SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 08-06-2009 23:53:55

Geox
Člen
Registrovaný: 08-06-2009
Příspěvky: 11

Jakou svářečku ?

Dobrý den.
Vlastním elektrickou svářečku Einhell CEN 150 Turbo (levná obyč. elektrika). Bohužel mi na sváru vzniká struska od elektrody která se musí oklepávat a podle toho pak svár dovařovat. Prostě svár je nehezký a nerovnoměrný. Sem tam dojde k přilepení elektrody než se zažehne oblouk. Svařuji většinou různé železné profily na domácí použití (kostry,rámy,apod., sem tam bych potřeboval nabodovat plechy apod.), ale to co svařím se mi moc nelíbí a bodování plechů s tím co mám je dost těžký úkol.
Uvažuji tedy o nákupu nové svářečky ale není mi jasné do čeho bych měl jít abych docílil esteticky slušných svárů (bez nádorů:-) a bez nutnosti upravovat ho mechanicky broušením apod. a přitom taky nestála svářečka 100 tisíc (je to na střední domácí použití v rodiném domě).
Je schopen tento můj problém nějak řešit invertor v ceně 10.000,-, a musím k němu dokupovat plyn nebo stačí nějaké lepší elektrody ?
Co TIG Vs MAG. Slyšel jsem že TIG dělá pěkné a kvalitní sváry ale co cena vybavení ?
Pokud něco doporučíte tak co bych měl u stroje za vlastnosti určitě hlídat a co je výhodný mít ?
Děkuji za radu.
Jirka

Offline

 

#2 09-06-2009 08:38:51

alofok
Člen
Registrovaný: 20-03-2009
Příspěvky: 346

Re: Jakou svářečku ?

Jako domácí kutil jsem řešil podobné dilema. TIG jsem odložil na neurčito ( koupit invertor, hořák, láhev argonu + drahej plyn ). Postavil jsem si usměrňovač http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=1076 jedním slovem pohoda. Pokud nechceš něco doma bastlit mrkni se http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2008050501  Na tenčí věci jsem koupil baubau GÜDE MIG 155/6W. Není to nic extra, ale stačí to. Ohledně invertoru nemůžu radit, nechám to na zkušenějších.

Offline

 

#3 09-06-2009 09:21:02

bejmar
Člen
Místo: Klášterec nad Ohří
Registrovaný: 26-10-2008
Příspěvky: 183
Web

Offline

 

#4 09-06-2009 11:41:35

jenda
Člen
Registrovaný: 14-07-2008
Příspěvky: 157

Re: Jakou svářečku ?

Inventor v ceně do 10.000Kč je dle mého amaterského názoru pro doma docela luxusní zboží. A co takhle místní Gama 165(145)? Myslím, že pro domácí kutění je to ideální stroj za přijatelnou cenu. A s 10.000Kč by mělo zbýt i na příslušenství na TIG, ovšem nevím za kolik se nechá sehnat lahev s plynem.

Já mám doma Einhell Cen 150, dodělávám k němu usměrňovač, hotstart a triákovou regulaci. Měl jsem už jeden usm. postavený, ale ten shořel sad (viz vlákno "usměrňovač smůstky". Ale když fungoval, bylo to příjemné zlepšení oproti holému trafu.

Offline

 

#5 09-06-2009 12:36:05

alofok
Člen
Registrovaný: 20-03-2009
Příspěvky: 346

Re: Jakou svářečku ?

Přesně tak, s usměrňovačem je to paráda. Pokud má člověk příležitost levně ( nebo zadarmo ) sehnat diody, případně i tlumivku a má doma baubau trafo, tak je to super řešení.

Offline

 

#6 09-06-2009 13:26:08

ezopaci
Člen
Registrovaný: 28-10-2008
Příspěvky: 107
Web

Re: Jakou svářečku ?

Ja stale jedu na dvou mustcich z alternatoru a zatim parada. Pri 2.5 elektrode jsou vlazne az studene.

Jinak na TIG uz mam skoro vse. Horak 800,- na Aukru :-), plna flaska 20L za 2500,-, budiky kyslikovy od taty, plynovy ventil ze stare karmy, HFko z rozlomeneho paralyzeru a ted to jeste pospojovat a upravit program pro predfuk/dofuk atd. Uz se tesim. :-)


Tomas
BauBau trafo + "lehky tuning" smile
https://photos.app.goo.gl/DKwMLQ0AUgSwuSsh2

Offline

 

#7 09-06-2009 23:48:15

Geox
Člen
Registrovaný: 08-06-2009
Příspěvky: 11

Re: Jakou svářečku ?

Diky všem za odpovědi.
Z tohoto jsem pochopil že svařování stejnosměrným proudem (u invertorů tedy samozřejmost) je lepší. Asi se s tím lépe pracuje, ale jak vypadá ten svár ? Mám strach z tý strusky co mi tam nyní vzniká. Oklepnu to a vidím že svár je nepravidelný nebo se struska dostane do sváru. U CO2 nebo TIGu je plyn který asi toto nedělá a svár je tedy čistý ? Nebo u toho svařování na DC proudu jsou jiný elektrody vyšší proud a svár je taky pěknej ?

Offline

 

#8 10-06-2009 07:12:26

jenda
Člen
Registrovaný: 14-07-2008
Příspěvky: 157

Re: Jakou svářečku ?

Při sváření rutilovou elektrodou(střídavý proud) je zavaření strusky velice snadné. Je třeba mít materiály perfekně očištěné a věnovat pozornost svarové lázni. Pokud se začne struska mýchat do svarové lázně je lepší přestat, svar očistit a pokračovat. Je dobré najít si elektrody, které ti budou vyhovovat. Např. s ER-117 nemám moc dobré skušenosti. Když už rutilku tak PH28, myslím že od firmy Öerlikon.  S bazickou elektrodou(stejnosměrný proud) se struska lépe ovládá. Její zavaření do kovu je dosti obtížné, ale při troše šikovnosti to také jde smile . U sváření v ochraných atmosvérách struska není-ochranu lázně obstarává plyn. Ale tyto stroje mají horší mobilitu. Takže je to spíše pro sváření v dílně. Tahnout COčko na konec zahrady není asi zrovna nejlehčí záležitost. Píšu ti jen skušenosti ze své praxe. O porovnání MMA a MIG/MAG/TIG ti nic nepovím-nemám s tím praktické zkušenosti.

Offline

 

#9 10-06-2009 19:29:00

alofok
Člen
Registrovaný: 20-03-2009
Příspěvky: 346

Re: Jakou svářečku ?

to Geox :  chce to vařit, vařit a zase vařit! Než to kutil samouk dostane do ruky chvilku to trvá ( vlastní zkušenost big_smile   ). Pak to může vypadat i takhle http://www.svarforum.cz/forum/zobrobr.p … _er117.jpg ( ER-117 2,5mm, dva pásky tl. 4mm ). Je pravda, že koutáky nemám tak vystavní, ale hlavně že to drží.  smile

Offline

 

#10 11-06-2009 00:53:30

Geox
Člen
Registrovaný: 08-06-2009
Příspěvky: 11

Re: Jakou svářečku ?

Přemýšlím tedy o GAMA 165 a nějakým levnějším CO2. Gama 165 je teda moderní invertor kterému nic nechybí a jak jde k němu připojit TIG (to znamená láhev s plynem + event. posun drátu)-to ta svářečka sama spouští plyn ?
Ještě jsem se dočetl o funkci pulzace nebo tak nějak. To ta Gama 165 asi nemá - k čemu je to dobré ?

Offline

 

#11 11-06-2009 09:25:02

780622
Člen
Místo: dechtice sr
Registrovaný: 05-10-2008
Příspěvky: 367

Re: Jakou svářečku ?

Geox napsal(a):

Přemýšlím tedy o GAMA 165 a nějakým levnějším CO2. Gama 165 je teda moderní invertor kterému nic nechybí a jak jde k němu připojit TIG (to znamená láhev s plynem + event. posun drátu)-to ta svářečka sama spouští plyn ?
Ještě jsem se dočetl o funkci pulzace nebo tak nějak. To ta Gama 165 asi nemá - k čemu je to dobré ?

pokial chces GAMU pouzit na TIG zvaranie tak to s CO2 nepojde, potrebujes ARGON s cistotou min. 4.6, pulz GAMA nema - sluzi na zvaranie tenkych materialov (pulzuje medzi dvomi prudmi a tym ziskas lepsiu kontrolu nad zvarovym kupelom), zabudni na nejaky automaticky posun drotu - TIGom zvaras bud bez pridavneho materialu alebo s pridavnym materialom (drot pridavas rucne), plyn pri horaku na GAMU pustas ventilkom na horaku. potrebujes cca. 7l/min - bud si prietok nastavis na redukcnom ventile alebo ked nemas redukcny ventil s prietokomerom tak si prietok mozes skontrolovat skusobnym prietokomerom (cca. 100CZK)...


EWT (Ingsteel)
9002X + RallyMig161i + Ideal Praktik MMA220

Offline

 

#12 11-06-2009 13:32:41

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Jakou svářečku ?

Čistě rutilové elektrody podle mých zkušeností začátečník sice snadno zapálí a dobře s nimi drží oblouk,ale výsledný svar je vzhledově nepěkný. Rutilové elektrody mají kov v oblouku viskózní a strusku rychle tuhnoucí, takže každá nepravidelnost ve vedení elektrody se projeví nevzhledným svarem a vměstky strusky do sváru. Nejvíc to je právě u elektrod určených pro bodování tenkých plechů na tlustší konstrukci, jako je právě ER117. Trochu pomáhá nadstavení spíše vyššího proudu než nižšího. Lepší, co se týká vzhledu svaru jsou potom obecné rutilové elektrody určené pro svařování tlustostěnných materiálů k sobě nebo potom starší kyselé elektrody, ty mají  svarový kov řidší, struska tudíž snáze vyplave na povrch a sváry jsou vzhlednější.  Totéž novější rutilcelulózové elektrody, kde přídavek celulózy vytváří řidší svarový kov. Na různé kostry a rámy na domácí použití, pokud není požadavek svařit příliš tenké materiály, podle mně obalovaná elektroda úplně stačí, je ale nutné dosáhnout určité úrovně dovednosti, aby ten svár byl pěkný. Takže naučit se zapálit a držet oblouk je třeba s rutilovou elektrodou, třeba ER117, pro pěkné svary je potom, aspoň dokud se nevypálí prvních pár kilo elektrod, použít elektrody jiné. Taky je vhodné citlivě volit průměry elektrod, nesnažit se svařovat všechno třeba s elektrodou 3,2, protože balík takových elektrod mám a v přepočtu na množství kovu jsou levnější, ale používat třeba i průměry 2,5 a 2 milimetry.  S bazickými a stejnosměrným proudem zatím zkušenosti nemám.

Offline

 

#13 11-06-2009 19:31:26

alofok
Člen
Registrovaný: 20-03-2009
Příspěvky: 346

Re: Jakou svářečku ?

Z bazických elektrod jsem byl ze začátku docela nadšenej, rozhodně se s nima sváří o něco líp než s rutilkama ( můj názor ), ale nadšení mě přešlo, když jsem si uvědomil problémy se sušením elektrod v domácích podmínkách. EB-121 vytažený v práci ze sušičky vařily jedna báseň. Tak jsem se vrátil zpět k rutilkám. Jinak můžu doporučit elektrody RUTILEN 13, koupil jsem zkušebně krabici 2mm a nemůžu si na ně stěžovat.

Offline

 

#14 12-06-2009 09:38:54

Sego
Člen
Registrovaný: 18-01-2009
Příspěvky: 50

Re: Jakou svářečku ?

jenda napsal(a):

Já mám doma Einhell Cen 150, dodělávám k němu usměrňovač, hotstart a triákovou regulaci. Měl jsem už jeden usm. postavený, ale ten shořel sad (viz vlákno "usměrňovač smůstky". Ale když fungoval, bylo to příjemné zlepšení oproti holému trafu.

Ahoj chcem Ta poprosiť keď budeš mat ten regulátor hotový mohol by si mi poslať nejakú fotku ako to máš zapojené? Lebo mne to vôbec nechce bežať. A to som už povymieňal všetky súčiastky a stále nič. 200W žiarovka stále iba svieti, 40W ta bliká, 20W ta ani nezasvieti.
Stolový ventilátor 45W ten ako tak ide ale má strašne malý rozptyl regulovania a aj nejak divno to reguluje.

segoo@atlas.sk

dík.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/862_1.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/862_2.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/862_3.jpg

Offline

 

#15 12-06-2009 14:35:57

jenda
Člen
Registrovaný: 14-07-2008
Příspěvky: 157

Re: Jakou svářečku ?

Přes víkend to nafotím a v pondělí to sem uveřejním. Ale nevím jestli tě potěším, je to ve stádiu vrabšího hnízda. Desku k tomu budu dělat společnou pro vstupní filtr, regulátor a Hot start. A to je ve hvězdách, kdy se k tomu dostanu. ale ty fotky regulátoru sem dám.

Offline

 

#16 15-06-2009 12:31:44

jenda
Člen
Registrovaný: 14-07-2008
Příspěvky: 157

Re: Jakou svářečku ?

To Sego. Snažím se vložit sem slíbené fotografie ale zatím jsem neměl štěstí. Vždy se mi objeví jen tento nápis:

Fatal error: Allowed memory size of 16777216 bytes exhausted (tried to allocate 11264 bytes) in /DISK3/WWW/svarforum.cz/www/forum/uploadimg.php on line 305

Jakmile se mi to podaří obrázky zveřejním. Nebo je zašlu emailem.

Offline

 

#17 15-06-2009 17:06:25

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Jakou svářečku ?

Teď jsem do galerie nahrával šest poměrně velkých obrázků a v pohodě. Pokud se to nepovede, tak mi je pošli na admin(zavinac)svarbazar.cz a já je sem dám. Nejsou moc velký? Ideální je to zmenšit a zkomprimovat na max cca 200KB. Rvát sem několikamegový fotky je zbytečné.

Offline

 

#18 15-06-2009 23:12:24

Geox
Člen
Registrovaný: 08-06-2009
Příspěvky: 11

Re: Jakou svářečku ?

Tak po delším bádání v nabídkách jsem dospěl k českému výrobku KITin 150 TIG LA (max 150A), nemá teda elektro ventil na plyn (ale předpokládám že bude nějaký spínač na hořáku který plyn pustí manuálně), má bohaté funkce včetně pulsace na tenké materiály. Tak snad je to vzhledem k ceně dobrá volba.
Dilema řeším jaké kabely vzít (průměr) 10 - 16 nebo 25mm ? Nevím z hlavy kolik A snesou abych to nepoddimenzoval.
A jak je to s plynem Argonem - jsou nějaké limity na prodej (jakože by to fyzické osobě neprodali) - že by se to muselo kupovat přes někoho ?
Díky za info.

Offline

 

#19 16-06-2009 07:48:52

jenda
Člen
Registrovaný: 14-07-2008
Příspěvky: 157

Re: Jakou svářečku ?

Tak už jsem ty obrázky vyřešil. ořezal jsem je na velikost okolo 200 kB a v pohodě. Holt admin tu velikost nedoporučuje nadarmo big_smile .

To Sego nevím, zda z těch fotek budeš moudrý, až zkončí zkouškové období, snad dojde i na tu desku.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/521_1.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/521_2.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/521_3.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/521_4.jpg

Offline

 

#20 16-06-2009 11:26:43

ezopaci
Člen
Registrovaný: 28-10-2008
Příspěvky: 107
Web

Re: Jakou svářečku ?

Doporucuji si nastudovat material c.3 v sekci Literatura tohoto clanku:
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2008111101

Je tam popsano proc tento jednoduchy regulator neni vhodny pro spinani traf/svarecek.
Je tam take uvedeno trochu slozitejsi zapojeni, ktere pro svarecku vyhocuje.

Ted jsem resil kamaradovi tento regulator - chtel ho pripojit na regulaci podlahoveho topeni a a pri velkem odberu
to nechodilo vubec. Po prepojeni z dvojpolu na 3polove zapojeni to zaclo nejak trochu chodit, ale regulace byla silne
problematicka. Byly mista na potaku kde to kmitalo jak blazen a na osciku bylo videt ze to budi zatez stejnosmerne !
(coz svarecka neunese a vystreli jistic).
Pak jsem nasel schema upravy tohoto regulatoru ktery obvod hodne umravnil a nakonec to slo dobre pozit, ale mam to doma na pc.
Poslu vecer.


Tomas
BauBau trafo + "lehky tuning" smile
https://photos.app.goo.gl/DKwMLQ0AUgSwuSsh2

Offline

 

#21 16-06-2009 11:48:29

jenda
Člen
Registrovaný: 14-07-2008
Příspěvky: 157

Re: Jakou svářečku ?

To ezopaci: Já jsem toto zapojení zkoušel na svém Einhellu a docela to i chodilo. Nejprve jsem zkoušel zapojení z nějakého angického odkazu - je to svářečka z asi 8 MOTů - dva tyristory proti sobě, ale to mi nefungovalo, dokonce jsem na výstupu naměřil i 400 V. Vůbec jsem ho nezkoušel zapojit ke svářečce, zkoušel jsem jej s žárovkou. Tak jsem zkusil postavit regulátor dle Svarinfa a ten fungoval. Dokonce i s úspěchem reguloval ventilátor ve svářečce. Docela se těším na schéma, které jsi sliboval. Jsem amatér, znám jen dvě varianty-chodí, nechodí. Co je mezi už jen těžko zjišťuji.

Offline

 

#22 16-06-2009 13:33:06

ezopaci
Člen
Registrovaný: 28-10-2008
Příspěvky: 107
Web

Re: Jakou svářečku ?

To moje puvodni na te podlahovce taky "docela chodilo". Ale mit ho zrovna pripojeny
na trafu silne svarecky tak nevim co by to delalo. Jak jsem psal - trafo by bylo (v nekterych nastavenich vykonu) buzene stejnosmerne
a to dlouho nevydrzi. Navic urcite zacne trafo dost "meknout" a to se bude projevovat v tom, ze to bude "nevysvetlitelne spatne varit".
To, co jsem nakonec pouzil pro tu podlahu, je jen uprava te "svarinfo" verze. :-) Jsou tam doplnene 4 diody a dva odpory ktere zajistuji vzdy spravne vybiti toho casovaciho kondiku a tedy spravny cas otevreni triaku. Od toho doplneni to zaclo slusne regulovat.

Ale v pripade svarecky je to horsi o posun faze U proti I a to resi az to zapojeni v te literature c.3.


Tomas
BauBau trafo + "lehky tuning" smile
https://photos.app.goo.gl/DKwMLQ0AUgSwuSsh2

Offline

 

#23 16-06-2009 14:34:12

jenda
Člen
Registrovaný: 14-07-2008
Příspěvky: 157

Re: Jakou svářečku ?

Jo o tom zapojení v odkazu číslo 3 jsem uvažoval také, ale to ze svar infa mi přišel jednodušší a fungovalo. Zatím jsem to moc dlouho netestoval, ale nepřišlo mi, že by svářečka nějak divně vařila zkoušel jsem celý rozsah regulace a žádné změny jsem nezaznamenal. Ale vždy jsem zkoušel max 2-3cm svaru, nikdy né dlouhodobější zatížení.

Offline

 

#24 17-06-2009 10:20:45

ezopaci
Člen
Registrovaný: 28-10-2008
Příspěvky: 107
Web

Re: Jakou svářečku ?

Tak zde posilam ten upraveny regulator:
http://www.ezop.cz/tomas/download/triak … itu002.pdf


Tomas
BauBau trafo + "lehky tuning" smile
https://photos.app.goo.gl/DKwMLQ0AUgSwuSsh2

Offline

 

#25 17-06-2009 11:05:55

jenda
Člen
Registrovaný: 14-07-2008
Příspěvky: 157

Re: Jakou svářečku ?

Pěkné schémátko smile . Takže ty doporučuješ zapojení z odkazu č. 3 jako nejideálnější (známý) způsob regulace trafa?

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče