SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 02-12-2009 17:12:23

Sego
Člen
Registrovaný: 18-01-2009
Příspěvky: 50

Elektricka striekacia pistol

Zdravím, keďže ma už vôbec nebaví striekať acetónovými sprejmi ktoré nič nevydržia, pokukujem po niečom napr. takomto : http://www.rucne-naradie.sk/ferm-fsg-120#popis-produktu
Potreboval by som poradiť od niekoho kto má s tým skúsenosti či to je vôbec nejak použiteľné na nanášanie vypaľovacích farieb na kov. (emailových farieb) na jokle, plechy atd.
Či výsledok je aspoň trochu zrovnateľný s pištoľami na stlačený vzduch.
Nemám kompresor a kupovať ho pre pár použití zas nechcem.

Offline

 

#2 02-12-2009 20:33:41

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: Elektricka striekacia pistol

Je to shit ... mna lakovanie zivi preto mam na taketo veci jasny pohlad.
Pre kutila to mozno bude dostacujuce ale necakat ziaden zazrak.

Offline

 

#3 02-12-2009 20:59:42

Ondra78
Člen
Místo: Bolehošť - Lipiny
Registrovaný: 12-08-2009
Příspěvky: 70
Web

Re: Elektricka striekacia pistol

Souhlasím, stojí to za P.R.D. Mám stříkačku od boše a nedoporučuji, než připravím barvu do vhodné konzistence, tak to mám 10x rychleji sprejem. Špatně se to čistí, táta má vzduchovou a to je paráda.


Omicron GAMA 160 / Einhell CEN 150 TURBO / Einhell CEN 200

Offline

 

#4 02-12-2009 23:17:00

Radlic
Člen
Místo: Telč,Dačice
Registrovaný: 03-11-2009
Příspěvky: 7

Re: Elektricka striekacia pistol

Souhlas s Ondrou,měj jsem také Bosche,zahodil jsem jej.Elektrická pistole potřebuje určitnou hustotu barvy,
jinak to nestříká a zabere to dost času,nežli správnou konzistenci vytvoříš.Nyní stříkám pistolí vzuch za 8OO,-Kč
a je to super.

Offline

 

#5 02-12-2009 23:30:33

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Elektricka striekacia pistol

Taky se jako příležitostný stříkač jaklů a běžných věcí kolem chalupy přikláním ke vzduchovce. Bohatě stačí obyčejná za pět stovek a kompresor taky stačí ten úplně nejobyčejnější (24l mrcha typu Jednopeklo, Matrix, Woodster a další). Ty elmg pistole mi připadaj vhodný tak maximálně na nějaký řídký lazury, nebo pro hardcore ekology na vyjetej olej na plot :-) .

Editoval Pruduch (02-12-2009 23:31:54)

Offline

 

#6 03-12-2009 08:14:03

Ondra78
Člen
Místo: Bolehošť - Lipiny
Registrovaný: 12-08-2009
Příspěvky: 70
Web

Re: Elektricka striekacia pistol

Nechci jenom hanět, souhlasím s Pruduchem. Namrskat s tím lazuru na plot, která se vsákne a nejsou vidět kapky tak říkám ano, ale je celkem velký rozstřik, to znamená i větší cenu barvy. Já jsem elektriku celkem s úspěchem použil na spodek auta, tam jestli to někde flákne kapku navíc, tak to nevadí smile


Omicron GAMA 160 / Einhell CEN 150 TURBO / Einhell CEN 200

Offline

 

#7 03-12-2009 09:08:13

Sego
Člen
Registrovaný: 18-01-2009
Příspěvky: 50

Re: Elektricka striekacia pistol

Hmm dik , takže pre mňa tiež nepoužiteľné.

A nejaký konkrétny link na dostačujúci kompresor by sa našiel?
Vôbec sa nevyznám v tých parametroch. Niečo hodne lacné.

Offline

 

#8 03-12-2009 11:24:09

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Elektricka striekacia pistol

Zadej do Google "kompresor olejový 24l" . Samozřejmě že větší je lepší, ta 24l mrcha nevydrží trvalý stříkání, je třeba občas práci přerušit, ale nic tragickýho. Po čase se na všech těchto kompresorech odporoučí redukčák... Bezolejovej kompresor osobně nedoporučuji (nižší výkon, kratší životnost)  Pistole stačí nejobyčejnější s horní nádobkou klasika, relace je cca 300-500Kč . Jak kompresor tak pistoli maj v každým OBI, Baumaxu, nebo (pokud nechceš podporovat velkotržnice toho typu) jakákoli rozumná prodejna nářadí. Osobně pokud člověk kupuje kompresor doporučuji koupit i nějakou takovouto sadu http://www.rr-naradi.cz/pneu-sada-profi-5dilna-einhell , protože všechno co v tý sadě je se hodí...

Offline

 

#9 03-12-2009 13:27:04

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Elektricka striekacia pistol

Ona totiž vzduchová pistole stejně jako acetonové spreje vytváří velice jemný rozprach, takže prakticky každá barva, i nejnáročnější autoemail po nastříkání vypadá velice kvalitně. Pokud by se mělo stříkat náročnými barvami, třeba tím autoemailem stejně kvalitně, ale třeba s menším prostřikem, muselo by se použít podstatně dražší stříkací zařízení v ceně desítek až stovek tisíc Kč.  Kromě toho u vzduchových pistolí není větší problém se stříkáním speciálních barev z hlediska obsahu tvrdých složek, třeba stříkáním antikorozních barev nebo stříkacích tmelů, které obsahují hodně abrazivní pigmenty.
Elektrická pistolka výše uvedeného typu stříká většími kapkami, proto aby vznikl kvalitní povrch, musí mít kapky barvy větší schopnost po nastříkání se slít a vytvořit hladký povrch. Díky tomu, že nepoužívá vzduch, má taky znatelně menší prostřik. Pistolka je taky citlivá na obsah abrazívních látek, protože barva přímo prochází přes vibrační vysokotlaké čerpadélko. 
Závěr je ten, že v první řadě musí mít barva - vrchní email vyjádření výrobce k tomu, že je vhodná pro stříkání elektrickými pistolemi nebo naopak výrobce pistole přímo uvádí vhodné barvy. Elektrická pistole je potom vhodná na stříkání spíše levnějších emailů "plotové" nebo "průmyslové" kvality, tam se využije menší prostřik a jednodušší stříkání proti vzduchové pistoli, zároveň ty levnější emaily mají obvykle dobrý rozliv, takže kvalita takhle nastříkaného povrchu je dobrá. Na stříkání kvalitních drahých třeba autoemailů je zase lepší vzduchová pistole, protože u těchto barev je preferována odolnost a stálost povrchu a odstínu výměnou za nutnost dodržení lepších podmínek při stříkání, elektrická pistole by u takových barev nejspíš dělala znatelně více kazů než vzduchová.  Je to ale hodně věc dovednosti lakýrníka nebo ochoty rozdělat plechovku barvy a vyzkoušet to či dodržet pečlivě předepsanou teplotu, vlhkost vzduchu, sílu větru atd.
Ferm je ale silně kutilská řada, vhodná spíše tak pro jednorázový nástřik tak jednotek litrů barvy a to ještě při malých nárocích  na kvalitu. Pro nějakou i občasnou práci je určitě vhodnější vzít nějaký profi model s cenou několikrát vyšší. Pokud se nebudou stříkat ty nejnáročnější a nejkvalitnější barvy nebo velké množství barev, je kvalitní elektrická pistole rozumné a levné řešení.

Offline

 

#10 03-12-2009 21:54:53

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Elektricka striekacia pistol

Sego, ty si trochu protiřečíš smile  Už tě nebaví používat spreje, která nic nevydrží, ale kompresor nechceš, protože ho nebudeš kupovat pro pár použití? Jestli to máš opravdu jen na pár použití, tak zůstaň u sprejů. Jinak kup kompresor. Toť mé doporučení.

Mám s elektrickou stříkací pistolí docela špatné zkušenosti. Pravda, po příčinách neúspěchu jsem se nepídil a teoretický rozbor, který výše popisuje Radim mi byl v době, kdy jsem to používal cizí. Možná by ty zkušenosti byly lepší, kdybych tomu "dal co to potřebuje". Ale mě už vadilo i to jak to vrní a vibruje v ruce. Vzduchová pistole se drží lépe.

Se vzduchovou pistolí jsem nikdy neměl problém bez hlubších lakýrnických znalostí udělat pěkný nástřik. Doporučuji vzduch. Navíc kompresor je podstatně univerzálnější zařízení a jestli máš nějaký vehikl s pneumatikami, už nikdy nesáhneš po pumpičce smile

Offline

 

#11 04-12-2009 05:58:50

Sego
Člen
Registrovaný: 18-01-2009
Příspěvky: 50

Re: Elektricka striekacia pistol

Už sa obzerám po kompresore. Ak nejaký obyčajný nájdem tak si kúpim darček pod stromček.

Ďakujem za rady  že som zas nekúpil kravinu.

Offline

 

#12 05-12-2009 15:39:42

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Elektricka striekacia pistol

Koncept elektrické stříkací pistole byl marketingově naplno využit podobně jako třeba ty startovací kabely, viz http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=829 .  Ve skutečnosti kvalitní a dlouhodobě stálé, na desítky až stovky litrů vystříkaných barev, čerpadélko do elektrické stříkací pistole nejde udělat za cenu menší než několik tisíc Kč. Elektrická stříkací pistole za tisíc je jen kutilské šidítko, pokud je štěstí, jakž takž funguje jen na první litry vystříkaných barev, potom se skutečně hodí jedině na olej nebo lazuru na dřevo a podobně.  Na občasné stříkání emailu při podnikání je potom třeba kvalitní profi elektrickou stříkací pistoli odhadem nejméně tak za 5000.  Teprve u takhle kvalitního nářadí se potom projeví výhody třeba proti vzduchové stříkací pistoli s kompresorem, kompaktnost, snadné přenášení, menší prostřik a menší vytváření barevné mlhy z prostřiku a taky dlouhodobá výdrž a stálost při používání.

Offline

 

#13 06-12-2009 07:59:01

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: Elektricka striekacia pistol

Ak lakovat s komfortom tak jedine kvalitna pistol a kompresor. Nic ine nefunguje tak dobre ,,, nehovoriac o cisteni a udrzbe.
Pouzivam pistole SATA klasika na striekanie trebars emailu a pod stoji cca 200-250e
Spickove laky a baza tam uz je cena od 500 do 750e.
Ako pri jednej tak pri druhej je zjavna uspora farby a nervov.

Offline

 

#14 06-12-2009 14:33:47

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Elektricka striekacia pistol

Přirozeně vzduchová stříkací pistole je nejuniverzálnější a za poměrně malé peníze se s ní může i ve špičkové kvalitě nastříkat skoro všechno, od blátivého brusného stříkacího tmelu po nejdražší autoemail.
Ale třeba na jokle plechy atd, dědkovi na vrata do dvora nejlevnější email Industrol za 120 Kč za litr nebo někomu na stroj či přípravek či pracovní kovový stůl do fabriky nebo jiné firmy nějaký průmyslový email za 400 - 800 Kč za litr, na to je kvalitní elektrická stříkací pistole řekl bych znatelně vhodnější než vzduchová.

Offline

 

#15 06-12-2009 18:13:27

Ondra78
Člen
Místo: Bolehošť - Lipiny
Registrovaný: 12-08-2009
Příspěvky: 70
Web

Re: Elektricka striekacia pistol


Omicron GAMA 160 / Einhell CEN 150 TURBO / Einhell CEN 200

Offline

 

#16 06-12-2009 18:44:56

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: Elektricka striekacia pistol

Vrata do dvora a pod malujem stetcom nato je akakolvek pistol zbytocna.
Ale lakovacie som skusal ako elektricke tak klasiku. Povedzme si uprimne jedina /vyhoda/ elektrickej je ze jeden clanok z retazca vypadol a to kompresor. Inac by o nej nikto ani neuvazoval. Ak existuje el.pistol ktora je aspon z dialky schopna nieco nastriekat ako vzduchova a ma s nou niekto kladnu skusenost podelte sa.

Lakujem profesionalne 13rokov. Tak si mozem aj trosku oponovat. Ale toto je len moj nazor a skusenost nic viac.

Offline

 

#17 06-12-2009 18:55:51

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Elektricka striekacia pistol

No já nevím, ale ta boschka mi připadá kosntrukčně jako vzduchovka s integrovaným kompresorem... Airless pistole vypadaj jinak.

Offline

 

#18 06-12-2009 19:23:17

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: Elektricka striekacia pistol

http://www.youtube.com/watch?v=sEkTgnsl … re=related

tu je tiez pistol k vysavacu aj taketo nieca sa pouzivalo. hmm

Offline

 

#19 06-12-2009 19:33:47

semancko
Člen
Místo: Prešov
Registrovaný: 05-12-2008
Příspěvky: 206

Re: Elektricka striekacia pistol

No ja mam vzduchovu HVLP EST 321 a som maximalne spokojny. Aj ked je to iba na hobby prilis drahy spas, ten vysledok co sa nam podarilo dosiahnut stal za to. Najvacsim problemom vzduchovych pistoli je prave kompresor, malokto si uvedomuje, ze kompresor musi mat predovsetkym velky litrovy vykon, velkost vzdusnika je druhorada. Ibaze toto je prave najdrahsia cast retazca... Ja som to nakoniec musel riesit paralelnym chodom dvoch kompresorov. Ale skutocne je to neporovnatelne s elektrikou


Vysnivany TransTig 1600 big_smile

Offline

 

#20 06-12-2009 21:18:08

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: Elektricka striekacia pistol

HVLP sice pracuje s mensim tlakom ale na druhu stranu ma omnoho vacsiu spotrebu vzduchu. Na kutenie staci klasika.
Mne v mojich zaciatkoch postacoval v pohode kompresor schneider s 30litrovou nadrzou.
Jednoznacne najlepsia je klasika od ORLIKU na doma staci 1valec so 100litrovou nadrzou a nielen na doma.

Ako vzdy vsetko je o peniazoch...

Offline

 

#21 07-12-2009 10:51:29

Szabitch
Člen
Místo: Liberec(ko)
Registrovaný: 23-07-2009
Příspěvky: 501

Re: Elektricka striekacia pistol

Pokud má někdo chut a čas...není problém si někde na zběrnym dvoře nebo u známýho jézeďaka splašit starý kompresor z nákladáku a tlakovou nadobu z brzdový soustavy...je toho mraky vyřazenýho smile osadit tuto soustavu elektromotorem a základ kompresoru je hotový smile měsíc zpátky jsem takovýto stroj dodělal...trvá to než se to odladí k dokonalosti ale funkčnost je suprová a pokud se něco vydělá opravíš si to sám.Bohužel ceny kompresorů v BAUobchodech strašně spadli takže se to asi nevyplatí stavět sad pro představu v Bauhasu se dá pořídit 3- válcový kompresor,100 litrů tlakovka za necelých 10 tisíc.Pokud budeš kupovat kompresor ber v uvahu výtlak kompresoru-čekat než Ti nafouká kompresor při lakování větších ploch není ideální:(


Migatronic PI 250 AC/DC
AlfaIn ATA 350 Puls 2 Mobil
Lorch Handy 180
Speedglas 9100XX, Speedglas 9100XX + cleanair

Offline

 

#22 07-12-2009 12:26:26

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Elektricka striekacia pistol

No že se k tomu ještě vyjadřuju, ale kdysi jsem taky toužil po velkým kompresoru. Jenže se nakonec ukázalo, že ta malá 24l mrcha je pro běžný práce okolo baráku výhodnější. Dá se snadno odnést k autu (třeba jen kvůli vyfoukání bordelu z nepřístupných míst v motoru při výměně svíček, foukání gum, dá se dovízt k babičce na zahrádku nastříkat plot, atd atd. Časem se mi dostal do ruky ještě jeden postarší unavenej bezoleják, když potřebuju víc vzduchu, tak je prostě spřáhnu. Když bych potřeboval ještě víc, půjčím si další podobnej komresor od bráchy nebo od souseda smile .

Offline

 

#23 07-12-2009 20:43:15

Szabitch
Člen
Místo: Liberec(ko)
Registrovaný: 23-07-2009
Příspěvky: 501

Re: Elektricka striekacia pistol

Pruduchu máš pravdu já jsem přeci neřekl že se vyplatí mít doma hovado o výtlaku 1000 litrů za minutu smile pro domácí dílnu je takový kompresor co říkáš ideální(ten můj ubastlenej má podobný parametry)jen jsem zde zmínil jak ceny kompresorů spadli smile

k původnímu tematu-nouzový řešení je použití fixírky k vysavači smile za soudruha se to i vyrábělo jako vybavení k vysavači.Ta zminovaná boshka asi bude fungovat na stejném principu ale v lepším provedení smile


Migatronic PI 250 AC/DC
AlfaIn ATA 350 Puls 2 Mobil
Lorch Handy 180
Speedglas 9100XX, Speedglas 9100XX + cleanair

Offline

 

#24 08-12-2009 11:02:08

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Elektricka striekacia pistol

Princip nanášení barvy stříkáním je dvojí. Buď je barva čerpána čerpadlem a rozstřikována pod dost vysokým tlakem tryskou, to jsou elektrické stříkací pistole nebo mnohonásobně dražší a kvalitnější středotlaká a vysokotlaká stříkací zařízení a podobně. I to HVLP, jestli si dobře pamatuji, je barva rozstřikována středotlakovým čerpadlem v trysce, ale v trysce je zároveň pomocný přívod tlakového vzduchu, který kapky vytvořené tím tlakovým stříkáním ještě dále zjemňuje.
Nebo se barva přisáváním či pomocným tlakem míchá před tryskou s proudem vzduchu a ten vzduch potom tu barvu rozbije na malé kapičky, akorát tak velké na kvalitní nanášení u vzduchové pistole či akorát vhodné na jakési nanášení u fixírek na tlakový vzduch nebo i na ten vysavač.
U spreje pak funguje to, že v barvě je hnací plyn, freon nebo propan rozpuštěn, jak se barva stříkne ven a sníží se její tlak, tak se hnací plyn z kapiček uvolní a rozpráší ty kapičky ještě více na velmi malé kapky pro vzhledově kvalitní nástřik.

Offline

 

#25 09-12-2009 20:29:44

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: Elektricka striekacia pistol

Před cca 20 lety se u nás vyráběla pistole vysavač DRUKOFIX. Fungovalo to slučně a stálo pár korun.S fixírkou to nemá nic společného.Na stejném principu pracuje zřejmě i ta pistole f. BOSCH.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče