SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#1 28-09-2021 16:17:39

MarcelD
Člen

PERUN 200 MIG SYN PFC VS Omicron gamastar 196ls

Ahoj. Čítal som diskusie k zváračkám PERUN 200 MIG SYN PFC ako aj k Omicron Gamastar 196LS avšak som sa nerozhodol ohľadom kúpy. Tieto dva stroje mi prídu, ako dobrá voľba. Upozorňujem, že som absolútny začiatočník a zváračku by som chcel pre seba kúpiť takpovediac na celý život. Neraz sa mi potvrdilo pravidlo, že lacný "šmejd" preplatím. "skúpy 2x kúpi" :-). Plánujem zvárať rôzne konštrukcie, ako krytie bazéna atď pre vlastné využitie - (domáci kutil). Skúsenosti mám však veľmi chabé a verím, že sa tu nájdu osoby, ktoré majú skúsenosť aspoň s jednou zo spomenutých zváračiek, prípadne mi bude vedieť odporučiť aj nejakú alternatívu, ku ktorej som sa nedostal. Ďakujem

#2 28-09-2021 16:37:17

varok
Člen
Místo: Havířov

Re: PERUN 200 MIG SYN PFC VS Omicron gamastar 196ls

Ten Gamastar 196 má myslím uživatel harley1. Perun nevím.

Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

#3 28-09-2021 18:36:59

jirkati
Moderator
Místo: Liberec

Ten základní dotaz nelze zodpovědět. Představa, že čím dražší svářečka, tím je lepší, je pro kutila zcela zavádějící. Obvyklý postup pro "absolutního začátečníka" je pořízení levnějšího zařízení, třeba z některého bazaru a teprve pak přechod na nějaký "lepší" systém. Pořád si totiž musíme uvědomovat, že současná supermoderní zařízení jsou postavená ne elektronice, což jsou mraky součástek a i procesorů na malém prostoru. Žádné takové zařízení nemůže, a ani není, zcela bezporuchové. Bohužel, veškeré servisní zásahy jsou pak prováděny v naprosté většině výměnou různých elektronických modulů, v horším případě celých desek. Nějaká amatérská domácí alce je v takovém případě spíše destruktivní, jak ukazuje množství zdejších příspěvků na dané téma.
A hlavně je nutné si uvědomit, že nesvařuje stroj, ale vlastní hlava a ruce. Někdo si pořídí  drahý značkový stroj (např. FRONIUS, EWM atd.) a diví se, že mu pořádně nesvařuje. Pak tu zoufale hledá radu, jak takové zařízení vlastně nastavit.
Takže oběhnout pár kamarádů, kteří svařují a umí to, vyzkoušet si vlastní ruce na jejich strojích, porovnat svářečky z vlastního pohledu mezi sebou a pak teprve uvažovat o vlastním kvalitním vybavení.

#4 28-09-2021 20:43:14

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Web

házení hrachu na zeď smile

Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

#5 28-09-2021 21:26:42

E-Ryc
Člen

OT
jirkati, bourac: Jenze vy to berete pohledem sve "socialni bubliny", kde (s troskou nadsazky) kazdy druhy ma svarecku a kazdy treti Fronius. Jenze kdyz je clovek pravnik/ajtak/ucitel/doktor, nikoho se svareckou (a navic vhodne kategorie) "na osahani" kolem sebe vubec mit nemusi. V lepsim pripade dedu s trafem, ktere bylo historicky kousek uz pred 50 lety.

#6 28-09-2021 22:46:02

bourač
Člen
Web

jj, máš pravdu. Za všechno může Bill Gates s tou jeho informační dálnicí.
Svářeč vidí na netu vzory smluv. Tak si píše smlouvy sám. Svářeč vidí na netu Mudr Rátha, tak se léčí sám smile
svářeč vidí jak se dá přeprogramovat computer, tak jsou všichni IT.
IT, doktoři a právníci vidí na netu nějakýho svářeče tak všichni běží do Lidlu pro sváředlo. smile smile

Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

#7 28-09-2021 23:23:57

jao
Člen
Místo: Bratislava

MarcelD, ten Perun 200 je skoro rovnaký ako Spartus MasterMIG 200, alebo Alfa IN Pegas 201.
Pokec a recenzie od Rellika sú na https://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=11561
Skúsenosti mám so Spartusom MMA a MAG. Ja som spokojný, MMA to zvára naozaj pekne,
MIG/MAG zvládne aj začiatočník aj vďaka synergickým predvoľbám. Po nadobudnutí určitej zručnosti sa dá stroj nastavovať aj manuálne. Oproti tým lacnejším strojom vidím výhodu v lepšom uchytení drôtu, viac možností nastavenia parametrov, ktoré majú vplyv na kvalitu zvaru a vlastne Rellik to v tej recenzii popísal odbornejšie.
Samozrejme, nie je to profi stroj, ale ani úplné hobby. Skôr taký rancher smile

#8 29-09-2021 00:46:08

E-Ryc
Člen

OT

bourač napsal(a):

IT, doktoři a právníci vidí na netu nějakýho svářeče tak všichni běží do Lidlu pro sváředlo. smile smile

Ty se smejes, ale ono to tak vpodstate je.
Hodne to bylo videt v dobe lockdownove (sezeni doma na home office), ale i obecne "kancelarske krysy" (patrim mezi ne) si hledaji po celodennim sezeni pred obrazovkou a vytvareni "virtualnich" hodnot nejakou zabavu, ktera ma hmatatelny vystup (do ktereho se da kopnout ;-) ). At uz je to zahradkareni, truhlarina nebo svareni. Ve videu to prece vypadalo tak efektne a jednoduse.... winksmilesmile A kdyz potrebuji radu, jdou si pro ni prirozene tam, kde jsou "doma" - na internet. Zvlast kdyz zadne realne odborniky v realnem svete neznaji.

Samozrejme si nedelam iluze, cast "blbych" dotazu bude jen trolovani nekoho, kdo tre ebonitovou tyc liscim ocasem, kdyz se nekdo chyti a zareaguje... Ale nejaka cast tech dotazu realna byt muze a bude.
EDIT Kdyz se ty rozhodnes pro zkraceni dlouhe chvile ucit programovat v Brainfucku (predpokladam, ze neumis a realneho odbornika neznas) a pujdes se na programatorske forum zeptat, jaky editor je nejlepsi, vyzni to podobne blbe.

Editoval E-Ryc (29-09-2021 00:49:52)

#9 29-09-2021 13:23:39

bourač
Člen
Web

nabízím bártrový obchod, jsem nešťastnej z majkrosoftu a W10.
  Kdyby mě toho někdo zbavil, a nainstaloval něco co mě nebude furt otravovat s aktualizacema a cpát funkce které absolutně nikdy nemohu využít,
tak získá mou nekonečnou vděčnost a k tomu hromádku kovových materiálů (Cu, Al, anticoro, ocel) atd.

#10 29-09-2021 14:25:58

Radim
Člen
Místo: Severní Morava

A právě proto  miluju nebo  jsem  miloval  všemožné  bazary. Ten  pocit,  když  člověk  narazil  na původně hodně drahý  "bazmek",  se kterým  se původní  majitel nenaučil  dělat  a s nějakým  škrábancem  a prasklinou  atd se toho  nyní  za pár šupů  zbavuje.
Ovšem  problém  je dnes za prvé, že dnes se drahé  od levného často pozná  dost  špatně a za druhé že jak  jak  to  má  dnes složitou  elektroniku, tak  okamžikem  nákupu  nebo  rovnou  uskladnění  u  prodejce začínají  neúprosně odtikávat  hodiny použitelnosti.  Které  neúprosně odečítají  čas do  první  závažné poruchy,  kdy už  nebude ekonomické  ten  "bazmek"   opravit, ať  se na tom  dělá  nebo  ať  to  jen  leží  v garáži.

#11 29-09-2021 15:11:54

E-Ryc
Člen

OT

bourač napsal(a):

Kdyby mě toho někdo zbavil, a nainstaloval něco co mě nebude furt otravovat s aktualizacema a cpát funkce které absolutně nikdy nemohu využít,
tak získá mou nekonečnou vděčnost a k tomu hromádku kovových materiálů (Cu, Al, anticoro, ocel) atd.

Tak to te bohuzel zklamu podruhe, s aktualizacema a spol te bude dneska do urcite miry otravovat kazdy alespon trochu uzivatelsky privetivy system, pokud ma zustat rozumne zaplatovany pro lezeni na internet....

Ale nechme zaplevelovani vlakna, pokud mas chut a odvahu zkusit neco newindows (a nepouzivas nejake specialni programy, co nejedou na emulatoru windows, tohle muze byt problem), ozvi se mailem, muzeme zkusit bez rozbiti stavajiciho systemu nejaky live linux z flashky (pokud jsem spravne zaregistroval, jsi nekde relativne blizko Prahy). Ale magicke reseni si neslibuj, i pracovni okousane jablko (nekterymi vydavane za vzor uzivatelske privetivosti) obcas instaluje aktualizace pul hodiny...

#12 29-09-2021 18:04:12

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá

bourač: nabízím výměnou jedny hrábě na melouny a jeden bič na velbloudy. Bereš? smile

#13 29-09-2021 19:26:38

jirkati
Moderator
Místo: Liberec

Jao - myslíš, že "absolútny začiatočník viz #1" bude mít nějaké tušení o "synergickým predvoľbách viz #7"? Možná, kdyby se MarcelD více rozepsal k čemu hodlá svářečku skutečně používat, našli by se kolegové, kteří by mu poradili i jiný směr úvah. Takhle se zase celé vlákno, ostatně jako vždy, zvrhne na diskuzi o něčem úplně jiném.

#14 29-09-2021 23:19:44

jao
Člen
Místo: Bratislava

jirkati,
rozumiem, ale ono tá synergia akotak naozaj funguje. Pri MIG/MAG zvolí na paneli drôt, zmes, hrúbku materiálu. Pozrie nejaké videa na YT, ako sa to má držať a posúvať. Na opravu plotu, alebo tvorbu stolíka, vozíka to stačí. A verím, že pud sebezáchovy funguje a absolútny začiatočník sa nebude hneď púšťať do nosných konštrukcií, alebo ropovodu s plynovodom.

Bourač,
Win7 s  posledným balíkom opráv funguje presne tak, ako potrebuješ. Už to neotravuje a pokiaľ nie si nejaký vývojár, alebo influencer s tvorbou nových flash aplikácií, nepotrebuješ žiadne aktualizácie.
Keby ľudia vedeli, čo sa deje pri a po aktualizáciách W10, tak by to ani nezapínali big_smile

#15 30-09-2021 06:34:25

SITMIR
Člen
Místo: Česká Metuje

@bourač jestli můžu poradit, investuj 1000 Kč, kup si licenci na Linux distribuci Zorin OS 16 Pro a budeš spokojený. Je to hodně podobné Win 10, instalace z flashky pro hlupáky (nic osobního ) :-)  a budeš mít svatý klid. Je to speciálně stavěné pro lidi co přecházejí z Windows na Linux. Jedu na tom už skoro rok a fakt mi Windows vůbec nechybí.   https://zorin.com/os/pro/

Amatér a hobby svářeč     
Ideal Tecnomig 212 LCD__ Hořák Binzel  Abimig AT 155 LW__ Kowax KWX730ARC++

#16 30-09-2021 07:48:41

j.bill
Člen

jao napsal(a):

.....
Keby ľudia vedeli, čo sa deje pri a po aktualizáciách W10, tak by to ani nezapínali big_smile

To mě zajímá. Co se děje?

Lepič vlašovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

#17 30-09-2021 08:40:05

E-Ryc
Člen

OT (IT okenko)

jao napsal(a):

Win7 s  posledným balíkom opráv funguje presne tak, ako potrebuješ. Už to neotravuje

Vzhledem k tomu, ze na tom bourac nejspis provozuje i firemni veci, tak bych byl se systemem, ktery uz skoro dva roky nedostava bezpecnostni zaplaty, opatrny. Sice do security nedelam, ale tech pomerne velkych prusvihu za tu dobu par bylo (nejen na Windows, abychom byli spravedlivi). A uprimne, asi i u ciste soukromeho pocitace jedine u cloveka, ktery vi co a proc.

SITMIR: ad Zorin, neznam, dik za tip, kouknu, mohlo by se to nekde hodit.

#18 30-09-2021 10:33:14

Radim
Člen
Místo: Severní Morava

Jestli vůbec ty firemní  věci  na linuxu  jdou.  Pokud to  budou  nějaké  speciální  programy,  ty verze pro  Linux vůbec mít nemusí.
Jinak Windows 10 by nemělo  dělat  problémy při  aktualizacích , pokud se použije dostatečně nový  ( a dostatečně rychlý) hardware - nový  počítač,  tiskárna atd. Protože se tam  nebude muset  po  aktualizacích  doinstalovávat  třeba staré  ovladače,  které  aktualizované  windows10 neuzná  a při  aktualizaci  je vyhodí.  Přirozeně je taky potřeba dostatečně rychlé  připojení.
Takhle to  prostě funguje.  Microsoft vyhodí  nový  operační  systém,  protože je třeba odstřelit starší počítače,  tiskárny, pomalejší  internetové  připojení atd a přinutit lidi,  aby si  kupovali  nové  věci. A v druhé  fázi  starý  operační systém  přestat  podporovat,  aby byli  přinuceni kupovat  nový  hardware i  lidi,  co na starém  oparečním  systému  tvrdošíjně zůstávají.

#19 30-09-2021 11:04:32

E-Ryc
Člen

Ja spis myslel firemni veci s pristupem pres web (datovka, banking, financak...). Specialni programy jsou z tohohle uplne jina liga a funkcnost v emulatoru asi bude kus od kusu (ale to uz jsem psal nahore) a pripadna bezpecnost na nezaplatovanem pocitaci (pokud hraje roli - treba nejake ucetnictvi) jeste jina.

Editoval E-Ryc (30-09-2021 11:04:55)

#20 30-09-2021 12:43:14

Charon
Člen
Místo: Praha

bourač napsal(a):

Bourači, záleží jakou verzi Win10 máš. U PRO a nejen u ní lze zakázat aktualizace, dá to trochu práce , ale pak je klid. Jediný problém je, když nainstaluješ něco nového od Microsoftu a ono to počítá hned po instalaci s aktualizací. To pak zakázaný musíš povolit, nainstalovat potřebný aktualizace a znovu zakázat. Obdobně je problém, pokud bys chtěl aby se něco od Microsoftu samo automaticky aktualizovalo a operační systém se neaktualizoval. Cokoliv od Microsoftu hlídá, povoluje a plánuje aktualizace se také snaží zakázané aktualizace operačního systému spustit.
Při přístupu na internet předpokládám, že používáš firewall a nespouštíš kde co z internetu. Pravidelné zálohování též patří k doporučované nutnosti.

SITMIR napsal(a):

@bourač jestli můžu poradit, investuj 1000 Kč, kup si licenci na Linux distribuci Zorin OS 16 Pro a budeš spokojený. Je to hodně podobné Win 10, instalace z flashky pro hlupáky (nic osobního ) :-)  a budeš mít svatý klid. Je to speciálně stavěné pro lidi co přecházejí z Windows na Linux. Jedu na tom už skoro rok a fakt mi Windows vůbec nechybí.   https://zorin.com/os/pro/

Otázkou je, na co se počítač používá. Linux obecně mívá problém s ovladačema připojeného HW, mnohem menší množství dostupných aplikací, v oblasti bezpečnosti je to většinou hrůza.  Ano, část lidí tvrdí, že Linux je bezpečný, pro to že se na něj nevyskytují viry. To je pozitivní strana mince, jenže se skoro nevyskytují antiviry a pokud jsou tak aktualizace nic moc. Vytvořit VPN tunel pro bezpečnou komunikaci s cizím serverem (třeba bankovním) je skoro nemyslitelné. Použití fičur v souborech vytvořených na programech běžících pod WIN je ubohé. Například, pokud máte složitější tabulkový soubor vytvořený v Excelu, obsahující makra a funkce, tak nějaký opensource náhrada se s tím nepopasuje a v lepším případě zobrazí aspoň něco s chybama. Ma jablku se kvůli tomu spouští emulace win, aby šlo spusti Excel. Obdobně Word, Photoshop, Autocad ...

Editoval Charon (30-09-2021 13:01:01)

#21 30-09-2021 12:58:01

pafik1605
Člen

Charon napsal(a):

....
Bourači, záleží jakou verzi Win10 máš. U PRO a nejen u ní lze zakázat aktualizace, dá to trochu práce , ale pak je klid. Jediný problém je, když nainstaluješ něco nového od Microsoftu a ono to počítá hned po instalaci s aktualizací. To pak zakázaný musíš povolit, nainstalovat potřebný aktualizace a znovu zakázat. Obdobně je problém, pokud bys chtěl aby se něco od Microsoftu samo automaticky aktualizovalo a operační systém se neaktualizoval. Cokoliv od Microsoftu hlídá, povoluje a plánuje aktualizace se také snaží zakázané aktualizace operačního systému spustit.
Při přístupu na internet předpokládám, že používáš firewall a nespouštíš kde co z internetu. Pravidelné zálohování též patří k doporučované nutnosti.

Taktak, u PRO se to dá zatípnout, ale musíš se smířit s tím, že tě to pak furt otravuje. Jestli máš Home, tak bych ti nechal vyzkoušet jiný řešení, ale s tvými znalostmi windows (bez urážky) bys to asi nezvládl udělat. Já sám jsem udělal na svých PRO obě řešení (i oficiální, i pokusný), a updaty mi to nenutí. Zatnout jsem to musel proto, že mi nějakej update vždycky odstraníl Cisco VPN, kterou používám na dálkovej přístup.

#22 30-09-2021 13:04:42

Charon
Člen
Místo: Praha

pafik1605 napsal(a):

Zatnout jsem to musel proto, že mi nějakej update vždycky odstraníl Cisco VPN, kterou používám na dálkovej přístup.

Jo Cisco VPN je jedna z aplikací, která zlobí na jiném OS. Jistě, řešit do jde, ale která firma kvůli vám pověří IT aby hledalo cestu jak a co u nich nakonfigurovat a povolit pro okrajový VPN?

Editoval Charon (30-09-2021 13:05:06)

#23 30-09-2021 13:31:53

pafik1605
Člen

Ta VPN už tam běží asi 10 let, na W7 bez problémů, na W10 se to dá rozběhnout, mám někde návod. Konfiguroval jsem jí kdysi sám, a "stále kvoká, stále kvoká" .... smile

#24 30-09-2021 15:52:55

varok
Člen
Místo: Havířov

MarcelID: Jestli se nemůžete rozhodnout, zkuste si v okolí najít obchod se svářecí technikou kde vám mašiny předvedou a ještě lépe vám dovolí si to vyzkoušet. Perun nevím, ale co jsou videa na youtube tak to bude podle mě slušná mašinka. Alfa In vám úplný šmejd určitě neprodá. Gamastar v synergii nevím, mám slabší 176 manuál a svařuje moc hezky. Tabulka s hodnotami pro svařování je na dvířkách cívky drátu. Jak pro drát 0,6 tak 0,8mm. Takže i méně zkušený nemusí dlouze laborovat.

Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

#25 01-10-2021 13:34:27

AndyS
Člen

MarcelID: nech to kupite v bielej alebo žltej krabici, dostanete výkonovo a funkčne cca to iste, Perun ma pekny display a k tomu trochu viac stoji, tie Gamy su dobre nie len "domace mašiny" ak sa nahodou pokazi vedia si tu s tym dať rady. Ja by som osobne išiel do žltej. Davaju k tomu aj celkom dobry Binzel horák.
Reči o tom čo piše Jirkatti nie su celkom to s čim by som suhlasil,  dnes sa vela veci robi plug&play s prehladnym user friendly GUI, a to čo nemusite na domace použitie bezpodmienečne vediet, na to sa vas nepýta, spravidla ma nejaky algoritmus v SW. Nepotrebujete vedieť či a aka je tlmivka ake dosky tam su a ake použite kondenzatory, ani či su z Činy alebo Taiwanu. Potrebne je dodržiavať BOZP prečitať si navod na použitie, teoriu zvarania el oblukom a udržbu. A už len skušať..

BTW poznam 10ky ľudí, ktorí začali amatersky (kúpou zváračky) a začalo ich to baviť a potom si až robili papiere na jednotlive metody, alebo aj nerobili lebo sa tym nechceli živiť. To čo potrebuju sa dokazali naučiť aj bez toho aby museli absolvovať kurzy. Kde je vôľa tam je cesta..

jirkatti: k čomu by asi nieko tak tu zvaračku potreboval :-) ved to tam napisal, takže asi sa nechysta robiť "svařák". Iba ste zasrali vlakno nezmyslami, vlastne ako vždy (vačšinou)

Editoval AndyS (01-10-2021 14:17:09)

Omicron Gama 1500
IDEAL Praktik TIG 200 AC/DC

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla