SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 23-01-2024 02:59:24

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 208

Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

Zdravim zkusenejsi (coz jsou tu vsichni ;-) ).
Rad bych se zeptal - mate nekdo tip, co delat, aby bylo na vareni lepe videt?

u MMA to bylo celkem v pohode, elda prakticky nestini a vsechny problemy vyresilo silne LED svetlo.

O co jde - vcera jsem dostal ukol, ktery neslo odmitnout, opravit na nerez hrnci (cca 0.5mm) upadle ucho, ktere bylo spatne nabodovane. Prace celkem trivialni, navrtat do plechu drzadla 3mm diru, primacknout na hrnec, prepnout svarecku na bodovani, prsk a bylo. Jenze po jednom z puvodnich bodu (ty byly 3) zustala v hrnci kousek vedle mala dirka, kterou vytejkal. A kdyz jsem se ji snazil taky zaplacnout, tak jsem se do ni (jak blbe vidim) trefil az napotreti, takze nasledovalo dost nemile zabrusovani.
To same se mi deje u malych koutaku, jak mam jedno oko tupozrake, a jak je pres horak blbe videt, tak se tim tenkym dratkem obcas trefim o kus vedle, zvlast kdyz je svarenec komplikovanejsi a dost blbe se nastavuje, aby svetlo svitilo kam ma, aby to horak nestinil, abych ja videl pres horak a jeste se pritom dalo i varit.

Mate na tohle nejaky trik? Jsem i premyslel o tom, pridelat na horak laserovou diodu s optikou co dela carku, aby jednu rovinu namerila, ale zase si rikam, prvni kulicka a konec. Nebo pomaha treba hubice s vyrezem? Radsi se ptam nez objevovat kolo.


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#2 23-01-2024 03:22:31

Discověra
Člen
Registrovaný: 31-10-2023
Příspěvky: 33

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

Joudo.... tři hodiny ráno. S.r na to.....neblbni!, nesvařuj. Jdi chrápat! Jen  E-Ryc ti poradí.... , že chybu děláš v tom, že nemáš   IDEAL .


IDEAL Soňa - krásná, IDEAL Hanka - hezká, IDEAL Katka - zubařka (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#3 23-01-2024 04:37:05

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

Výřez raději ne, bude utíkat bokem ochranný plyn a může to pórovat. Raději bych zkusil nějaké světlo, třeba nějakou LED svítilnu. Dnes už jsou i s magnety, tak se dají přichytit na cokoliv kovového.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#4 23-01-2024 08:22:18

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

Spíš vytěžit nějakého dobrého očaře a nechat si předepsat brýle nebo možná čočky, co tu oční vadu co nejlépe kompenzují.  A uvažovat o tom, že možná brzo přijde čas na nutnost se svařováním skončit.
A je opravdu tohle bodování nerezi, i když původně ucho bylo továrně nabodované, ten správný způsob opravy? Co takhle nýtování nerezovým nýtem nebo pájení tvrdou pájkou?

Editoval Radim (23-01-2024 08:24:31)

Offline

 

#5 23-01-2024 08:37:54

davidma
Člen
Registrovaný: 12-05-2021
Příspěvky: 566

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

Ja lepil naberacku zde:

https://www.svarforum.cz/forum/viewtopi … 73#p179473

Nepouzil jsem derovy svar, coz byla chyba.


Dříve Kühtreiber Kitin 150, nyní Fronius Transpocket 150TIG a Dnipro-M SAB-258N.
Programování PC/PLC/MCU (převáženě v jazyce C), návrhy a realizace elektroniky.

Offline

 

#6 23-01-2024 09:01:22

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

Svár na průvar přes díru není nutný, ale pak to lépe vypadá. Já pro jistotu ještě posichruji pár bodíků kolem dokola.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#7 23-01-2024 09:04:30

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

Užší hubice a opřít o materiál a drát vystrčit tak, aby se dotýkal tam, kde budu svařovat. A pak prsk prsk.

Offline

 

#8 23-01-2024 09:47:02

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

Razím zásadu "když tam nevidím, tak tam nesvařuju". Mnohokrát jsem to porušil a vždycky to dopadlo špatně. Takže razím zásadu " ......" smile

Offline

 

#9 23-01-2024 14:39:31

saiyadzin
Člen
Registrovaný: 15-11-2016
Příspěvky: 47

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

Tak ja som podobny problem vyriesil celovkou ktoru som nalepil  obojstrannou páskou na moju samostmievacku a funguje je to paradne,  aj pri horšom svetle si dokazem prisvietit na miesto zvarania, kupil som a aliexpressu za 10 eur aj so senzorom takze na zapnutie a vypnutie mi staci mavnut pred kuklou a nemusim zhadzovat kvoli tomu rukacice

Offline

 

#10 23-01-2024 20:13:38

Discověra
Člen
Registrovaný: 31-10-2023
Příspěvky: 33

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

pafiku - kdyby to byl můj portál, dal bych ti minimálně roční ban! Ne proto, že kde nevidíš tak tam nesvařuješ. To je v pořádku, ale za to, že nejdeš s dobou! Copak ty nevíš o nejmodernějších vychytávkách svářeček IDEAL? Které mají v základním menu funkci "" intenzita oblouku"".
Docela se divím, když jsi takový kámoš s tím ný..nten E-Rycek, že ti to neřekl. Má plný barák tady těch krámů, a proto mě zaráží, že se nepochlubil.


IDEAL Soňa - krásná, IDEAL Hanka - hezká, IDEAL Katka - zubařka (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#11 23-01-2024 22:59:49

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 208

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

Radim napsal(a):

Spíš vytěžit nějakého dobrého očaře a nechat si předepsat brýle nebo možná čočky, co tu oční vadu co nejlépe kompenzují.  A uvažovat o tom, že možná brzo přijde čas na nutnost se svařováním skončit.

V padesati? To snad ne (a to oko mam blbe od mala, takze treba i nit do jehly byl problem vzdycky)

A je opravdu tohle bodování nerezi, i když původně ucho bylo továrně nabodované, ten správný způsob opravy? Co takhle nýtování nerezovým nýtem nebo pájení tvrdou pájkou?

No, dost je to zavisle na tom, ze MIGa s nerez dratem a Ar98Co2 mam, nerez nyty ne, a s pajkou na vetsi veci moc neumim (nerozezrala by casem tvrda pajka ten nerez na elektrolyzu?)

Ale zase kdyz se trefim, tak to vypada celkem OK, i drzi to hezky, jen asi jak mi tu vysvetlujete, budu muset zapracovan na vic zdrojich osvetleni, i ta celovka na kuklu je vyborny (a lehce realizovatelny) napad, diky.


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#12 24-01-2024 06:54:50

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

Já mám doma nějaké nerezové naběračky spravované ještě za socíku. Aspoň jedna   evidentně přibodovaná, odhaduji, že vzali běžnou bodovku, zvýšili přítlak i proud a naběřačka byla přibodovaná. Jiná je spájená nějakou bílou pájkou, asi stříbrnou. nerezový koš do vařáku na vosk je spájený obyčejnou mosazí. A všechno drží. pokud ten koš do vařáku v posledních nejméně 10 letech na půdě nezačal reznout.
Levnejší nerezové hrnce, kde jsou ucha taky jen přibodované, mně doma zatím drží.

Čelovka na kuklu je dobrý nápad, jen by to chtělo při častém používání občas zkontrolovat aspoň porovnáním, jestli UV záření z elektrického oblouku nesnižuje učinnost LEDky v čelovce. Já mám na to připravenou čelovku, ke je optika a světlo několikawattové ledky se třeba na deset metrů dá zůžit na čtverec 50x50 centimetrů, takže dává velmi intenzívní světlo snad srovnatelné s přímým sluncem.  Takže když bude potřeba,  budu tou čelovkou přisvěcovat místo svaru z několika metrů.

Editoval Radim (24-01-2024 07:09:17)

Offline

 

#13 24-01-2024 09:07:59

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

Věrušku nějak nechápu, ale to asi nikdo tady. Takže to řešit nebudeme.
Nicméně pochopil jsem problém tak, že dotyčný tam přes ruce/hořák/tvar svařence nevidí, ne že má málo světla. Jestli má jen málo světla a řeší to tady, tak to je  .... Jinak platí moje zásada.

Offline

 

#14 24-01-2024 16:22:58

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 208

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

pafik1605 napsal(a):

Nicméně pochopil jsem problém tak, že dotyčný tam přes ruce/hořák/tvar svařence nevidí, ne že má málo světla.

Presne tak, par dobrych napadu tu padlo, snad to pomuze smile

A pod to "nevidim nevarim" se, ac nerad, podepisuji smile


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#15 25-01-2024 21:25:12

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

Profíci si musí poradit i podstatně horším přístupem. Taková komora v elektrárenském kotli, ve výšce 50 m, o průměru 400 mm, s 5 až 8 trubkami po obvodu 15 m dlouhé komory, s mezerami mezi trubkami cca 30 mm. A v tom kotli je naprostá tma jen nějaké osvětlení pro manipulaci. A sváry se rentgenují.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/231_komora_s_hadovinou.png

Existují ještě mnohem horší přístupy a svářeči si s tím musí poradit. Pravda, obvykle to není MIG/MAG.

Editoval jirkati (25-01-2024 21:26:59)

Offline

 

#16 26-01-2024 07:11:36

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

Hledá se svářeč trpasličí postavy...

Offline

 

#17 26-01-2024 13:26:55

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

jirkati napsal(a):

Profíci si musí poradit i podstatně horším přístupem. Taková komora v elektrárenském kotli, ve výšce 50 m, o průměru 400 mm, s 5 až 8 trubkami po obvodu 15 m dlouhé komory, s mezerami mezi trubkami cca 30 mm. A v tom kotli je naprostá tma jen nějaké osvětlení pro manipulaci. A sváry se rentgenují.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … ovinou.png

Existují ještě mnohem horší přístupy a svářeči si s tím musí poradit. Pravda, obvykle to není MIG/MAG.

Dovedu si to představit. smile To nedokáže dělat každý. Také jsem (docela nechtěně) byl nucen pracovat ve velmi stísněném prostoru. Vyráběly se ventily o Ø 1,5 inch, tj. 38mm. Byl to odlitek, kde byly v hloubce 120mm obrobeno zahloubení sedla, do kterých bylo nutné navařit Stellite6. Takže do otvoru o Ø 38mm bylo nutné vložit TIG hořák a ještě bylo nutné vidět na navařovanou plochu. Přesto, že se používal mini TIG hořák, bylo vidět na navářené místo "pod psa" big_smile Naštěstí se navařování provádělo na polohovadle.  Zmetkovitost byla u některých svářečů značná. Tak pochopitelně přišel mistr a "Frank do it please"!!! big_smile No, časem jsem se dopracoval k číslu 0 zmetků...

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/213_sf_6.jpg

Editoval Frank (27-01-2024 00:13:29)

Offline

 

#18 31-01-2024 22:43:39

dede
Člen
Registrovaný: 23-08-2007
Příspěvky: 337

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

Náhodou, padesátka je ideální věk na servis očí. Před lety jsem chtěl opravit dalekozrakost, protože mě to extrémě vadí při práci a na klinice mi řekli, že jsem ještě junák, ať přijdu po 50, že mi udělají oči jak Predátorovi. big_smile  Nabídka čoček je brutální, tak možná budou mít i samostmívací verzi pro svářeče... big_smile


Berlan Bwig 180, IDEAL Tecnomig 212 LCD

Offline

 

#19 01-02-2024 04:32:10

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

😂


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#20 01-02-2024 06:11:37

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

Zdravím Franku , jaké hodnoty měla tato "hutná" armatura .
Jestli se budeš chvíli nudit , mohl by jsi shlédnout toto ? Žádné dlouhé rozbory , jen je to u vás většinou pravda či ne ? Díky . Ono žíjící v tom má slovo .
https://www.youtube.com/watch?v=56m4SEgRYgU

Offline

 

#21 01-02-2024 07:00:34

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 208

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

dede napsal(a):

Náhodou, padesátka je ideální věk na servis očí. Před lety jsem chtěl opravit dalekozrakost, protože mě to extrémě vadí při práci a na klinice mi řekli, že jsem ještě junák, ať přijdu po 50, že mi udělají oči jak Predátorovi. big_smile  Nabídka čoček je brutální, tak možná budou mít i samostmívací verzi pro svářeče... big_smile

No kez by. Kontaktni cocky jsou vsechny mozne i nemozne. Teda do chvile, nez clovek chce soucasne aby byla CW (smi se nosit mesic v kuse bez vyndavani) a s UV filtrem (no na vareni to samozrejme bez kukly neni, i kdyz to muze zachranit to nejhorsi kdyz prskne elektoda o stul, ale na slunicko by to bylo fakt hezke).
A u brejli zase ze se skrabou, potej, spinej atd. - plus to, ze kolem padesatky se hlavne snizi schopnost ostreni, takze u vrtacky mam jedny brejle (2D), na cteni zase dalsi (1D), na tistaky pak silnejsi 3D, k flexe 1.5D, na MIGa 2D, na elektrodu 1D, jeste ze je ma Vietnamec po pajde. No prej se to podle ocniho dal uz zhorsovat nejak moc nebude, takze jde spis o to si zvyknout a vychytat postup.

(pak bifokalni nebo kazde oko nechat laserem upravit jinak, ale zkousel jsem cockami a boli me z toho palice uz po chvili)


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#22 01-02-2024 10:12:28

dede
Člen
Registrovaný: 23-08-2007
Příspěvky: 337

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

Já se špatně vyjádřil, měl jsem na mysli operativní zákrok. Kontaktní jsem nikdy nenosil. Sice to stojí ranec...klidně i 60tis. ale nabídka čoček je široká a jsou schopný nabídnout neuvěřitelný věci. Pamatuji si jenom různé filtry, polarizační, zlepšení vidění v noci a takové ptákoviny. Laser bych nechtěl. Manželce ho zamítli kvůli rohovce a soused si od operace musí každý den kapat do očí roztok, už 15 let.


Berlan Bwig 180, IDEAL Tecnomig 212 LCD

Offline

 

#23 01-02-2024 15:49:44

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

bobobo napsal(a):

Zdravím Franku , jaké hodnoty měla tato "hutná" armatura .
Jestli se budeš chvíli nudit , mohl by jsi shlédnout toto ? Žádné dlouhé rozbory , jen je to u vás většinou pravda či ne ? Díky . Ono žíjící v tom má slovo .
https://www.youtube.com/watch?v=56m4SEgRYgU

Tak takové ventily byly určeny pro tlaky až 300 Atm. K tomu videu:
Je to většinou, alespoň co mohu potvrdit pozorováním, pravda! Třeba to, co udělaly nenažrané korporace, které pomocí lobbingu ve vládě, nechali Číně dát doložku nejvyšších výhod, přestěhovat značnou část výroby do Číny. Tím zde dokonale zdecimovali střední třídu a Čínské hospodářství posunuli do výše, že dnes úspěšně šlape na paty nejen US, ale celému světu. Když se podíváš do dnešního Detroitu, je smutné jak dopadl. Tomu chtěl zabránit Trump a zavést nápravná opatření. Toho odrovnali a nástupem Bidena nastala katastrofa! Tou válkou a její podporou na UA, vyletěly ceny naprosto všeho!!! Nedávno zde o tom hovořil senátor Kennedy a tvrdil, že nám vláda Bidena neustále lže a inflace, kterou zavinila není 3%, nýbrž kolem 20%... Nechci se v tom pitvat, ale to, co ten člověk na videu tvrdí je převážně pravda. To nemůže dopadnout dobře sad

Offline

 

#24 02-02-2024 06:54:49

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

Co se týče brýlí , tak jich mám hafo . Na dálku je mám od 7. třídy . Nyní se sypou na blízko . A ano , pro každou vzdálenost mám jiné , tedy i na poč mám jiné .... Naučil jsem se je kupovat , když brýle z kauflandu vydržely dvě vzetí , v číně . Objednáš a napíšeš si tam hodnoty a jsou za necelé 4stovky . Po zadání objednávky ti je DRUHÝ den odesílají !! Jsou to kovové šroubovací !! rámy , které zde holé stojí 2litry .
https://www.aliexpress.com/item/4000600 … 18029MQrqT   
napíšeš si každé oko , cylindry i odstup očí .... tedy jen do 3 dioptrií .

Offline

 

#25 02-02-2024 10:20:22

dede
Člen
Registrovaný: 23-08-2007
Příspěvky: 337

Re: Co delat, kdyz je na svareni spatne videt

bobobo: Díky za tip. Já kupoval brýle v DM drogerii, ale je to děsný odpad. Jak to nejsou jenom úzké pruhy, tak není sklo rovné a má deformace v zorném poli. Zkusím číňana.


Berlan Bwig 180, IDEAL Tecnomig 212 LCD

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče