SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#26 28-07-2023 08:23:29

davidma
Člen
Registrovaný: 12-05-2021
Příspěvky: 566

Re: Invertor KITIN 150

Když jsem měl Kitina 150, tak jsem si chtěl udělat krabičku s potenciometrem a přepínači připojitelnou přes XLR konektor dálkového ovládání.

Funkce by byla taková, že by polohy přepínače odpovídaly různým průměrům elektrod. Kontakty by pak pak pomocí řazení pomocných rezistorů vymezily napěťový rozsah jezdce potenciometru. Tzn. že např. pro elektrodu 2,5mm by byl nastavitelný proudový rozsah 80-100A rozložený do plných 270° natočení potenciometru.

Nakonec jsem to nerealizoval, protože jsem Kitina poslal dál.


Dříve Kühtreiber Kitin 150, nyní Fronius Transpocket 150TIG a Dnipro-M SAB-258N.
Programování PC/PLC/MCU (převáženě v jazyce C), návrhy a realizace elektroniky.

Offline

 

#27 28-07-2023 08:46:28

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Invertor KITIN 150

Rodi napsal(a):

.....
Sťažujem sa na /tvar, farbu ... / toho potenciometra. Bez okuliarov /lupy/ na to vôbec nevidím. Ale idem tam maľovať fixkou väčšie čísla
ktoré budú mať informatívny význam a budú mi stačiť.

Jen tak mimochodem, jak svařuješ, když ani nevidíš na bukvičky? Já vidím dost blbě, ale s brejlema na svařování v pohodě popisky u ovládacích prvků vidím.
Ty podle toho co píšeš svařuješ po paměti. Takový brailovy sváry ..... smile

Offline

 

#28 28-07-2023 09:11:46

Rodi
Člen
Registrovaný: 11-06-2023
Příspěvky: 63

Re: Invertor KITIN 150

pafik1605 napsal(a):

Rodi napsal(a):

.....
Sťažujem sa na /tvar, farbu ... / toho potenciometra. Bez okuliarov /lupy/ na to vôbec nevidím. Ale idem tam maľovať fixkou väčšie čísla
ktoré budú mať informatívny význam a budú mi stačiť.

Jen tak mimochodem, jak svařuješ, když ani nevidíš na bukvičky? Já vidím dost blbě, ale s brejlema na svařování v pohodě popisky u ovládacích prvků vidím.
Ty podle toho co píšeš svařuješ po paměti. Takový brailovy sváry ..... smile

Zváračku mám v poličke stola, cca vo výške kolien a už mám vedľa nej položenú lupu.
Jedná sa mi o prvotné nastavenie, je zle vidieť na ten potenciometer, ale nepíšem
o žiadnom horore. Jednoducho to mihli vymyslieť lepšie. Aj tak si myslím, že v tej
cene tam mohli dať nejaký display, ale dobre, v pohode.

Offline

 

#29 28-07-2023 09:13:48

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1513

Re: Invertor KITIN 150

Já vnímám potřebu s odečtem na displeji obráceně. Při svařování mě nezajímá jakým proudem svařuji, ale že svařuji proudem který jsem si nastavil. Není mi k ničemu okamžitý odečet v helmě, klešťák nebo pohled na display. Věnuji se sváru a svářečka nechť se snaží zajistit nastavené hodnoty jak nejlépe to jde. Dokáži si představit i funkci, kdy při nedodržení nastavených hodnot dá zvukovou signalizaci. To pro dodržení předepsaných podmínek u citlivých svárů.
Jiná situace je při diagnostice, to je ale jiná úloha při které kontrolní zařízení a okamžitý odečet má smysl.
Mám rád číslíčka a pro to raději display, raději enkoder než potenciometr. Přiznávám, jsou případy kdy nad analogové měření a zobrazení není.

Pro výrobce je mnohem jednodušší a levnější zobrazovat okamžitou hodnotu napětí nebo proudu než zajistit, že nastavená hodnota bude odpovídat hodnotě při sváření. Pro to ty okamžitý měřáky a ještě to vydávají za přednost.

Trochu mi to připomíná tachometr v autě při jízdě po dálnici. Většinou podle ukazatele rychlosti šlapeme na plyn a udržujeme komfortní požadovanou rychlost, místo toho, že bychom nastavili tempomat a o udržování rychlosti by se postaralo auto.

Offline

 

#30 28-07-2023 12:17:23

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Invertor KITIN 150

Rodi: strčil jsem si svářečku předním panelem ke zdi a nevidím na potenciometr. "Jednoducho to mihli vymyslieť lepšie." smile
Promiň, takováhle nějaká asociace mě napadla .....

Offline

 

#31 28-07-2023 12:49:52

Rodi
Člen
Registrovaný: 11-06-2023
Příspěvky: 63

Re: Invertor KITIN 150

pafik1605 napsal(a):

Rodi: strčil jsem si svářečku předním panelem ke zdi a nevidím na potenciometr. "Jednoducho to mihli vymyslieť lepšie." smile
Promiň, takováhle nějaká asociace mě napadla .....

Lepšie som si to pozrel a bude mi stačiť bielou fixkou premalovať tú "šípku" na tom koliesku a hneď bude lepšie vidieť.
Keď si ju nastavím, tak už tiež môžem mať zváračku hocijak otočenú, jedná sa mi o prvé nastavenie.

Offline

 

#32 28-07-2023 17:17:21

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Invertor KITIN 150

Rodi:Při prvotním nastavení  bývá stejně celkem důležité doladit na míru podmínkám procesu(velkou mezeru nemůžu svařovat  steiným proudem jako když je mezera akorát,kor v polohách).Na kolečko si normálka nalep výraznější střelku


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#33 28-07-2023 17:45:21

Rodi
Člen
Registrovaný: 11-06-2023
Příspěvky: 63

Re: Invertor KITIN 150

Ládes napsal(a):

Rodi:Při prvotním nastavení  bývá stejně celkem důležité doladit na míru podmínkám procesu(velkou mezeru nemůžu svařovat  steiným proudem jako když je mezera akorát,kor v polohách).Na kolečko si normálka nalep výraznější střelku

Viem, že treba prelaďovať mašinu kvôli hrúbke materiálu atď. To kolečko tiež porieším.

Offline

 

#34 30-07-2023 18:21:37

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Invertor KITIN 150

já mám WTU315 nebo UTA200 a tam se používá jedno uplně stejné dálkové ovládání a tam nejsou vubec žádné ampéry na té stupnici, jen čísla 1,2,3...10 nejsou to ani průměry elektrod nastavuje se to pouze podle toho co je zrovna v kleštích ze elektroda podle sluchu a pocitů svářeče a na triodyně ta šoupací páčka to bylo to samý ampéry tam sice napsaný byli ale pochybuju že by to souhlasilo z případně naměřivšími hodnotami, kdo to neumí nastavit podle sluchu a toho "pocitu" tak by raději svařovat nic neměl ať má očí kolik chce jestli žádný a nebo 5dioptrií
edit, na trafu JS90 bývá obvykle stupnice ale mě ty namalovaný čisilka se nějak ošoupali takže tam bylo vidět taky prd jen si pamatuju že vodorovně bylo asi 70 a svisle cca 90Ampér to bylo na 2 a 2,5 elektrodu, ty hodnoty to bylo vypočítané z fabriky při vývoji toho trafa taky to nikdy nikdo neměřil kor teď když z 380 máme v síti 400V to ty hodnoty to rozhodilo uplně

Editoval Kramlik (30-07-2023 18:25:23)

Offline

 

#35 31-07-2023 20:49:03

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: Invertor KITIN 150

Je to stejné jako u aut. Výrobci nám do strojů cpou věci (funkce) které vůbec nejsou potřeba.
Absolutní hodnoty jsou kničemu, nebo jen k základnímu nastavení. Důležitý je vzhed lázně a zvuk.
Digitalní informace jsou k ničemu.Mění se příliš rychle a způsobují sppíš zmatek.. Lepší je  dálkové ovládání ať už analog, nebo digital. Při pohledu do lázně se dá reagovat okamžitě.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče