SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 15-08-2010 15:48:52

radluk
Člen
Registrovaný: 08-01-2008
Příspěvky: 53

necistoty ve svarech TIGem

Možná by mohl někdo poradit. Zkoušeli jsme svařovat hlavu motoru  (mělo by se jednat o slitinu AlSi9). Svařované plochy vybroušené, bez nečistot. Na hlavu se vařil další odlitek, ten je z AlSi7.

Editoval radluk (02-07-2011 12:51:42)

Offline

 

#2 15-08-2010 17:18:34

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: necistoty ve svarech TIGem

radluk napsal(a):

Možná by mohl někdo poradit. Zkoušeli jsme svařovat hlavu motoru na trabantu (mělo by se jednat o slitinu AlSi9). Svařované plochy vybroušené, bez nečistot. Na hlavu se vařil další odlitek, ten je z AlSi7. Problém dělá hlava motoru, po nahřátí vyplouvají z lázně nečistoty, které způsobují díry ve sváru, vypadá to jak nějaké oxidy (struska). Svár je pórovitý a ty oxidy jej místy zabarvují do černa. Plyn argon 4,6. Drát AlSi5. Válce ze stejného motoru se svařovaly krásně, zcela bez problémů, broušeno stejně jak hlavy.
Myslíte, že by pomohla třeba jiná metoda, MIG/MAG?
Mysleli jsme, že by to mohlo byt absencí odmaštění, ale válce se svařovaly bez odmaštění (bouze dokonale obroušeno) a šlo to perfektně.

U té hlavy jde patrně o nekvalitní (pórovitý) odlitek kontaminovaný olejem. To by bylo vidět na hladkém výbrusu pod mikroskopem. Co poradit? Ohřát před svářením na teplotu 350 - 400°C nejlépe v peci s kontrolovanou teplotou, aby se to náhodou neroztavio, nebo nezbortilo. Po dobu alespoň hodiny. Tím by mělo dojít k odpaření oleje a podstatně lepší svařitelnosti. Možna by byl lepší příd. drát AlSi12.

Offline

 

#3 15-08-2010 22:33:50

nellospeed
Člen
Registrovaný: 28-09-2009
Příspěvky: 366

Re: necistoty ve svarech TIGem

zdar, já jsem zaznamenal podobné jevy třeba při upravování svařováním odlitku vodního čerpadla na škodovkách. starší kolega u kterého využívám ac tig mi říkal že to tak dělá protože by v té slitině mohlo být trochu zinku. Ale nevím jenom to sem píšu protože mi to připadlo podobný. To čerpadlo určitě žádnou mastnotu neobsahovalo.

Offline

 

#4 15-08-2010 23:08:38

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: necistoty ve svarech TIGem

nellospeed napsal(a):

zdar, já jsem zaznamenal podobné jevy třeba při upravování svařováním odlitku vodního čerpadla na škodovkách. starší kolega u kterého využívám ac tig mi říkal že to tak dělá protože by v té slitině mohlo být trochu zinku. Ale nevím jenom to sem píšu protože mi to připadlo podobný. To čerpadlo určitě žádnou mastnotu neobsahovalo.

Zinek v nepatrném množství nedělá pórovitost sváru. A už vůbec ne, černý povrch sváru. To vodní čerpadlo může být kontaminované zbytky antifreezu, což má podobné účinky při svařování jako ten olej. Uhlovodík, jako uhlovodan. Zkrátka teplotou oblouku se nečistota rozkládá na vodík a uhlík. Vodík tvoří bubliny ve sváru, uhlík v podobě sazí znečišťuje svár. smile

Offline

 

#5 16-08-2010 17:52:01

nellospeed
Člen
Registrovaný: 28-09-2009
Příspěvky: 366

Re: necistoty ve svarech TIGem

Zdar, to ovšem zní logicky.

Offline

 

#6 24-08-2010 19:48:12

mirek268
Člen
Registrovaný: 02-06-2010
Příspěvky: 16

Re: necistoty ve svarech TIGem

Zdravím,jetli mohu také dát jednu radu.Vařil jsem něco podobného.Hlava na pionýra,navařování žeber aby se lépe chladil.Dělalo mi to samé.Někdo mi poradil hodin do starého hrnce 1kg soli a povařit sůl vyžere mastnotu a pak to šlo dobře svářet. Mirek268

Offline

 

#7 17-09-2010 12:36:05

radluk
Člen
Registrovaný: 08-01-2008
Příspěvky: 53

Re: necistoty ve svarech TIGem

.

Editoval radluk (02-07-2011 12:52:13)

Offline

 

#8 17-09-2010 20:51:15

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: necistoty ve svarech TIGem

Toto asi tesnit nebude.
To je prerabka na vodne chladenie ?
Co tak zohnat NOS hlavy... myslim nove nenasadene. Tam problem s kontaminaciou nebude.

Offline

 

#9 18-09-2010 17:33:30

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: necistoty ve svarech TIGem

radluk napsal(a):

Posílám ukázku sváru, bylo to docela pečlivě vybroušené, nečistoty vyplouvají z taveniny ze základního odlitku hlavy
http://svarforum.cz/forum/uploads/264_vada2.jpg


http://svarforum.cz/forum/uploads/264_vada.jpg

Je to typický obrázek sváru na Al kontaminovaného olejem ap.
To nevzdávejte. Dříve neb později se to povede bez pórů. Odstraňte ten pórovitý svár a svařujte znova. Použijte ALSi12. Mezi svářením dalšího pokusu nechte předmět vychladnout. Ono čím více se to ohřívá, tím víc z toho lezou ty uvolňující se plyny a saze z uhlíkatých sloučenin. smile Mašinu nastavte na větší čistící účinek. (zvýrazněná plusová perioda AC) Pro odstranění porezního sváru je dobré mít tyto nástroje (a k tomu nářadí):
http://www.ohiopowertool.com/popup.aspx … rge/26.jpg

Nebo aspoň brusný kotouče na Al.

Offline

 

#10 18-09-2010 20:39:18

radluk
Člen
Registrovaný: 08-01-2008
Příspěvky: 53

Re: necistoty ve svarech TIGem

SO 545
To ne, to uz jsme zjistili, kdyz do toho fouknes pusou, ze to uchazi.
Ano, prerabna na vodnika, ale prozatim ne do vozidla, ale pro letadla :-)

Offline

 

#11 18-09-2010 20:48:44

radluk
Člen
Registrovaný: 08-01-2008
Příspěvky: 53

Re: necistoty ve svarech TIGem

Frank
Dekuji za cenne rady. Je to velmi dulezite, dojit na to. Protoze na tom momentalne stoji dany projekt.
Zkusim u tohoto kusu, i u nesvareneho ohrev na teplotu kolem 300 °C alespon po dobu jedne hodiny a uvidime.

Akorat si nedokazu vysvetlit, proc tohle delaji jen hlavy valcu? Valce sly krasne svarovat, stejnym dratem, stejnym postupem, svary byly velmi dobre. Ale v momente, kdy se zacne svarovat hlava, tak konec.
Jde jen o prototyp, pokud bude chlazeni fungovat tak jak ma, tak budu pracovat na uplne nove hlave (s puvodni je dost prace, musi se snizovat, delat drazka na O-krouzek, frezovat a brousit chladici zebra, atd. atd. a vysledek je nejisty) :-)

Vyzkousim, jakmile se k tomu dostanu, urcite dam vedet, zda to jde, dekuju.

Offline

 

#12 18-09-2010 20:51:40

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: necistoty ve svarech TIGem

Jestli to je mastnotou v nějakých hlubších pórech, tak by mohlo přece jen pomoct odmaštění ponorem v horkém uhlovodíku nebo odmaštění v parách. Pokud ještě někde je, dříve byly na to používány chlórované uhlovodíky typu perchlóru, ty ale kvůli ekologii byly zrušeny a většina to bylo nahraženo odmašťováním v horkém vodném roztoku odmašťovadel, to ale bude na mastnoty v hlubších pórech nedostatečné.
V domácí verzi by u menších dílů mohlo pomoct několikadenní ponoření do nějakého rozpouštědla a potom důkladné vysušení, případně ještě zahřátí.
Odlitky kontaminované nemrznoucí kapalinou by mělo vylepšit povaření ve vodě.
Póry v méně pórovitých svarech by mělo jít dotěsnit příslušnými utěsňovacími lepidly. To jsou tekutiny, které vyvzlínají do pórů a tam se stykem s kovem vytvrdí do pevné látky a póry utěsní.

Offline

 

#13 18-09-2010 21:16:01

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: necistoty ve svarech TIGem

SO 545
To ne, to uz jsme zjistili, kdyz do toho fouknes pusou, ze to uchazi.
Ano, prerabna na vodnika, ale prozatim ne do vozidla, ale pro letadla :-)


Do lietadla nieje prave vhodnejsi vzduchac ?
Ja sa venujem aircooled ale od VW z boxerov sa stavaju motory do ultralightov.
Clovek ktory mi repasuje bloky a kluky stavia tieto motory s osvedcenim prave pre tieto lietadielka.

Offline

 

#14 18-09-2010 21:19:40

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: necistoty ve svarech TIGem

Frank:
Pro odstranění porezního sváru je dobré mít tyto nástroje (a k tomu nářadí):
http://www.ohiopowertool.com/popup.aspx … rge/26.jpg

Nebo aspoň brusný kotouče na Al.

Frank tie frezky su special na Al ? Pouzivam podobne ale dost ich zanasa , moj dodavatel ine zohnat nevie preto sa pytam.

Offline

 

#15 18-09-2010 21:26:36

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: necistoty ve svarech TIGem

Radime, nepomůže to moc. Ty póry v odlitku jsou mikroskopické a po létech provozu se vlivem střídání teplot vyplní olejem a pod., tak dokonale, že jsou na to vesměs všechny metody krátké. Snad to koupání v horkém perchloru bych viděl jako nejlepší, ale nezkoušel jsem to. Navíc chlorované uhlovodíky by tam určitě zbyly a při svařování by se odpařovaly. Ty se vlivem UV záření rozkládají na fosgen a ten je jedovatý. Asi by se tomu zamezilo ohřátím po provedené koupeli. smile Vesměs nejjednodušší je ohřátí součástky na cca 300 - 400°C a nechat odpařit mastnotu. Ale i tak mám zkušenost, že to tam pořád zbývá a svár póruje. Po několikerém opakování akce svařit - vybrousit se to obvykle povede udělat bez pórů. Tolik moje zkušenost.
Je docela možné, že by vyvařením v nějakém silném odmašťovacím vodném roztoku se to velkou měrou odstanilo. Zatím jsem toto nevyzkoušel. Pouhým oplachem v teplém odmašťovači to moc nepomáhá. Problém často bývá, že Al reaguje s alkalickým prostředím odmašťovače a rozpouští se. smile

Offline

 

#16 18-09-2010 21:32:14

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: necistoty ve svarech TIGem

SO 545 napsal(a):

Frank tie frezky su special na Al ? Pouzivam podobne ale dost ich zanasa , moj dodavatel ine zohnat nevie preto sa pytam.

Ano, tyto jsou se řídkými, mělkými drážkami a údajně by se tolik neměly zanášet hliníkem. Taky se lépe dají vyčistit.

Tady jsou odkazy, kde to kupuji:

http://www.holesawsunlimited.com/home.php?cat=329

http://www.carbidebur.com/nfburs/nfall.htm

Editoval Frank (18-09-2010 23:52:06)

Offline

 

#17 21-09-2010 22:52:40

radluk
Člen
Registrovaný: 08-01-2008
Příspěvky: 53

Re: necistoty ve svarech TIGem

SO 545
ano, v podstate je to pravda

Editoval radluk (02-07-2011 12:52:53)

Offline

 

#18 03-12-2010 15:05:23

radluk
Člen
Registrovaný: 08-01-2008
Příspěvky: 53

Re: necistoty ve svarech TIGem

no...

Editoval radluk (02-07-2011 12:52:38)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče