SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 10-10-2022 21:55:45

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 196

Čím napatlat ponk

Zdravím,

rád bych se zeptal - září mě přesvědčilo, že potřebuju dílnu v teple, teď bylo pár dní hezky, tak jsem začal vyrábět malý ponk, mám místnost před kotelnou kterou jsem dělal komplet nehořlavou, je tam díra pro vzduchotechniku ven, manželce jsem vysvětlil, že tu nerozbalenou digestoř vlastně nepotřebuje a navíc v kuchyni jí není kam zapojit...

No zkrátka mám pracoviště, na ponku je 8mm plech (černá ocel), a rád bych na tom i svářel. A teď dotaz, co na něj napatlat? Rád bych, aby se to nelepilo na ruce, a hlavně aby se nelepily kuličky na desku, a možná maličko to chránilo před korozí (ale celá místnost je vytápěná a suchá). Že to bude chtít poměrně často přetřít nebo přestříknout mi vůbec nevadí, stejně tak mi nevadí, když budu muset svařenec dozemňovat káblem, hlavně že u toho nezmrznu wink. Ani moc to hřát to nechci, max na tom něco nabodovat a zbytek už se podloží cihličkou z šamotu apod.

Poradíte prosím? Vím že jsou spreje proti kuličkám, ale absolutně netuším, jestli zaschnou (a jsou použitelné i zaschlé) apod.


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#2 12-10-2022 08:32:05

shaolin
Člen
Registrovaný: 07-11-2019
Příspěvky: 77

Re: Čím napatlat ponk

Existuje aj pasta proti kuličkám. Tím som natrel zvárací stôl a keď treba, znovu prestrieknem sprejom. Nelepí to. Používam ten na hubice zváračiek CO2. Nič nehrdzavie. Ak potrebujem niečo iné robiť na stole, preložím ho plátom sololitu.
Skôr mám obavu z toho odsávania. Miesto odsávania je vhodné voliť čo najbližšie k miestu zvárania.

Offline

 

#3 12-10-2022 23:09:02

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Čím napatlat ponk

Tohle je "problém" který je potřeba řešit hned zkraje projektu.Profi stoly které mají odolávat mechanickému poškození dělá řada výrobcůs nitridovaným povrchem,i kuličky z toho prý jdou dobře dolů,ale na občasné domácí svařování je to podle mně  zbytečný luxus.Kuličky co jdou  odrbu šábrem nebo kleštěma a ty co ne hrknu flexou.Pasty a spreje nemám rád právě z důvodu co jste popsal (než zaschne lepí se nejen na ruce)-pár lrukávů už jsem si zasvinil


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#4 13-10-2022 00:38:26

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Čím napatlat ponk

Jsem si všimnul, že docela odpuzují kuličky od svařování i stoly co bývají u velkých sloupových vrtaček a frézek, tedy pokud mají ještě původní povrch, ne dobabraný broušením apod. Ono je to taky asi hodně i o nastavení svářečky. Když je dobře nastavená, tak jsou v nejhorším kuličky(rozstřik) jemné a jdou seškrábnout i rukavicemi nebo případně kouskem plechu apod. Když je svářečka špatně seřízena, tak velký rozstřik a přitavené kuličky jsou problém. Když nejsou vtavené moc, tak jde krásně použít starý vyřazený kotouč z kotoučové brusky. Normálně naplocho a ručně přejíždět po stole. Já bych to vždy před svařováním jemně postříkal nějakým rozprašovačem nějakou vodičkou proti rozstřiku. V práci máme Jokish(číslo už nevím), ale je spoustu jiných značek. Vydrží to mnohem déle než spreje a asi to vyjde i levněji.

Editoval varok (13-10-2022 00:40:36)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#5 14-10-2022 22:36:34

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: Čím napatlat ponk

#1 Esab má spray: je to keramický nástřik proti kuličkám na nástroje používané při svařování. Přesné
označení z hlavy nevím,ale možná bych ho našel. Určitě bude na stránkách ESABU.Funguje dobře
a dlouhodobě. Žlutá nádobka.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#6 15-10-2022 01:01:21

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 196

Re: Čím napatlat ponk

kemppin napsal(a):

#1 Esab má spray: je to keramický nástřik proti kuličkám na nástroje používané při svařování. Přesné
označení z hlavy nevím,ale možná bych ho našel. Určitě bude na stránkách ESABU.Funguje dobře
a dlouhodobě. Žlutá nádobka.

Diky, nasel jsem (nechci delat reklamu tak davam jen nazev) "Esab sprej Keramic - ochrana nástrojů a hořáků" kolem 3 stovek, objednavam. smile


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#7 15-10-2022 09:06:27

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Čím napatlat ponk

Myslím že to má více značek, i LE má něco v nabídce. Používali jsme to na hubice svařovacích automatů. Po nastříkání je to bílé jako býlá základní barva.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče