SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 23-09-2007 13:55:20

Haufra
Člen
Registrovaný: 08-07-2007
Příspěvky: 139

Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Chtěl bych se ze ptat vás na vaše zkušenosti s tim že u nás existuje možnost mít papiry na svařování aniž by jste si,,vzal modráky".Setkal jsem se stím,že člověk měl EN 287.1 a an i nevěděl jak se to drží v ruce.Zkoušky byli dělány v jedné svařečský škole u nás v čr.Kdyby jste videli co vytvořil na zkušebním vzorku ...PS:p.zelený rád bych vám poskytl tu konfrontaci,ale přímo do výroby se nedostanem,to by mě mohlo stát flek.

Offline

 

#2 23-09-2007 17:17:18

Zelenej
Člen
Místo: Humpolec
Registrovaný: 08-05-2007
Příspěvky: 176

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Ahoj jasně to bych nerad někoho připravil o místo. Bylo by tedy možné alespon poskytnout nějaké fotky? Předem děkuji. Jinak k tématu ač pracuji ve svářecí škole na učilišti nikdy nikdo nedostal papíry aniž by si nevzal modráky prostě každej si to musí zavařit sám.. je pravda že když se blížej zkoušky tak kluci zkoušej to svoje pane mistr za kolik nám to zavaříte ale tomu se vždy jen zasmějem a pak si to každý zavaří sám. Problém bych viděl trochu jinde nebo alespon u těchto kluků i když během kurzu projdeme různé polohy svárů při různých materiálech. Tak potom v dílně nejsou schopni si správně připravit materiál pro svár a nebo  polohu tak aby se jim dobře svařovalo.. jednoduše pokud nemaj danej svár jako vzorek při zkouškách nejsou štonc ho zavařit..

Editoval Zelenej (23-09-2007 17:18:10)

Offline

 

#3 23-09-2007 22:07:20

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Pro Haufra. Je to asi dost citlivé téma. Vše je o lidech a peníze jsou vždy až na prvním místě. Neděje se to všude, ale  asi to tak je, neboť nejsi první kdo mi to říká. Znám dokonce jednu sv. školu, kde je ředitel neúplatný a má přezdívku Mirek Dušín. Bohužel díky své poctivosti přichází o klienty. Jenom nechápu k čemu je to někomu dobrý, když stejně ve výrobě musí ukázat že něco umí.

Editoval Petr (23-09-2007 22:10:15)

Offline

 

#4 24-09-2007 07:21:06

ss2men
Člen
Registrovaný: 24-08-2007
Příspěvky: 51

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Postreh zo Slovenska: Ako si urobiť skúšky zadarmo....
Stačí sa zamestnať v ktorejkoľvek fabrike, takmer každá strojárska firma na Slovensku ma aktútny nedostatok zváračov. Do jedného mesiaca aj laika naučia zvárať a zaplatia mu zváračský kurz. A potom výpoveď a šup do Anglicka za lepšie platenou prácou. "odpočuté od našich tmavých kolegov"


kitin 165

Offline

 

#5 24-09-2007 21:53:19

Haufra
Člen
Registrovaný: 08-07-2007
Příspěvky: 139

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Znám osobně případ,kdy přišel svářeč do jedné svářečské školy a měl papíry na trubky na autogen uřední a chtěl na elektrodu tak mu dali plechy,hrůza učedník nastupující do zákl. kurzu vaří líp.Tak mu řekli,at si udělá 3 týdení kurz,říkal,že nemá čas.Za týden přijel jim ukázat hot.papíry.Letos můj známý v Brně na veletrhu svař.(dělá instruktora ve svar.škole)se setkal s jedním pánem z jedné sv.školy aten mu doslova řekl,,dovez lidi dáme jim papíry a pak se rozdělíme"Funguje to tak,že tam maj zavařený vzorky sváru, odpoledne přijede komisař zkontroluje aniž vidí svářeče a JSOU PAPIRY.Neřikám,že to funguje všudePS:fotky se pokusím dodat,ale bude to chvíli trvat

Offline

 

#6 14-11-2007 18:12:20

hamin20
Člen
Registrovaný: 11-11-2007
Příspěvky: 1

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Ahoj vidím, že uživatel Zelenej dělá mistra svářečům, tak mám dotaz:   Jak dlouho trvají udělat státnice na autogen (ZG mám) a kolik stojí. A kolik stojí a jak dlouho trvá zákl. kurz na svařování obloukem. dík

Offline

 

#7 15-11-2007 11:49:07

Zelenej
Člen
Místo: Humpolec
Registrovaný: 08-05-2007
Příspěvky: 176

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Ahoj vezmu od zadu zkl. kurz na svařování obalenou elektroudou trvá čtyři týdny a cena kurzu je přibližně 11.000,- Kč. U státnic je to spíše na zkušenostech a jak umíš svařovat proto je možné se dohodnout. Zde přesně ceny nevím ale u přezkoušení se to myslím pohybuje něco kolem 3.000,- Kč a kurz 7.000,- Kč. Zde je možnost trochu cenu upravit na vzájemné dohodě podle zkušeností svářeče.

Offline

 

#8 15-11-2007 13:37:51

aumirek
Člen
Registrovaný: 05-03-2007
Příspěvky: 149

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

jelikož se u nás dá koupit vše neznám duvod proč ne i ty zkoušky dnes je bohužel vše o penězích bohužel navíc ta škola kde jsou poctiví na rozdíl od té druhé se tak tak uživí

Offline

 

#9 16-01-2008 09:31:36

jarin009
Člen
Registrovaný: 16-01-2008
Příspěvky: 2

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Zdravím,mám jednu otázku.chystám se na kurz ZK 135 WO1 (staré značení Z – M1) a jestli je možno s tímto oprávněním svařovat v Evropě??bylo mi řečeno že ano..

Offline

 

#10 16-01-2008 10:06:55

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Bohužel ne. ZK 135 W01 je základní kurz podle české normy ČSN 05 0705. Toto je výhradně česká národní norma a v zahraničí ji neuznávají. Pro svařování v zahraničí (EU) je nutný kurz podle normy ČSN EN 287-1, což je harmonizovaná evropská norma a zdejší svářečské školy pořádají kurzy podle této normy.

Offline

 

#11 18-01-2008 16:30:51

jarin009
Člen
Registrovaný: 16-01-2008
Příspěvky: 2

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

aha,no mám teda ještě jeden dotaz.jaký je mezi českou a EU normou cenový rozdíl??

Offline

 

#12 18-01-2008 22:11:25

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Takto nelze otázku položit, protože by se na ni nedalo odpovědět. Mezi zkouškou podle EN 287-1 a ČSN EN 287-1 a třeba NF EN 287-1 nebo DIN EN 287-1 už od doby zrušení tzv. Národních příloh těchto norem žádný rozdíl není. Jenže - některé evropské země stejně zkoušky udělané jinde než u nich neuznávají, případně vyžadují zcela nesprávně další dokumenty. Proto se začaly v některých evropských zemích vydávat zkoušky s označením  EN 287-1, kde už před označením normy není národní prefix. Ve skutečnosti se ale nic nezměnilo, protože na osvědčení o zkoušce musí být uveden vydavatel. To je jedním z důvodů zavedení certifikátů pro svářeče v jednotlivých zemích. A závěr? Zahraniční organizace, které vydávají "Osvědčení" u nás (Büro Veritas, TÜV) Označují zkoušky "EN", naše orgány zase "ČSN EN". Podstatné ale je, co zahraniční firma uznává. To je dobré si předem zjistit.

Editoval jirkati (18-01-2008 22:12:05)

Offline

 

#13 18-01-2008 22:45:59

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Obávám se ale, že jarin009 měl na mysli cenový rozdíl mezi kurzem dle normy ČSN 05 0705 a ČSN EN 287-1 smile

Offline

 

#14 19-01-2008 21:18:36

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Tak jsem to asi nepochopil. Ale o tom psal už "Zelenej" v příspěvku z 15.11.2007 o pár odpovědí výš. Ono je to ještě komplikovanější, jak je vidět na diskusním fóru na www.cws-anb.cz. Vrcholem pak je, když zaměstnavatel v zahraničí zaměstná našeho svářeče s naším základním kurzem a jiný požaduje třeba Certifikát Lloydova registru ke zkoušce EN. Prostě, je třeba si předem zjistit co ten který budoucí zaměstnavatel bude žádat.

Offline

 

#15 03-02-2008 18:57:06

lahvac
Člen
Registrovaný: 21-01-2008
Příspěvky: 12

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

No že by se daly koupit zkoušky jsem se ještě nesetkal.Teda....Jednomu svářeči při zkouškách komisař, když už ho nechal svar asi po páté předělávat řekl, že má u něj basu piva a at už raději jde:-)No tu basu ale nepožadoval doopravdy:-)Spíš si myslím,že zkoušky podle EN dají i tomu,kdo si je nezaslouží podle dovedností.Komisaři hodně přimhuřují oči a pustí i fakt úděsné věci.Nevím jestli za úspěšné absoloventy zkoušky nemají třeba víc peněz

Offline

 

#16 08-02-2008 12:28:51

SVRK
Člen
Registrovaný: 19-11-2007
Příspěvky: 5

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

ja jsem chtěl reagovat na přispěvek vyše ktery je o slovenskych svařečích!!! psal že si jde unich ve firmě udělat zkoušky a ojebat firmu!! mam zkušenosti se slovenskyma svařečema u nas ve firmě  sam pracuju jako svařeč, když přijde slovak neumi nic viděl jsem jak stahuje 10ku!!!! svar zvrchu dolu postubně po lagach!! nepochopitelne!!! když je člověk zjebal tak mě ježtě zdupal že jsem mladej a jestli si myslim že nikdy nesvaral!! svary se rovnali nějakému učňovi v prvniho ročniku!  big_smile
a ohledně udělaní zkoušky taky mam zkušenost jak jsem si je dělal. dohodl jsem se s panem mistrem že přijdu ukazat jak umim zavařit svary a pak uvidime na jak dlouho to bude... zavařil jsem mu to co chtěl měl to všechno čiste dal mi teorii at se ji naučim a pak jsem 3dny před zkouškama šel vařit a trenovat pro jistotu.. byl to zkraceny kurz ale co chtěl komisař to jsem nmu řekl, svary byli čisté. bez problemu. a stejně zkouškove svary v mé praci mi jsou na dvě věci. vařime uplně jinak..než podle zkoušek. big_smile

Offline

 

#17 09-02-2008 12:06:18

aumirek
Člen
Registrovaný: 05-03-2007
Příspěvky: 149

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

No jestli se daj koupit zkoušky řeknu to asi takhle dá li se při volbě presidenta koupit hlas a pokud 5 na stole v českých nebo 5 kapříku je jen kodovaná řeč tak potom debata jestli se ty zkoušky daj nebo nedaj koupit je směšná a každej pochopí že u nás se dá koupit vše nebot jsme si všichni rovní ale někteří jsou přeci jen rovnější bohužel je to hrozné ale je to tak.Tím ale netvrdím že není škola kde to koupit opravdu nelze.

Editoval aumirek (09-02-2008 12:07:17)

Offline

 

#18 09-02-2008 22:40:34

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Reaguji na SVRK. Nemohu si odpustit ozvat se. Mám značné zkušenosti z místní firmy, která si najímá svářeče na výrobní zakázky z celé východní Evropy. Přicházejí na svařování svárů na tlakových celcích pro elektrárny. Každý musí mít evropskou zkoušku na příslušnou metodu a na materiály a jejich rozměry. Každý musí udělat pracovní zkoušku, kdy se sváry na trubkách a potrubích rentgenují, následně řežou a dělají se trhací a lámací zkoušky podle norem. Mohu zodpovědně prohlásit, že svářeči z Polska, Rumunska či třeba ze Slovenska naprostou většinou všechna kriteria splní. A jako svařovací dozor podle dřívější normy ČSN EN 719 bych nikdy nepřipusti, aby to bylo jinak.
Je naprosto normální, že se zkouškové sváry ve svářečských školách nedělají přesně podle toho, co bude svářeč ve firmě svařovat. Jde vždy o modelové sváry, které zahrnují určité spektrum, které bude svářeč s takovou zkouškou svařovat. Bohužel, většina firem pyšnících se všelijakými certifikáty nemá zpravidla svářeče vyškolené správným způsobem. Buď jejich zkoušky plně nepokrývají rozsahy jakostí svařovaných materiálů, nebo nemají dostatečný rozsah tlouštěk svařovaných materiálů a o oprávněních podle svařovacích poloh (PF, PC, PG) často nevědí ani svářeči.
Už jsem někde použil přirovnání k řidičákům. Jako existují řidičáky na malé motocykly, osobní auta či náklaďáky a bez nich profík ani amatér bez postihu nemůže jezdit, zrovna tak existuje celé spektrum svářečských zkoušek, bez kterých nemůže pracovník svařovat.
A jeden příklad pro pochopení: Jedna "garážová" firma vyhrála výběrové řízení na dodávku nosné konstrukce pro naši firmu. Už při svařování jsem si všiml mimořádně mizerných svarů vykonávaných metodou MAG. Upozornil jsem jejich mistra na špatnou kvalitu svárů. Co jsem si vyslechl netřeba publikovat. Při předávání konstrukce dodala firma příkladně vypracované Prohlášení o shodě. Požádali jsme o dodání chybějících kopií svářečských oprávnění. Ukázalo se, že jen jeden svářeč měl oprávnění na svařování plechů podle EN 287.1, jenže jen pro MAG do tl. 8 mm a jen polohu PG. Další dva svářeči měli jen základní kurzy MAG. Svařovací dozor firma vůbec neměla. Po dlouhých tahanicích se sváry vybrušovaly a najmutí svářeči s potřebnými oprávněními ve dne v noci opravovali. A to ještě musím zmínit smluvní pokutu za nedodržení termínu.

Editoval jirkati (09-02-2008 22:48:18)

Offline

 

#19 21-02-2009 19:02:13

chpet66
Člen
Registrovaný: 21-02-2009
Příspěvky: 4

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Můžete mi poradit s obnovením zkoušek? Vlastním průkaz už s propadlými zkoouškami Z-M1, Z-M3, Z-T3, Z-E1, B-E169, B-E269, A-T365, A-T369
Zkoušky jsou propadlé víc jak 8 let, takže klasická obnova nepřipadá v úvahu. Je možné udělat zkoušky v přibližně tomto rozsahu rychle - myslím během 2 dnů. Nechci zkoušky podvodem, vzorky poctivě svařím třeba před komisařem - jedná se mi pouze o zbytečně strávený čas ve sv. škole, kde většinou instruktoři moc nenaučí. (těm slušným se předem omlouvám) Moje představa: teoretická příprava doma, zavařit vzorky a vypadnout. smile
Předem díky

Offline

 

#20 21-02-2009 21:03:53

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Podle hodně starého označení zkoušek vidím, že jsou propadlé už skutečně velmi dlouho. Tudíž se na vás hledí jakobyste nikdy žádné zkoušky neměl. Za tu dobu se dokonce několikrát změnily normy pro svařování. Nynější základní kurzy se dělají podle normy ČSN 050705, tzv. "úřední" zkoušky zase podle ČSN EN 287-1. Pro základní kurzy i pro "úřední" zkoušky jsou prováděcími předpisy předepsány školící programy, od kterých se Svářečské školy mohou odchýlit jen minimálně. A samozřejmě musíme pochopit, že je pro Svářečské školy školení svářečů jediným zdrojem příjmů.
Mohu ale poskytnout radu: Současně se základním kurzem je možné vykonat i příslušné "úřední" zkoušky. Jenom ale musíte vědět jaké, pro jaké materiály a pro jaké polohy. Každá taková úřední zkouška se samozřejmě platí zvlášť. Pro vykonání úřední zkoušky není podmínkou žádný základní kurz.

Offline

 

#21 22-02-2009 17:47:16

chpet66
Člen
Registrovaný: 21-02-2009
Příspěvky: 4

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Rozumím tomu správně, že je možné všechny zkoušky udělat najednou? Jasně, že sv. školy chtějí vydělat, ale pokud nebudou mít náklady na školení: materiál, plyny, el. proud a pod. tak asi není důvod ztrácet čas můj i jejich. Dřív jsem dělal prac. zkoušku, kde svár byl na trubce, která byla zajištěna v úhlu 45st. k podlaze (a 250mm nad podlahou) a tím pádem byly  obsaženy "všechny" pozice. Dostal jsem cerfifikát na všechny polohy pro daný materiál a sílu. Je možné něco podobného i dnes?
V současném značení zkoušek se nevyznám, jde mi o svařování austenitu i "černého", metoda TIG, trubky 20-250mm, síla 2-16mm. Určitě se bude jednat o více zkoušek, zaměstnavatel to zaplatí, ale nemůžu strávit několik týdnů ve škole, kde mě budou učit sklon hořáku k matriálu.

Offline

 

#22 22-02-2009 20:10:54

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Pro austenity i pro černý materiál by jste potřeboval zkoušku zvlášť. Pro austenit by vám stačilo udělat zkoušku na materiálu skupiny 8.1. U toho černého je to složitější. Pokud budete svařovat běžné typy konstrukčních ocelí měla by vám stačit skupina mat. 1.1. Víte-li ovšem, že budete svařovat i nějaké legované oceli např. parovody je lepší si udělat zkoušku na sk. materiálů sk. 4 nebo 5 nebo 6 nebo 7. Všechny tyto typy vám pokryjí nejvíce skupin černých materiálů. Nejlépe je udělat zkoušky v poloze H-L045. Další zádrhel je v průměru trubky a síle materiálu.

Rozsah kvalifikace pro vnější průměr trubek:
Vnější průměr trubky zk. vzorku                                       Rozsah kvalifikace
    D<25 mm                                                                             D až 2 krát D
    D>25 mm                                                                             0,5 krát D ( 25 mm min. )

Rozsah kvalifikace pro tloušťku materiálu:
  Tloušťka zkuš. vzorku                                                     Rozsah kvalifikace
   t<3 mm                                                                                t až 2 krát t
   3 mm t 12 mm                                                                      3 mm až 2 krát t
   t > 12 mm                                                                             > 5 mm
Tak si to zkuste spočítat kolik zkoušek by jste potřeboval.
Vše potřebné najdete v normě ČSN EN 287-1

Offline

 

#23 23-02-2009 20:37:55

chpet66
Člen
Registrovaný: 21-02-2009
Příspěvky: 4

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Uf...! To jsou ale změny!!! Těch zkoušek bude skutečně spousta. Ale hlavně co mě zajímá:
1/ je nutné dělat teorii na každou zkoušku zvlášť?
2/ můžu udělat zkoušky "po sobě" - viz předchozí dotaz?
3/ můžu dělat zkoušku v "A-čku" (staré značení smile ) bez základního školení? (po staru Z-T3)


Díky moderátorům za váš čas, EN 287-1 si přečtu až o víkendu.

Offline

 

#24 23-02-2009 21:25:44

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

ad 1 - záleží jak se dohodnete s konkrétní sv. školou ( ona teoretická část není dle normy povinná, ale pouze doporučená ).

ad 2 - pokud to zvládnete můžete udělat všechny zkoušky najednou smile

ad 3 - žádný základní kurz nepotřebujete

Offline

 

#25 24-02-2009 21:04:41

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Plně souhlasím s Petrem, jen je v tom ještě jedna drobná komplikace. Ještě totiž potřebujete mít lékařské potvrzení, že jste zdravotně schopen svařovat. Toto potvrzení má platnost do padesáti let pět let, po padesátce jen tři roky. A podle metodických pokynů CWS ANB pro svařování TP A 010, TP A 011, TP A 012, TP A 013, TP A 034 Z2 ještě musíte dokladovat pravidelné přezkušování z bezpečnostních předpisů pro jednotlivé druhy svařování v intervalu max. dva roky. To platí i pro úřední zkoušky, takže pokud byste neabsolvoval onu teoretickou část úředních zkoušek, tak to musíte prokazovat jiným způsobem.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče