SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 24-09-2009 13:53:31

Dolfa 325i
Člen
Registrovaný: 24-09-2009
Příspěvky: 2

Iskravar 170L vyhazuje pojistky

Zdravím,
kolem vánoc jsem kupoval COčko mig 170L po přečtení spousty kladných referencí. Volil jsem 230V z důvodu větší využitelnosti (po garážích kde něco někomu dělám je většinou popuze 230V).V podstatě jsem byl celkem spokojený, vařil jsem si výfuky, vyráběl koncové i středové tlumiče, vyvařoval plechy na autě...na tyhle práce jsem si vystačil se stupněm 3 z 6. Nyní jsem potřeboval vařit silnější mat (5-6) a při zátěži na 4-5-6 stupeň mi vyhazuje pojistky, nyní mám 16A pak 20A a ve finále to vyhazovalo i 25A na hlavním jističi. Měl jsem za to že bude stačit vyměnit pojistku 16A s Bčkovou charakteristikou za tvrdší C charakteristiku.. Včera jsem si zavolal elektrikáže který na baráku dělal novou elektriku abych to s ním probral a proměřil co potřebuji.. vše proměřil..řekl že v elektrice je vše v pořádku, svářečka jede přes psanou doporučenou pojistku 16A... tudíž by měla jet bez problému.. Ale co mě i elektrikáže hodně zarazilo byl fakt že svářečka vyhazovala pojistky (i hlavní 25A) pouze při přepnutí na polohu 4-5-6 bez toho aniž bych svařoval, pouze jsem sepnul a jel posuv drátu.. To by přeci nemělo když vůbec nezapálím oblouk?? (někdy se stane že nevyhodí hned..ale řekněme že 9 z 10 pokusů vyhodí na stupeň 5-6) Při měření na 3 stupeň mu to ukazovalo asi 8A (opět jsem jen sepnul spínač aby se posunul drát).
Má někdo podobný problém? Mám podezření že problém bude v COčku, protože aby mi to vyhazoval pojistky i když nezapálím oblouk je velmi podivné..
Měl by někdo nějakou radu nebo zkušenost? Děkuji.

Aleš K.

Offline

 

#2 24-09-2009 14:16:51

arno
Člen
Registrovaný: 02-08-2007
Příspěvky: 778

Re: Iskravar 170L vyhazuje pojistky

S tým vyhadzovaní pra zopnutí je to tak že transformátor sa magnetizuje, tento magnetizačný prúd môže dosahovať až 3-4násobok nominálneho zaťaženia(na krátku dobu), dá sa spraviť zariadenie podobné sofstartu, ale nie pri tvojom prípade,lebo tie menšie COčka zapínajú na primári stykač, tým sa zapne zvárací prúd.
Mal by si odmerať kliešťovým ampermetrom odber pri zapnutom 5-6stupni. Znamená to tak že ak okamžite pri zapnutí ti vyhodí tak to môže byť tým magnetizačným prúdom ale ak ti vyhodí až po zopnutí na horáku tak je chyba v trafáku.

S tým hlavný ističom je to tak, že ak máš viac typov ističov napr, prvý je legrand, druhý je OEZ....atď a hoci máš selektivitu tak nastavenú že B-C-D tak toto nemusí byť pravda.
Vysvetlím, ja mám podobný problém:  V garáži 16B -Shrack, Rozvádzač domový 16B - 3f moeler, vonku 20C 3f moeler. Skoro pri každom odpálení ŽIAROVKY mi vyhodí aj vonku 25ku.

Ja by som na tvojom mieste zobral zváračku ku kamarádovy alebo babke aj tam vyskúšal.


Zablokovaný z vlastní vůle z důvodu napadení jiným uživatelem.

Offline

 

#3 24-09-2009 14:17:01

pkod
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 26-07-2007
Příspěvky: 211
Web

Re: Iskravar 170L vyhazuje pojistky

Zrejme dochazi k presyceni transformatoru. Tento jev neni zatezi vyrazne ovlivnen. Delat se s tim take bez uprav zdroje moc neda. Pricinou muze byt prilis vysoke napeti v siti nebo paradoxne dobre udelane rozvody el. V polohach 4-5-6 je zrejme pripojene jine vinuti a tim i zvysene syceni.

Uprava svarecky, ktera pomuze, je v podstate "softstart" nebo trvale buzeni transformatoru (avsak mensim proudem).

Offline

 

#4 24-09-2009 18:23:35

eazydaz
Člen
Registrovaný: 21-07-2009
Příspěvky: 129

Re: Iskravar 170L vyhazuje pojistky

ja mam tiez iskravar mig170L,asi mesiac ju mam,hned po rozbaleni sme ju skusali u kamarata v garazi,a vyhadzovalo zaradom poistky,on ma formica169 a ani raz mu nevyhodilo poistky..no v mojom garazi mi ani raz nevyhodilo poistky,takze neviem


Kemppi Kempact 2530

Offline

 

#5 24-09-2009 18:32:53

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Iskravar 170L vyhazuje pojistky

Už jsem tady o podobném problému kdysi psal. Jednalo se o malé céóčko, tuším TIP 145, které naprázdno odebíralo ze sítě až 20A. Problém byl v tom, že primár trafa byl spínán bezkontaktně triakem a celé se to vždy nějak podivně rozkmitalo a výsledkem byl obrovský odebíraný proud naprázdno. Pomohla úprava řídící desky tak, že místo triaku se tam dalo výkonové relé. A byl klid.

Každopádně bych to asi reklamoval. Od Vánoc je to v záruce ne?

Offline

 

#6 24-09-2009 18:53:49

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Iskravar 170L vyhazuje pojistky

Nebo může být mezizávitovej zkrat na trafu... zvláště jestli to dříve nedělalo.

Editoval Pruduch (24-09-2009 18:54:01)

Offline

 

#7 24-09-2009 22:57:40

eazydaz
Člen
Registrovaný: 21-07-2009
Příspěvky: 129

Re: Iskravar 170L vyhazuje pojistky

admin napsal(a):

Už jsem tady o podobném problému kdysi psal. Jednalo se o malé céóčko, tuším TIP 145, které naprázdno odebíralo ze sítě až 20A. Problém byl v tom, že primár trafa byl spínán bezkontaktně triakem a celé se to vždy nějak podivně rozkmitalo a výsledkem byl obrovský odebíraný proud naprázdno. Pomohla úprava řídící desky tak, že místo triaku se tam dalo výkonové relé. A byl klid.

Každopádně bych to asi reklamoval. Od Vánoc je to v záruce ne?

aj mne odporucas reklamovat to?


Kemppi Kempact 2530

Offline

 

#8 25-09-2009 08:02:03

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: Iskravar 170L vyhazuje pojistky

Nazdar.
Ja má podobný problém.Lenže mne vyhadzuje 20 A istič Warmig 1600 na 3 a 4 stupni.Keďže zváram len 0,8 drôtom tak 1 a 2 stupeň ani nepouživam.


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#9 25-09-2009 10:09:51

Dolfa 325i
Člen
Registrovaný: 24-09-2009
Příspěvky: 2

Re: Iskravar 170L vyhazuje pojistky

Děkuji za reakce a odpovědi.
Svářečka je ještě v záruce, koupená byla 12/2008 a zákonná lhůta reklamace je 2 roky. Volal jsem i prodejci ze svareciagregaty.cz (mimochodem velmi solidní chování jak při kupování svářečky tak i při volání a řešení s daným problémem) a sám mi říkal že někdo může mít probl. s vyhazováním pojistek když je nová elektrika...??.. Načež mi elektrikář sám říkal že staré jističe v podstatě nemají žádnou charakteristiku, že na nich to klidně může běžet bez problémů...ovšem z hlediska bezpečnosti a bezpečnostních předpisů jsou v dnešní době "mimo mísu"..
Faktem je že když jsem vařil u kámoše v garáži kde měl svoji pojist. skříň se starýma pojistkama (16A) tak mi za celý den nevyhodil ani jednou jistič a to jsem dokonce chvilku vařil i na 6 stupeň (opravdu jen chvilku..asi 10 cm svaru)..
U mne se někdy dá vařit na 4 stupeň bez broblému a někdy to hnedka vyhodí...to bude asi ovlivněno kolik spotřebičů je v provozu v síti.
Při předvčerejším měření s elektrikářem se nedalo změřit odběr naprázdno na 4-5-6, okamžitě to vyhazovalo pojistky (na 3 st. bylo asi 8A)..
Reklamaci bych chtěl řešit až na posledním místě (od místa prodejny jsem vzdálen přes 200km)...pokud bude realizovatelná nějaká úprava řídící desky jak psal "admin" nebo "pkod" bylo by vše vyřešeno. Horší asi bude sehnat někoho kdo je schopen udělat tuto úpravu, já se s elektrickýma věcma moc nekamarádím..Další týden se uvidím s kámošem co sám vyráběl samodomo COčko, tak uvidím jestli mi nějak pomůže...
Přes prodloužený víkend zkusím zase trochu laborovat v klídku a s tím že nikde v baráku nebudou běhat další spotřebiče, ale myslím že vyloženě skrat na trafu to nebude..

Offline

 

#10 25-09-2009 11:03:29

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Iskravar 170L vyhazuje pojistky

Já teda nevím, ale já byt na tvém místě zkusil bych tu nejlepší věc a to je softstart.....

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče