SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 25-06-2009 21:55:12

nemo
Člen
Registrovaný: 21-05-2009
Příspěvky: 11

Začínam s TIGom

Zdravím všetkých.

Vlastním starý osvedčený zvárací usmerňovač WTU 200 a chcel by som ho využiť aj na zváranie metódou TIG. Môžte mi niekto poradiť čo mam k tomu zháňať? Viem o existencii prídavných zariadení TIG 20 a TIG 30.  Chápem aj rozdiel medzi nimi. Išlo by to s týmto? Ktoré by ste mi odporúčali? Používa to niekto z vás? Čo všetko k tomu potrebujem? Na internete som našiel nejaké sady na zváranie touto metódou http://aukro.cz/item669821200_sada_pro_ … u_tig.html ale zdá sa mi to príliš jednoduché keď  to neobsahuje žiadnu riadiacu elektroniku. Ako s tým zapálim oblúk? Zváram len ako domáci kutil ale nechcem sa nejako napáliť na lacnú vec, ktorá mi bude nanič. Poraďte mi.

Ďakujem

Offline

 

#2 25-06-2009 22:22:13

dolezelk
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 26-05-2009
Příspěvky: 78

Re: Začínam s TIGom

na tohle bych se vykaslal. nema to HF zapalovani, ma to nestandartni lahev, regulator prutoku taky nevidim
Kdyz uz DC TIG , tak alespon ten cinskej Berlan BWIG180 , co se na aukru taky prodava.
I kdyz je to Cina, tak to svaruje pekne.


------------------------------------
Berlan BWIG180 & Bimax 4.195 + Amatersky Invertor s AC/DC TIG  smile

Offline

 

#3 25-06-2009 23:02:21

nemo
Člen
Registrovaný: 21-05-2009
Příspěvky: 11

Re: Začínam s TIGom

Dolezelk ja by som na to chcel využiť ten usmerňovač WTU 200, ktorý mám. Potrebujem len nejaké prídavné zariadenie.

Offline

 

#4 26-06-2009 08:56:20

prezident
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 25-12-2008
Příspěvky: 228

Re: Začínam s TIGom

NEMO, byl jsem na tom stejně měl jsem zdroj proudu a chtěl mít možnost vařit TIG metodou. Tak pokud chceš využít WTU tak budeš muset koupit 1.zapalovaci jednotku zde:
http://www.gamasvar.cz/10500-bazar/4524 … -jednotka-(bazar)/
potom
2.hořák:
http://www.gamasvar.cz/1904--horaky-tig … ventilkem/
je to parweld WP17 kvalitní klasika, ale taky odpovídá cena, dá se sehnat i levněji (kolem2000)
3.redukční ventil stačí u choboly ten malý 0-10l/min (800kč)
4.lahev s Argonem (1600kč/20L 200bar=4000litrů, průtok je 5-8l/min)

a pak se vaří jedna báseň, taky to použivám pro vlastní potřebu

Editoval prezident (26-06-2009 08:56:45)


MMA/TIG GAMA145 SVARBAZAR EDITION, HFU400 + WP17V, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MIG/MAG BT-GW150, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MMA/TIG Barevná krabice 200AC/DC

Offline

 

#5 26-06-2009 12:29:12

jaro-kutil
Člen
Registrovaný: 13-09-2008
Příspěvky: 120

Re: Začínam s TIGom

Pre nema :
Tig 30 ma vsetko,co potrebujes pri poriadnom zvarani TIG-om
-predfuk,dofuk,nabeh i dobeh prudu,HF-zapalovanie,pulzaciu
a je to funkcne na rozdiel od Berlana (GAMA 145 to nema vobec).Urcite sa da este zohnat,skus inzerciu.

Offline

 

#6 27-06-2009 00:30:50

nemo
Člen
Registrovaný: 21-05-2009
Příspěvky: 11

Re: Začínam s TIGom

Vďaka Jaro asi to tak urobím. Ale ešte by som sa chcel opýtať, či môžem na argón použiť tlakovú nádobu používanú na CO. Taktiež som niekde v inzeráte videl tlakovú nádobu z hasiaceho prístroja naplnenú CO. Je to vôbec možné? Dá sa nádoba z hasiaceho prístroja naplniť aj argónom?

Offline

 

#7 27-06-2009 20:40:37

fastrac8250
Člen
Registrovaný: 18-05-2008
Příspěvky: 66

Re: Začínam s TIGom

no ja mam doma WTU 315 a mam iba horak a dorobil osm si este elektricku cievku na uzatvaranei plynu a zvara to krasne pozri si moj prispevok moj prvy tig tam ot mam mam flasu z co a cievku na 24V

Offline

 

#8 27-06-2009 23:08:20

dolezelk
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 26-05-2009
Příspěvky: 78

Re: Začínam s TIGom

ja uz mam zase pro zmenu hotovy stridac a muzu prepinat AC/DC pro TIG smile
Frekvence je volitelna mezi 20 ~ 500 Hz. Strida od 5% do 95%.
Jeste me ceka trochu ladeni, ale zatim je to parada.


------------------------------------
Berlan BWIG180 & Bimax 4.195 + Amatersky Invertor s AC/DC TIG  smile

Offline

 

#9 28-06-2009 21:06:37

vkalina
Člen
Registrovaný: 07-04-2008
Příspěvky: 266

Re: Začínam s TIGom

dolezelk napsal(a):

ja uz mam zase pro zmenu hotovy stridac a muzu prepinat AC/DC pro TIG smile
Frekvence je volitelna mezi 20 ~ 500 Hz. Strida od 5% do 95%.
Jeste me ceka trochu ladeni, ale zatim je to parada.

To mas dodelany na toho Berlana ?


BERLAN BWIG180

Offline

 

#10 28-06-2009 22:26:05

prezident
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 25-12-2008
Příspěvky: 228

Re: Začínam s TIGom

dolezelk napsal(a):

ja uz mam zase pro zmenu hotovy stridac a muzu prepinat AC/DC pro TIG smile
Frekvence je volitelna mezi 20 ~ 500 Hz. Strida od 5% do 95%.
Jeste me ceka trochu ladeni, ale zatim je to parada.

že by konečně nějaký další pokus vylepšit a doplnit DC stroj o možost přpínat na AC pro sváření Al. Pochlub se smile


MMA/TIG GAMA145 SVARBAZAR EDITION, HFU400 + WP17V, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MIG/MAG BT-GW150, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MMA/TIG Barevná krabice 200AC/DC

Offline

 

#11 02-07-2009 01:12:25

dolezelk
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 26-05-2009
Příspěvky: 78

Re: Začínam s TIGom

no o Berlanu jsem uvazoval nejdriv, ale nechci aby mi zdechl. Alespon neco na svarovani musim mit funkcni.
Odzkousel jsem to ale na nem. smile zatim pouze na 50A, jelikoz stale cekam na zbyvajici tranzistory. Zatim ma ten mustek pouze 4 a jeste potrebuji dalsich 12, aby to slo do 200A. Je pravda, ze jsem zlikvidoval 3x IR2110, v GM v Brne a tim padem jim dosli skladovy zasoby sad
Holt autor mel mensi chybu v zapojeni a nez jsem na to prisel, tak se "zadarilo".
Jeste nemam HF-ko, jelikoz z Berlanu pouzit nelze, takze jsem zkousel naskrabem a slo to.

Ted k tomu AD/DC delam specialne invertor, kvuli lepsi regulaci proudu a pulsu.
Vysel jsem z jednoho tady publikovaneho jako Invertor_popis.pdf a upravil zvolil jine ovladani mustku.
Ted se zrovna trapim s vinutim trafa, jinak uz to vse mam nachystany na oziveni.

Editoval dolezelk (02-07-2009 01:13:15)


------------------------------------
Berlan BWIG180 & Bimax 4.195 + Amatersky Invertor s AC/DC TIG  smile

Offline

 

#12 02-07-2009 10:25:00

prezident
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 25-12-2008
Příspěvky: 228

Re: Začínam s TIGom

dolezelk napsal(a):

no o Berlanu jsem uvazoval nejdriv, ale nechci aby mi zdechl. Alespon neco na svarovani musim mit funkcni.
Odzkousel jsem to ale na nem. smile zatim pouze na 50A, jelikoz stale cekam na zbyvajici tranzistory. Zatim ma ten mustek pouze 4 a jeste potrebuji dalsich 12, aby to slo do 200A. Je pravda, ze jsem zlikvidoval 3x IR2110, v GM v Brne a tim padem jim dosli skladovy zasoby sad
Holt autor mel mensi chybu v zapojeni a nez jsem na to prisel, tak se "zadarilo".
Jeste nemam HF-ko, jelikoz z Berlanu pouzit nelze, takze jsem zkousel naskrabem a slo to.

Ted k tomu AD/DC delam specialne invertor, kvuli lepsi regulaci proudu a pulsu.
Vysel jsem z jednoho tady publikovaneho jako Invertor_popis.pdf a upravil zvolil jine ovladani mustku.
Ted se zrovna trapim s vinutim trafa, jinak uz to vse mam nachystany na oziveni.

ty IR2110 jsi zlikvidoval v zapojeni tady publikovaném v članku  "Postavte si TIG 180  AC/DC :-)" a chyba v zapojení je v něm.Nebo máš jiné schéma?

Editoval prezident (02-07-2009 10:27:25)


MMA/TIG GAMA145 SVARBAZAR EDITION, HFU400 + WP17V, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MIG/MAG BT-GW150, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MMA/TIG Barevná krabice 200AC/DC

Offline

 

#13 02-07-2009 13:33:48

dolezelk
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 26-05-2009
Příspěvky: 78

Re: Začínam s TIGom

presne tak. Je tam kondenzator 470n z Lo na +15V a v tom je prave problem. Kdyz jsem ho dal pryc, tak je vse ok.

Jinak jsem dneska zkousel ten invertor a dopadlo to vyhozenim hlavniho jistice. vsechny 4 IGBT jsou po smrti a plosnak na nekolika mistech propalenej, taky to odnesla atmega a jtag ice mkII sad
Zdalo se , ze to funguje, ale jakmile se po 2 sekundach seplo rele hotstartu tak zrejme nejakej silenej proud prosel pres zem na desce a na v nekolika nejuzsich mistech upalil med.
No aspon , ze mam legraci.


------------------------------------
Berlan BWIG180 & Bimax 4.195 + Amatersky Invertor s AC/DC TIG  smile

Offline

 

#14 02-07-2009 14:18:44

pkod
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 26-07-2007
Příspěvky: 211
Web

Re: Začínam s TIGom

A legrace uzijete jeste dost... Nic ve zlem, ale ridit vykonovy mustek procesorem je velka odvaha (i kdyz to jde). Konecne uz jsem Vas v podstate jednou varoval. Vazim si vsak Vasi snahy a pracovitosti. Drzim palce a hlavne pozor na uraz!

Offline

 

#15 02-07-2009 17:25:25

ezopaci
Člen
Registrovaný: 28-10-2008
Příspěvky: 107
Web

Re: Začínam s TIGom

pkod napsal(a):

A legrace uzijete jeste dost... Nic ve zlem, ale ridit vykonovy mustek procesorem je velka odvaha (i kdyz to jde).

Proc ne ? V UPSkach to vidam casto, i kdyz to neni uplne stejna aplikace.
Myslite hlavne kvuli problemum s rusenim ?


Tomas
BauBau trafo + "lehky tuning" smile
https://photos.app.goo.gl/DKwMLQ0AUgSwuSsh2

Offline

 

#16 02-07-2009 17:29:36

prezident
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 25-12-2008
Příspěvky: 228

Re: Začínam s TIGom

dolezelk napsal(a):

presne tak. Je tam kondenzator 470n z Lo na +15V a v tom je prave problem. Kdyz jsem ho dal pryc, tak je vse ok.

Jinak jsem dneska zkousel ten invertor a dopadlo to vyhozenim hlavniho jistice. vsechny 4 IGBT jsou po smrti a plosnak na nekolika mistech propalenej, taky to odnesla atmega a jtag ice mkII sad
Zdalo se , ze to funguje, ale jakmile se po 2 sekundach seplo rele hotstartu tak zrejme nejakej silenej proud prosel pres zem na desce a na v nekolika nejuzsich mistech upalil med.
No aspon , ze mam legraci.

aha, dík za objasnění. Taky jsem si chtěl s timto pohrát, ale ještě nebyl čas. Vubec by mě nenapadlo, že tam mají chybu, když zrovna na domovských stránkách popisují, že je to ověřené a funkční. No tak teda jen, aby byla jediná... . Držím palce :-) a co se týká procesorů a řízení kde čeho s jejich pomocí tak co se inspirovat u esabácké mašiny jak to maj ošetřený v nějaké profi mašině?


MMA/TIG GAMA145 SVARBAZAR EDITION, HFU400 + WP17V, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MIG/MAG BT-GW150, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MMA/TIG Barevná krabice 200AC/DC

Offline

 

#17 02-07-2009 21:15:28

pkod
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 26-07-2007
Příspěvky: 211
Web

Re: Začínam s TIGom

ezopaci napsal(a):

pkod napsal(a):

A legrace uzijete jeste dost... Nic ve zlem, ale ridit vykonovy mustek procesorem je velka odvaha (i kdyz to jde).

Proc ne ? V UPSkach to vidam casto, i kdyz to neni uplne stejna aplikace.
Myslite hlavne kvuli problemum s rusenim ?

Ruseni je jeden z vlivu. Neprijemnejsi ale jiste budou chyby v SW, ktere pak casto konci destrukci vykonovych prvku.
V praxi jsem videl nejcasteji samostatny obvod budice mustku a teprve tento budic byl ovladan procesorem. Pricemz ochrane obvody budice maji vzdy "hlavni slovo". V nekterych pripadech je budic resp. jeho logika integrovana do procesoru a pak je vse OK. "Bezny" mikro-procesor vsak nemuze zarucit rychle a spravne reakce na chybove stavy mustku. Napr. pri nadproudu bude procesor reagovat radove mikrosekundy (pokud vubec) a to uz je casto pozde. Specialicovany obvod reaguje vpodstate okamzite a ochrani tak prvky i pred chybou rizeni vcetne totalniho vypadku rizeni.
Samozrejme ze i Atmel ma ve sve produktove rade prislusne obvody. Ridici odvod je integrovany napr. v obvodu AT90PWM3. Schvalne srovnejte funkce a moznosti specializovanych obvodu s Vasim resenim.

Offline

 

#18 02-07-2009 22:35:09

dolezelk
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 26-05-2009
Příspěvky: 78

Re: Začínam s TIGom

at90PWM3 je rozhodne lepsi volba, ja jsem spis vyuzil sve suplikove zasoby atmeg128, jelikoz at90pwm se spatne shani.
Problem jak jsem zjistil byl v prilisnem rozdilu potencialu, jelikoz jsem zapomel zdvojit zem, tak aby sla i primo pres IGBT do driveru a ne oklikou. No hlavne, ze jsem si napsal, ze na to si musim dat obzvlaste pozor. sad stane se .
Normalni CPU skutecne nedokaze zarucit rychle reakce a prave proto jsem mustek nijak nezatezoval a navic pokud by proud prekrocil urcitou mez , tak by to aktivovalo shutdown IR2110. Ale bohate na zniceni plosnaku stacila i ta energie z kondenzatoru.
Vypadek rizeni mam osetreny. proste se vsechny IGBT uzavrou.
Jtag ICE mk2 jsem si objednal novy, zatim pouzivam na ladeni stary mk1.


------------------------------------
Berlan BWIG180 & Bimax 4.195 + Amatersky Invertor s AC/DC TIG  smile

Offline

 

#19 02-07-2009 22:51:24

ezopaci
Člen
Registrovaný: 28-10-2008
Příspěvky: 107
Web

Re: Začínam s TIGom

Jste mel objednat ty mk2 rovnou aspon dva. :-)


Tomas
BauBau trafo + "lehky tuning" smile
https://photos.app.goo.gl/DKwMLQ0AUgSwuSsh2

Offline

 

#20 02-07-2009 23:10:53

pkod
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 26-07-2007
Příspěvky: 211
Web

Re: Začínam s TIGom

dolezelk napsal(a):

...Normalni CPU skutecne nedokaze zarucit rychle reakce a prave proto jsem mustek nijak nezatezoval a navic pokud by proud prekrocil urcitou mez , tak by to aktivovalo shutdown IR2110. Ale bohate na zniceni plosnaku stacila i ta energie z kondenzatoru.
Vypadek rizeni mam osetreny. proste se vsechny IGBT uzavrou.
Jtag ICE mk2 jsem si objednal novy, zatim pouzivam na ladeni stary mk1.

Bud nechapete cely problem, nebo si dost verite smile . SD vyvod budice IR2110 ovladate jiste procesorem. Jak procesor pozna, ze hori tranzistor? Jak rychle bude reagovat? Co kdyz se SW "zabehne" nebo budete mit v SW chybu?
Take jste psal, ze resite invertor. Ted mam spis podezreni, ze se bavime o stridaci (tam problem neni tak horky).

PS: ve schematu "Postavte si TIG 180  AC/DC" jsem pri kontrole chybu take nasel. Kondenzatory 470n maji blokovat napajeni budice v horni i dolni vetvi. tedy maji byt mezi vyvody Vb a Vs resp. Vcc a COM. Chtelo by to doplnit upozorneni do clanku.

Offline

 

#21 03-07-2009 00:53:35

dolezelk
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 26-05-2009
Příspěvky: 78

Re: Začínam s TIGom

stridac uz jsem rozchodil do 50A, akorat stale cekam az mi prijdou dalsi IGBT, potrebuju jich 16. S tim problem nebyl.( az na ty kondiky 470n)

U toho invertoru mam na chladici IGBT teplotni pojistky , v teto chvili na 60C, takze jakmile bych to prehral, tak se vse vypne. Akorat je problem, ze ty kondiky maji celkem kolem 1.3mF a napeti 320V, coz je hodne sileny naboj, takze jsem jeste resil to aby se pri nejake krpe vzdy zavrely.
Kdyz se procesor "zabehne", tak to by bylo spatny. sad zatim jsem radeji z tohoto duvodu pouzival interni oscilator, protoze krystaly jsou hodne nachylne na ruseni. Navic jsem kompletne oddelil VN cast od procesoru pres transformatory. Na gate mam pulldown 10k, takze by se mel spolehlive zavrit pri jakekoliv poruse ridicich obvodu. Leda , ze by se ridici obvod porouchal tak, ze zacne posilat pulsy do obout casti mustku se stejnou fazi a periodou .
Pred chvilkou jsem to opet zkousel a pri mirne induckcni zatezi zarovkou, to zatim fungovalo a ani moc nehralo. ( i kdyz tezko poznat, ono na tech IGBT je 320V a zkusit rukou teplotu by bylo hodne odvazne) asi to poresim alespon nejakym termistorem.

Samozrejme hodlam pouzit nejakou diskretni logiku k regulaci proudu a procesor by spise mel jen urcovat velikost v danem case,atd, ale elektronika bude 100x rychlejsi. CPU na 16MHz je mi schopen reagovat v radech uS, coz je naprosto nedostacujici.


------------------------------------
Berlan BWIG180 & Bimax 4.195 + Amatersky Invertor s AC/DC TIG  smile

Offline

 

#22 03-07-2009 07:49:42

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: Začínam s TIGom

To jste docela frajer :-)

Za cenu toho zničeného MKii byste měl třetinu čínské AC/DC svářečky. Ono mít připojený MKii a procesor mít natvrdo na ostrém napětí je docela risk (ale abych nemachroval, už jsem taky takhle odpráskl MKii, ale naštěstí byl firemní, tak mě to nic nestálo). Pokud takhle chcete laborovat častěji, důrazně doporučuji vyrobit si optický izolátor pro JTAG rozhraní. Oni to v tom jejich nemají vůbec nijak chráněné, resp. mají, ale jen pomocí diod na + a GND a ty odprásknete tak rychle, že ani nemrknete :-)

Nicméně u-procesorem skutečně nelze řídit spínaní zdroj, jak už tady mockrát zaznělo, na to je příliš pomalý a někdy i to jeho osmibitové rozlišení může být příliš hrubé.

Offline

 

#23 03-07-2009 12:13:42

jaro-kutil
Člen
Registrovaný: 13-09-2008
Příspěvky: 120

Re: Začínam s TIGom

V scheme "Postavte si TIG 180  AC/DC" je tych chyb viacej.Tie IR 2110 tiez nie su najstastnejsie budice(to vypinanie).Ale clovek "bastli" pretoze ho to bavi,no nie?

Offline

 

#24 04-07-2009 10:11:54

dolezelk
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 26-05-2009
Příspěvky: 78

Re: Začínam s TIGom

nastesti to mkII byl cinsky klon za cca $100. Jinak ta jejich "ochrana" spocivala v 1 zenerce, ktera sla do uplnyho zkratu a shorela. Uvnitr prepalenej tistak na 2 mistech, 2 atmega128 uvnitr taky v haji, jinak to skoro prezilo sad
Jeste mam staricky mkI , kde mam udelanou optickou izolaci. (ten byl v supliku)

IR2110 neni uplne tak spatny, akorat je treba bud je separatne napajet, nebo pouzivat tu jejich flignu s diodou a kondenzatorem. Ovsem ne u vsech IGBT a diod se da najit v datasheetu prislusne hodnoty pro vypocet kapacity toho kondiku. (navic spatnej odpor pred diodou nebo nevhodna dioda 1n40xx na Vb = znicenej IR pri vypinani) Ladil jsem to nekolik dni na osciloskopu, udelal jeste par zmen dle IRkovy application note o pouzivani IR2110. Ty diody co tam ten clovek pouzil byly uplne mimo, hodil jsem tam poradny ultra fast recovery s proudem 15A. Dal jsem snizil odpory na Gate kvuli prilis dlouhymu zapinani IGBT.

Pouze jsem vysel ze zapojeni toho mustku, jinak vse ostatni mam delany uplne jinak.


------------------------------------
Berlan BWIG180 & Bimax 4.195 + Amatersky Invertor s AC/DC TIG  smile

Offline

 

#25 08-11-2009 22:47:51

hosanet
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 3

Re: Začínam s TIGom

Zdravím páni. Tiež zamýšľam stavbu TIGu AC/DC ale začínam sa znepokojovať lebo plánujem postupovať podľa schém v článku "Postavte si TIG 180  AC/DC". Chcem sa Vás spýtať ako je to tam s tými chybami. Ak je ch tam priveľa tak to nemá cenu podľa toho robiť. Dik

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče