SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 29-06-2009 14:32:06

Ogres
Člen
Registrovaný: 29-06-2009
Příspěvky: 2

Svazování hadic

Dobrý den,

jsem trochu laik a potřeboval bych radu ohledně hadic k technickým plynům.

Je nějaký předpis, který určuje povinnost aby hadice na plyny (kyslík, acetylen) byly k sobě svázány po určité délce?
Je určena maximálí délka hadic od tlak. lahve k hořáku?
Je povinnost mít ventil proti zpětnému šlehnutí?

Děkuji za rady...

Offline

 

#2 30-06-2009 13:36:01

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Svazování hadic

Nahlédnutím do normy pro svařování kyslíkoacetylénovým plamenem zjistíme:
a, Je vhodné hadice na oba plyny k sobě svázat, protože je pak menší nebezpečí zachytávání smyček hadic za překážky.
b, Minimální délka hadic je stanovena normou na 5 m, protože minimální povolená vzdálenost při svařování je 3 m od lahví.
c, Ve vzdálenosti max. 1 m od svařovací pistole musí být na hadicích osazeny ventily proti zpětnému šlehnutí, pokud nejsou přímo součástí svařovací pistole.

Offline

 

#3 30-06-2009 19:15:21

Staňa
Člen
Registrovaný: 03-03-2009
Příspěvky: 17

Re: Svazování hadic

Ano min.délka je stanovena na 5 m kvůli vzdálenosti plamene od lahví(ta je 3 m + nějaká rezerva),ale taky se píše,že vzdálenost otevřeného ohně od lahví může být menší,když mezi lahvemi a plamenem bude zástěna,která je vzdálena od lahve 0,25 m a vyšší než láhev o 200 mm-tak jak je to teda myšleno?
A Ogres se ptal na MAX. délku hadic-běžně se doporučuje nastavovat pro kyslík 0,4 mpa,a pro acetylen 50-60 kpa-čím jsou hadice delší,tím je potřeba nastavovat větší tlaky na redukčních ventilech.Můžete přidávat tak dlouho,dokud ručička na acetylenovém RV,nedosáhne 150 kpa-je u toho červená čárka na pracovním manometru,když nastavujete tlak(což je povolený pracovní tlak u acetylenu-při 200 kpa by se mohl samovolně vznítit).Kolik ta délka vychází přesně nevím,ale zjistím.
Ventil proti zš.-s tím neváhejte v zájmu bezpečí,bez toho se do práce radši nepouštějte-nedává se to tam jenom tak,má to své důvody-jestli se teda má člověk aspoň trochu rád.Ventil proti zš se vyrábí ve formě jako zároveň i spoj mezi hadicí a rukojetí,takže 1 m od hořáku už se dávat nemusí-ale to záleží na vás. A další věc je dát suchou předlohu na RV.
Tak nějak by to mělo být,jestli je někde chyba tak klidně napište.

Editoval Staňa (30-06-2009 19:27:35)

Offline

 

#4 30-06-2009 21:20:46

Ogres
Člen
Registrovaný: 29-06-2009
Příspěvky: 2

Re: Svazování hadic

Děkuji mnohokrát za cenné rady.

Offline

 

#5 01-07-2009 15:25:25

Cohen007
Člen
Registrovaný: 01-07-2009
Příspěvky: 1

Re: Svazování hadic

nejlepší je dát suchou předlohu na redukčák a na rukojeť hořáku použít rychlospojky. Předloha je nejlepší s tlakovým uzávěrem. Po zpětném šlehnutí se dá znovu nahodit. Jinak když šlehne zpátky u předlohy bez tlakového uzávěru, tak jí můžete rovnou zahodit.
Takže suchou předlohu určitě ano. Taky je dobrý si ji nechat občas přezkoušet.

Offline

 

#6 02-07-2009 20:13:30

Staňa
Člen
Registrovaný: 03-03-2009
Příspěvky: 17

Re: Svazování hadic

Tak jsem se ptal na tu délku a jak už jsem naznačoval-max.pracovní tlak je 150 kpa,hadice mohou být tak dlouhé,dokud se tlak plynu dostane k hořáku-kolik to vychází přesně mě neřekl,ale v praxi se používá v pohodě i přes 50 m.Takže asi tak tolik pro hrubou představu.

Offline

 

#7 05-07-2009 13:48:55

Soptík
Člen
Registrovaný: 30-10-2008
Příspěvky: 109

Re: Svazování hadic

Jen bych se chtěl zeptat. Předlohy a ventyl proti zpětnému šlehnutí se osazují jen u acetylénu? Mám malou soupravičku kyslík a PB. Je to origo a nic takového tam není.

Offline

 

#8 05-07-2009 15:37:53

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Svazování hadic

Soptík napsal(a):

Jen bych se chtěl zeptat. Předlohy a ventyl proti zpětnému šlehnutí se osazují jen u acetylénu? Mám malou soupravičku kyslík a PB. Je to origo a nic takového tam není.

To je OK. Je to nutné pouze u acetylénu, protože je ve stlačeném stavu velmi nestabilní. Více si přečtěte zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ethyn

Offline

 

#9 06-07-2009 19:33:57

Soptík
Člen
Registrovaný: 30-10-2008
Příspěvky: 109

Re: Svazování hadic

Jasný myslel jsem si to. Ale za zeptání člověk nic nedá a je lepší když mě to potvrdí profík.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče