SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#26 22-03-2010 14:14:41

ajfelov
Člen
Registrovaný: 22-03-2010
Příspěvky: 1

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Dobry den procitam si vase forum,a dovolim si trosku prispet troskou do mlyna,jak se rika.to ze se papiry kupuji je normalni vec,vim o hodne pripadech.jsem  momentalne 3 roky v zahranici svaruji MIGem a bez papiru.vse je tady o tom jak kdo umi a jak kdo neumi,neni to o papirech jak v CR......v dalsich topic sem se docetl ze nase "zakladni papiry" neplati v zahranici....a otoazkou jen zustava,jaky je rozdil mezi UK svarecem a CR svarecem.zda se mi to proste diskriminacni,ze cesi si vse musi delat nanovo,nebo statnice a podobny ptakoviny.setkal sem se zde s clovekem /irem/ ktery ty papiry mel,a muzu rict ze to co zavaril,u nas nezavari ani clovek v zakladnim kurzu....byla to hruza se na to koukat.....tak ze otzkou je,jestli by spise statni svarecsky ustav nemel prehodnotit nase zakladni papiry a predelat je proste na EU papiry.

furt proste nekomu lezem do zadku tim ze se musime doucovat neco,co sami umime lepe nez v zahranici

Offline

 

#27 22-03-2010 18:23:56

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Souhlasím s Vámi, že svařování je o tom co kdo umí. Píšete, že svařujete MIGem, ale myslím, že to spíše bude MAGem. Papíry jste nikdy nedělal a zkusil jste si někdy svařit koutový svár v poloze PB a zlomit ho? Možná by jste byl překvapen. Nebo si svařte svár v poloze PA na 12 mm plechu, nadělejte tělíska a zkuste si udělat zkoušku lámavosti. Takových lidí co říkali jaký jsou profíci bez papírů jsem viděl mraky. Pak valili oči jak to mají studené.
Ještě dotaz. Jak moc by se za Vás postavil nynější zaměstnavatel, pokud by došlo k nějaké škodě, způsobené vadou Vašeho svarového spoje a zjistilo by se, že nemáte na tyto práce oprávnění? A nemusela by to být ve finále ani tak Vaše chyba. Mohlo by se jednat o konstrukční chybu, chybu v materiálu, nesprávný technologický postup, ale Vaše spoluúčást by byla dána těmi chybějícími papíry.

Editoval Petr (22-03-2010 18:24:57)

Offline

 

#28 22-03-2010 19:22:14

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

On Ajfelov těžko asi bude svařovat nějaká náročná zařízení.On je rozdíl mezi svařováním řekněme třeba v loděnici a mezi svařováním ozdobných květináčů.Takže Ajfele, to že připrskneš pětku drát k páskovině, to opravdu není svařování.Jinak jsem nikdy neviděl člověka, kterej by uměl svařovat bez náležité přípravy a zkoušek.Jinak Ajfele, dej sem na forum nějaké fotky svých svarů, ať můžeme posoudit jestli fakt UMÍŠ jak říkáš.Jinak tady je odkaz na svary metodou MAG co jsem dělal já,aby jsi nemyslel že jen dělám chytráka http://svarovani.rajce.idnes.cz/MAG_svary/#album

Offline

 

#29 22-03-2010 20:22:17

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

A ajfelove to si představ, že i na těch MAG Welderových svárech se dá podle ČSN EN ISO 5817 sem tam nějaká chybička najít. Přitom jsou to sváry velice pěkné, jen nevím, proč je tam tolik pulzů. Ale to je jen otázka zadání.

Offline

 

#30 22-03-2010 21:51:29

marekh
Člen
Registrovaný: 05-05-2009
Příspěvky: 19

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Trochu sa zapojim do debaty, lebo sa mi nepaci povysovanie nad druhych.Ja osobne tiez nemam statnice na CO, ale stavim sa s Mag Welderom, ze dokazem zavarit to iste co on. S CO-ckou dokaze zavarit aj opica, vsetko je o nastaveni masinky, a o akych takych skusenostiach. Ale mylsim, ze toto forum nieje o tom co kto dokaze, ale aby sa riesili problemy a pomahalo, ked niekto ma nejaky problem.Kazdy je macher v niecom inom.
A co sa tyka kupovania papierov????Na slovensku a myslim ze nielen na slovensku je to bezna prax, kazdi si vsak musi uvedomit kolko skody moze takymto sposobom narobit. Myslim, ze kupenymi papiermi si clovek, ked uz nenarobi skodu, ale hanbu si urobi riadnu!!!

Offline

 

#31 22-03-2010 22:00:41

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

ajfelov napsal(a):

Dobry den procitam si vase forum,a dovolim si trosku prispet troskou do mlyna,jak se rika.to ze se papiry kupuji je normalni vec,vim o hodne pripadech.jsem  momentalne 3 roky v zahranici svaruji MIGem a bez papiru.vse je tady o tom jak kdo umi a jak kdo neumi,neni to o papirech jak v CR......v dalsich topic sem se docetl ze nase "zakladni papiry" neplati v zahranici....a otoazkou jen zustava,jaky je rozdil mezi UK svarecem a CR svarecem.zda se mi to proste diskriminacni,ze cesi si vse musi delat nanovo,nebo statnice a podobny ptakoviny.setkal sem se zde s clovekem /irem/ ktery ty papiry mel,a muzu rict ze to co zavaril,u nas nezavari ani clovek v zakladnim kurzu....byla to hruza se na to koukat.....tak ze otzkou je,jestli by spise statni svarecsky ustav nemel prehodnotit nase zakladni papiry a predelat je proste na EU papiry.

furt proste nekomu lezem do zadku tim ze se musime doucovat neco,co sami umime lepe nez v zahranici

ja  jsem udelal zakladni kurs co 2 a skušebni komisař chtel at si udelam jeste jednu sadu skoušek na svary pry ty moje byly velice pekné pri lamani komisař rekl ze jeto na euro normu ale musel bych si  sam zaplatit asi 4000,- sam  zamestnavatel mi platil jen zakladni kurs  a euro norme nechtel ani slyšet prej by ho to stalo penize navic a přeškoleni  by bylo častejší než u zakladu jednou za 2 roky za 300,-

Editoval alll (22-03-2010 22:02:32)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#32 23-03-2010 15:37:22

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Marekh, nikdo se nad nikoho nepovyšuje.Je to jen debata na foru a různé názory.Jeden umí tohle a druhý zase něco jiného.A nenech se zmást údajnou"jednoduchostí" svařování metodou MAG.Tahle metoda se musí ovládat stejně jako ostatní a narozdíl od svařování obalenou elektrodou je navíc velice náchylná na vnitřní vady.(studené spoje,vady v napojení apod.)

Offline

 

#33 23-03-2010 21:40:24

jaryn123
Člen
Registrovaný: 04-04-2009
Příspěvky: 227

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Svareci skola a praxe je nebe a dudy v praxi se bezne vari desitka koutak na jednu vrstvu misto stoupacky pekne zhora dolu pekne sprchu 400A at jsou kusi a kvalita jde do pr...e

Offline

 

#34 23-03-2010 21:55:50

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

jaryn123 napsal(a):

Svareci skola a praxe je nebe a dudy v praxi se bezne vari desitka koutak na jednu vrstvu misto stoupacky pekne zhora dolu pekne sprchu 400A at jsou kusi a kvalita jde do pr...e

to je v byvale praci svar zvany padak... používan dost často i ve dvou vrstvach.

Editoval alll (23-03-2010 22:12:33)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#35 23-03-2010 22:14:05

jaryn123
Člen
Registrovaný: 04-04-2009
Příspěvky: 227

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

tak spravne na padaka je pravda ze je to trikrat rychlejsi nes stoupacka ale co pevnost? Firme je to jednn odnese to svarec

Offline

 

#36 23-03-2010 22:53:46

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

jaryn123 napsal(a):

tak spravne na padaka je pravda ze je to trikrat rychlejsi nes stoupacka ale co pevnost? Firme je to jednn odnese to svarec

bylo to na vyrobcich  na rehalovou techniku tam byly svary nepodstatne, byly to jen pomocne  plotynky ktere drzely rozdeč vyrobku  a na šruby byly navařeny trubičky jako pruchodky jine pevnostni svary byly dělany i na stoupačku popripade koutakem  ato skladanym ve 3 vrstvach padak byl vesmes 3 až 5 svar. padakem se vařilo hodne vyrobku nektere vyrobky než se padak zahrnul do vepesky byly testovany ve švycarsku hlavním odberatelem firmy kde jsem delal vždy kdyz byl udelan prototyp vyrobku posilal se do švycarska na testy firma je nadnarodni tam byly testy levnejší pro tuto firmu než unas..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#37 24-03-2010 09:42:58

vkalina
Člen
Registrovaný: 07-04-2008
Příspěvky: 266

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

koukam, ze je to vsude stejne. Pokud by chtel byt clovek poctivy, dve tretiny pracovni doby stravy skolenim a zkouzkami. To nemluvim o nakladech. Nechci tady kritizovat svareci zkousky, delm uplne v jinem oboru a lepim si pouze doma, ale ted uz chapu, proc jsou v cine tak konkurence schopni. V Evrope jednou zhynem na birokracii a nebo budem solit a uplacet, aby jsme mohli pracovat. smile


BERLAN BWIG180

Offline

 

#38 24-03-2010 16:46:30

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Ten padák je poloha PG a běžně se používá u svařování tenčích plechů do tloušťky 4mm, tam kde je výkresem požadován koutový svar o rozměru a3.Musí být na něj vykonaná zvlášt zkouška před komisařem.Nejčastější zkouška metodou 135-tupý svar v poloze PF na plechu 12 tuto pozici nepokrývá.Udělat dobrý svar v PG je ale docela náročné.Lázeň má tendenci předbíhat a hrozí studeňáky a nenatavená hrana stojiny.Chce to dobře seřídit mašinu a vystihnout správnou postupovou rychlost a několik svarů pro kontrolu ve svěráku zlomit.Na dynamicky namáhaných zařízeních se ale tahle poloha nepoužívá, tam je třeba zajistit svařenec do polohy PA, PB.

Offline

 

#39 24-03-2010 17:45:16

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Já se tady nechci vměšovat do debaty, zda koupit, nebo nějak pokoutně získat svařečské oprávnění. Za zmínku stojí cena pořízení svařečských oprávnění zde v USA... smile

Tady jsou ceny kurzů školy, kde jsem kdysi působil jako instruktor...

http://www.advancedweldinginstitute.com … oc=courses

Offline

 

#40 24-03-2010 19:33:51

Haufra
Člen
Registrovaný: 08-07-2007
Příspěvky: 139

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Myslím si,že je to o náročnosti zákazníka. Myslím si,že čím náročnější zákazník,tím jde kvalita nahoru.Když se podívám,když přijdou stroje na generální opravu a jaký stačil svár před 25lety a jaký dnes....Jsou samožřejmě lepší svářečky...Když dnes zákazník veme 10kouták napadáka,no nevím udělat to já tak jsem na pracáku..

Offline

 

#41 24-03-2010 19:40:13

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Frank napsal(a):

Já se tady nechci vměšovat do debaty, zda koupit, nebo nějak pokoutně získat svařečské oprávnění. Za zmínku stojí cena pořízení svařečských oprávnění zde v USA... smile

Tady jsou ceny kurzů školy, kde jsem kdysi působil jako instruktor...

http://www.advancedweldinginstitute.com … oc=courses

to jsou na česke koruny dost dobre palky...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#42 22-11-2010 19:51:56

barborka
Člen
Místo: Sabinov,SR
Registrovaný: 10-08-2010
Příspěvky: 60

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Franku no to su dost dobre palky ja som si pred nedavnom bol zistit kolko ma budu stat skusky na tig a pri kombinacii zakladny kurz a statne skusky ma to vychadza na nejakych 780 eur a keby som chcel len cisto zakladny tak 300 ale toto je cena bez dokladu cize nemozem si to dat preplatit inak by to bolo skoro dvojnasobok a co sa tyka temy tak aj ja poznam zopar ludi co prisli k nam do firmy a prve co mi povedal ze ma nemecky certifikat a ked som mu ukazal co ma zvarat tak po 10 min prisiel za nmou a chcel aby som mu natavil masinu lebo to nevie a ja som sa ho spytal ze ci mu mam ja nastavit masinu lebo v tej dobe som nemal ani len zakladny kurz na co2 a on sa chvalil ze ma nemecky certifikat tak mi bolo hned jasne ako sa k nemu dostal.


Kuhtreiber KIT IN Majster 1700HF
Bodovka STIFO
Zvaranie MIG,MAG,TIG,

Offline

 

#43 22-11-2010 21:21:11

tomi911
Člen
Registrovaný: 02-01-2010
Příspěvky: 65

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

Podľa mňa by sa vrátiť tie predpisy ktoré boli predtým čiže najpr základný kurz nejaká prax a až potom štátnice prax nie je len o rovných zvaroch ale aj o uhloch a oblúkoch a pod. Sám som mal Z-E a Z-M a najpr som len zostavoval a stehoval.


alfain 200AC/DC  ewm picomig 305 puls ewm picotig 200 ac/dc a veľa iných hračiek

Offline

 

#44 10-02-2011 15:50:05

DUSAN EWE
Člen
Registrovaný: 14-12-2010
Příspěvky: 32

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

A co norma 18800-7 ktora opravnuje zvaraci dozor robit skusky podla 287 vo firme a zaroven vydavat certifikaty? smile

Offline

 

#45 13-01-2012 13:16:06

jaczub
Člen
Místo: Jihomoravský kraj
Registrovaný: 28-04-2009
Příspěvky: 67

Re: Názor a zkušenosti na to,že se u nás dají koupit zkoušky

DUSAN EWE napsal(a):

A co norma 18800-7 ktora opravnuje zvaraci dozor robit skusky podla 287 vo firme a zaroven vydavat certifikaty? smile

Dušane, tahle norma, kterou se tu stále oháníš, platí do konce června letošního roku. Kdoví, co bude dál.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče