SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#51 29-02-2024 17:08:29

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: Sváření dnes

Vážení kolegové. jaké máte zkušenosti s lidmi, co se živí jako profesionální svářeči. Množí se případy, kdy zjištuji, že tito profesionálové nemají o tom co dělají ani mlhavé znalosti. Nejkřiklavější byl případ, kdy se tito zaměstnanci snažily svařovat tigem, aniž by do hořáku vložily wolframovou elektrodu a strašně se divily. že to nějak divně svařuje. Oblouk vycházel z domečku kleštiny a byl opravdu divný. Další se pokouší ušetřit na argonu a chtějí používat CO2. Znát označení bazických a rutilových elektrod je nad síly snad všech svářečů v této republice, natož aby někdo tušil k čemu se která elektroda používá, o nerez elektrodách ani nemluvím. Nastavení svářečky, která má víc jak jeden knoflík je nad síly většiny těchto pracantů. Jaká jsou vaše zkušenosti?

Offline

 

#52 29-02-2024 17:52:34

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Sváření dnes

zkušenosti s profesionálními svářeči mám taktéž bídné,
potřebuju sváry ve výšce 50m, uměl bych to sám ale zákazník požaduje doložit kvalifikaci.
Seženeš svářeče s certifikátem ANB, v WPS má uvedeno svar a6, provede a4.
Nekontroluješ to po něm (vysoko) spoléháš na serioznost (za ty prachy).
Kontroluje to zákazníkovo inspektor - průser. :-(

psal sem ti Zdenku na firemní mail - chci ti zaslat nějaký peníze... tongue


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#53 29-02-2024 17:53:00

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Sváření dnes

Psal jsem to tady vícekrát, ale bylo mi vyhubováno. Ale zkusím. Dnes je většina svářečů Mig/Mag rozmazlených a neznají nic, jen synergie a jedno kolečko, které jim nastaví úplně všechno. Když se s takovými bavíte o napětí V a posuvu drátu v m/min. tak neví o čem mluvíte. Znají jen Ampéry.
Ekektrody se přiznám přesné označení taky neznám, každá firma si to značí podle svého. Vím jen třeba rutilové jedou na střídavý proud i stejnosměrný, tam na -. Jsou spíše na stehování a tenší materiály. Označení E-R xxx, nebo 6013? Basické na stejnosměrný proud, + pól a spíše na tlustší materiály. Označení E-Bxxx, OK 48.00 apod. Nebo 7018.
S TIGem moc zkušeností nemám, ale že musí být čistý argon vím. Elektroda podle materiálu, hořák na -. Tedy alespoň na klasickou ocel. Přídavný drát taky podle druhu materiálu.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#54 29-02-2024 18:48:03

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1513

Re: Sváření dnes

Bohužel to je obraz současné doby, kdy se vše zrychluje a je snaha zjednodušovat. A je jedno v jakém je to řemeslném oboru.
Pochopil jsem jak se to dělá, když jsem sledoval zedníky. Mistr, šéf party zvednul telefon, zavolal obchodníkovi do DEK stavebnin s dotazem co má dát na izolace stěn proti vodě. Pak mi řekl co všechno bude potřebovat. Proč by se učil jaká skladba izolačních materiálů tam má být když stačí zavolat a podle toho co je skladem něco nakoupit a nějak tam přidělat?
Ono by to fungovalo, pokud by ten člověk ve stavebninách byl odbornik na stavby, ale to je obchodník co někde něco zaslechnul. Pak je schopen mi tvrdit, že asfaltové pásy je nejlépe pokládat vrstvy napříč.
Podobně jeden nejmenovaný člen tohoto fora dřív prohlásil, že teorie je na nic a teď se ptá (http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 77#p189777), zda stačí u MIG/MAG svářečky uříznout původní kabel a dát tam koncovku na MMA pro svařování elektrodou.

Editoval Charon (29-02-2024 18:53:24)

Offline

 

#55 29-02-2024 19:21:00

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Sváření dnes

Stačí, ale nebude to fungovat.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#56 29-02-2024 20:05:36

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: Sváření dnes

Zdravím bourače, zítra se podívám na email a ozvu se.

Offline

 

#57 29-02-2024 20:35:19

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 208

Re: Sváření dnes

varok napsal(a):

Stačí, ale nebude to fungovat.

...velice odvazne tvrzeni na to, ze se tu na foru vyskytujou i "blbci co nevedej, ze neco nejde a tak to udelaj, jen z hecu", a nekde pod bordelem mam jeden znicenej horak, akorat na rozdelani ;-).

Ostatne kdyz jde elektrodou varit i 2 autobaterkama v serii, tak bych se dost divil, kdyby to neslo vubec. ;-)


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#58 29-02-2024 20:41:57

stanik84
Člen
Registrovaný: 05-02-2017
Příspěvky: 45

Re: Sváření dnes

Charon napsal(a):

Bohužel to je obraz současné doby, kdy se vše zrychluje a je snaha zjednodušovat. A je jedno v jakém je to řemeslném oboru.
Pochopil jsem jak se to dělá, když jsem sledoval zedníky. Mistr, šéf party zvednul telefon, zavolal obchodníkovi do DEK stavebnin s dotazem co má dát na izolace stěn proti vodě. Pak mi řekl co všechno bude potřebovat. Proč by se učil jaká skladba izolačních materiálů tam má být když stačí zavolat a podle toho co je skladem něco nakoupit a nějak tam přidělat?
Ono by to fungovalo, pokud by ten člověk ve stavebninách byl odbornik na stavby, ale to je obchodník co někde něco zaslechnul. Pak je schopen mi tvrdit, že asfaltové pásy je nejlépe pokládat vrstvy napříč.
Podobně jeden nejmenovaný člen tohoto fora dřív prohlásil, že teorie je na nic a teď se ptá (http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 77#p189777), zda stačí u MIG/MAG svářečky uříznout původní kabel a dát tam koncovku na MMA pro svařování elektrodou.

Alkoholik si tu podle mě z lidí dělá jen srandu :-).  Jsem taky jen teoretik, lepič amatér a obraběč na baterky big_smile ... Letos nic nedávám časově. V pondělí jedu pro kamion PUR panelů 16 cm.  Jinak s tím MMA na MIGu. Všechny Kemppiny co mám to tak mají, sundáš podavač a valíš MMA. Vždyť víš. Na Promigu 500 (Inox) mám zdvojený +. Zmáčkneš tlačítko na panelu a valíš MMA/MIG 2T/MIG 4T. Podívej se na CNC forum, to ted byl na dva dny zahrádkářský svaz :-)


Lepič amatér :-)

Offline

 

#59 29-02-2024 20:46:11

stanik84
Člen
Registrovaný: 05-02-2017
Příspěvky: 45

Re: Sváření dnes

jouda74 napsal(a):

varok napsal(a):

Stačí, ale nebude to fungovat.

...velice odvazne tvrzeni na to, ze se tu na foru vyskytujou i "blbci co nevedej, ze neco nejde a tak to udelaj, jen z hecu", a nekde pod bordelem mam jeden znicenej horak, akorat na rozdelani ;-).

Ostatne kdyz jde elektrodou varit i 2 autobaterkama v serii, tak bych se dost divil, kdyby to neslo vubec. ;-)

Tak ono je vařit a vařit. Když se opravujou kontakty na baterce, tak si uděláš /seženeš formy/ plus a minus kontaktu a zaleješ úpalený kontakt uhlíkovou elektrodou (jako na drážkování ale bez Cu obalu) olovem. Stačí metrový kabel, na jeden konec zemnící kleště, na druhý kleště na elektrody a jedeš... Samo můžeš svařovat i klíčem meui pólama baterky - velice záživné :-)


Lepič amatér :-)

Offline

 

#60 29-02-2024 21:00:19

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Sváření dnes

charon:ten "člen",řekl bych si z nás dělá jen nebetyčnou "sranda".
Teorie bez ověření praxí je neprůkazná až zbytečná,praxe bez teorie je dlouhá cesta lemovaná zmetky a nepodarky.Pravda že svářeči občas vůbec netuší co proč jak,ale na druhou stranu jsoiu placeni jen za co nejrychlejší vedení hořáku po svařenci,za znalosti materiálů co proč cím svařit,za to nedostanou navíc ani korunu.Takoví pak navařují vydřené lůžko dorazu G3Si1 drátem,protože proč by měli kupovat ty drahý návarovky,přece svár jako svár a to co tam naráží má sotva pár kilo,co na tom že to pracuje v rychlém režimu


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#61 29-02-2024 21:39:39

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Sváření dnes

Dej nám charone školení , proč by to s pásy bylo špatně ? Těším se . Rád se poučím .

Offline

 

#62 29-02-2024 23:19:25

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: Sváření dnes

ZDENÁL napsal(a):

Vážení kolegové. jaké máte zkušenosti s lidmi, co se živí jako profesionální svářeči. Množí se případy, kdy zjištuji, že tito profesionálové nemají o tom co dělají ani mlhavé znalosti. Nejkřiklavější byl případ, kdy se tito zaměstnanci snažily svařovat tigem, aniž by do hořáku vložily wolframovou elektrodu a strašně se divily. že to nějak divně svařuje. Oblouk vycházel z domečku kleštiny a byl opravdu divný. Další se pokouší ušetřit na argonu a chtějí používat CO2. Znát označení bazických a rutilových elektrod je nad síly snad všech svářečů v této republice, natož aby někdo tušil k čemu se která elektroda používá, o nerez elektrodách ani nemluvím. Nastavení svářečky, která má víc jak jeden knoflík je nad síly většiny těchto pracantů. Jaká jsou vaše zkušenosti?

Když z pracáku pošlou na svářečák cukráře.......
Kolik chceš mít knoflíků jeden naprosto stačí. Co máme v práci tak se svářečky ovládaj jedním knoflíkem a vařej lepší než ty víceknoflíkový. Taky jsou svářeči co si myslej že na každou metodu musí bejt extra svářečka a že svářecí drát vede proud už od podavače......

Ládesi co to je doraz G3Si1?

Editoval alkoholik (29-02-2024 23:22:16)


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#63 01-03-2024 08:17:06

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Sváření dnes

G3Si1-standartní drát na svařování nelegovaných oceli(dřív tuším označení SG2)....Doraz to ja takovej "čambrlik" co omezuje dráhu chodu v jisté ideálně koncové poloze navolené dráhy.....čambrlik může být pevný,nebo ovládán mechanicky,opticky,magneticky,elektricky,kombinovaně a jinými způsoby.
Hele když cukrář na pracáku nějakým způsobem přesvědčí bábu za stolkem že svařování je pro něj tou ideální volbou....Jak to udělá nechám na představivosti každého jedince....Ale pracák to je instituce plná "odborníků" big_smile


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#64 01-03-2024 09:24:20

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Sváření dnes

Ládes:
zase si z tebe dělá hýžď .... smile
Mimochodem, na pracáku už dávno nejsou neobsazená místa. Což kdyby se objevil našinec, který by odpovídal požadavkům. Ale nedělal by za pár šušňů. To místo čeká na UK/Mongol/cokoliv jiného, co bude dělat za polovic a ještě bude rádo.

Editoval pafik1605 (01-03-2024 09:27:15)

Offline

 

#65 01-03-2024 13:45:28

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1513

Re: Sváření dnes

bobobo napsal(a):

Dej nám charone školení , proč by to s pásy bylo špatně ? Těším se . Rád se poučím .

To zní jako poučování, a to bych nerad, a tak to píšu pro to, aby se případný následovník izolatér vystříhal chyb, na které by po položení přišel. Dle odborné literatury se pásy vždy kladou v jednom směru s přesahem, lepí se k sobě.

Tloušťka pásu je 4 mm (vím, jsou i ekonomičtější pásy, 3,5mm a méně, jenže šetřit přehnaně na izolaci se dle mého nemá, to dělají firmy, aby víc vydělali).

Při pokládce v jednom směru lze zařídit, že hrbol (silnější místo kde jsou pásy přes sebe) je maximálně jedna tloušťka pásu. V našem případu jde o 4 mm. Pokud by se pásy v druhé vrstvě položili napříč pásů první vrstvy, tak vzniknou hrboly s převýšením 8 mm.  To nesvědčí ani položeným pásům, ani pásům případné třetí vrstvy která by musela překrýt vrcholy a dolíky.
Z hlediska spotřeby materiálu a krytí příčná pokládka také nevychází dobře. V některých místech bude krytí 4*4 mm=16 mm a hned vedle bude 2*4=8 mm.
Asi důležitější je vznik spár v případě příčné pokládky a kratší cesta kterou v místech přeložení musí urazit voda aby zdolala izolaci.

Offline

 

#66 02-03-2024 01:34:01

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: Sváření dnes

ZDENÁL napsal(a):

Vážení kolegové. jaké máte zkušenosti s lidmi, co se živí jako profesionální svářeči. Množí se případy, kdy zjištuji, že tito profesionálové nemají o tom co dělají ani mlhavé znalosti. Nejkřiklavější byl případ, kdy se tito zaměstnanci snažily svařovat tigem, aniž by do hořáku vložily wolframovou elektrodu a strašně se divily. že to nějak divně svařuje. Oblouk vycházel z domečku kleštiny a byl opravdu divný. Další se pokouší ušetřit na argonu a chtějí používat CO2. Znát označení bazických a rutilových elektrod je nad síly snad všech svářečů v této republice, natož aby někdo tušil k čemu se která elektroda používá, o nerez elektrodách ani nemluvím. Nastavení svářečky, která má víc jak jeden knoflík je nad síly většiny těchto pracantů. Jaká jsou vaše zkušenosti?

Nevážený nekolego, pozoruji opačné tendence. lidí co se živí jako kancelářské krysy. Množí se případy kdy tito profesionálové na pozicích konstruktér, technolog a pod. nemají o tom co dělají ani mlhavé znalosti. Nejkřilavější byl případ, kdy se absolvent čvut snažil procpat díl otvorem o pouhé 3mm menším a strašně se divil že to v cadu jde a v realitě ne. O výkresech svařenců kde neni ani čárka o svárech, nebo o označování svárů metodou ctrl-c ctrl-v když je konstruktér schopnej  požadovat a4 svár na plechu 2mm tl. nebo na výkresu a3 a rozčilovat se, že tam svár překáží když chtěl trojku a má rozměr z 4mm. Použití CO2 má v některých případech i své opodstatnění. Znát dneska označení čehokoli, když se mění normy častěji než roční období je docela těžké prostě eb, er, ek, es mladšího dělníka nenajdeš. Značení oceli kolikrát se měnilo za posledních 30let? Nemachruj! Toho (dle tebe debila) starýho chlapa na dílně se zeptáš čím svařit 11523 a hned ti bez rozmyšlení odpoví eb125, ale když se zeptáš na nic neříkající absolutně nelogický ale euro správný označení jr235 takm jasně že neví ani neví značení podle dnes momentálně moderních e-e-enorem kdežto vy kancelářský krysy! si momentálně moderní e-e-e-fašos normy vygůglíte! Víc jak  jeden knoflík, ty se zase neobejdeš bez ctrl-c/v i když i to blbý kopírování jde rychleji ovšem bez Brány. Na co potřebuješ více knoflíků pro důležitost?


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#67 02-03-2024 07:58:40

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Sváření dnes

Není tomu tak . Jelikož se navařuje plnoplošně . Tak je to úplný šumák . Jediné co opravdu vznikne je to navýšení v místě křížení . Nevím , že by to betonu vadilo . Pokud je to na ploché střeše , tam by to problém byl , pokud by vznikly rybníčky . Ale i plochá střecha má své spády . Jiný problém je tloušťka , tu sem netahej , nebo rozviň jiné pojednání . Také stojím za názorem , že na střechu je třeba tloušťka svrchní vrstvy 5mm .
To alko , proto jsem prosil Jirku , aby sem nasypal alespoň odkazy na normy , které se tímto zabývají na našem území . Nejspíše budou i volně přístupné bakalářky , kde by mohlo být rozebráno . Přecejen sleduji spíše elektriku , než teorii sváření .
Taky si přidám na zdenála . Tluče sem i úplný blbosti . Jak píše alko je to tak . Na triodyně měl špičkový svářeč jediný kroutítko-tahátko a s tím si vystačil . Je nesmysl si myslet , že i fachman svářeč bude ovládat teorii sváření a vůbec od základu je čistočistá kravina ji spojovat s působením elektrického proudu ergo oblouku . Svářeč má přistoupit k práci a kouknout do výkresu a podle toho zvolit svářecí materiál , nastavit podmínky dle reglementu a svařovat . Už fachman svářeč pozná hned , že ty podmínky nebudou ono . Zavolá MISTRA a oznámí , že takto to nepůjde . Pokud je to Mistr , tak si vezme kuklu a hořák do ruky a ukáže , že to prostě jde . Pokud to nejde , zavolá konstruktéra či technologa a ten musí zasáhnout .
To , že dělník má znát každý čumprdlík na svářecím stroji je konina . Už vůbec programování mašiny . Blbosti .
Takový vzdálenější příklad . Roky jsem dělal v textilce . Tam jsem i seřizoval průmyslové šicí stroje . No a baby měly občas problém , kdy tvrdily , že mašina nešije . Ale měla ten samý stroj , co včera , či předevčírem . Prostě se tam projevovalo rozpoložení bab . Stejnětak seřizovači stavů . Pobýval jsem s nimi na dílně a ti měli na podobné stavy specielní protokol . Nemohli říct babě nic tomu není , šla by si stěžovat . Tak vzal kladivo , zalezl pod stav tam pobouchal , tam pobouchal , pustili stav , je to dobrý ? A většinou to bylo dobrý .

Offline

 

#68 02-03-2024 08:29:29

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Sváření dnes

To je tím, že kdysi nějaký politik, v době, kdy na vysokou šlo tak 20  % z ročníku a skoro všichni vystudovaní byli schopní a dosáhli na dobře placenou práci a měli se dobře,  přesvědčil voliče, že když se vysokým školstvím prožene místo 20  na 60 % mladého ročníku, tak všichni ti noví vysokoškoláci budou stejně dobří a dosáhnou na stejně  náročnou a dobře placenou práci.  A že stát tak za "pakatel", jenom za to školné dosáhne skoro zadarmo na produkci oněch žádaných Hi tech výrobků s vysokou přidanou hodnotou. A nakoupil tak, za peníze daňových poplatníků, protože naše školství je placené státem, množství voličských hlasů.
Jenže Gaussova křivka rozložení IQ ve společnosti je taková, jaká je a " z ovna bič neukroutíš" a tak spousta dnešních vysokoškoláků má IQ tak nízké, že nedokáže studium vysoké školy dostatečně využít k nabytí dostatečných vědomostí a potom v práci si je udržet.
Z těch vysokoškoláků blízko spodní hranici IQ tak vznikají  tady ve vláknu popsaní konstruktéři a technologové.

Offline

 

#69 02-03-2024 08:33:36

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: Sváření dnes

Bobobo zkus najít jediný nesmysl, co jsem na toto forum napsal. Zásadně totiž píšu jen to, co mám svou praxí a vlastní zkušeností vyzkoušeno. Počítač není můj kamarád a žádné technology neznám a tudíž nevím jaké mají znalosti. Zato když mi člověk živící se svařováním donese tigovou mašinu a tvrdí že ten krám stojí za h,,,no a pak se zjistí, že místo argonu používá cočko, nebo že zapoměl vložit do hořáku wolframovou jehlu, tak jsem z toho trochu vykolejen a nevím, co si mám o těchto profesionálech myslet.

Offline

 

#70 02-03-2024 09:13:24

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Sváření dnes

bobobo napsal(a):

...
Taky si přidám na zdenála . Tluče sem i úplný blbosti . Jak píše alko je to tak . Na triodyně měl špičkový svářeč jediný kroutítko-tahátko a s tím si vystačil . Je nesmysl si myslet , že i fachman svářeč bude ovládat teorii sváření a vůbec od základu je čistočistá kravina ji spojovat s působením elektrického proudu ergo oblouku ....

Na triodyně měl i špatný svářeč jeden ovladač; nejen špičkový.
A pokud by "svářeč" neovládal teorii sváření, tak by to nebyl svářeč, ale cvičená opice.

Offline

 

#71 02-03-2024 09:21:08

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Sváření dnes

Pane ZDENÁLE: Všechno to je o přístupu člověka. Snad vidíte sám, že člověk který si tady ze všech asi dělá legraci a sype jednu perlu za druhou se prostě bude hádat s každým. U nás třeba jeden svářeč už několikrát nechtíc vzal láhev s plynem C2 místo C18 na svařování černé oceli a divil se proč mu to tak blbě svařuje. Jednou byl za mnou, jestli nevím čím to je. Svár škaredý studený, pórovitý. Nejdříve jsem myslel že vypadla jedna fáze nebo že odešel RV. Pak jsem zjistil příčinu a vysmál se mu. A to jsou ti praví svářeči


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#72 02-03-2024 09:32:17

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: Sváření dnes

ZDENÁLE, mysli si klidně to nejhorší, každej dělá chyby. S tou wolframovou elektrodou se mi to taky stalo. Nabrousím elektrodu, zavolá kolega, že něco potřebuje eldu odložím za 20min se vrátím čapnu hořák a kleština v řiti. Tak jsem podle tvých měřítek absolutní debil.


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#73 02-03-2024 09:34:04

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Sváření dnes

To jsou pafe blafe . smile Právě v dnešní době , prosím neurážím! řemeslo , ale jsou to jen lidské automaty . Pročpak asi mají ve škodovce celý barák na školení svařečů . No právě proto , že nemusí teorii téměř znát . Naučí je svařovat to co mají svařovat . A celé měsíce "jen" špičkově vaří daná místa výrobku . Je to ve všech profesích , jsou někteří automechanici , kterým bych nedal ani vyvážit kolo . Zrovnatak znám dost elektrikářů , u kterých se bojím užívat jejich práci . ¨Takže si nehrejte na stav , že zrovna svařeči jsou geniové . Většinou nejsou .
Jeden známý tak tyto blafy sváří . Přitom dříve dělal špičkového svařeče v ESABu , vedl tam školení . Udělal jednu životní chybu nespojenou s řemeslem a nyní bouchá ve škodě . no jen roční odměna mimo příjmu dělá až 150 litrů , mimo nadstandartních platech . Já jsem tam dělal coba elektrikář a běhal kolem linek každý den . Tak jsem tam ty svářecí boxy a maníky tam viděl . Ale nikdy jsem se o to zvláště nezajímal .
To zdenál , takovéto věci mne dávno nepřekvapují , protože jak si dnes hafo lidí myslí , že kráva je fialová , tak že proud vzniká v zásuvce .

Offline

 

#74 02-03-2024 09:46:33

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1513

Re: Sváření dnes

bobobo napsal(a):

Není tomu tak . Jelikož se navařuje plnoplošně . Tak je to úplný šumák . Jediné co opravdu vznikne je to navýšení v místě křížení . Nevím , že by to betonu vadilo . Pokud je to na ploché střeše , tam by to problém byl , pokud by vznikly rybníčky . Ale i plochá střecha má své spády . Jiný problém je tloušťka , tu sem netahej , nebo rozviň jiné pojednání . Také stojím za názorem , že na střechu je třeba tloušťka svrchní vrstvy 5mm .
...

Jasně že se navařuje plnoplošně. Jenže plošný navařování nezachrání všechno, možná v době předání díla ano, ale co za 20 let či později? Ty co při stavbě ušetří na izolaci proti spodní vlhkosti bych svlíknul a pověsil do průvanu za uši. Víte co to ted stojí práce a peněz aspoň částečně odizolovat?
Na střeše dolík či rybníček je časovaný problém, určitě začne zatýkat. V praxi jsem opravoval případ kdy se louže udělala uprostřed lepenky a časem se voda propracovala skrz lepenku. Jak voda prosakovala, tak shnily krycí prkna, louže se zvětšovala a začal hnít krov a opadávat omítka. Natření lepenky tekutou izolací nic nevyřešilo, v průběhu roku byl problém zpět. Vyrovnání střechy a nová lepenka pomohla.
Pořád tvrdím, že spodní voda je větší a dražší problém než střecha.

Dávat pásy křížem určitě betonu nevadí (pokud nebojujete s tloušťkou potřebné vrstvy), ony se tam pásy izolace kvůli betonu nedávají. Ono to nevadí ani stavebníkům a nějakou dobu to bude fungovat. Ale je to "technologická nekázeň" která se projeví za mnoho let a problém nastane dřív než by mohl. Důvody jsem uvedl v předchozím příspěvku. Jsme na svarforu, tak si dovolím přirovnání. Je to něco podobného jako když se vynechá očištění svařovaných předmětů od rzi . Rezavý železo také svaříte (přiznám se, ne vždy rez očistím, jako třeba když jsem svařoval kusy kari sítě k sobě - tak vím že to jde a docela dobře) a když se to pak obrousí a natře, tak máte nádherný svár a třeba to i nějakou dobu bude držet.


Bobobo - "lidský automat " to je ono o co se mnohdy firma snaží a lidé do toho rádi vklouznou. Je to pro lidi pohodlnější a firma ušetří. A když se automat opotřebuje nebo brblá, tak ho vymění. Kdysi jsem začínal v maloobchodě a tehdy na zaučení nové pokladní byl zhruba půlden. Kam si má dojít na záchod, kde si má vzít kaslík na peníze a jaký čudlík na pokladně zmáčknout. Kody pro markování rohlíků měla na obrázku. Odpoledne už markovala. Jak se pak asi chovala firma k někomu, koho tak rychle zaučila a získala, si dokážete představit.

Editoval Charon (02-03-2024 10:01:11)

Offline

 

#75 02-03-2024 09:50:11

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: Sváření dnes

To co popisuješ neni řemeslo. Svářeč spodního pantu levých zadních dveří u fabie, neni svářeč, ale pouze svářeč spodního pantu levých zadních dveří u fabie. Jsou lidi co jim tento druh práce vyhovuje.


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče