SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#151 16-12-2020 17:24:02

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Udělali jste si Vánoce ?

chlopi smile myslete trochu na ty báby co vám perou montérky => https://www.banggood.com/Lofans-YD-012V … Na8SybqcDa


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#152 16-12-2020 17:53:28

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Žehlička Lófas, to meno naznačuje kvalitu smile

Editoval jean (16-12-2020 17:53:40)

Offline

 

#153 16-12-2020 22:13:22

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4087

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Můj známý jezdí pro víno na stejný flek Möhren již skoro 50 let . Minulý rok byl zvláště rozhořčen za bílé . Prý to starý předal mladému . Sám jsem to zažil u dalšího známého , který má vinici u Dunaje . Sám jsem běhal s větrníkem na zádech po vinici . Jeho víno bylo super . Jak stárl , přešel k novým technologiím . A to víno jsem potom musel vypít max do 2 dnů po dovozu . Ano , táhne mu 75 a předal to mladému a ten prodá víno v bedýnkách do Modry . Tam spějeme . Takže co přiveze ten první známý v pátek uvidíme (ochutnáme) . Můj švagr (70) tvrdí , že cizím prodá moravák jen svinstvo . Nehrajte si na čestnost . Nyní jeden kšeft PR . . ECO , prodává ty šajsky z Ali za tiskara (mini) za 2390 ,- a lidi jsou v krámu spokojení . Stále dokola . Za ty prachy může 4 z 5ti vyhodit a je stále na svém ...

Offline

 

#154 17-12-2020 08:53:03

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Jižní  Morava je okrajová  oblast. Vinaři  musí  v  květnu nebo  kdy dělají  řez, řezem  odhadnout  správný počet  hroznů na následující  počasí  až  do  září,  října. Když na budoucí počasí  řežou  málo,  je na keřích  moc hroznů  a nestihne to  dozrát,  takže dělají  patoky.  Zvláště když dnes už  nesmí  doslazovat  řepným  cukrem a menší  vinařství  to  nemohou  vylepšit nákupem  kvalitnějšího  vína z  jižnějších  oblastí. Když  řežou  moc, mají  na keřích  málo  hroznů.  Mají  z toho  kvalitní  víno,  které  pak  vyhrává  ceny ve vinařských  soutěžích,  protože jakožto  z  okrajové  oblasti  je to  víno  výrazné. Ale i  když  nasadí  vysokou  cenu,  za kterou  to  ještě lidi  koupí, mají  toho  vína málo  a zase se jim  to celkově  nevyplatí.
Proto  nemá  cenu  kupovat  víno  z  jižní  Moravy, pokud to  tam  člověk  hodně dobře nezná. Případně má  cenu kupovat  jen  málo  známé  odůdy,  jako  třeba Zweigeltrebe,  případně ještě André atd.  Protože ty,  když  se hrozny nevydaří,  vinař  přimíchá k  známým odrůdám a prodá  třeba jako Frankovka nebo Vavřinec,  protože ho  lépe prodá. Dělá  ho  jen  když  se hrozny vydaří.
Cenu  má  kupovat  potom  víno z oblastí a ty odrůdy,  kde se to urodí  každý  rok  v dobré  kvalitě,  ať  už  je počasí  jakékoliv a i  z  těch  nejhorších  hroznů. Třeba před 5 - 10 lety byl  dobrý  Merlot, z Austrálie,  Jižní  Afriky i Chile. Chtěli  prorazit do  Evropy a tak i  když  to  bylo  nejlevnější  víno  dovážené  v cisternách  a lahvované  u  nác,  bylo  velmi  dobré. Později  to  myslím  EU zkorigovala cly,  takže dnes se už  tolik  nedováží,  spíš ho  začali  produkovat  evropští  vinaři. Tam  ale momentálně nemám  přehled.
Takže na vánoce otrocky nekupovat jen  od našich  vinařů...

Offline

 

#155 17-12-2020 08:55:10

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Udělali jste si Vánoce ?

mám cca 10ks úhlovejch brusek, funkčních. Pod ponkem mám dalších 10 vyřazených. Akuflexu jsem si pořídil až nyní díky vánoční výzvě od boboba.
Ihned jsem objevil jednu z výhod - mám sklad hutního materiálu na zahradě za barákem, vypadá to tam jak ve sběrně. Když chci kousek železa vezmu flexu 230 (voltáž i průměr smile) + 50metrový prodlužovák a jdu pro matroš.
Ten prodlužovák už nyní nepotřebuji.
Mám jeden nečekaný problém. Aku flexa produkuje kovové třísky, ty od broušení nevadí, ty od řezání však ano.
Ty třísky od řezacího tenkého kotouče mají tvar jehliček, cca 2mm délka, průměr asi 0,1mm. Takové chloupky no a tyto chloupky vlivem elektromagnetismu se lepí na těleso flexy v místě kde jí držím. sad Přijde mi to jako elektromagnetismus, nikoliv statická elektřina.
Dělá to pouze při řezání, při broušení ne. 230V flexy mi toto nedělají. Ty vlásenkové třísky zůstávají na plastovém obalu i po vypnutí aparátu. Lze je setřít hadrem ale samy neodpadnou. sad
Žádam mistra Diskoveru (i jiné fachmany) o vyjádření zda vám to také dělá.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#156 17-12-2020 09:57:16

Tazz
Člen
Místo: Praha-Východ
Registrovaný: 05-08-2011
Příspěvky: 174

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Radime, kolik hlav vína máš? Nebo jsi jen teoretik? smile Myslím, že by sis měl zkusit vypěstovat a vyrobit víno. Kdybys vinohrad stříhal až v Květnu neměl bys žádné víno. Pokud máš moc hroznů, není nic jednoduššího, než je ustříhnout před květem. Ale to se většinou nedělá. Jako, ta tvá teorie je fakt hezká, to musím uznat.. smile Kdo o víně moc neví, tak ti to musí hltat..


Kühtreiber TIG 315 AC/DC P, vodník K315W, IDEAL TECNO MIG 212 LCD, Gama 1550

Offline

 

#157 17-12-2020 10:19:36

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Teda Radime FUJ, že se nestydíš psát takové hlody.... já ti dám patoky! Máme vinohrad a kolem 3tis litrů max ale sakra to co píšeš je od tebe pěkná prasečina. Kdbych ostříhal všechny hrozny, jen abych měl na hlavě jednu, tak bych neměl žádnou úrodu. A vino se nedělá jen počtem hroznů na hlavě. Přijeď do Archlebova a já ti dám takové vino, že se budeš oblizovat. Ale nepiš takové hlody. Malej vinař neprotahne vino ani filtrama a svatomartinecky víno ti rovnou vilije na palici.
Nepěstuješ nevíš neznaš, ale píšeš bludy.
A o tom co to stojí peněz a úsilí než začne vinobraní víš taky asi prd.

Editoval Discovera (17-12-2020 10:23:47)

Offline

 

#158 17-12-2020 10:23:00

shaolin
Člen
Registrovaný: 07-11-2019
Příspěvky: 77

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Inak k tým náradiam Makita vs xt line. Zaujímavé by bolo posúdenie toho náradia po 4 rokoch práce. Mám flexu Protool AGP 150 a vydržala 17 rokov práce a to som menil iba uhlíky. Naposledy som vymenil aj ložiská, no všimol som si že má obrúsené vinutia rotoru ako okolo toho prelietaval prach a bordel z brúsenia, tak som tie vinutia prelial epoxidom nech ešte dačo vydržia.
Podobnú výdrž očakávam od náradia Makita. Vyrábajú niektoré modely rovnaké aj 12 rokv, takže to naprvý šup dobre navrhli a teraz len produkujú, Napr. pásová brúska 9404...

    Už som si všimol, že tá nižšia cena mnohokrát znamená ochudobnenie niekde na zariadení, ak sa vám zdá, že je to preo, že to vyrobili o tolko lacnejšie v inej krajine, tak je to ilúzia. Proste verím že to XT line o 4 roky už bude v koši...ale dnes je taká doba...kúpiť a vyhodiť a znova dokola.

Inak mám asi 3 mesiace rázový uťahovák od Makity DTD171z a spolu s 5Ah baterkou je to beštia na zakrúcanie tesárských šrub (vrutov?). Šrubu 10x140mm to zakrúti bez problémov do masívu za pár sekúnd aj bez predvrtavania.
Prvé baterky od Makity 3Ah mám už 12 rokov. Pred 6 rokmi ich pôvodná nabíjačka odmietla, tak ich odvtedy nabíjam alternatívne a stále je tam ešte použitelná kapacita na vŕtanie či šrubovanie - odhadom tak 0,8 Ah.

Offline

 

#159 17-12-2020 10:26:57

AndyS
Člen
Registrovaný: 09-06-2020
Příspěvky: 401

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Radime: teraz robime na takejto podobnej vecičke, do jari by mal byť proto hotový, tak šetri do prasiatka a nezaskočí ta ani 5000 hlav
https://www.youtube.com/watch?v=OjENZTy-5go


Omicron Gama 1500
IDEAL Praktik TIG 200 AC/DC

Offline

 

#160 17-12-2020 15:52:07

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Udělali jste si Vánoce ?

shaolin zalezi co sa s tym roby a kto s tym roby a samozrejme ako je to kvalitne,niekto ma flexu za 500 a do roka je po nej iny ma za 100 a sluzi mu k jeho spokojnosti aj 10r
dnes je trosku problem ze ani drahe znackove naradie nezarucuje kvalitu samozrejme ak bude pomer ceny 1:5 tak to drahsie musi proste viac vydrzat ale dost pochybujem ze rozdiel v cene bude kopirovat rozdiel vo vydrzi
tiez mam makitu akuvrtacku este z akumulatormi 3AH zatial drzia ak zdochu kupim clanky a prerobim ich na 5AH

Editoval pavol.sk (17-12-2020 19:17:38)

Offline

 

#161 17-12-2020 16:52:47

Juráš
Člen
Registrovaný: 20-11-2020
Příspěvky: 94

Re: Udělali jste si Vánoce ?

shaolin napsal(a):

Podobnú výdrž očakávam od náradia Makita. Vyrábajú niektoré modely rovnaké aj 12 rokv, takže to naprvý šup dobre navrhli a teraz len produkujú, Napr. pásová brúska 9404...

Subjektivně- mám přes 20 let starou 115 úhlovou makitu. Made in Japan. Už je to babička, tak ji šetřím, ale je dobrá do malého prostoru.
Kamarád loni koupil evoluci té samé brusky. Byla asi o tisícovku levnější, vyrobená v číně, to by tak nevadilo, ale co vadí, tak jsou vibrace. Ptal jsem se na to jednoho servisáka, od kterého kupuju ND a ten tvrdí, že v rámci úspor a zrychlení produkce, se nevyvažují tak důsledně kotvy a uložení je uzpůsobeno tak, aby se s tím popralo. Je to o štěstí na více či méně povedený kus.
Takže když vezmu starou Makitu, nevibruje, Metabo nevibruje a modrá Božena taky ne.
Nejsem cíťa, ale prostě mi vadí, když se mi má pajtlovat "značková" bruska v ruce úplně stejně, jako nejlevnější extol a tak. I tohle považuji za ukazatel kvality výrobku.
Rozdíl v ceně mezi značkou a noname byl, dokud byl svět v pořádku, v použitých materiálech, kvalitě ložisek, prolakování vinutí a vyváženosti rotoru, dobrém sladění komutátoru s uhlíky, protože i to je docela alchymie, s ohledem na životnost, použití dostatku kvalitní vazelíny v převodovce a možnost objednat si na deset, patnáct let starý stroj náhradní díl.
Za tohle se vyplatilo si připlatit, protože viz ta moje "stařičká" makita, která splňuje požadavky a je blbost ji nahradit byť novým noname krámem.
Měl jsem velkou chuť na tu malou Narexku, 115mm, lehká, malá, jenže Česká Lípa je od Číny hrozně daleko a asi bych nezkous mít v regálu Českolipský strojek s nápisem Made in P.R.C.

Offline

 

#162 17-12-2020 18:39:46

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Subjektivně mám pocit, že i před 10 lety už kvalita značkového nářadí šlo hodně dolů...Moje první akku příklepová vrtačka od BOSCH GSB 14,4V VE-2 s dvěma baterkami. Měla neskutečnou sílu a perfektně seděla v ruce (líp než ty nové teď co se prodávají) ale už po 3 měsících jsem měl vůli na sklíčidle resp. lítalo do stran o milimetr v uložení, a když jsem dal 13ku vrták na konci lítal do stran už 4mm, takže za 13tis co jsem jí kupoval mě před 10 roky přijde kvalita už bídná. Šla do reklamace a přišla s vyměnněným uložením a sklíčidlo bylo OK opět asi necelé 3 měsíce....než jsem jí stačil opět zanés na reklamačku přestal funguvat regulator ve spošti, takže do reklamačky šla s dvěma závadami. Po Měsící! mi jí teprve vrátili a vydržela asi rok než opět odešel regulátor. To už jsem byl vytočený a servis mě odkázal se zárukou do patřičných míst - prý jsem jí špatně používal...jako fakt? Vrtačka jako nová bez jediného škrábance a oni mě poslali někam. Musel jsem objednat nový stálo mě to 1450Kč plus pošta 100kč. Po výměně mě za další necelý rok odešly obě baterky to byly ještě NiMH články. Oroiginál chtěli za jednu 4250Kč!....takže jsem nakoupil články a repas doma za 600 do jedné. Po půl roce na to mi bouchla nabíječka ta stála dalších 1700Kč a to se s nabiječkou zopakovalo ještě jednou v průběhu neceleho roku..
Po 6 - ti rokách jsem jí na bazošu střelil za 2500Kč a byla jako nová. Takže to byla moje první PROFI hračka a samé problémy...A opakovalo se to až doteď s jinými značkami (Metabo, Dewalt), takže zas taková sláva to dnes není ani za tu cenu, která by měla být nějakou tou zárukou kvality. PROTO raději šáhnu po neznačce a pokud se osvědčí nemám důvod jí opět nekoupit....to je příklad XTLine. Makita pravda je jediná co mě sedí a zatím nic od ní nezdechlo.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1176_1234989.jpg

Editoval Discovera (17-12-2020 18:41:04)

Offline

 

#163 17-12-2020 19:24:34

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Udělali jste si Vánoce ?

nimh clanky u bosh akuvrtaciek to bola kapitola sama o sebe,ak sa pravidelne nepouzivali/nenabijali za par mesiacov boli v háji !!! repasoval som ich cez 10ks ale ak sa mali pouzit kvalitne clanky sanyo 4/5 1600mah tak ich cena bola taka vysoka ze vela ludi si to rozmyslelo

Offline

 

#164 17-12-2020 19:31:44

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Udělali jste si Vánoce ?

To máš pravdu...obě baterky vydržely téměř přesně dva roky a kapacita letěla raketově dolů. Baterky jsem použivál, takže tady problém u mě nebyl ale NiMh byla fakt chyba.

Offline

 

#165 17-12-2020 22:01:04

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Udělali jste si Vánoce ?

koupil sem si dáreček pod stromeček, teda spíš jako pod větší strom
foto od prodejce, já zatím nemám dnes už je tma
https://i.postimg.cc/KKPDJtbj/128951863-376167880141974-3944157535702650921-n.jpg
jedná se o tenhle strojek:
https://i.postimg.cc/NLfkkyzG/Defekt-Stenh-j-Kompressor.jpghttps://i.postimg.cc/LYvBMRnM/Defekt-Stenh-j-Kompressor-1.jpghttps://i.postimg.cc/ppmQ3wvg/Defekt-Stenh-j-Kompressor-2.jpghttps://i.postimg.cc/Q9jkPVNb/Defekt-Stenh-j-Kompressor-3.jpghttps://i.postimg.cc/4nLbLJD6/Defekt-Stenh-j-Kompressor-4.jpghttps://i.postimg.cc/y3dh15Z3/Defekt-Stenh-j-Kompressor-5.jpg
nějaké video na netu: https://www.youtube.com/watch?v=bKfFU2i … nnel=JensJ

Offline

 

#166 17-12-2020 22:31:15

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2726

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Discovera napsal(a):

To máš pravdu...obě baterky vydržely téměř přesně dva roky a kapacita letěla raketově dolů. Baterky jsem použivál, takže tady problém u mě nebyl ale NiMh byla fakt chyba.

Chlapci, uvědomte si, že NiMH články mají životnost kolem 500 nabíjecích cyklů. Tam hledejte jejich výdrž/trvanlivost. Nabíjíte obden > do dvou let v háji.
Kramlík: hezkej stroj, snad není vylágrovanej. Motor mi připadá být nepoměrně malej, ale možná se mi to jen z fotky zdá.

Offline

 

#167 17-12-2020 22:45:34

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Udělali jste si Vánoce ?

nimh 300,nicd 1000 ale to su pocty cyklov ktore sa v realnej prevadzke dosiahnu malokedy...obrovsky problem u nimh je samovybijanie je az neuveritelne ze ti tie clanky vydrzali 2roky Discovera
no neni prave najmladsi ale ked sa mu trosku povenujes,urcite bude este dlho sluzit,zaujimave ze aj ked je tak stary uz je dvojstupnovy,ja mam na dielni velkeho taliana ale je tam teraz zima tak musi pockat do jary smile

Offline

 

#168 17-12-2020 22:56:23

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2726

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Nikoliv, výrobci uvádějí: NiMH 500, LiON 1000, NiCd 1500 cyklů. Samovybíjej se jen NiCd, u ostatních to nestojí za řeč. NiCd se taky musej formovat a jsou choulostivý na nekompletní nabíjení. Ale je v nich kadmium, unie je zakázala pro komerční využití.

Offline

 

#169 18-12-2020 01:03:15

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Udělali jste si Vánoce ?

to su kraviny,pocet cyklov je ako som pisal,myslim tym kvalitne,priemyselne clanky ak beriem v uvahu daky odpad co sa da kupit v supermarkete tak ver comu chces smile kazdy akumulator sa sam vybija najhorsie je to u nimh,to s tym nekompletnym vybijanim je tiez blbost je to taky mytus vola sa to "pametovy efekt" ten vznikol ked prisli do vyroby nimh clanky a trebalo ich dako potlacit do predaja tak sa objavil tento tichy "zabijak" nicd clankov,zaujimave ze clanky ktore boli v druziciach o tom dako "nevedeli" a preto tie druzice bez problemov funguje 10ky rokov,v druzici sa nedaku komplet vybit lebo by to bol koniec pre druzicu ako taku
nimh mali jedinu vyhodu a to vacsiu kapacitu ale ich zivotnost bola cca 3x mensia ako nicd,1500 cyklov pri li-ion je dost optimicticky udaj ale tak ked chces daco predat...su to moderne a s tychto troch najlepsie clanky ale su dost citlive na prebijanie a podbitie,s clankymi mam dost bohate skusenosti cca 25r ako elektro-modelar a roznych mytov a legiend sa aj medzi modelarmi siri plno
v akunaradi sa takmer vyhradne pouzivaju clanky li-ion 18 650 ale zacinaju ich pomaly nahradovat nove li-ion v puzdre 21 700,prve cislo je priemer a druhe dlzka clanku
kvalitne 18 650ky maju pri kapacite 2500/3000 mah na clanok vybijaci prud cca 25/20A,21 700ky maju pri kapacite 4000 mah na clanok vybijaci prud 35/45A
este vecsie vybijacie prudy su schopne dat lifepo4 akumulatory v puzdre 25 650 napriklad od firmy A123 system daju bez problemov 50/60A a to aj ked ich vytiahnes z mrazaku zmrazene na -20 stupnov !!!
uz dlhsie uvazujem zalozit tu vlakno o akumulatoroch a vysvetlit tam ich vsetky vlastnosti ale asi som na to moc hnily...to skor admin odblokuje tie bloknute temy big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#170 18-12-2020 03:47:15

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3421
Web

Re: Udělali jste si Vánoce ?

NiMH by nemali mat memory effekt ako sa to oznacuje pri NiCd ale skor effekt co sa nazyva voltage depletetion to je ine.
Pri memory effekte NiCd si nebol schopny nabit viac ak si ju nevybil a nenabil poriadne u NiMH vid clanok

Tema o baterkach existuje https://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=11001

Editoval ihlan (18-12-2020 03:49:26)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#171 18-12-2020 06:58:11

shaolin
Člen
Registrovaný: 07-11-2019
Příspěvky: 77

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Minule (rok dozadu) som kúpil v Lidli akupack 20V 4Ah a baterky z neho som vybral a vložil do Makiťáckeho obalu. Nutnosťou bolo preletovať bodovacie pliešky na prepájaní bateriek lebo pri dotyku samé odpadávali!!! Po roku môžem povedať že to síce nieje taká sila ako podobná Makitacka baterka, ale nedá sa zahanbiť. Mám pár náradia bosch, tak uvažujem či  neoživím ich akupacky takýmto spôsobom. Ale sú 14,4V a 24V, takže by som to musel nakombinovať.

Kamarát si urobil nejakú plastovú redukciu zo starého obalu baterky na starej 20V mašinke a teraz tam môže zasunúť Lidlácku baterku. Je to tiež zaujímavá cesta na upgrade. Esteticky to nieje dizajn roka, ale funguje to.

Offline

 

#172 18-12-2020 07:51:50

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Discovera napsal(a):

Teda Radime FUJ, že se nestydíš psát takové hlody.... já ti dám patoky! Máme vinohrad a kolem 3tis litrů max ale sakra to co píšeš je od tebe pěkná prasečina. Kdbych ostříhal všechny hrozny, jen abych měl na hlavě jednu, tak bych neměl žádnou úrodu. A vino se nedělá jen počtem hroznů na hlavě. Přijeď do Archlebova a já ti dám takové vino, že se budeš oblizovat. Ale nepiš takové hlody. Malej vinař neprotahne vino ani filtrama a svatomartinecky víno ti rovnou vilije na palici.
Nepěstuješ nevíš neznaš, ale píšeš bludy.
A o tom co to stojí peněz a úsilí než začne vinobraní víš taky asi prd.

Tak  koukám,  že jsem  se asi  trefil.
Jinak  u  nás v mých  podmínkách uzraje jen  nejranější  víno, kdysi  jsem  pár raných  vyzkoušel,  ale kromě Čabaňské  perly se nic jiného  neosvědčilo. A i  ta dozraje jen  tehdy,  když  ji  ořežu  na dva,  maximálně tři  hrozny na keř,  to  je tak  200 - 300 gramů. A co u  mne nedozraje do  konce srpna,  už  nedozraje nikdy, protože už  v září  jsou  teploty pod 10 st  C,  které zrání  vína zastavují. Takže,  pokud dnešní m nové  odrůdy nebudou  výrazně nízkým  teplotám  odolnější, vlastní  víno  z  hroznového  vína se nekoná.

Offline

 

#173 18-12-2020 08:05:57

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Udělali jste si Vánoce ?

pafik1605 napsal(a):

Nikoliv, výrobci uvádějí: NiMH 500, LiON 1000, NiCd 1500 cyklů. Samovybíjej se jen NiCd, u ostatních to nestojí za řeč. NiCd se taky musej formovat a jsou choulostivý na nekompletní nabíjení. Ale je v nich kadmium, unie je zakázala pro komerční využití.

Hlavní  problém  je kvalita ochranných  elektronických  obvodů  v baterkách.
Tyto uváděné počty cyklů  platí  pro  úplné  nabití  a následné  vybití. Pokud se vybíjí  a nabíjí  jen  částečně,  třeba z  50 - 60 %,  což  většina lidí  dělá, množství  dosahovaných  nabití  a vybití  stoupne několikanásobně. A to  ještě uvedené  články fungují,  akorát je jejich  kapacita snížena nějak o 20 - 40 %.  Je na to  nějaká  norma. Pokud by někdo  chtěl  využívat  ty baterky dos nížení  jejich  kapacity třeba až  na 40 %,  počet  cyklé  se ještě zvýší  na další  násobek.
Paměťový  efekt je jinak  už  dávno jen  mýtus. Vypadá  to,  jako  by byl  živen  výrobci  baterek, protože pokud se baterky vybíjejí až  do  úplného  vybití,  jedno  jestli  kvůli jejich  používání  nebo  se schválně vybíjejí  kvůli  mýtu  o  paměťovém  efektu,  klade to  mnohem  větší  nárok  na ochranné  obvody. O to  dřív dojde při  vybíjení k přepólování  nejslabšího  článku  a ten  v následujích  pár cyklech  potom  úplně odejde.

Offline

 

#174 18-12-2020 10:12:35

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2726

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Radim napsal(a):

pafik1605 napsal(a):

Nikoliv, výrobci uvádějí: NiMH 500, LiON 1000, NiCd 1500 cyklů. Samovybíjej se jen NiCd, u ostatních to nestojí za řeč. NiCd se taky musej formovat a jsou choulostivý na nekompletní nabíjení. Ale je v nich kadmium, unie je zakázala pro komerční využití.

....Tyto uváděné počty cyklů  platí  pro  úplné  nabití  a následné  vybití. Pokud se vybíjí  a nabíjí  jen  částečně,  třeba z  50 - 60 %,  což  většina lidí  dělá, množství  dosahovaných  nabití  a vybití  stoupne několikanásobně. A to  ještě uvedené  články fungují,  akorát je jejich  kapacita snížena nějak o 20 - 40 %.  Je na to  nějaká  norma. Pokud by někdo  chtěl  využívat  ty baterky dos nížení  jejich  kapacity třeba až  na 40 %,  počet  cyklé  se ještě zvýší  na další  násobek.
Paměťový  efekt je jinak  už  dávno jen  mýtus. Vypadá  to,  jako  by byl  živen  výrobci  baterek, protože pokud se baterky vybíjejí až  do  úplného  vybití,  jedno  jestli  kvůli jejich  používání  nebo  se schválně vybíjejí  kvůli  mýtu  o  paměťovém  efektu,  klade to  mnohem  větší  nárok  na ochranné  obvody. O to  dřív dojde při  vybíjení k přepólování  nejslabšího  článku  a ten  v následujích  pár cyklech  potom  úplně odejde.

S tím prvním souhlasím, dal jsem sem údaj výrobců. To co píšeš má samozřejmě logiku, ale problém je v tom, že se dá těžko takovýhle údaj ověřit, když netušíš, jak moc jsi to vybíje/nabíjel. Je to chemická reakce, která tam probíhá, a nemůže probíhat donekonečna, jinak by ty články neodcházely.
Paměťový efekt není mýtus, ale fungoval jen u NiCd.
pavol.sk: to, že něco děláš 25 let neznamená, že to děláš dobře. Bolševici to u nás vedli 40 let a blbě.
Tím nekompletním vybíjením jsem myslel paměťový efekt, jen jsem použil opis. I když jsem měl použít "nekompletní nabíjení/vybíjení", aby to bylo jasné i těm méně chápavým.
Nejsem odborník na družice, ale myslím si, že ty družice fungujou proto, že jsou napájené sluníčkem, a akumulátory se jen udržují nabité, ergo ten chemický proces v nich běží minimálně.

Offline

 

#175 18-12-2020 10:36:02

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Udělali jste si Vánoce ?

pafik1605: Souhlasím, je jasné,  že to  částečné  vybíjení  se musí  odhadem.
Ten  násobně krát větší  počet  cyklů než  uvádí  výrobce je taky za ideálního  stavu. Případně když  se ta baterka používá  denně a tudíž převládá  vliv stárnutí  způsobeného  funkcí  nad stárnutím  způsobeným  časem. V praxi podle mne hodně článků  odejde pouze tím, že prostě nemusí  ideálně těsnit a za nějaký  rok se z  něho  odpaří takové  množství kapalné náplně,  že článek  se v baterii začne chovat jako vadný. K tomu  přispívají  i  ty chemické  reakce z  nabíjení  a vybíjen.  Ty obvykle  znamenají přenos hmoty mezi  elektrodami  a roztokem ,  který  může být nerovnoměrný  a tak  může způsobovat  deformace článků. A potom, asi  nejen  u  NiCd, růst krystalů  kovu,  které  proniknou  přes sepoarátor a článek  zkratují.
Co  se týká  paměťového  efektu,  ten  se objevil  na NiCd článcích  na družicích  ve vesmíru, které  obíhaly kolem  Země na pořád stejné  trase a při  každém  oběhu se při  putování  přes zastíněnou  část  Země vždy vybily přesně na stejnou  míru a na osluněné  části  zase přesně stejně nabily. V praxi,  kdy se články NiCd pokaždé  vybijí  jinak plus navíc výrobci NiCd články upravili,  by paměťový  efekt měl  být prakticky neznatelný.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče