SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 07-03-2024 11:36:45

Richard2
Člen
Registrovaný: 19-11-2023
Příspěvky: 4

Bodovačka BEZ QX12

Zdravím,
v garáži jsem po předcích objevil uvedenou bodovačku. Zkouším ji oživit, protože památky se nevyhazují. Původně to běželo přes 3fázový 4kolík. Mám 5kolík, tak jsem to přepojil na novou zásuvku. Zapojil jsem to stejně tak jak to bylo. Zapojené byly 2 fáze a nula (modrý). Ostatní žíly, jedna fáze a zem (zeleno-žlutý) nebyly ani na jedné straně připojeny. Kabel je ale původně 5tižíla. Když jsem připojil modrý na spodní kolík (zem), nedělalo to vůbec nic. Když jsem modrý připojil na nulu, tedy tam, kam se obvykle připojuje nula, sepne už alespoň napájecí trafo poté, co zapnu ovládání. Padá mi ale hlavní jistič. Vlastní kleště jsem ještě neměl možnost použít. Klasicky přes odpor jsem prozváněl jednotlivé žíly proti sobě. Vypadá to, že je zkrat mezi fázemi na kleštích. Když odpojím kabel od kleští, abych vyloučil možnost zkratu v napájecím kabelu a měřím jen vstupy pro fáze na trafech kleští, ukazuje mi to minimální odpor mezi fázemi. Dalo by se říci, že žádný. Tedy zkrat. Nicméně nevím jak je to zapojené a jak to má fungovat, tak se zdržím předčasných závěrů. Chci to prostě rozchodit, případně detekovat závadu.  Vnitřek ovládání vypadá originálně. Nemám dojem, že by to napadl nějaký kutil. Kromě toho to posledních 30 let nikdo nepoužíval, takže to na ty roky vypadá poměrně slušně. Nemáte náhodou někdo schéma zapojení nebo schéma vlastního stroje, případně zkušenosti s touto bodovačkou?

Offline

 

#2 07-03-2024 16:58:45

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Bodovačka BEZ QX12

Schéma nemám, ale to napájení je správně. Původní fáze na nový fáze, zem (zlžl) na zem, a pracovní nula na pracovní nulu.
Nejspíš to do garáže odložil majitel, když to přestalo fungovat, že se na to časem podívá. To tady zná minimálně polovina členů fora smile. Takže překvapení, že to nefunguje a vyhazuje to jistič není na místě.

Offline

 

#3 07-03-2024 18:11:02

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1513

Re: Bodovačka BEZ QX12

Jj pafik1605, mohu jen uvedenou paxi potvrdit. V lepším případě k tomu dávám lísteček s poznámkou co to nedělá či jak k problému došlo.

Offline

 

#4 07-03-2024 19:33:56

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Bodovačka BEZ QX12

Nevíme jakou máš zkušenost s opravami svářecích zdrojů obecně a s řídícími elektronikami zvlášť. Zkus se zeptat na typické závady tohoto stroje na https://svareckyservis.cz/ , případně si s nimi zkus domluvit servis - opravu. Byla by škoda nějakými opravami stylem Pokus  x  omyl mašinku zničit.

Offline

 

#5 08-03-2024 08:19:27

Richard2
Člen
Registrovaný: 19-11-2023
Příspěvky: 4

Re: Bodovačka BEZ QX12

Díky všem za názory. Ani by mě nenapadlo ponořit se do opravy hlouběji, než mi umožňuje má technická inteligence. Ta na elektroniku již nestačí. Pokud je zkrat ve vinutí na kleštích, také si to sám nepřevinu. Zkusím přítele na telefonu. Jirkati díky za tip.

Offline

 

#6 08-03-2024 09:00:40

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4816

Re: Bodovačka BEZ QX12

Nepadá ten jistič náhodou jen proto, že nevydrží "záberový " proud trafa takového výkonu? Přitom trafo může být v pořádku.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#7 12-03-2024 12:51:12

Richard2
Člen
Registrovaný: 19-11-2023
Příspěvky: 4

Re: Bodovačka BEZ QX12

Famater napsal(a):

Nepadá ten jistič náhodou jen proto, že nevydrží "záberový " proud trafa takového výkonu? Přitom trafo může být v pořádku.

Ano, i to je klidně možné. Mám všude "rychlý" jističe. Ale očekával bych, že mi první spadne jištění zásuvek. Mě spadne hned hlavní jistič na baráku. Pátrám po někom v okolí, kdo má odpovídající jištění. Dám vědět.

Offline

 

#8 12-03-2024 14:14:30

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Bodovačka BEZ QX12

To je úplně normální. Hlavní jistič 25A, zapnuté spotřebiče (lednice, kotel, bojler, světla, bůhvíco ještě), přes jistič teče v jednotlivejch fázích 10A, 12A, 9A, pak připojíš bodovku, která vezme ve dvou fázích při startu 20A a už to letí.
Padání hlavního domovního jističe je typické chování, ne výjimka smile.

Offline

 

#9 08-04-2024 09:11:32

Richard2
Člen
Registrovaný: 19-11-2023
Příspěvky: 4

Re: Bodovačka BEZ QX12

Tak mám nějaký resultát pro všechny, které to zajímá. Dal jsem bodovačku prověřit místním odborníkům na opravy servis atd. svářecích zařízení (Mělník). Výstup je poměrně jednoduchý a potvrzuje několik výše uvedených komentářů o nedostatečném jištění. Bodovačka je funkčně zcela v pořádku. Pouze na kleštích jsou výrazně vysoké přechodové odpory, které neumožňují využít svářecí výkon naplno. Elektrody až po vstup do trafa jsou odizolovány od vlastních kleští na několika místech (tam kde jsou konstrukčně podmíněné mechanické spoje). V těchto místech je jen částečně funkční původní izolace. Rozdělal jsem jeden spoj a jedná se nějaký druh obyčejné kabelové izolace, která už to má podmíněně stářím odsloužené. Kromě toho by si vlastní elektrody také zasloužily výměnu. Díky uvedenému tam neteče tolik proudu, kolik by mohlo.
K vlastnímu jištění není mnoho, co dodat. Musí prostě pokrýt především ten náběhový proud na začátku svařování. To není můj případ...

Offline

 

#10 08-04-2024 09:47:55

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 208

Re: Bodovačka BEZ QX12

pafik1605 napsal(a):

Padání hlavního domovního jističe je typické chování, ne výjimka smile.

Ono by nebylo od veci popsat vypinaci charakteristiku jistice B, ktera toto (spravne!) tvrzeni i vysvetluje.

Ta rika, ze do trojnasobku jmenoviteho proudu musi jistic vydrzet zapnuty minimalne tusim 20 sekund, nez vypne, a pro zmenu, pokud je proud vyssi nez petinasobek jmenoviteho, tak musi vypnout do velmi kratke (opet z hlavy nedam cislo, ale je to zlomek sekundy) doby. Mezitim je responze na vyrobci a na vyrobnich tolerancich.
Takze pro vicemene pro odporovou zatez klidne na 10A muzete pustit konvici vody, rozvaznym dustojnym krokem prejit k mycce, ktera prave zahriva, a v klidu ji pausnout, a nic se nestane.

Ale jak mate ty faze nejak zatizene, do toho se dostane kopanec bud od trafa, nebo od nabijeni kondiku v pulsnim zdroji, tak zatimco blizsi jistic je v pohode (nic jineho jim netece), tak ten vzdalenejsi, hlavni, se uz dostane za hranu a vypadne.

Edit: tak jsem si to pamatoval spatne, je to minimalne 5 sekund, a maximalne 0.1s

Editoval jouda74 (08-04-2024 10:42:36)


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#11 08-04-2024 10:51:41

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4816

Re: Bodovačka BEZ QX12

Já se chystám zkusit udělat bodovku z trafa, kterým jsme žíhali hrany před tvarováním do špice.  Z důvodu omezení proudového nárazu to budu spínat  SSR spínaným ve špičce. napětím DC.  Mám to na dost velkých trafech na vytápění forem(topné těleso nízkonapěťové - trafoplech) - bez problémů.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče