu.
Druhá firma montovala podestu v AUTOMOTIVE firmě nad robotické svařovací linky. Předepsaná nosnost podesty byla 400 kg/m2. Všechno svařované konstrukce. V koutě haly si firma připravovala mnohatunové svařence a svařovali to podivní svářeči ještě podivnějším způsobem. Reakce na to, že sváry nevypadají dobře byla velice hrubá reakce jejich políra. Po namontování, resp. přivaření podest k nosným sloupům haly a zapatláním svárů barvou přišli s fakturou. Na 20 tun konstrukce předložili 1 kus protokolu o vizuální kontrole a 1 kopii EN zkoušky svářeče. Operativně provedená vizuálka už nabarvených svárů dopadla jak musela. Musely se provést neplánované odstávky svařovacích linek, samozřejmě nebyly dodrženy smluvní termíny. Závěr: Pokuty za nedodržení termínů a za nucené odstávky svařovacích linek byly podstatně vyšší, než kompletní cena původní vysoutěžené zakázky.

Vyčurané české firmy se navzájem podrážejí v cenách i tím, že svým zaměstnancům neposkytují potřebné svářečské vzdělání. Přitom v nákladech fimy jsou to částky pod rozlišovací schopností materiálových a finančních účetních. Ale majitel firmy, případně všichni manageři, musí mít jejich požadavkům odpovídající příjmy. A výroba je tam přece od toho, aby jim to bezpečně zajistila.

Jsou i výjimky. Znám majitele dvou blízkých firem, kteří prostě pod sebe nehrabou. Jedna má 50 lidí a majitel firmu neustále rozšiřuje, vylepšuje vybavení nejmodernějšími stroji i svářečkami. Všude ve firmě je trvale pořádek, při předávání směn se třeba půl hodiny předem uklízí pracoviště. Firma je certifikovaná na svařování a při zákaznických auditech, ISO auditech, bezpečnostních prověrkách není potřeba vůbec žádná příprava. Chlapi na dílnách ani nevědí, že někdo přijde, proč taky.

Druhou firmu vlastní dva bráchové, jeden shání práci, druhý vede výrobu. Na celkem 27 lidí jsou oni dva, dva mistři a zásobovačka a účetní v jedné odobě. I tato firma funguje docela dobře, téměř všechen zisk dávají do lepších strojů a vybavení dílen.

Myslím, že žádné z těch dvou firem by neudělala takovou vyčuranost, jako vlastně uvádí Franta zelmont, aby svého člověka nechala v nejistotě jako svářeče. Vždy je pro firmu dobré, když má svářeče pořádně podchycené. Jistě, kolegovi by stačilo vzít veškeré své papíry kolem svařování a navštívit kteroukoliv Svářečkou školu s dotazem v čem mu mohou pomoci, co má platné a co ne.

Offline

 

#86 06-11-2020 12:01:28

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Na co svářečák?

Jirkati: Takových firem které popisujete je fakt ale hodně málo. Většina jede jen za ziskem. Některé mají pravé svářeče i s papíry, EN zkouškami a na ty všechno připisují. Tedy když něco svařuje dělník bez patřičného oprávnění, tak to napíšou na ty oprávněné svářeče a je. Už jsem to v jedné firmě zažil. V té době jsem ještě taky neměl papíry na svařování a mě osobně to bylo proti srsti. Vždyť přece nemůže nějaký legální svářeč ručit za sváry tam nějakého Franty, který tam něco zasmrká. Nedej bože když to jsou nějaké nosné konstrukce, schodiště apod.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#87 06-11-2020 12:39:37

zahajskej
Člen
Registrovaný: 07-01-2015
Příspěvky: 291

Re: Na co svářečák?

Pokud svařím schody bez potřebných papírů a někdo se na nich kvůli ruplému svaru přerazí, jde to za mnou. Pokud budu mít odpovídající papíry a přesto se kvůli ruplému svaru na nich někdo přerazí, jde to také za mnou. Rozdíl je jen v tom papíru. Takže je fakt lepší nic nedělat, protože tím nic nezkazím.

Offline

 

#88 06-11-2020 13:19:45

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Na co svářečák?

zahajskej: Aby jste se nedivil co dnes firmy dokáží vymýšlet.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#89 06-11-2020 13:29:41

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Na co svářečák?

zahajskej napsal(a):

Pokud svařím schody bez potřebných papírů a někdo se na nich kvůli ruplému svaru přerazí, jde to za mnou. Pokud budu mít odpovídající papíry a přesto se kvůli ruplému svaru na nich někdo přerazí, jde to také za mnou. Rozdíl je jen v tom papíru. Takže je fakt lepší nic nedělat, protože tím nic nezkazím.

https://saltytblog.files.wordpress.com/2017/07/6c14ca30-fccc-0132-f41f-0e18518aac2f.png

Offline

 

#90 06-11-2020 13:46:21

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2721

Re: Na co svářečák?

zahajskej napsal(a):

Pokud svařím schody bez potřebných papírů a někdo se na nich kvůli ruplému svaru přerazí, jde to za mnou. Pokud budu mít odpovídající papíry a přesto se kvůli ruplému svaru na nich někdo přerazí, jde to také za mnou. Rozdíl je jen v tom papíru. Takže je fakt lepší nic nedělat, protože tím nic nezkazím.

Pokud svaříš schody jako zaměstnanec a nadřízený ví, že na to nemáš papíry, jde to za ním smile

Offline

 

#91 06-11-2020 14:40:50

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Na co svářečák?

rcp základy života : víš co je to nedbalostní a vědomý trestní čin ? Rozdíl je asi tak dvounásobné vězení . Jinak je to opravdu šumák .

Offline

 

#92 06-11-2020 15:54:02

franta zelmont
Člen
Registrovaný: 02-11-2020
Příspěvky: 34

Re: Na co svářečák?

Tak jsem si to v práci zjišťoval a opravdu je to oprávnění a platný jenom ve firmě kde pracuju. A starej svářečák je neplatnej, proto mi ho vrátili ve firmě mám novej co mi zařídili mám tam všechno co ve starym, ale patří firmě a mimo firmu neplatí.


Nejsem, nikdy jsem nebyl a nikdy nebudu "svářeč"!!! "Svářeč" neni řemeslo!!!, ale jenom jeho část!!!

Offline

 

#93 06-11-2020 16:04:22

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Na co svářečák?

bobobo napsal(a):

rcp základy života : víš co je to nedbalostní a vědomý trestní čin ? Rozdíl je asi tak dvounásobné vězení . Jinak je to opravdu šumák .

v tom pripade je lepsie vobec nemat ziadne papiere - bude to nedbalostny trestny cin

ked mas aspon zakladny kurz a si osoba poucena, tak uz vies, ze niektore veci by si nemal zvarat, tak to bude vedomy tresny cin

akurat stale som sa nedozvedel nejake explicitne ohranicenie, co ano a co uz nie..... takze opat nedbalostny???? stracam sa v tom....... big_smilebig_smile

Editoval rcp (06-11-2020 16:05:19)

Offline

 

#94 06-11-2020 16:15:29

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Na co svářečák?

pafik1605 napsal(a):

[
Pokud svaříš schody jako zaměstnanec a nadřízený ví, že na to nemáš papíry, jde to za ním smile

Snad si nemyslíte, že to zaměstnavatel hodí na sebe? Jsem se tak už dlouho nezasmál.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#95 06-11-2020 16:43:45

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2721

Re: Na co svářečák?

varok napsal(a):

pafik1605 napsal(a):

[
Pokud svaříš schody jako zaměstnanec a nadřízený ví, že na to nemáš papíry, jde to za ním smile

Snad si nemyslíte, že to zaměstnavatel hodí na sebe? Jsem se tak už dlouho nezasmál.

A ty si myslíš, že to na sobě nechá zaměstnanec? Tak se zasměj ještě jednou.

Offline

 

#96 06-11-2020 16:59:37

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Na co svářečák?

No já jsem se už jednou smál. big_smile Jednou jsem zažil něco podobného, i když se to netýkalo mě. Jestli má na to někdo gule, tak prosím. Nakonec to může jít až k soudu a nevím jestli si může klasický zaměstnanec dovolit nějakého dobrého drahého právníka.

Editoval varok (06-11-2020 17:00:02)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#97 06-11-2020 17:04:08

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Na co svářečák?

varok si zamestnanec, alebo OSVC?
mas zvaracsky preukaz?
uz som pisal o tom povereni ku zvaraniu - mas ho potvrdene?
ak nie, uz to je vychcanost zamestnavatela, aby mohol kedykolvek povedat, ze ty si vobec nemal na dielni zvarat.......

Editoval rcp (06-11-2020 17:05:04)

Offline

 

#98 06-11-2020 17:13:50

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Na co svářečák?

Jsem zaměstnanec normálně na HPP a papíry mám.

Ale vždyť jsem to psal, někteří jsou tak vyčůraní, že tě to nechají zavařit. Buď půjdeš a zavaříš to, nebo už zítra nemusíš chodit. Není to můj případ, psal jsem jen jak to v některých firmách chodí. Taky jsem v takové jednou dělal, ale naštěstí jsem ještě neměl ani papíry na svařování a dělal jsem na černo, protože zaměstnavatel nechtěl dát smlouvu. A taky tam svařovali buď záklaďáci nebo úplně bez papírů, třeba já.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#99 06-11-2020 17:20:01

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Na co svářečák?

Pro ty, kteří rádi remcají:
Pokud mám jako svářeč (OSVČ) uzavřenou "pojistku na blbost" a udělám průšvih, tak se o náklady dělím s pojišťovnou. Pokud nemám "papíry" na svařování a udělám svářečský průšvih, tak se nemusím dělit a veškeré náklady jdou rovnou za mnou.

Pro franta zelmont - taková varianta svářečského průkazu, který by vlastnila firma neexistuje! Některé firmy tvrdí, že když svářeči zaplatily zkoušky, tak jsou Certifikáty jejich. To je hluboký omyl.

A pro jistotu, pro ty, co pořád chtějí nějakou tabulku, co smějí svařovat ještě https://www.cws-anb.cz/t.py?t=11&i= … rt=0#text2

Offline

 

#100 06-11-2020 18:41:04

franta zelmont
Člen
Registrovaný: 02-11-2020
Příspěvky: 34

Re: Na co svářečák?

Dík za rady tohle mi řekli nejsem v postavení to rozporovat. Jako kzo si zaměstnavatele moc vybírat nemůžu. To radši oželim nějakej papír než slušnou práci.


Nejsem, nikdy jsem nebyl a nikdy nebudu "svářeč"!!! "Svářeč" neni řemeslo!!!, ale jenom jeho část!!!

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče