SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#76 28-12-2022 10:09:37

JaroslavPavel
Člen
Registrovaný: 03-07-2017
Příspěvky: 398

Re: Zváranie UTA 200

Pane ty dvě mašinky jsou od stejného výrobce .
Lze očekávat , že dobré vlastnosti budou v nich dědičné ( říkává se to tak nějak v digitálním světě ?).
Takže výstupní voltampérová charakteristika bude podobná.

jinak v příspěvku https://www.svarforum.cz/forum/viewtopi … 12#p182512
máte pár chyb , zkuste si je spravit a ono Vás to navede k závadě.


Tomu pánovi co se takto ptal : "A nakonec se jako místní blbec znovu zeptám, proč by to proboha mělo svařovat na úrovni co dnešní i levné invertory?" ,odpovězte : "protože to uměli v Brumově vyrobit."
i když se o ARC obvodech v době výroby UTA ještě nevědělo .

Editoval JaroslavPavel (28-12-2022 10:46:47)

Offline

 

#77 28-12-2022 10:51:51

Lukas-skalica
Člen
Registrovaný: 24-12-2022
Příspěvky: 39

Re: Zváranie UTA 200

Tak já jsem to napsal zjednodušene. Ta tlumivka TL1 by měla udržovat konstatntní proud v obvode. Při zhasínaní oblouku zpusobeného oddálením elektrody, kdy klesá proud v obvode, by se měla tlumivka tento snažit zvýšit na puvodni hodnotu. Realizuje to tím, že v obvodu zvíší napětí. Jiné vysvětlení nepoznám. pravte mě prosím pokud se mýlím. Problém ale je, že si moc nevým predstavit poruchu tej tlumivky.

Offline

 

#78 28-12-2022 11:06:56

davidma
Člen
Registrovaný: 12-05-2021
Příspěvky: 566

Re: Zváranie UTA 200

Neni treba nejakym zbusobem opravovana? Nevhodne sesroubovana, svarena? Nehreje se nejak vyznamne? Nechala by se zjistit jeji impedance pro 50Hz a ze zmereneho odporu pak jeji indukcnost...otazka je, jestli nekdo vi, kolik to ma byt..??


Dříve Kühtreiber Kitin 150, nyní Fronius Transpocket 150TIG a Dnipro-M SAB-258N.
Programování PC/PLC/MCU (převáženě v jazyce C), návrhy a realizace elektroniky.

Offline

 

#79 28-12-2022 11:06:58

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: Zváranie UTA 200

JaroslavPavel napsal(a):

Tomu pánovi co se takto ptal : "A nakonec se jako místní blbec znovu zeptám, proč by to proboha mělo svařovat na úrovni co dnešní i levné invertory?" ,odpovězte : "protože to uměli v Brumově vyrobit."
i když se o ARC obvodech v době výroby UTA ještě nevědělo .

Místní blbec má rozhodně znalosti na to, aby to vysvětlení mohl dostat ve fyzikální podobě, klidně i přes Maxwellovy rovnice popisující postupnou saturaci feromagnetického jádra tlumivky a její působení v rámci neustálých změn délky oblouku. Nikoliv jen přesvědčení o dávné kvalitě produktů firmy, co fungovala tak dobře, až zkrachovala.

Místní kolega, co chce případně opravit svou UTA 200 by zas snesl podrobnější vysvětlení, co má dělat.

Offline

 

#80 28-12-2022 11:10:00

davidma
Člen
Registrovaný: 12-05-2021
Příspěvky: 566

Re: Zváranie UTA 200

I v komplexnim tvaru?


Dříve Kühtreiber Kitin 150, nyní Fronius Transpocket 150TIG a Dnipro-M SAB-258N.
Programování PC/PLC/MCU (převáženě v jazyce C), návrhy a realizace elektroniky.

Offline

 

#81 28-12-2022 11:48:16

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: Zváranie UTA 200

davidma napsal(a):

I v komplexnim tvaru?

V komplexním nebo diferenciálním, zbytek si dopočítám big_smile

Jen mám ten problém, že rádoby moudré náznaky

JaroslavPavel napsal(a):

jinak v příspěvku https://www.svarforum.cz/forum/viewtopi … 12#p182512
máte pár chyb , zkuste si je spravit a ono Vás to navede k závadě.

patří tak možná někam ke zkoušce, ale fakt ne do diskuze v níž někdo přišel poprosit o pomoc a vysvětlení. smile

Editoval habaso (28-12-2022 16:02:39)

Offline

 

#82 28-12-2022 12:03:21

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4815

Re: Zváranie UTA 200

Oblouk nezhasíná při oddálení elektrody, ale zkratem kapkou kovu při kapkovém přenosu u bazických elektrod. Pokud svářečka není schopna reagovat zvýšením proudu aby se Kapka "oddálila" a následně rychle zotavilo napětí, aby oblouk pokračoval, dojde ke zhasnutí oblouku. To dokáže tlumivka, která musí být dimenzovaná pro 50Hz a vyhlazení dostatečném pulzů, které vznikají řízením tyristorů. Přitom "kapacita" tlumivky (kapacita jsem nesprávně  použil schválně, protože je to názornějšíí než indukčnost) stačí, aby dodala dost energie pro tento případ. Na rozdíl od invertorů, jejichž výstupní tlumivka vzhledem k frekvenci řádově desítek kHz. Proto je u invertorů dynamická charakteristika vytvořena elektronicky.
Brumov vyráběl opravdu kvalitní svářečky. není ale vyloučeno, že mohl vzniknout kus nepovedený. Pokud si sám tuto svářečku nevyzkouším, nebo neuvidím a neuslyším video na kterék je zachycen nedostek svářečky, tak mohu takto jen obecne "plkat", jak by to výstižně nazval kolega Bobobo. Nakonec mě raději nevěřte. Žádnou svářečku jsem neviděl, ani nevyrobil, natož řízený třífázový usměrňovač s tyristory.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#83 28-12-2022 12:26:53

JaroslavPavel
Člen
Registrovaný: 03-07-2017
Příspěvky: 398

Re: Zváranie UTA 200

Tak tady máte pohled do stroje a vidíte tam jak tlumivku L1 tak TL1.  Podle popisu chování není poškozená ani jedna


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/7964_z_svaoeeky_001_w1.jpg



Magnetický obvod Tl 1 je využíván jak transformátorem , tak tlumivkou na akumulaci energie . Je k tomu využito té vlastnosti, že magnetická indukce je vektor a tudíž jsou  ty dva vektory v jednom železe na sebe kolmé a proto se vzájemně neovlivňují ve své práci .

Takže do magnetických obvodů pan majitel nelezl a není důvod aby změnily své vlastnosti .


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/7964_z_svaoeeky_001_w2.jpg

No a zde máte ty tři vektory ( B1  vektor , B2 vektor , B3 vektor ) v magnetických obvodech vyobrazeny . Pokud by pán chtě tyto vektory dosadit do Maxwelvy rovnice , tak stačí , když B1 nahradí Bx složkou , B2 nahradí By složkou a B3 složkou Bz .
Otázko je zda chce popisovat intenzitu magnetického pole H nebo proudovou hustotu , která tento stav vyvolala  jaké zdroje jsou příčinou té proudové hustoty . Vyrozuměl jsem , že takové úpravy jsou mu vlastní , takže nebudu obtěžovat ostatní čtenáře . Vzhledem k tomu , že B1, B2 a B3 mají různé zdroje , povede řešení na soustavu rovnic , zřejmě v diferenciálním tvaru , takže tam bude vhodný přechod na charakteristické rovnice nejprve bez buzení a po pískání partikulárních řešení se musí dosadit zdroje budících signálů. Ale to přece víte pane , takže opravdu stačí .
Oni ti pánová v Brumově techniku opravdu uměli

Pane Lukasi zase Vám bude mašinka vařit jako by měla to ARC  v sobě.

Editoval JaroslavPavel (28-12-2022 13:06:54)

Offline

 

#84 28-12-2022 12:37:41

davidma
Člen
Registrovaný: 12-05-2021
Příspěvky: 566

Re: Zváranie UTA 200

Zminenym principem vyhlazeni proudu je prirodni zakon, ze proud se meni spojite s konecnou rychlosti. Jak moc "nahle" zmeny jsou je dano casovou konstantou obvodu tau=L/R, kde L je indukcnost tlumivky a R vsechny odpory v obvodu.

Tlumivka se brani zmenam proudu a jeji chovani zduvodnuje  Lenzovo pravidlo:
Indukovany proud ma vzdy takovy smer, ze svym ucinkem pusobi proti zmene, kterou byl vybuzen.


Dříve Kühtreiber Kitin 150, nyní Fronius Transpocket 150TIG a Dnipro-M SAB-258N.
Programování PC/PLC/MCU (převáženě v jazyce C), návrhy a realizace elektroniky.

Offline

 

#85 28-12-2022 13:04:24

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4815

Re: Zváranie UTA 200

Copak víme jak to skutečně sváří? Tady se rozjelo mnoho spekulací o možných závadách. Žádná nemusí být. Také jsem přesvědčený o tom, že je tlumivka původní a s původními parametry od výroby. Vždyť pokud ji někdo nerozebere, a blbě nesloží, tak není důvod aby měnila parametry. Pokud je skutečně nějaká závada, tak dát na zátěž, nastavovat zátěž na "smluvní patametry" oblouku a kontrolovat, jestli v celém rozsahu svářecích proudů spolehlivě zapalují tyristory.
Podle vývoje tohoto vlákna se mě čím dále více vtírá otázka: je p. Lukas skutečně reálná osoba? Kde se svářečka skutečně nyní nachází?


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#86 28-12-2022 13:32:48

JaroslavPavel
Člen
Registrovaný: 03-07-2017
Příspěvky: 398

Re: Zváranie UTA 200

Pro posouzení vlastností zdroje je vhodné použít taky štítek výrobku a z něj se dovíme co výrobce chtěl vyrobit a co skutečně vyrobil.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/7964_z_svaoeeky_004_w.jpg

Píše se tam , že je to TR ...trafo a TL ...tedy i tlumivka .
Takže bychom se u trafa měli dovědět provozní napětí , jmenovitý proud , případně zda se jedná o zdroj proudu nebo zdroj napětí .
U tlumivky provozní proud a její indukčnost
Společnou vlastností je tepelné zatížení výrobku .

Napětí na prázdno zde výrobce neuvedl , ale taky neuvedl napětí při jmenovitém proudu .
Ale uvedl , že při jmenovitém proudu 115 A teče primárem proud 30,5 A  , takže umíme spočítat převod trafa jako  p = 115 A / 30,5 A = 5,83 [ - ]
Pak tedy umíme spočítat výstupní napětí při zatížení 115 A a to je  U2 = U1 / p   =  220 V / 5,83  = 58,3 V  toto napětí nalezeme na svorkách transformátoru při svařování na 100 ( 115 ) ampérech
Dále nám výrobce dal hodnotu napětí nakrátko Uk = 5% , tedy nás seznamuje s tím , jak kvalitní tohle trafo je t pohledu zdroje napětí nebo zdroje proudu .
V Jihlavě mě učili , že je to takové napětí připojené na primární svorky , při kterém při zkratovaných výstupních svorkách teče trafem jmenovitý proud , používá se tento koeficient pro výpočet zkratových poměrů na distribučních trafech a při rozvodu energie v republice .

takže Uk= 5% z 220 V = 0,05*220 = 11V    to tedy znamená , že již při napětí o hodnotě 11 V na primární straně teče sekundárem 115 A ...no to je úžasný.
Když znám tuto hodnotu , mohu spočítat impedanci primárního vinutí v podélném směru ....to je směrem k zátěži  a to je   Z1 = 11V / 115 A = 0,095652 ohmů    .... tedy 95 tisícin  ohmů , to je velice kvalitní transformátor napětí ...tedy napěťový zdroj    ( v textu někdo hovořil , že vidí proudový zdroj   ) , no mě vyšlo rozborem štítku něco jiného ...proč  ????

Když jsem získal napětí na svorkách při zatížení U2 = 58.3 V , tak mohu taky určit  jak bude veliké  zapalovací napětí oblouku .
a to je údaj , který se na těchto stránkách dost používá a je to převod z efektivní hodnoty napětí na hodnotu maximální pro sinusový průběh signálu .( Přepočet neplatí pro jiný typ signálu ) !!!!
Vztah mezi těmito hodnotami je druhá odmocnina ze dvou   U2 max  = sqrt ( 2 ) * U2,
kde sqrt je ta druhá odmocnina z čísla v závorce ...teda pro nás  2
U2 je naměřená hodnota multimetrem , nebo měřidlem cejchovaným v efektivních hodnotách veličiny
( to multimetry jsou vždy nebo Avomety DU 10, DU20, ruské přístroje  , kdežto osciloskop ukazuje hodnotu okamžité veličiny , tady hodnotu maximální ....u něj již tedy nemusíme nic přepočítávat .

Hodnota zápalného napětí je pak Umax = 58,3 v *sqrt(2)  = 82,44 V , to by jste měl naměřit na svorkách stroje při chodu naprázdno .


K trafu jsme se ze štítku dozvěděli dost , kdo chce ještě může zapracovat na hodnotě příčné impedance , kde se dozví něco o magnetizačním proudu ( a tedy o tom magnetickém poli , které jsem nakreslil na těch obrázcích ) které lze popisovat i Maxwellovými rovnicemi pro divergenci a rotaci vektorů  a o činných ztrátách v železe toho trafa . My to zatím nepotřebujeme .


Takže tlumivka ....taje tam vyjádřena hodnotou indukčnosti 1,8  mH při 115 A , tedy v sobě naakumuluje energii ... W = L*(I*I)  [ Ws , nebo taky J ] to je ta enerie , které pak brání zhasnutí toho oblouku , když vše dobře pracuje

No a tepelné zatížení snese trafo i tlumivka ve třídě  F tedy 180°C  to je taky špičková hodnota výrobku .....všechno okolo již bude hořet plamenem a tohle trafo bude makat ....
Takže všechna čest výrobci Brumovu .
Ukončení výroby a jiné kejkle je vždy působením lidských zásahů , a to zásahů ne vždy s dobrými úmysly .

Editoval JaroslavPavel (28-12-2022 14:25:47)

Offline

 

#87 28-12-2022 13:33:35

Lukas-skalica
Člen
Registrovaný: 24-12-2022
Příspěvky: 39

Re: Zváranie UTA 200

Pořád píši to samé dookola. Změřit vím cokoliv ale nemám to s čím porovnat. Pokud teda máte Někdo UTA200 a jste schopen poměřit reálné hodnoty proudu resp napětí tak budu vděčný.


TO FAMATER: Myslíte že jsem automat? Svářečka se nyní nachází v koutě v garáži.......

Editoval Lukas-skalica (28-12-2022 13:35:14)

Offline

 

#88 28-12-2022 14:02:40

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: Zváranie UTA 200

A stejně by mě jako místního blbce stále zajímalo, jak ta cívka vyřeší, že svářeč oddálil elektrodu od svarové lázně, prodloužil oblouk a svářečka mu v této situaci pomáhá navýšením napětí, aby oblouk udržel a nezhasl mu. smile

Což dnešní invertory umí, protože ta regulace je v nich jinak udělaná (a také mají napětí naprázdno až o polovinu větší, což také pomáhá). smile

Offline

 

#89 28-12-2022 14:13:08

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 616

Re: Zváranie UTA 200

habaso napsal(a):

Nikoliv jen přesvědčení o dávné kvalitě produktů firmy, co fungovala tak dobře, až zkrachovala.

Tohle může napsat jen někdo, kdo je ... Odborné, technické schopnosti nemusí korespondovat se schopnostmi obchodními!

Ještě mně zaujala vaše prohlášení, že jste si nevšiml tyristorů a že jste v životě nedržel elektrodu v ruce. To je jako kdyby automechanik v životě neřídil auto.

Další zajímavý bod Vašich příspěvků - rozumíte Maxwelovým rovnicím, ale nechápete jak funguje tlumivka.

Offline

 

#90 28-12-2022 14:25:28

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: Zváranie UTA 200

VašekP napsal(a):

habaso napsal(a):

Nikoliv jen přesvědčení o dávné kvalitě produktů firmy, co fungovala tak dobře, až zkrachovala.

Tohle může napsat jen někdo, kdo je ... Odborné, technické schopnosti nemusí korespondovat se schopnostmi obchodními!

Ještě mně zaujala vaše prohlášení, že jste si nevšiml tyristorů a že jste v životě nedržel elektrodu v ruce. To je jako kdyby automechanik v životě neřídil auto.

Další zajímavý bod Vašich příspěvků - rozumíte Maxwelovým rovnicím, ale nechápete jak funguje tlumivka.

Zkuste si povšimnout, že já tady na nikoho neútočím a nikomu nepodsouvám neznalosti, hloupost, ani nic jiného.

Proč by svářeč měl mít zkušenost s elektrodami? Ono se cokoliv nedá svařit MIG/MAG a TIG? Ono si při práci na auto veteránech nevystačíte s MIG/MAG a TIG?

Já se jen stále dokola dožaduji vysvětlení, jak chcete tlumivkou udělat ARC Force funkci invertorů? Jen tu opakujete, co tlumivka umí a proč zdroj s větší tlumivkou svařuje lépe, než zdroj s menší. Což je po pravdě už poněkud za zenitem, ale je to samozřejmě pravda. Nicméně není to vysvětlení, proč by dnešní invertor (a to i levný) neměl být lepší, než UTA 200. Nic ve zlém smile

Offline

 

#91 28-12-2022 14:39:22

JaroslavPavel
Člen
Registrovaný: 03-07-2017
Příspěvky: 398

Re: Zváranie UTA 200

A stejně by mě jako místního blbce stále zajímalo, jak ta cívka vyřeší, že svářeč oddálil elektrodu od svarové lázně, prodloužil oblouk a svářečka mu v této situaci pomáhá navýšením napětí, aby oblouk udržel a nezhasl mu. smile

Což dnešní invertory umí, protože ta regulace je v nich jinak udělaná (a také mají napětí naprázdno až o polovinu větší, což také pomáhá). smile

O indukčním zákonu jste jistě slyšel , takže věříte tomu že napětí indukované v pohybujícím se vodiči v homogenním magnetickém poli je rovno délce vodiče  a změně rychlosti pohybu vodiče .
vyjádřeno matematicky
u = - d ( Fí  ) / d t

.... kde d) Fí ) je derivace , neboli změna magnetického toku
.....kde dtje změna času , teda za jak dlouho nastala ta sledovaná změna magnetického toku  d ( Fí) .

Pokud máme v našem zařízení více vodičů pak v každém se indukuje toto napětí a tedy lze napsat že  pro cívku o N závitech bude indukované napětí násobkem těch N závitů ...
Tedy ..... u = - N *  d( Fí)/ d(t) 

V cívce připojené ke spotřebiči pak vyvolá změna magnetického toku proud podle Hopkinsova zákona takovýto   N * (Fí)  =  L * I
z Hopkinsnova zákona si vypočteme magnetický tok tekoucí plochou cívky a dosadíme jej do indukčního zákona a získáme :

(a)   Fí = L*I /N
dosazením pak

(b)   u = - N *  d(Fí)/ d(t)  = - N *  d (L * I / N)/ d(t)     hodnoty N se vykrátí a pak

(c) U= - L  d( I ) /  d (t)
No a to je to co jsme pro tem děj poklesu proudu při oddálení elektrody od svařovaného místa hledali .
Teď je Vám to jasný  , už eje vidět kde se bere to napětí , které zvýší hodnotu napětí na elektrodě .
Nebo je potřeba k tomu dodat vysvětlení dějů popsaných touto rovnicí slovní formou ...








potřebovalo by to řeckou abecedu , a tu nevím jak sem dostat.

Editoval JaroslavPavel (28-12-2022 15:05:50)

Offline

 

#92 28-12-2022 14:52:25

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: Zváranie UTA 200

JaroslavPavel napsal(a):

potřebovalo by to řeckou abecedu , a tu nevím jak sem dostat.

Já Vám ušetřím čas. S jakou frekvencí pracuje ta tlumivka v UTA 200? S jakou frekvencí pracuje invertor?

Odpověď je 50Hz vs 100kHz co mají běžně spínané zdroje a co používá v invertorech kdekdo, např. Fronius.

Pokud na to oddálení zareaguje něco 2000x rychleji, prospěje to oblouku a vlastnostem při svařování, nebo ne?

A dále se tedy ptám

habaso napsal(a):

proč by dnešní invertor (a to i levný) neměl být lepší, než UTA 200. Nic ve zlém

Editoval habaso (28-12-2022 15:58:19)

Offline

 

#93 28-12-2022 14:53:50

Lukas-skalica
Člen
Registrovaný: 24-12-2022
Příspěvky: 39

Re: Zváranie UTA 200

Pre habasa: Jak tlumivka pomáhá navyšovat napätí? No takto: Pokud je vše v pořádku tedy stálý proud, tak se nic nedeje. Jakmile sváreč oddálí elektrodu,  klesne proud a svářečka na to zareaguje změnou uhlu otevření tyristoru. Pokud toto nestačí. tak proud tlumivkou poklesne ( co tlumivka nemá ráda) a bude se snažit změnu proud kompenzovat. Kedže v tomto okamžiku má už oblouk zvýšený odpor a proud z tlumivky nemúže, tak na svorkách tlumivky vyletí napětí nahoru, právě tolik aby obvodem protekl neměnný teda stálý proud. Samozřejmě vše má svoje limity.

Editoval Lukas-skalica (28-12-2022 14:55:15)

Offline

 

#94 28-12-2022 15:00:26

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: Zváranie UTA 200

Lukas-skalica napsal(a):

Pre habasa: Jak tlumivka pomáhá navyšovat napätí? No takto: Pokud je vše v pořádku tedy stálý proud, tak se nic nedeje. Jakmile sváreč oddálí elektrodu,  klesne proud a svářečka na to zareaguje změnou uhlu otevření tyristoru. Pokud toto nestačí. tak proud tlumivkou poklesne ( co tlumivka nemá ráda) a bude se snažit změnu proud kompenzovat. Kedže v tomto okamžiku má už oblouk zvýšený odpor a proud z tlumivky nemúže, tak na svorkách tlumivky vyletí napětí nahoru, právě tolik aby obvodem protekl neměnný teda stálý proud. Samozřejmě vše má svoje limity.

Ano, ta tlumivka tuhle vlastnost má (protože se sečtou dvě vlny), ale při jaké frekvenci a při jaké frekvenci se tohle děje v dnešním invertoru?

Offline

 

#95 28-12-2022 15:08:33

Lukas-skalica
Člen
Registrovaný: 24-12-2022
Příspěvky: 39

Re: Zváranie UTA 200

Výstrižok zo servisného návodu:



http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/10856_uta.jpg

Offline

 

#96 28-12-2022 15:09:42

Lukas-skalica
Člen
Registrovaný: 24-12-2022
Příspěvky: 39

Re: Zváranie UTA 200

Habso. Daj mi prosim už pokoj. Rady tu pýtam já. Ne ty.

Offline

 

#97 28-12-2022 15:16:34

JaroslavPavel
Člen
Registrovaný: 03-07-2017
Příspěvky: 398

Re: Zváranie UTA 200

pane habaso , v příspěvku # 92 sice citujete mě  Jaroslav Pavel napsal --------, že jsem něco napsal , ale ve skutečnosti je to Váš příspěvek číslo  # 90.

Nějak Vám ujíždí půda pod nohama .
odvádíte pozornost na téma zrychlení dějů , ale tomu tady všichni zúčastnění věří a nezpochybňují to .

Editoval JaroslavPavel (28-12-2022 15:18:33)

Offline

 

#98 28-12-2022 15:33:34

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4815

Re: Zváranie UTA 200

Ne že automat, ale napadlo mě, jestli není náhodou Lukas a J.Pavel jedna osoba. Napadlo mě to, když J.Pavel dal fotky "to je ta svářečka". Nejspíš to bylo jen nešikovně napsáno.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#99 28-12-2022 15:36:06

JaroslavPavel
Člen
Registrovaný: 03-07-2017
Příspěvky: 398

Re: Zváranie UTA 200

Vážený pane habaso , vůbec jste si nepřečetl  příspěvek  o vzniku  elektromagnetické indukce ..indukční  zákon a dovolíte si tady tvrdit , že  se v indukčnosti sčítají nějaké dvě vlny .

Pokud aspoň na chvíli kouknete , tam kde jste se dožadoval od účastníků fóra vysvětlení jakto že ta tlumivka umí vyrobit napětí a pak na odpověď dlabete ( lze to vyjádřit i sprostěji ) 
ale protože jste dostatečně vzdělán , jak jte sám někde tady psal , tak si umíte sestavit rovnici pro sériový obvod s indukčností jedním odporem a zdrojem stejnosměrného napětí .
Pro zapnutí a vypnutí si přidejte obyčejný vypínač .

Ta rovnice kterou získáte bude lineární diferenciální rovnice prvního řádu s konstantními koeficienty a jejím řešením pro zapnutý a vypnutý stav vypínače bude přechodový děj , který na tlumivce ( indukčnosti ) bude  probíhat .

No a tam uvidíte jak velké se na té cívce vyrobí napětí a už Vám to bude jasné ... Nemusí to zrovna být Maxwelky pro to zobrazení děje   .


Pane dovedete si představit , že by se na té tlumivce sčítaly dvě vlny ...odražená a přímá , te k to by ta tlumivka musela být obrovská , protože délka vlny pro kmitočet 50Hz je  6000km , a aby se mohla sečíst s přímou vlnou , muselo by  být na této nebo tomuto údaji blízkému zařízení , to by ta Vaše svářečka byl docela obrovská .

Editoval JaroslavPavel (28-12-2022 16:16:03)

Offline

 

#100 28-12-2022 15:38:53

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Zváranie UTA 200

Vidim,ze je to v tejto teme ako cez kopirak s inou temou a podobnym strojom  big_smile    Lukas mas neakeho zvaraca v okoli co by vyskusal viac elektrod a posudil ako ta mensia ,,setra,, wtu200  zvara?   Ja som s uta200 raz zvaral a ked porovnam s mojou wtu315 tak obluk zapalovala krajsie tusim ma aj vacsie napatie naprazdno  ale rostrek -stabilitu obluku mala trochu horsiu-sa mi zdalo big_smile Ale je to jednoduchy stroj . Najprv prekontrolovat vsetky spoje -poodtahovat,precistit+ skontrolovat kontakty na napajani,vypinaci + staci aj banalne prelomena jedna faza v napajacom kabli cez bruzirku  kabli ,ze uz drzi len na par ,,drotikoch,, a je problem + podobne na ukostreni ku kliestam . A potom  vyskusat nieco pozvarat a az potom riesit -premerat suciastky na tom jednoduchom plosaku big_smile  Ale urcite nemenit vsetky ako to niekto tu  zvykne  big_smile   
JaroslavPavel sa Ti cudujem,ze mrhas tu svojim casom a vedomostami -sa len zbytocne rozculis ked vidis ako to tu ,,funguje,, .


Kutil s.r.o.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče