SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 09-06-2010 22:04:45

Tipi
Člen
Registrovaný: 17-09-2008
Příspěvky: 122

OT? Výber aku vŕtačky

Zdravím,

práve mi zdochla baterka v mojej starej dobrej aku vŕtačky. Asi nemusím písať, že nové baterka stojí skoro ako komplet vŕtačka...
No skrátka chcel by som kúpiť novú aku vŕtačku - uvedomujem si, že som viac-menej na zlom mieste, ale žiadne iné podobne technicky založené fórum nepoznám, tak si dovoľujem položiť svoju otázku práve tu na svarforu.

Vyhliadol som si túto B&D http://www.obchodny-dom.sk/black-decker … a/z155157/
Ale nie celkom som si istý tou značkou. Doteraz som B&D považoval za „vyššiu“ značku, ale teraz keď to vidím v každom hypermarkete som troška zneistel. Aj tá cena mi je podozrivo nízka. Napr. niečo podobné od BOSCH  ( http://www.obchodny-dom.sk/bosch-akuvrt … na/z26135/ ) stojí o 50% viac a v niektorých parametroch je ten B&D dokonca lepší. A pritom je to len hobby trieda... Jediné čo hovorí za ten bosch je cca polovičná hmotnosť - dnes som si bol ohmatať tú B&D a mal som pocit že držím v ruke činku... čo zas môže znamenať serióznu a robustnú kovovú konštrukciu.
Ďalej ma trošku se...ie že o tom B&D sa prakticky nedajú nájsť seriózne informácie. Prezrel som niekoľko lokalít B&D a všade sú iné modeli – až som nadobudol dojem, že pre každú krajinu majú iné modeli (každopádne iný design a označenie smile ).
Skrátka máte niekto bohatšie skúsenosti s touto značkou? Prípadne mi viete poradiť dačo do cca 100eur s 2x aku (a aj ten kufor by bodol)? V tejto cene ostatné „lepšie“ (?) značky prakticky začínajú, ale predsa mi vŕta hlavou či by nebolo lepšie kúpiť inú značku ale menej výkonnú?

Prípadne ma viete odkázať na nejakú inú stránku, kde je podobné fórum, alebo nejaké testy?

Offline

 

#2 09-06-2010 22:13:33

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Ak to chces na hobby vyuzitie tak je to viac menej jedno.Ja by som bral ten bosch.


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#3 09-06-2010 22:33:20

robi
Člen
Registrovaný: 13-05-2010
Příspěvky: 42

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Používám nářadí jen doma na kutění a opravy na domě a za nějaké 2 roky už jsem zahodil dost noname nářadí  (Asist, Einhell, Kinzo, ...) a došel k názoru, že to byly vyhozené peníze a za druhý noname kus už jsem mohl vždy koupit jedno pořádné "na pořád".

Aku šroubovák jsem měl jsem Asist a musel jsem ho nabíjet po 15ti šroubech v sádrokartonu. Po půl roce občasného používání zvládne baterka zavrtat jeden šroub a je vybitá. Navíc kroutivý moment nebyl nic moc a větší šrouby do dřeva jsem stejně musel dělat ručně.

B&D je určitě lepší než úplný noname a osobně bych do této značky šel pokud bych chtěl opravdu ušetřit. Teď mám tento http://www.narex.cz/web/Catalogue/ArtDe … ArtID=2751 a nemám mu co vytknout - 2 LiOn baterie (lze nabíjet i polovybité) mají neskutečně dlouhou výdrž, kroutivý moment že zašroubuje vše co jsem našel, ....

Bosh je hodně dobrý v modrých řadách. Příklepovou vrtačkou jsem vysekal určitě desetkrát víc betonu a železobetonu než s velkým vrtacím kladivem od B&D, které je k tomu určené a odešla mu hlava. Se zelenou řadou nemám žádnou zkušenost, jen z názoru prodavačů a diskuzí na netu, že je srovnatelná třeba s B&D.


Gama 165 + Neoflex 3m/25mm + SpeedGlass 100V

Offline

 

#4 10-06-2010 06:43:37

gondis
Člen
Registrovaný: 20-01-2009
Příspěvky: 335

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Já bych chtěl jen dodat, že se B&D a DEWALT vyrábí v jedné továrně. Možná jsem tah zahlédnul i Hitachi nebo HILTI to už si nejsem jistý.

Offline

 

#5 10-06-2010 12:57:44

vkalina
Člen
Registrovaný: 07-04-2008
Příspěvky: 266

Re: OT? Výber aku vŕtačky

No já jsem ujetej na einhell červenou řadu. Super poměr cena výkon, parádní zpracování a určitě mnohem lepší než Narex. To co narex předvádí v poslední době je cenová tragédie a o kvalitě se raděj nebudu ani vyjadřovat. Stejně si většinu komponentů nechávaj vyrábět v Číně. Je to stejnej shit jako Elta, která tu vydává za vlastní výrobky čínský zmetky. Doba kdy Vám vydržela vrtačka od narexu 20 let je dávno pryč. Na druhou stranu mám PROTOOL aku s příklepen asi 10 let, ale moc ho nepoužívám a jedna baterka drží jakštakš ještě dneska. Druhou sem nechal za 1800,- zrepasovat , ale už bych to neudělal. raděj bych koupil todle http://www.einhell.cz/detail64971/akumu … inhell-red


BERLAN BWIG180

Offline

 

#6 10-06-2010 14:16:26

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Pokud těch šroubů neutahujete denně stovky nebo nepotřebujete vrtat kov na místě bez elektrické sítě, stačí úplně klasický kolovrátek.  A ještě to máte s posilováním.
Aku vrtačka na tyto účely je rozežranost.

Editoval Radim (10-06-2010 14:16:47)

Offline

 

#7 10-06-2010 14:52:54

morseee1
Člen
Místo: tomášov
Registrovaný: 05-05-2010
Příspěvky: 207

Re: OT? Výber aku vŕtačky

radim: kolovratok ti moc nepomoze, ked mas zavrtat napr listy k plavajucej podlahe ..


--- ALFA IN Alf 180 HD ---
  ---      AS-3000F      ---
   ---  BINZEL MB 15  ---
    ---        ruky        ---

Offline

 

#8 10-06-2010 16:48:02

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Pre pokrocileho kutila a v dielni je aku naradie viac ako dobra vec.
Setri cas a hlavne ruky. Ja osobne som si uz zapastie poriadne dodrbal.

Offline

 

#9 10-06-2010 17:29:18

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Tipi napsal(a):

Zdravím,

práve mi zdochla baterka v mojej starej dobrej aku vŕtačky. Asi nemusím písať, že nové baterka stojí skoro ako komplet vŕtačka...
No skrátka chcel by som kúpiť novú aku vŕtačku - uvedomujem si, že som viac-menej na zlom mieste, ale žiadne iné podobne technicky založené fórum nepoznám, tak si dovoľujem položiť svoju otázku práve tu na svarforu.

Vyhliadol som si túto B&D http://www.obchodny-dom.sk/black-decker … a/z155157/
Ale nie celkom som si istý tou značkou. Doteraz som B&D považoval za „vyššiu“ značku, ale teraz keď to vidím v každom hypermarkete som troška zneistel. Aj tá cena mi je podozrivo nízka. Napr. niečo podobné od BOSCH  ( http://www.obchodny-dom.sk/bosch-akuvrt … na/z26135/ ) stojí o 50% viac a v niektorých parametroch je ten B&D dokonca lepší. A pritom je to len hobby trieda... Jediné čo hovorí za ten bosch je cca polovičná hmotnosť - dnes som si bol ohmatať tú B&D a mal som pocit že držím v ruke činku... čo zas môže znamenať serióznu a robustnú kovovú konštrukciu.
Ďalej ma trošku se...ie že o tom B&D sa prakticky nedajú nájsť seriózne informácie. Prezrel som niekoľko lokalít B&D a všade sú iné modeli – až som nadobudol dojem, že pre každú krajinu majú iné modeli (každopádne iný design a označenie smile ).
Skrátka máte niekto bohatšie skúsenosti s touto značkou? Prípadne mi viete poradiť dačo do cca 100eur s 2x aku (a aj ten kufor by bodol)? V tejto cene ostatné „lepšie“ (?) značky prakticky začínajú, ale predsa mi vŕta hlavou či by nebolo lepšie kúpiť inú značku ale menej výkonnú?

Prípadne ma viete odkázať na nejakú inú stránku, kde je podobné fórum, alebo nejaké testy?

ta black @ deckerka  vypada dost robustne,od tejto znacky mam dve vrtacky na aku a som spokojny ale neviem ci by som bol ochotny za nu dat 100 eur...to uz radsej nieco insie,prvu som mal 8 rokov a sam som si zrepasoval akumulator ale pre istotu kupil rovno dalsiu vrtacku v akcii.bacha na vselijake "tesco" šmejdy...maju onicom aku,aj ked su nove kolkokrat kapacita aku nedosiahne ani polovicnu hodnotu,neuvazoval si kupit daco z bazosu ? teraz tam daky typek predava makitu 14,4v dva aku rychlonabijacka za 120 eur ! je to nove akurat na to neni zaruka bo to je dovezene z anglicka... pockaj dam rovno aj link http://dom.bazos.sk/inzerat/3955811/Makita-6281-D.php

Offline

 

#10 10-06-2010 19:55:50

Tipi
Člen
Registrovaný: 17-09-2008
Příspěvky: 122

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Radim

neviem čo je to kolovrátek, ale už nejaký čas mám akuvŕtačku a bez nej si už fakt neviem predstaviť serióznu prácu... wink Nehovoriac o tom, že je veľa vecí je veľmi ťažké a nepohodlné spraviť ručne ak nie úplne nemožné... Už napr. zakrútiť 10-15 väčších samoreziek do dreva je celkom brutál záťaž na zápästie... Ale nechcem tu filozofovať a baviť sa o hovadinách takže k veci prosím wink

pavol.sk

bazárovým záležitostiam žiaľ moc neverím (teda skoro vôbec smile ), hlavne ak to je na spôsob dobierky a pod. Aj keď terajšiu mám tiež z pod ruky, ale dal som za ňu 200sk a je to makita aj keď iba 9,6V... to je zanedbateľné riziko... ale oplatilo sa - šľapala cca 5 rokov . A ešte by šlapala ďalej ak by neodišiel akumulátor. A práve v tom to asi bude – zbytočne kúpim stroj za 200-300 eur – akumulátory majú jednoducho konečnú životnosť a kvalita akku je tak trošku lotéria aj u vyšších značkách – práve teraz som čítal na jednom fóre ako nadáva na narex, lebo mu už odišli 3 sady za pol roka hobby používania... Naproti tomu je mám jednu tescoshit za 700sk už 5 rokov (kúpil som ju 2 dni pred tým čo mi ponúkli tú makitu hmm ) a ešte stále držia... je síce veľká, nemotorná a k svojej veľkosti nevýkonná ale šľape... Tak si má človek vybrať smile

Offline

 

#11 10-06-2010 22:09:45

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Tipi napsal(a):

Radim

neviem čo je to kolovrátek, ale už nejaký čas mám akuvŕtačku a bez nej si už fakt neviem predstaviť serióznu prácu... wink Nehovoriac o tom, že je veľa vecí je veľmi ťažké a nepohodlné spraviť ručne ak nie úplne nemožné... Už napr. zakrútiť 10-15 väčších samoreziek do dreva je celkom brutál záťaž na zápästie... Ale nechcem tu filozofovať a baviť sa o hovadinách takže k veci prosím wink

pavol.sk

bazárovým záležitostiam žiaľ moc neverím (teda skoro vôbec smile ), hlavne ak to je na spôsob dobierky a pod. Aj keď terajšiu mám tiež z pod ruky, ale dal som za ňu 200sk a je to makita aj keď iba 9,6V... to je zanedbateľné riziko... ale oplatilo sa - šľapala cca 5 rokov . A ešte by šlapala ďalej ak by neodišiel akumulátor. A práve v tom to asi bude – zbytočne kúpim stroj za 200-300 eur – akumulátory majú jednoducho konečnú životnosť a kvalita akku je tak trošku lotéria aj u vyšších značkách – práve teraz som čítal na jednom fóre ako nadáva na narex, lebo mu už odišli 3 sady za pol roka hobby používania... Naproti tomu je mám jednu tescoshit za 700sk už 5 rokov (kúpil som ju 2 dni pred tým čo mi ponúkli tú makitu hmm ) a ešte stále držia... je síce veľká, nemotorná a k svojej veľkosti nevýkonná ale šľape... Tak si má človek vybrať smile

no mne je to jedno ja mam dve akuvrtacky na striedacku...keby som enmal tak kupim tu makitu,osobne som tak kupil uz x-veci a bol som vzdy spokojny...makity sme mali v praci a frcali od rana do vecera keby su to sunky tak ti nebudem radit ich kupit,narex akuvrtacku by som enchcel uz len preto bo su nehorazdne drahe a ako dlho narex vyraba akuvrtacky ? nemaju s tym velke skusenosti,mam narex vrtacku na 220 v posledny tym co mal len tlacitko nie regulaciu otacok a som s nou velmo spokojny,co viem tak tie regulacie dost casto odchadzaju,tak si daj zrepasovat akumulator u dakeho modelara a mas pokoj kvalitne clanky sanyo SC1700 stoja 2,8 eur za clanok krat8 to mas 22,4 eur daku flasu za letovanie a mas klud alebo je tu aj ina moznost ktoru pouzivam ze mam gelovy 12V/4AH akumulator a mam taku redukciu s kablom,pokial pracujem na jednom mieste garaz/pivnica je to super,na pracu kde sa pouziva rebrik by sa to nehodilo big_smile

Offline

 

#12 10-06-2010 22:12:30

jaryn123
Člen
Registrovaný: 04-04-2009
Příspěvky: 227

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Ja jsem tet koupil aku od metaba 12V impuls 2x aku+svitilna za 3000 kc a pohoda predtim jsem mel takovou mrchu od skilu a je to nebe a dudy.

Offline

 

#13 11-06-2010 10:15:12

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: OT? Výber aku vŕtačky

No, kolovrátek je bazmek naohýbaný z cca 60 cm z cca 12 mm silné ocelové kulatiny, na jednom konci opatřený hlavou na upínání vrtáků a bitů, na druhém konci držedlem s axiálním ložiskem.  Jednou rukou se přitlačuje a druhou rukou se s ním točí. Přitlačit se dá, pokud je nutné, třeba i plnou váhou těla, na rozdíl od vrtačky.
Je na všechno šroubování a odšroubovávání a na všechno vrtání a další práce ve dřevě a klidně se s ním dá dělat i celý den.
Ovšem na lištu na plovoucí podlahu a na jiné věci doma beru obyčejnou vrtačku či jiné nářadí na 230 Volt, protože je mnohonásobně levnější a zároveň výkonnější.
Akuvrtačku bych bral tak maximálně na stavění chaty někde hluboko v lese. Ale na to mám, pokud se jedná o dřevo, ten kolovrátek.

Offline

 

#14 11-06-2010 12:43:25

robi
Člen
Registrovaný: 13-05-2010
Příspěvky: 42

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Vrtání třeba 200ks šroubů do sádrokartonu kolovrátkem by trvalo nejmíň 10x delší dobu nehledě na ruku, která by se mi točila asi ještě několi dní po tom. Navíc pro vrtání aku vrtačkou mi stačí jedna ruka a druhou si co potřebuji přidržím.
S vrtačkou na 230V si zase moc neumím představit delší práci na žebříku, střeše a dalších špatně přístupných místech s překážkami, kde by se mi kabel motal všude možně, nehledě na to že aku vrtačka nebyla o moc dražší než vrtačka na 230V - jen o 1/4 ceny.

A aku vrtačka, kterou teď mám - můžu se na ni opřít taky celou vahou těla, výkon má dostatečný na vše - ani při vrtání vrutu kdy se opravdu musím opřít celou vahou těla a ručně bych měl co dělat abych ho zavrtal se téměř nezpomalí. Kdybych věděl jaký může mít aku vrtačka výkon, nekupoval bych vrtačku na 230V, ale aku jsem kupoval později.

Řekl bych, že aku vrtačka naopak spojuje výhody vrtačky na 230V a kolovrátku a když sečtu cenu vrtačky na 230V a kolovrátku, cena aku vrtačky je spíš menší (mám doma vrtačku na 230V, aku šroubovák i kolovrátek).

Ale to je jen můj názor a zkušenost, každý ať si pořídí co podle je podle něj nejvýhodnější.

Editoval robi (11-06-2010 13:10:00)


Gama 165 + Neoflex 3m/25mm + SpeedGlass 100V

Offline

 

#15 12-06-2010 10:00:35

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Já právě používám na všechno vrtačky na 230. Na všechna vrtání, na čištění kovu ocelovým kartáčem, dřeva mosazným, čištění od špíny a na mytí brambor  kulatým hajzl kartáčem, na míchání vody s cukrem pro včely v 50 litrovém barelu, na zahradě do kultivátoru na záhony......  Omezení šňůrou mi nevadí.
Spíš bych vnímal omezení akuvrtačky na nutnost nabití akumulátoru, buď by bylo možné pracovat jen půl hodiny a ne třeba celý den nebo mít drahé náhradní aku a furt je nabíjet.....
Kromě toho, kde mám dostupnost 230 volt, vnímám akumulátory vrtačky jako technicky i koneckonců ekologicky nesmyslné omezení.
A kdybych dělal sám doma pro sebe sádrokarton nebo cokoliv jiného, klidně bych doma 200 šroubů či vrutů utahoval kolovrátkem, furt je to mnohonásobně lehčí práce než třeba rýt rýčem záhony nebo kopat krumpáčem a lopatou doma nějaký výkop. Když tohle v menším jedno, dvoudenním "množství" dělám sám, proč bych neměl používat kolovrátek?
Ovšem něco jiného je, kdybych se tím živil, ať už co se týká rychlosti práce stejně tak jako určitá imidž, která by umožnila chtít za práci s akuvrtačkou vyšší cenu než za práci s kolovrátkem. Akuvrtačka, i dražší by se tak zaplatila už během krátké doby....

Editoval Radim (12-06-2010 10:01:41)

Offline

 

#16 12-06-2010 11:12:22

robi
Člen
Registrovaný: 13-05-2010
Příspěvky: 42

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Nechci tuto diskuzi změnit v otázku jestli koupit aku vrtačku, když dotaz byl jakou smile Ono je to podobné jako bavit se o tom jestli je lepší cestovat autobusem, na kole nebo autem. Každý má svoje důvody pro to co si vybere.
Ale pořád nevidím u aku žádné mínus a žádné omezení. Baterie mi vydrží několik hodin a druhou mám mezitím za 30 minut nabitou - druhá byla součástí balení aku vrtačky, což je dnes relativně běžné. Ale jestli mám vypisovat všechny přednosti práce s aku vrtačkou, je to na dlouhý odstavec a na nové téma, takže tady se víc rozepisovat nebudu, ale novému tématu se nebráním smile  A stejně tak by to bylo s ekologií.


Gama 165 + Neoflex 3m/25mm + SpeedGlass 100V

Offline

 

#17 12-06-2010 11:28:15

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: OT? Výber aku vŕtačky

No, taky nechci diskuzi měnit.
Jen mně připadají akumulátorovky spíš jako hračky, kterým obvykle nemá cenu věnovat víc pozornosti. Těch 600 - 800 wattů výkonu, co mají vrtačky na síť, akumulátorovky s rozumnou velikostí akumulátoru nikdy nevydrží déle než pár minut. Na vyzkoušení a na s prominutím machrování při občasné lehčí práci dobré, ale na běžnou těžší  práci po trochu rozumnou dobu absolutně nedostačující. 
Když už akumulátor, tak pořádnou autobaterii, k tomu střídač na 230 a pořádnou vrtačku.

Offline

 

#18 12-06-2010 12:33:33

robi
Člen
Registrovaný: 13-05-2010
Příspěvky: 42

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Používal jsem několik noname aku a ty byly opravdu spíš hračky (měly kolem 10Nm) - aku vydržely dost krátkou dobu a silnější šroub do dřeva nezavrtaly a zastavily se. Občas jsem dělal (upevňování lišt pro rozvody kabelů) ve firmě se starší Metabo aku NiCd a vrtat šrouby do různých materiálů vydržela cca půl dne. Byl u ní jeden akumulátor a běžně to na pracovní dobu stačilo. Teď mám doma Narex LiOn s cca stejnou výdrží, ale 2 aku, lehčí, menší a výkonnější - má 35Nm! a vrtačka 230V stejné značky má 43Nm. Kromě vrtání do betonu (na to mám SDS vrtačku) ji používám na všechno. Na těžší práci (vrtání železných profilů apod.) opravdu používám vrtačku na 230V i když aku by to zvládla taky. Většina práce kolem domu je ale spíš té lehčí (vrtání dřeva nebo plechů a hlavně šroubování).


Gama 165 + Neoflex 3m/25mm + SpeedGlass 100V

Offline

 

#19 12-06-2010 14:38:37

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: OT? Výber aku vŕtačky

no aj pri aku vrtackach je to ako vsade za malo penez malo muziky,ked uz tak daco poriadne makita,dewalt,metabo,bosch tam sa asi nikto nesklame,vzdy ide o to ako to bude vyuzivane,pokial si ju kupuje sukromnik (živnoctnik) ktory s nou bude hlušit od rana do vecera mal by zainvestovat a kupit nieco nad 150 eur,kamarad ma parkside z Lidlu a nemoze si ju na hobby pouzitie vynachvalit...predtym mal par akučiek zo supermarketoch,tie vacsinou nestoja za nic,akuvtracky maju svoje opodstatnenie ked sa pracuje nad hlavou v stiesnenych polohach a podobne,mam aku vrtacky,potom klasiku narex 2 rychlostnu a aj stojanovu vrtacku,kazda je na nieco ine dobra a pouzivam vsetky,momentalne si uz neviem predstavit pracu bez nich

Offline

 

#20 12-06-2010 14:48:54

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: OT? Výber aku vŕtačky

pavol.sk napsal(a):

no aj pri aku vrtackach je to ako vsade za malo penez malo muziky,ked uz tak daco poriadne makita,dewalt,metabo,bosch tam sa asi nikto nesklame,vzdy ide o to ako to bude vyuzivane,pokial si ju kupuje sukromnik (živnoctnik) ktory s nou bude hlušit od rana do vecera mal by zainvestovat a kupit nieco nad 150 eur,kamarad ma parkside z Lidlu a nemoze si ju na hobby pouzitie vynachvalit...predtym mal par akučiek zo supermarketoch,tie vacsinou nestoja za nic,akuvtracky maju svoje opodstatnenie ked sa pracuje nad hlavou v stiesnenych polohach a podobne,mam aku vrtacky,potom klasiku narex 2 rychlostnu a aj stojanovu vrtacku,kazda je na nieco ine dobra a pouzivam vsetky,momentalne si uz neviem predstavit pracu bez nich

ja jsem pred lety koupil aku vrtačku blekdekr tehdy ješte 9.6V mam ji dodnes s puvodnim aku pořad se da používat vydrží sice jen tak 5 hodin prace v kuse ale na letity aku je to pořád dobra hodnota už jsem shanel novy aku puvodni vyroby z roku 1996 podařilo se mi sehnat z jednoho skladu se slevou za 500,- ta  ma vetší kapacitu než ta puvodni tak jsem vrtačce prodloužil životnost o několik dalších roku na vic...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#21 12-06-2010 17:55:40

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: OT? Výber aku vŕtačky

za 500 to je zadarmo...i ked je diskutabilne v akom bude stave ak lezal x-rokov v sklade,B@D mam doma dve tie maju aku v pohode jednu mam uz 8 rokov ta ma menene clanky,minuly rok takze ratam ze bude este hodne dlho sluzit,zalezi aj na nabijacke tie adaptery to je take nudzove nikdy som ju tym nenabijal kedze modelarcim tak som ich nabijal len cez procesorovy nabijac ten yvrazne predlzi zivotnost aku,teraz je dobry cas na kupu novej akuvrtacky do popredia idu tie s technologiou li-ion a stare klasiky s ni-cd sa daju casto kupit za velmo zaujimave ceny,kto ma dakeho akmarata v Anglicku ma dobru moznost kupit tam napriklad daku Makitu...tie stare modely sa tam predavaju za babku,kamarat odtial prisiel poriadne nabaleny,sice na zaruku moze zabudnut ale ked sa porovna cena tu a u nas...tak neni o com

Offline

 

#22 12-06-2010 19:59:35

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: OT? Výber aku vŕtačky

pavol.sk napsal(a):

za 500 to je zadarmo...i ked je diskutabilne v akom bude stave ak lezal x-rokov v sklade,B@D mam doma dve tie maju aku v pohode jednu mam uz 8 rokov ta ma menene clanky,minuly rok takze ratam ze bude este hodne dlho sluzit,zalezi aj na nabijacke tie adaptery to je take nudzove nikdy som ju tym nenabijal kedze modelarcim tak som ich nabijal len cez procesorovy nabijac ten yvrazne predlzi zivotnost aku,teraz je dobry cas na kupu novej akuvrtacky do popredia idu tie s technologiou li-ion a stare klasiky s ni-cd sa daju casto kupit za velmo zaujimave ceny,kto ma dakeho akmarata v Anglicku ma dobru moznost kupit tam napriklad daku Makitu...tie stare modely sa tam predavaju za babku,kamarat odtial prisiel poriadne nabaleny,sice na zaruku moze zabudnut ale ked sa porovna cena tu a u nas...tak neni o com

ta baterka co ležela ve skladu ma technologii članku NI-MH ty mohou ležet bez napětí i nekolik let bez jakekoliv degradace baterka je uplne nova byla zabalena originalne a hlavne byla vyrobena v nemecku a ne v číne... nabiječku mam originalni bez procesoru  vybijeni  mam zařízeno na žarovku s malym odberem takže ji pekne vysvití pak ji dam na  6 hodin nabijet ta puvodni ma polovični kapacitu ta se nabiji 3 hodiny  tak se o baterky staram  uplne stejne dou fam že vydrzi i ta nova nechci si uni vypestovat pametovy efekt...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#23 12-06-2010 22:41:37

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: OT? Výber aku vŕtačky

alll napsal(a):

pavol.sk napsal(a):

za 500 to je zadarmo...i ked je diskutabilne v akom bude stave ak lezal x-rokov v sklade,B@D mam doma dve tie maju aku v pohode jednu mam uz 8 rokov ta ma menene clanky,minuly rok takze ratam ze bude este hodne dlho sluzit,zalezi aj na nabijacke tie adaptery to je take nudzove nikdy som ju tym nenabijal kedze modelarcim tak som ich nabijal len cez procesorovy nabijac ten yvrazne predlzi zivotnost aku,teraz je dobry cas na kupu novej akuvrtacky do popredia idu tie s technologiou li-ion a stare klasiky s ni-cd sa daju casto kupit za velmo zaujimave ceny,kto ma dakeho akmarata v Anglicku ma dobru moznost kupit tam napriklad daku Makitu...tie stare modely sa tam predavaju za babku,kamarat odtial prisiel poriadne nabaleny,sice na zaruku moze zabudnut ale ked sa porovna cena tu a u nas...tak neni o com

ta baterka co ležela ve skladu ma technologii članku NI-MH ty mohou ležet bez napětí i nekolik let bez jakekoliv degradace baterka je uplne nova byla zabalena originalne a hlavne byla vyrobena v nemecku a ne v číne... nabiječku mam originalni bez procesoru  vybijeni  mam zařízeno na žarovku s malym odberem takže ji pekne vysvití pak ji dam na  6 hodin nabijet ta puvodni ma polovični kapacitu ta se nabiji 3 hodiny  tak se o baterky staram  uplne stejne dou fam že vydrzi i ta nova nechci si uni vypestovat pametovy efekt...

z aku mam dost velke skusenosti takze viem dobre vyhody a nevyhody vsetkych typov,ni-mh su na naradie najhorsie,jedine co hovory v ich prospech je kapacita,inac zivotnost maju cca 3-krat mensiu ako nicd ale za tie peniaze co si za ne dal to bolo kupa desatrocia,inac pametovy efekt je mytus ktory vznikol ked sa zacali yvrabat ni-mh akumulatory a nikto ich nechcel,v reali to yvpada uplne inac,overene testovanim ni-mh maju ovela vasci "pametovy efekt ako nicd" a aj to je zanedbatelne nakolko staci raz yvbit a je klud co je pri aku-vrtackach normalne,keby existoval realny pametovy efekt tak by na obeznej drahe nebola polka druzic nakolko vyuzivaju ni-cd akumulatory ktore sa cyklicky nabijaju a vybijaju a nikdy to neni do nuly...

Offline

 

#24 13-06-2010 10:27:53

Tipi
Člen
Registrovaný: 17-09-2008
Příspěvky: 122

Re: OT? Výber aku vŕtačky

pavol.sk

Keďže som vlastne rádioamatér, tak „repasácia“ bola ako ako prvá možnosť. Ale jednoducho som nenašiel cenovo dostupné články. A už vonkoncom nie NiCd. A celkovo to vychádzalo príliš draho na ten dosť neistý výsledok (hlavne ak beriem možnosť NiMh). Ale ak mi vieš dať typ kde by som mohol kúpiť článok za 2,8 a ešte k tomu sanyo, tak by som do toho určite išiel!
Inak už som si spravil zdroj a nešťastie obe vŕtačky čo mám majú rovnaký bajonet, tak ich môžem používať zo siete smile  Ale predsa je pohotovejší ten akumulátor.



A k tej diskusii čo sa tu rozbehla okolo aku či neaku. Môj názor je že niekedy je paradoxne výhodnejšia akuvŕtačka keď chce človek len zopár šraubov zašraubovať, alebo vyvŕtať 5-6 dier lebo je to pohotovejšie nemusím sa d...bať s predlžovačku naťahovať hore dole káble a pod – však to poznáte zákon schválnosti hovorí že aj keď je v miestnosti 5 zásuviek ani jedna nebude na „vhodnom“ mieste a kábel je vždy tam kde najviac zavadzia smile. A takto „prípravné“ práce trvajú dlhšie ako samotná práca. Akuvŕtačku chytím ako šraubovák (alebo kolovrátek smile )  spravím čo chcem a jedem dál. Pritom ak na jednom mieste chcem urobiť niekoľko stoviek spojov, tak sa mi tam oplatí dotiahnúť kabel. Teda oplatilo by sa, ale v mojom prípade je to passé, lebo moja stará dobrá narexka nemá reguláciu takže ... Skrátka je to pohotové jak šraubovák, ale pohodlné a rýchle ako vŕtačka. Ale to len tak medzi rečou, nechcem tu moc prilievať olej do ohňa a podporovať tak zasie...anie môjho vlákna. smile

Offline

 

#25 13-06-2010 10:29:56

Tipi
Člen
Registrovaný: 17-09-2008
Příspěvky: 122

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Ale ako to tu tak čítam (tak trochu medzi riadkami big_smile ), tak od B&D sa nemusím obávať...

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče