SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 16-11-2009 12:11:26

mgeorge
Člen
Registrovaný: 16-11-2009
Příspěvky: 4

Konstrukce PB kyslíkové "soupravy"

Ahoj,
nejsem sice profi svářeč, ale občas potřebuju doma něco přilepit mosazí a hlavně ohřát, proto jsem se rozhodl postavit si soupravu PB-kyslík a chtěl bych se zeptat na několik věcí.
1) mohu použít místo PB pouze propan, který se prodává do vysokozdvižných vozíků? na bombě je napsáno že je to kapalina a že se to nesmí použít do zařízení konstruovaných na PB, také že je v tom vestavba (stoupací trubka ?)
2) mohu přefouknout kyslík do 10kg láhve od PB? případně kde sehnat šroubení? jak poznat že je láhev plná? jde přeplnit?
3) mám doma kompletní hadice na autogen, s budíky, hořáky, ... je jasné že budu muset vyměnit hořák, jak vyřešit budíky na 10kg láhvích od PB ? budou pasovat závity z kyslíku od autogenu? jde to alespoň upravit?
4) mohu použít pojistku proti zp. šlehu pro AC nebo OXY i na PB?
předem díky za jakoukoliv odpověď na tohle slohové cvičení, snad to není úplný blábol
Jirka

Offline

 

#2 16-11-2009 12:47:28

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Konstrukce PB kyslíkové "soupravy"

1)
Na tieto účely sa propán aj pouzíva,ale  bohužial nieje možne použiť fľašu k VZV kôli tej stupacej trubičke.To by šla kvapalina priamo do redukčného ventilu a cele by to zamrzlo. Kľudne sa dá použiť 10Kg PB fľaša  od sporáku, ale fľašu od VZV bohužial použiť neide!.

2)
NIKDY sa nepokušaj plniť kyslík do fľaše od PB!!!
Explózia tej fľaše je viac ako 100% zaručená!!!
Kyslíkové fľaše sú stavané na skúšobný tlak 200bar a pb fľaše len na 20,3bar
Navyše ak chceš plniť kyslík ,tak jedine do fľaše určenej na kyslík!!
A fľaša musí byť kyslíkovo čistá a nesmie byť vo vnútri hrdzavá!!!
Bolo by najlepšie,aby si plnenie kyslíku prenechal  odborníkovy.

3)
Redukčný ventil od kyslíku pasovať nebude,kupil by som normalne na PB a hotovo.

4)Niesom si istý,ale u PB sa tušim ta poistka ani nevyžaduje

Offline

 

#3 16-11-2009 13:04:16

mgeorge
Člen
Registrovaný: 16-11-2009
Příspěvky: 4

Re: Konstrukce PB kyslíkové "soupravy"

m.evil > díky moc za info, ten kyslík si budu muset asi přefouknout sám, protože nájem je moc drahý, ale přeplním to tedy do stejné láhve, seženu si nějakou menší s revizí
redukčák na PB se mi moc nechce kupovat je bez průtokoměru a za cenu přes 1000Kč

Offline

 

#4 16-11-2009 13:11:52

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Konstrukce PB kyslíkové "soupravy"

A k čemu ti bude prietokomer??
To neni  CO-čka  smile
Pokial mysliš manometer na tlak,ten ti bude k ničemu,lebo PB je vo fľaši v kvapalnom skupenstve.
Jedine žeby si chcel sledovať výstupný tlak ,na to ten manometer využitie ma

Editoval m.evil (16-11-2009 13:21:43)

Offline

 

#5 16-11-2009 13:56:52

mgeorge
Člen
Registrovaný: 16-11-2009
Příspěvky: 4

Re: Konstrukce PB kyslíkové "soupravy"

m.evil napsal(a):

A k čemu ti bude prietokomer??
To neni  CO-čka  smile
Pokial mysliš manometer na tlak,ten ti bude k ničemu,lebo PB je vo fľaši v kvapalnom skupenstve.
Jedine žeby si chcel sledovať výstupný tlak ,na to ten manometer využitie ma

jen jsem chtěl poukázat na to, že je to drahý, minimálně tlakoměr bych tam chtěl

Offline

 

#6 17-11-2009 16:03:27

mgeorge
Člen
Registrovaný: 16-11-2009
Příspěvky: 4

Re: Konstrukce PB kyslíkové "soupravy"

alofok napsal(a):

mgeorge: jestli jsem to dobře pochopil tak máš redukčák od acetylenu!? předělání redukčáku AC na PB se řešilo tady http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=1580

díky

ještě bych potřeboval vědět, zda mohu použít původní hadice na AC?
a jestli z 20kg láhve kyslíku co koupím u linde, přepustím 20kg do svojí láhve stejné velikosti, nebo tam bude ztráta? nějak mi tohle hlava nebere, kdy poznám žeje plná (po vyrovnání tlaku?)
kde koupit ten lepší přepouštěč? co má tlakoměr a metr trubičky, nemohu ho nikde najít

díky všem za minulé i budoucí odpovědi

Offline

 

#7 17-11-2009 18:28:03

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Konstrukce PB kyslíkové "soupravy"

20kg je chybný údaj, jedná se o litry. Velká láhev = 50l, malá láhev 20l. Kyslíku stlačeného při 20°c na 200barů.
Při přepouštění z láhve do lahve se množství rozdělí stejnoměrně do obou lahví (pokud budou stejně velké).
Prázdnou láhev otevřít úplně, plnou jen opatrně pootevřít - jen málo!


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#8 17-11-2009 18:44:53

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Konstrukce PB kyslíkové "soupravy"

Vzhledem k tomu, že kyslík je ve flašce stlačenej, tak po přepuštění do láhve stejný velikosti budeš mít v obou přesně polovinu...

Sakryš, Bourač byl rychlejší wink

Editoval Pruduch (17-11-2009 18:47:49)

Offline

 

#9 17-11-2009 19:34:13

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: Konstrukce PB kyslíkové "soupravy"

Kontrolní otázka. Byl by nějaký praktický přínos hýbat s teplotou flašek? Asi ne,když se o tom nezmiňujete.

Offline

 

#10 17-11-2009 21:20:55

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Konstrukce PB kyslíkové "soupravy"

Asi by se docílilo nějakého nezměřitelného množství přepuštěného plynu navíc, při zahřátí odpouštěné plné láhve. Pro praxi si myslím že to nemá žádný význam.
Originál naplněná láhev o2, má tlak třeba 180bar, v zimě, stejná láhev ponechaná v létě na slunci může mít tlak klidně 210bar.

Doporučuji všem čtenářům návštěvu vlákna "když hoří autogen" a shlédnutí odkazů na youtube poskytnutých uživatelem Frankem!


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#11 22-11-2009 17:27:26

VS
Člen
Registrovaný: 08-08-2009
Příspěvky: 6

Re: Konstrukce PB kyslíkové "soupravy"

Nedal by se ke svařování místo acetylénu použít stlačený zemní plyn - CNG?

Offline

 

#12 22-11-2009 18:05:50

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Konstrukce PB kyslíkové "soupravy"

VS napsal(a):

Nedal by se ke svařování místo acetylénu použít stlačený zemní plyn - CNG?

Ke svařování těžko, možná tak leda k ohřevu nebo pájení. Vzhledem k poměrně nízké teplotě plamene ostatních hořlavých plynů vůči acetylenu.

Offline

 

#13 06-04-2011 16:18:44

xm
Člen
Registrovaný: 06-04-2011
Příspěvky: 2

Re: Konstrukce PB kyslíkové "soupravy"

Také jsem si složil soupravu, na drobné letování. 2l kyslík, starý redukčák do 150bar, myslíte že mu 200 neuškodí? Jeden člověk mi říkal že to snese bez výhrad. Membránu jsem konroloval a je jak nová.

PB přes předělaný red. na acetylen.

RUkojet nějaká stará, ale je problém s hořáky. Četl jsem že acetylenové na propan nejedou. Je to fakt, pořád to střílí, chcípa...

Viděl jsem hořák na PB, má jednu dírku uprostřed a asi tři kolem, ale cena je příšerná. Chtěl bych se proto zeptat jestli někdo zná přesné rozdíly mezi hubicemi PB a AC. Jestli je odlišná jen špička, nebo se musí vyměnit i směšovač. Krámů na AC mám dost, tak jestli by to nešlo nějak složit, laicky si myslím vyměnit špičku a případně ještě ten směšovač  třeba za jinou velikost na AC, nebo převrtat či přicpat trysku..Nechci do toho moc vrážet.

Děkuji

Offline

 

#14 06-04-2011 20:43:52

VladaP
Člen
Místo: Strážnice
Registrovaný: 22-08-2007
Příspěvky: 101

Re: Konstrukce PB kyslíkové "soupravy"

Zdravím, tak já taky mám soupravu na kyslik a PB. Skladba je 20L kyslik a 2 kg PB lahev, na ní upravený odtlačný ventil + red. ventil na acetylen. Třmen jsem tam nechal protože budu používat i acetylen ( už mám 10l lahev na cestě ). Za red. ventilem mám suchou předlohu SP50 a u ručky mám pojistky proti zpětnému proudění plynů. Co se týče hořáků, tak používám normální na acetylen. Ještě mi to nestřelilo ( nastavení tlaků: O2 300 kPa, PB 30-40 kPa ). Občas se mi stane, že plyn hoří až dál od konce hořáku - moc otevřené ventily na ručce. Ručku mám malou L5, vyzkoušel jsem všechny hořáky od mikro 00 až po 4 ( označení na hubicích) a jak jsem napsal dřív, tak mi to nepráskalo( stav hořáků je od nových nepoužívaných až po dosti ojeté).
Zkoušel jsem i řezat. Nejprve jsem zkusil nahřívací hubici pro acetylen (mezikruhová ). Ze začátku mi to 2-3x střelilo, ale pak jsem vyladil nastavení a řezák fungoval dobře. Pro větší pocit bezpečí jsem vyměnil řezací trysku i nahřívací hubici za ty na PB. Pak mi to už nestřelilo ani jednou. Vyzkoušel jsem to na zkorodovaném L-ku tloušťka asi 9mm, řezal jsem podélně cca 60 cm. Protože to byl můj první řez v životě a blbec jsem si neočistil tlustou vrstvu rezu, tak mi to trvalo asi 10 minut než jsem to upižlal. Na řezání 2 kg láhev PB není, když jem na ni sáhl, tal byla pěkně orosená ( ale tlak tam jěště byl cca 100 kPa ).
S PB-O2 jsem zatím letoval mosazí železo i měď. Vše fungovalo ke vší spokojenosti. Zkus si pohrát s tlaky a průtoky plynů.


Gude235TC + dodělaný usměrňovač s malou tlumivkou + úprava pro TIG
Malá souprava  L5 ( ac+O2, PB+O2 ) a U7+RN7 na PB.

Offline

 

#15 07-04-2011 09:16:58

xm
Člen
Registrovaný: 06-04-2011
Příspěvky: 2

Re: Konstrukce PB kyslíkové "soupravy"

Děkuju,

já acetylén mám možnost sehnat nějakou 3L prázdnou láhev, ale to mi asi nikde nenaplní. I když viděl jsem ve svařovací prodejně šnek se třmeny na přepouštění AC. Osobně si myslím že pokud je cílová láhev naplněná správným množstvím acetonu, při přepouštění je hlídáná teplota a hlavně průtok mělo by jít přepustit, ovšem nikdo tohle asi neriskne. Dokonce jsem viděl patent na přepouštěcí kapiláru na AC, malý průřez má zabránit rychlému proudění plynu a snad i rozkladu. Trvá to ale dost dlouho.

Ale zpátky k PB.Předtím jsem na PB neměl redukčák a šlo to taky, ted mám acetylenový. Z něj jsem vyšrouboval tu trubku se třmenem, Jde to dost ztuha, musel jsem si udělat z tvrdího dřeva přípravek na upnutí. Lépe povolovat rázy, závit je normální, pravý. Z jiného rozbitého red. ventilu jsem vzal nátrubek, uřízl a dovnitř zapájel cínem trubičku na připojení hadičky. Takže to jde zase předělat kdyžtakl zpět na AC.

Takže plamen mi neufukuje, ale spíše když s tím letuju, tak jak se plamen dostane třeba do rohu tak to střelí a chcípne. Tlaky mám jak je uvedeno výše taky. Myslím že je potřeba jiný směšovací poměr, zkoušel někdo kombinovat směšovače a špičky co funguje nejlíp?
Chtěl jsem zkusit i svařit tenké plechy, ale nejde to, pořád střílí.

Editoval xm (07-04-2011 09:17:53)

Offline

 

#16 07-04-2011 12:07:46

VladaP
Člen
Místo: Strážnice
Registrovaný: 22-08-2007
Příspěvky: 101

Re: Konstrukce PB kyslíkové "soupravy"

Nevím zda Vás to bude zajímat. Můj případ nejméně přístupného pájení bylo když jsem pájel( PB+O2) mosazí kousek trubky zevnitř. Průměr trubky byl 20mm, hloubka cca 30mm, na dně dírka cca 5mm. Hořák jsem zabořil do díry a vůbec mi to nestřelilo. Plameny vyletovaly ven docela slušně mi konec hořáku zahřály. A jak jsem psal nic nestřelilo.
Kombinace směšovače a špičky může být dobrá cesta. Já jsem to nezkoušel, neměl jsem důvod.

K acetylenu. Přepouštění AC bych doma rozhodně nedělal. Riziko je příliš velké. To raději dám 100 za nájem na měsíc a mám klid.


Gude235TC + dodělaný usměrňovač s malou tlumivkou + úprava pro TIG
Malá souprava  L5 ( ac+O2, PB+O2 ) a U7+RN7 na PB.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče