SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 18-04-2022 19:11:40

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

Pěkný odkaz, pěkná cena https://fichema.cz/isopropanol/1388-iso … 21045.html , díky. Bohužel to do Brna z Prahy mam dost daleko, tak až toho bude víc.

Editoval Charon (18-04-2022 19:13:17)

Offline

 

#27 19-04-2022 12:46:28

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

Fichema i  posílá  zásilkovými  službami  a to  včetně některých  hořlavých  nebo  jinak  nebezpečných  kapalin. Jen některé  váže na osobní  odběr  na prodejně,  zejména ty,  kde je třeba uvádět  IČO.  To  izopropylalkohol  předpokládám  zatím  není.  A zásilkové  služby to  ochotně berou a vozí, pokud je to v relativně slušném  přepravním  obalu. Holt kšeft je kšeft a zřejmě asi  zatím  nenastal  problém, že by se dodávka nějaké  pěti  destilitrové plechovka nebo  kanystru třeba při  bouřačce vylila  a začalo to  třeba hořet.
Ale jeden litr izopylalkoholu,  navíc ještě v technické  kvalitě si  nechat  poslat  je hodně nehospodárné. A 5 - 10 kilo  je zase moc, pokud člověk  nemá v garáži vytíženou linku  na výrobu  PCB nebo  něco podobného.
Na místě by měl  jít izopropylalkohol sehnat v lepších  drogeriích  nebo prodejnách  barev nebo  v některých  lékárnách nebo v kutilských  prodejnách  různých  oborů,  kde se hodně používá  na různé  čištění všeho  možného. Akorát občas tam  je malé  balení, nejspíš rozlitý  technický,  tudíž relativně dost nečistý izopropylalkohol za cenu  velice chemicky čistého. Holt vydělávat  se musí.

Editoval Radim (19-04-2022 12:47:02)

Offline

 

#28 19-04-2022 15:32:03

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

Takove optimisticke cteni k isopropylu (casem muze pri spatnem skladovani zkrystalizovat na bum): https://list.hw.cz/pipermail/hw-list/20 … 49809.html


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#29 19-04-2022 17:09:57

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

Také ho prodává každý obchod s elektronickými součástkami, např. GME. S nejakou krystalizací něčeho v v izopropylalkoholu jsem se dosud nesetkal. Měl jsem ho v PET lahvi několik roků. Teď ho mám v plechovce a také žádný krystal.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#30 19-04-2022 18:25:05

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

Vojta ked si všetko premeral a je OK , chýba ta jedna Fáza ...  Stykač je OK ? nie je niektory kontakt na silovej časti "očudený"  ?  Ked už prepínač delaboroval a opravil ... 

xxvojtax napsal(a):

Díky, zkusím proměřit.

Offline

 

#31 19-04-2022 18:59:20

sttefo86
Člen
Registrovaný: 25-08-2021
Příspěvky: 197

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

Tak to by som sa aj ja mohol pozrieť na tu PET fľašu s isopropylom čo mám v garáži už asi 12rokov že či je este tam.

Offline

 

#32 19-04-2022 19:27:03

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

Tak  když  to  někdo  tvrdí,  tak  by měl konkrétně  říct,  co by to  tam  mohlo  vznikat.
Izopropyl  je obyčejný  jednoduchý  alkohol s jednoduchými  vazbami, z toho  moc nic dalšího bez  příměsi  dalších  chemických  látek samovolně nemá prakticky co  vznikat. A navíc ještě že by to  bouchalo, to  už  by vyžadovalo  slušnou  fantazii.

Offline

 

#33 19-04-2022 19:29:47

xxvojtax
Člen
Místo: Vysočina
Registrovaný: 23-10-2021
Příspěvky: 49

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

atishajn napsal(a):

Vojta ked si všetko premeral a je OK , chýba ta jedna Fáza ...  Stykač je OK ? nie je niektory kontakt na silovej časti "očudený"  ?  Ked už prepínač delaboroval a opravil ... 

xxvojtax napsal(a):

Díky, zkusím proměřit.

Právě že se zdá všechno OK. Stykač sem kontroloval jako první bez zátěže z něho jdou všechny tři fáze(o víkendu si zkusím vyrobit nějako tu zátěž ze žárovek a proměřím znovu), zkoušel sem ho vyměnit za trochu slabší co mám doma a nepomohlo. Výměnu stykače sem teda zkoušel před tím, než teď o víkendu přestala vařit v podstatě úplně a zůstala funkční jenom 7. odbočka.

Offline

 

#34 19-04-2022 20:00:42

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

OT

Radim napsal(a):

Tak  když  to  někdo  tvrdí,  tak  by měl konkrétně  říct,  co by to  tam  mohlo  vznikat.
Izopropyl  je obyčejný  jednoduchý  alkohol s jednoduchými  vazbami, z toho  moc nic dalšího bez  příměsi  dalších  chemických  látek samovolně nemá prakticky co  vznikat. A navíc ještě že by to  bouchalo, to  už  by vyžadovalo  slušnou  fantazii.

O par prispevku dal v tom vlakne je odkaz na https://www.tretiruka.cz/news/vybuchy-v … ylalkohol/
a tam vysvetleni: ... oxidace isopropylalkoholu za vzniku acetonu a peroxidu vodíku ... kde právě následná reakce vznikajícího acetonu s peroxidem vodíku je zdrojem nežádoucí tvorby TATP ...

Ale nejsem chemik, tak pravdepodobnost tehle reakci posoudit neumim.


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#35 20-04-2022 04:36:51

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

Problémy s isopropylalkoholem jsou popsané a známé, doporučuji opatrnost, nepoužívat plastové lahve, ale skleněné hnědé nebo zelené pro omezení přístupu světla.

Pro běžné dílenské použití bohatě stačí líh prodávaný v drogerii pod označením technický. Na povrchovou úpravu desek plošných spojů před osazováním je nejlepší kalafuna rozpuštěná v nitroředidle C6000 (směs uhlovodíků s podílem acetonu - mírně se liší podle výrobců), protože rychle zasychá a poté nelepí. Po osazení desek součástkami je lepší používat roztok lihový. V obou případech je vhodné roztok dělat nenasycený, který dělá slabší vrstvu a rychleji schne.

Firma GM electronic se horší. V Praze mají experty zaměstnance, kteří jsou schopni tvrdit, že optotriak se spínáním v nule je zastaralá součástka a proto ji nemají! Co dodat, snad jen to, že já chodím jinam, jenže v Praze a okolí je to snazší v regionech je obvykle jen jeden dodavatel.

Abychom se dostali k tomu podstatnému, zenerovy diody je třeba chladit, u základních provedení 1,3W ve skleněném pouzdře se situace dá výrazně ovlivnit ponecháním dlouhých vývodů, které se popřípadě vytvarují tak, aby součástka nepřekážela a nevytrhla se z DPS. Typy 2W a 5W bývají v plastu a dá se u nich použít stejný postup, jen u těch 5W jsou vývody výrazně silnější (právě kvůli chlazení), takže se s nimi hůře pracuje a obvykle nejdou osadit na místo v DPS po 1,3W provedení - malé otvory, nedostatečná pájecí ploška. Proto možná už výrobce osadil dvě zenerovy diody v serii, je to obvyklý způsob, jak získat potřebné napětí a vyšší ztrátový výkon. Je ovšem dobré použít kusy s obdobným napětím, např. typy 6V2 a 6V8 pro 13V.

Offline

 

#36 20-04-2022 05:34:53

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

>VašekP:
S upadkem GME naprosty souhas souhlas, pro me maji zatim jednu nepopiratelnou vyhodu, jsou kousek od prace. Na ten IPA jsem se tam dival, ale cena uz 300, tak jsem to ani nepsal.
Kam se v Praze jeste vlastne da dneska pro soucastky fyzicky dojit krome GME? GES krachnul, PS se pokud vim posunulo ciste do virtualna, FK zmenil sortiment, Compo taky zmizelo. Neco malo ma Rasel.


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#37 20-04-2022 06:11:52

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

Díval jsem se do GM tady na internetu. To jsou šašci, že bych vedení postavil ke zdi. U zenerek mají stanovené minimální množství odběru 3 - 4 - 6 kusů! Ale nejhezčí je, že u typu, kde mají min 6 ks, mají v Brně jen 2 ks, no ať jdou do p...le. Buď si hraju na supervelkoobchod, pak musím mít zásoby a všude, nebo prodávám hezky od kusu.

Já právě používám hlavně PS electronic. Prodávají normálně přes pult a není problém předem objednat v e-shopu a osobně vyzvednout a jsou snaživí, milí a ochotní (mírně levnější zboží a bez dalších poplatků, nikoliv jako u GMe poplatek za osobní odběr!). Jsou sice na Střížkově poněkud schovaní, ale zase dobře dostupní pro auto, bez problémů s parkováním, to je na dvoře přímo vedle dveří - dnes obrovská výhoda.

Další možností je Semic Trade. Zboží je třeba objednat a obvykle je druhý den k vyzvednutí, v jejich centrále, Volutová 2521/18, Praha 5, je třeba počítat s tím, že je to velkoobchod.

Rasel je dobrý na konektory, ostatní součástky jen základ, Compo už není, majitel chodí prodávat na burzu (nyní KD Barikádníků, Pha 10), nejbližší bude 21. května, FK technic odumřelo už před 20 léty, tam to šlo do háje velice brzy, hned, jak se rozešli pánové F a K a to už je přes 20 let. Pak se pokoušeli dělat zástupce Conrad, a to bylo také tristní.

Občas objednávám od p. Vonky, firma R&C, kdysi měl prodejnu nad poštou na Zbraslavi, nyní sídlí ve svém domě ve Staré Huti, okr. Příbram a zasílá bez problémů, je ochotný a lze ho navštívit i osobně, má fůru starších součástek vhodných na opravy zařízení TESLA. Má e-shop. Také bývá pravidelně na burze.

Offline

 

#38 20-04-2022 08:05:24

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

GMe má nejspíš hrozné problémy se zajištěním kvalitního personálu pro prodejny. Alespň co pozoruji v HK.
Informaci o isopropylalkoholu mě překvapila. To jsem netušil.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#39 20-04-2022 08:20:50

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

Tak na to PS kouknu, jezdim kolem na kole, ale nikdy me nenapadlo, ze je tam i prodejna.
Famater> nejen v HK, kamoska chvili delala v Praze (v zakulisi, ne na prodejne) a nektere historky byly ... no rekneme, ze zajimave.


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#40 20-04-2022 10:22:32

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

Mam obavu, že elektrosoučástky jsou něco, co není pro obchodníka atraktivní. Ve skladových zásobách je utopeno spoustu peněz, rychle to zastarává, personál musí být dost technicky vzdělaný a kupujících není až tak moc. Ještě pamatuji doby, kdy nebylo možné bez fronty nakoupit a i na objednávku přes internet s vyzvednutím na prodejně se někdy udělala fronta.

Díky VaškuP za seznam kde se co dá v Praze ještě koupit.  Zrovna minulý týden jsem jel kolem PS electronic na Střížkově, kdo neví kde je hledat nebo je městskou dopravou, tak je ztracený. Já je používám jako výdejnu objednaného.

Většinou vše objednávám přes internet, mnohdy nepohrdnu ani Aliexpressem či ebay. Když dokáži součástku proměřit tak do rizika čínana jdu.

Bohužel mě čínani a obchodníci znechutili cokoliv stavět. Vše kolem počítačů a spotřebního zboží nemá cenu stavět, jak pro vzhled, práci ani cenu.

Sice mam rozdělaný elektronický posuv na soustruh, věc kterou zatím nelze koupit, ale je to spíš z nostalgie.

Editoval Charon (20-04-2022 10:24:11)

Offline

 

#41 20-04-2022 11:34:56

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

Podle mne je při  běžném  používání  izoprylalkohol  bezpečný. Izopropylalkohol  je běžné činidlo  v laboratoři, v dílnách  a v továrnách  pomalu  u  každého  druhého třetího  stroje,  to  jsou  deseti až statisíce  lahví,  jenom  u  nás .  Kdyby bouchal  nějak "přiměřeně" často, nebyly by to  dva případy za hodně let,  ale třeba pravidelné minimálně jednotky případů  každý  rok  a potom  by kvůli  tomu  byly už  dávno  upraveny předpisy nebo  by se pro  běžné použití  izoproyplalkohol  stablizoval  přídavkem  nějaké  chemikálie. To  ale není  a není  tak  upraven  ani  aceton,  který  by z  logiky vzniku acetonperoxidu musel  být ještě nebezpečnější. Už  samotná  výroba acetonperoxidu  vyžaduje koncentrovanou kyselinu  chlorovodíkovou  a koncentrovaný  peroxid nad 30 %.  I samotná  oxidace izopropylalkoholu  na aceton  vyžaduje dost  tvrdé  podmínky. Pokud se jedná  o  vliv  světla,  aceton,  který  by vznikal,  pokud by to  bylo  v plastové  láhvi, by se nejspíš dřív  vypařil  přes plastové  stěny láhve než  by zreagoval na acetonperoxid. peroxid vodíku  je taky extrémně nestabilní  sloučenina,  rozkládá  se kdečím, těžkými  kovy,  organickými  sloučeninami. I samotný  acetoperoxid,  ke vzniku  potřebuje nějaké  kyselé  prostředí  a sám  je poměrně nestabilní, ve většině prostředí  by se nejspíš rozkládal  okamžitě,  jak  by vznikal. 
Acetonperoxid vznikat  může,  ale jenom  za velmi  výjimečných  okolností,  tuším  nejdřív musí  vlivem  světla vznikat  z  kyslíku  O2 molekuly ozónu  O3 a ten  potom  dodává  do  sloučenin  tu  peroxidickou  skupinu  -O-O-,  která  nahražuje běžný  kyslík  -O- 

Co  se týká  GME, systém nakupování  součástek dopředu a skladování elektronických  součástek firmou  na místě a čekání,  až  si  je po jednotlivých kusech přijde někdo  koupit je dnes podnikatelsky zastaralý. Vyžadoval  by obrovské  prostředky na nákup a skladování  dostatečně širokého  sortimentu  součástek  a v ekonomickém  množství,  tudíž ne  po  kusech, ale po  ekonomických  sériích. A další  obrovské  peníze by vyžadoval na odpisy zastaralých  součástek,  které  by se po  roce až  cca 4 letech  nepodařilo  prodat  a byly by tak  beznadějně zastaralé a musely by se masívně zlevňovat  ve výprodejích.
Neboli  dnes je ten  systém spíš prodělečný. GME se v tom  nejspíš všelijak  plácá, hledá  jiné  zdroje prodejem  jiného  sortimentu včetně toho, že nemá  na to  dostatečně platit kvalitní  lidi  a musí  tak  nabírat  nekvalifikované  prodavače.
Výdělečný  je dnes  zřejmě až systém  TME nebo  Mouser  a podobní,  co  mají  prodejní napojení  na nějaké  velké  globální  sklady či  rovnou  výrobce a součástky prodávají  hlavně přes ně. A jejich  vlastní  mezisklady, pokud jsou,  jsou  jen  malé a nakupují  do  nich  dopředu  jen  to,  co  do  měsíců  zaručeně prodají. A potom  čistě doprodejoví  prodejci elektornických  součástek.

Offline

 

#42 20-04-2022 12:42:06

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

VašekP napsal(a):

Problémy s isopropylalkoholem jsou popsané a známé, doporučuji opatrnost, nepoužívat plastové lahve, ale skleněné hnědé nebo zelené pro omezení přístupu světla.

Pro běžné dílenské použití bohatě stačí líh prodávaný v drogerii pod označením technický...

Isopropyl se v GM prodává v plechovce, není důvod přelévat. Použitej slévám do plastový flašky s širokým hrdlem, nikdy neměl chuť dělat nějaké nepravosti. Možná to je tou rozpuštěnou kalafunou .... ?
Isopropyl se používá na mytí desek kvůli tomu, že má, na rozdíl od CH3CH2OH, velké molekuly, které neprolézají plastem integrovaných obvodů k čipu a neničej ho.

Offline

 

#43 20-04-2022 16:01:05

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

GES zkrachoval? Aha, jsem si říkal že mají zavřené prodejny jen kvůli Covid-19 nebo tak něco. Sice jsem tam jezdil málo, pobočka v Ostravě, ale měli slušný výběr káblíků, konektorů a takových věcí vhodných i pro modeláře. Do GME jsem přestal jezdit, protože se přestěhovali do špatně přístupného místa v centru Ostravy a pokud člověk není místní, tak to půl dne hledat po nějakých zašitých uličkách mě nebaví. Se sortimentem součástek jsem byl docela spokojen, když jsem občas něco potřeboval na hobby použití.
V dnešní době je asi problém i v tom, že se k nám dováží hodně levné přístroje a nářadí z číny, které se nevyplatí vyrábět podomácku. Takže pokud to nemám někdo čistě jako koníčka a nezáleží mu na vzhledu a rozměrech, tak kutí doma. Jinak všechna elektronika jako rádia, TV a jiné se už ani pomalu neopravují, vadné se vyhodí a koupí nové.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#44 21-04-2022 12:17:10

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

-Pokud se zenerovy diody s drátovými přívody mají dobře chladit, tak musí mít nožičky co nejvíc krátké, aby se teplo hned rozvedlo do měděné plochy tišťáku.
-V Praze nebo na burzách má něco Hezký den.
-V GME jsem kdysi dělal, když se jeden kolega nechal přemluvit na změření proudu v zásuvce, tak jsem chodil kanálama.

Offline

 

#45 21-04-2022 12:27:23

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

KMU1 napsal(a):

-Pokud se zenerovy diody s drátovými přívody mají dobře chladit, tak musí mít nožičky co nejvíc krátké, aby se teplo hned rozvedlo do měděné plochy tištaku

U dnešních DPS to nemusí být pravda! Hmota vývodů u výkonějších diod je docela velká, tišťák samotný bez dostatečné plochy mědi odvádí teplo velice špatně.

Offline

 

#46 21-04-2022 12:32:36

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

Famater napsal(a):

GMe má nejspíš hrozné problémy se zajištěním kvalitního personálu pro prodejny. Alespň co pozoruji v HK.

Protože ty staré, kteří uměli, vyhodili. Protože jsem pár z nich znal před tím nebo potom, tak jsem se dozvěděl i důvody. Měli moc informací ze zákulisí a proto museli odejít, to byl hlavní důvod.

Offline

 

#47 21-04-2022 12:35:46

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

Měl jsem za to, že to je o penězích. Podavač je levnější než prodavač.

Jsem zvědavý, jaké informace by v součástkovem businessu mohly být na výměnu personálu?

Editoval Charon (21-04-2022 12:42:46)

Offline

 

#48 21-04-2022 12:46:52

xxvojtax
Člen
Místo: Vysočina
Registrovaný: 23-10-2021
Příspěvky: 49

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

Charon napsal(a):

Měl jsem za to, že to je o penězích. Podavač je levnější než prodavač.

Jsem zvědavý, jaké informace by v součástkovem businessu mohly být na výměnu personálu?

Že ředitel spal se sekretářkou?

Offline

 

#49 21-04-2022 13:01:05

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

V pripade GM spis reditelka, ne? wink to G je myslim Gabriela nebo tak nejak (majitelka)


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#50 21-04-2022 16:10:27

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Špatně vařící Delta AEK 165P

VašekP napsal(a):

KMU1 napsal(a):

-Pokud se zenerovy diody s drátovými přívody mají dobře chladit, tak musí mít nožičky co nejvíc krátké, aby se teplo hned rozvedlo do měděné plochy tištaku

U dnešních DPS to nemusí být pravda! Hmota vývodů u výkonějších diod je docela velká, tišťák samotný bez dostatečné plochy mědi odvádí teplo velice špatně.

Tyhlety věci  by měly být uvedené  v datasheetu. V těch  novějších datasheetech,  v některých  jsem  to  nenašel.
Spíš bych  viděl  pro  to  lepší  chlazení  právě ty delší  vývody v dostatečné  výšce nad PCB,  aby kolem  nich  mohl volně proudit vzduch.

Editoval Radim (21-04-2022 16:12:43)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče