SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#176 01-01-2011 15:23:13

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Problémy z BIMAXEM

Přesne tak pro vaši svařečku bude ten meziaxilal sunon pohoda  když utahne moji upavevenou svařečku v pohodě ato se na ni moc neohližím a zatežuji celkem hodně spoleham  na 2 tepelne ochrany jedna na transformatoru a druha na usmernovači ta na usmernovači mi sepne dříve než u trafa  vletě se jednou stalo při dlouhem svaru na plny knedlik


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#177 01-01-2011 19:42:14

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: Problémy z BIMAXEM

Mám za sebou několik konstrukcí výkonové elektroniky. Nikde (resp. jsem se s tím nesetkal a to mi rukami prošlo desítky výrobků různě drahé konkurence) se ventilátor nedává do trubky.
Dokonce jsem se o výběru vhodného ventilátoru a jeho správné montáži bavil s inženýry od Sunon a ani slovem nezmínili, že pro zvýšení množství průtoku vzduchu 6 - 10x je nutné umístit ventilátor do trubky. Že by to ani oni sami nevěděli ... ?

Jinak lze sehnat i výkonný ventilátor s napájencím napětím 12V a zakrytými ložisky, ale proč, když se dá koupit stejně výkonný na 230V a odpadne spousta problémů smile

Editoval Martin (01-01-2011 19:42:28)

Offline

 

#178 02-01-2011 10:37:09

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4545

Re: Problémy z BIMAXEM

Je třeba se umět správně zeptat. Zeptejte se u Sunonů, jak se měří průtok vzduchu ventilátory, který uvádějí ve svých katalozích v parametrech a v grafu závislosti dopravovaného množství na tlaku. A odpoví vám, že v trubce. A pak se zeptejte, jaký průtok vzduchu ventilátorem je, když tam ta trubka není.....Nebo se neptejte výrobce ventilátoru, ale vzduchotechnika...
Chlazení je jinak okrajová věc, kterou konstruktér mašiny obvykle podrobně neřeší a obvykle, pokud ventilátor nestačí, se řeší prostě výměnou za výkonnější a  dražší ventilátor. Ono je to taky podstatně jednodušší, protože trubka zvětšuje stavební výšku a zavádí do bedny hluchá místa, kde nic nefouká a tudíž se nic neuchladí. Vnitřek bedny je potom nutné řešit i z hlediska proudění vzduchu jako 3D prostor, takže to bývá spíš ve vymakanějších mašinách. Já jsem se s tím setkal v některých vymakanějších značkových stolních PC. Běžně se to řeší asi v noťasech, kde je množství foukaného vzduchu vzhledem ke spotřebě ventilátorku kritické.
Ale pokud je na to v bedně místo, nevidím důvod, proč vyšší intenzitu chlazení řešit zbytečným nákupem drahého ventilátoru, když stačí ten levný s kusem trubky. Jinak přirozeně je to OK,  jsou to vaše mašiny a vaše peníze.

Editoval Radim (02-01-2011 10:40:23)

Offline

 

#179 02-01-2011 10:56:22

pkougl
Člen
Místo: Kralupy
Registrovaný: 26-12-2009
Příspěvky: 62

Re: Problémy z BIMAXEM

No ono to je asi trochu jinak, on totiž výrobce aby udal nebo vyrobil nějaký ventilátor to musí měřit nějakou metodou a tou je proudění v nějakém definovném kanálu kde je to trubka která proudění usměrní a homogenizuje, pak může teprve změřit křivku prodění v závislosti na diferenčním tlaku kterou vytváří, tudíš čím kratší trubka tím je menší hydraulický odpor a tím větší přepravované množství o které jde. Samozřejmě když ventilátor fouká skrze trubku tak je to pocit většího průvanu ale je to dámo usměrněním toku, ventilátor bez trubky fouká řekněme kuželově do prostoru a tím se může zdát že přepraví málo média ale opak je pravdou (poku se tedy bavíme o běžných ventilátorech).

Offline

 

#180 02-01-2011 14:32:45

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4545

Re: Problémy z BIMAXEM

Křivku proudění v závislosti na diferenčním tlaku na ventilátoru každý změří bez problémů i bez trubky, stačí aby ventilátor ve stěně foukal do uzavřeného prostoru typu velké krabice nebo místnosti s řiditelným přetlakem. Zase množství dopravovaného vzduchu v potrubí při prakticky nulovém diferenčním tlaku se dá změřit bez problémů, protože potřebná minimální délka potrubí pro usměrnění poudění nemá prakticky žádný odpor.
Jádro problému je právě to foukání "kuželovitě" do prostoru holého ventilátoru bez trubky, uvnitř ventilátoru kolem lopatek jsou potom takové rychlostní a tlakové (mikrotlakové) parametry, že množství vzduchu dopravovaného ventilátorem je výrazně nižší. Jsou potom ventilátor určené pro takový provoz, kde je právě ten kuželovitý ofuk požadován, například všelijaké ventilátory coby koncovka potrubí přívodu vzduchu, kde jsou potom lopatky pro takový provoz optimalizovány , to ale běžné axiální ventilátory nejsou.

Editoval Radim (02-01-2011 14:34:30)

Offline

 

#181 02-01-2011 14:39:12

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Je to asi tak. U svářeček typu hobby jsou origo použity ventilátory špatných parametrů, teď myslím svářečky CO2. U některých invertorů jsem viděl dokonce kvalitní ventilátory Sunon a myslím že i Omicron používá ve svých strojích Sunon. U Froniusu je to starý známý Mezaxiál a na hluk nikdo nehledí. Mě osobně hluk taky nevadí, důležité je dobrý chladící výkon, hlavně u těchto levných svářeček, které mají trafa nic moc a hrozně se hřejí.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#182 03-01-2011 08:28:36

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4140

Re: Problémy z BIMAXEM

V základě je nepodstané jaký proud či napětí na ventilátoru se použije , důležitá je watáž a průměr ventilátoru . S větším průměrem je spojena vyšší účinnost . Dále je výkon spojen s plochou listů vrtule . Stejný větrák , ale s větší plochou listů , se bude otáčet pro stejný výkon pomaleji a tím se prodlouží jeho životnost . Většina výrobců má v nabídce šunty i dobré typy . Každý si může zvolit zda mu stačí kluzná , či zaplatí valivá ložiska . Pokud bude použit jako odtahový , nebude chlazení jednotlivých komponentů tak intenzivní , jako pokud bude použit jako tlačný a přímo funět na "topné" části - pokud nebudou součásti ve vzduchovém tunelu .

Offline

 

#183 03-01-2011 10:12:38

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Tak děkuji bobobo za rady. Tak já ho tedy dám aby foukal dovnitř na trafo a spol. Jen půjdu tento týden koupit ten ventilátor, ale mají v GMElectronics asi 10 druhů a nevím, který si vybrat. Samozřejmě myslím 120x120x38 na 230V. Mají tam i pár kousků ještě větších a asi i účinnějších, ale ty stojí skoro už 1000,- kč, což se mi zrovna dávat nechce.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#184 24-01-2011 20:24:50

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Už mám nainstalován ten elektroventil plynu od pana Zdeště, za což mu ještě jednou moc děkuji. Před vánocemi jsem volal do fy Chobola v brně, kde mají i servis. Nějaký chlápek  z toho servisu mi říkal, že ty desky na spínání trafa mají a cena myslím nějakých 500-600,- kč. Včera jsem tam psal mail a dnes mi odpověděli, že prý takové svářečky vůbec neprodávají a ty desky nemají, tak jsem z toho zmatený. Na stránkách alfin-trading.cz ty desky mají taky, asi 5 druhů, ale u všech stejný obrázek. Před vánocemi jsem jim psal mail a zase mi odpověděli blbě. Prý si musím vybrat podle své svářečky. Ta má ale nemá spínané trafo, tak jsem jim psal o desku se spínáním trafa. Asi to tam prodávají samí šupáci kteří tomu ani nerozumí. Jak se ale dívám, tak ty za pár korun, okolo 500,- kč jsou určené pro Einhel, Telwin 4.135, 4.165, 4.195(tu mám já), tak si myslím, že ty levné jsou opět ty co mám já. Tedy regulace pro motorek posuvu. Ty se spínáním trafa stojí okolo 1200,- kč což je cena jako u desky od Omicronu, kterou má pan Alll. Tak si ji raději vyrobím tady podle svarinfa, nebo něco podobného. Mě to vyjde na opravdu pár korun. Kdybych měl kupovat i relátko(to už doma mám), trafko apod, tak mě to vyjde max. do těch 3-4 stovek.
Ještě jsem chtěl poprosit, nemá prosím někdo doma nějakou levnou svářečku typu hobby, která má ale elektroventil plynu? Jak je tam řešený ten převod z té tenké hadičky v hadici s bovdenem na ten elektroventil?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#185 24-01-2011 21:30:45

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Problémy z BIMAXEM

Dobrý den,
hadičku, tu tenkou, volně vsuňte do té širší a přelepte páskou pro elektrikáře. Pokud by hadička byla příliš volná tak ji také oviňte a zasuňte.
Můžete použít i smršťovací bužírku.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#186 25-01-2011 14:54:54

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Děkuji opět za radu. Původně byla ta tenká hadička zacvaknutá v takové kovové svorce, jen se to zacvakne a hotové. Něco podobného, jako bývají rychlosvorky u kompresoru. Ale zacvákává se do ni přímo ta hadička. To je potom zašroubované v mosazném mezikusu s kalasickým vyustěním na hadice. Na tom je nasazena a plechovou stahovací páskou připevněna ta hrubší hadice k redukčáku. Sháněl jsem tu rychlosvorku, ale nikde ji nemají.
A ten ventilátor jsem už asi pochopil. Výkonem moc neoplývá, ale je nahoře, asi aby spíše foukal na usměrňovač, který se asi zahřívá více než trafo.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#187 26-01-2011 06:26:56

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4140

Re: Problémy z BIMAXEM

Prodává to více firem , třeba tato u nás .  http://www.norservis.cz/soubory/cz7-028_Pneufit10.pdf

Offline

 

#188 26-01-2011 08:03:55

pawka
Člen
Registrovaný: 22-07-2010
Příspěvky: 732

Re: Problémy z BIMAXEM

bobobo-uz jsi neco koupil?jednou jsi psal,ze jsi na tom jako ja,s pozadavky.


plamen je plamen
omi204,js90n,uda160,perunT
miga tiga ac/dc
plamen je plamen

Offline

 

#189 26-01-2011 09:16:56

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Aha, takže se zeptám někde kde prodávají pneu náhradní díly. Já se ptal ve třech obchodech se svářecí technikou a nikde to neměli.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#190 26-01-2011 10:57:05

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4140

Re: Problémy z BIMAXEM

Ne , vyhlížím šrot , třeba bez trafa , pak dobastlím . Pro varok ještě prodávají tyto díly v autodílech , ale nemají takový sortiment .

Offline

 

#191 26-01-2011 12:33:36

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

bobobo: takže něco jako Alll? Koupit nefunkční svářečku a potom do toho nacpat třeba 15 000,- kč za opravy a úpravy?

Editoval varok (26-01-2011 12:33:57)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#192 26-01-2011 12:37:12

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Zkusím se poptat v obchodech, kde prodávají vzduchotechniku. Musím něco pohledat, v havířově asi nic nebude, tak v ostravě, karviné nebo pod.
Navíc jak jsem psal už dříve, v obchodech se svářecí technikou neradí slyší, když si chce někdo něco ve svářečce upravit. U nich je normální dát svářečku do servisu, tam vám třeba vymění jen např. ventilátor za cenu 200,- kč ale oni si za to vezmou 1000,- kč. Zloději.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#193 26-01-2011 17:40:49

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Problémy z BIMAXEM

varok napsal(a):

Zkusím se poptat v obchodech, kde prodávají vzduchotechniku. Musím něco pohledat, v havířově asi nic nebude, tak v ostravě, karviné nebo pod.
Navíc jak jsem psal už dříve, v obchodech se svářecí technikou neradí slyší, když si chce někdo něco ve svářečce upravit. U nich je normální dát svářečku do servisu, tam vám třeba vymění jen např. ventilátor za cenu 200,- kč ale oni si za to vezmou 1000,- kč. Zloději.

Mily pane varoku, zlodeji nejsou, hodina technika ktery opravuje svařečky se musi započítal prace dotyčneho človeka plat na hodinu, daně, popřípadě najem prostor, energie teplo, elektřina a tak dale kdyby jste mel nejakeho znamehoco podniká tak by vam tohle vysvetlil po lopate... a k me svařečce  zas 15 000,- kč dily nestaly navic jsem značne ušetřil a kupoval jsem jen trafo stalo 2400,- usmernovač 900,-řídici jednotka 1260,- podavač byl koupen jinde u v AEK svařeci technice ten stal včetne kladky 1800,- nejake ty blbosti draty atak.. eurokoncovka byla koupena včetne hořaku a el ventilu plynu za 1700. a ventilator sunon za 200,- asi tak  to je nejakych 8200. puvodní vadna mašina stala 1500 i tak jsem se vlezl do 10 000 i z rezervou. a hořak fronius jsem koupil za 200,- starší.

Editoval alll (26-01-2011 20:01:14)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#194 26-01-2011 18:28:16

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Problémy z BIMAXEM

Dbrý den,
jestli tomu dobře rozumím, tak tu stále řešíte připojení tenké hadičky, která vede plyn do hořáku a její napojení na plynový ventil, který má velký průměr. Samozřejmě, je možné použít prvky pro pneumatiku / původní přípoj ten prvek má/. Zvažte zhánění takových součástí, neboť to jsou prvky pro tlakové podmínky. V původním zapojení se tlak z redukčního ventilu objevil až  v rukojeti. Dnes, po úpravě s vřazeným elmag.ventilem se tlak z ventilu "zastaví" na vstupu svářečky. Po otevření ventilu se tlakové podmínky zcela změní neboť pouštěný plyn téměř nic nebrzdí a odchází do volného prostoru. Takto malý tlak už nepotřebuje tlakové prvky, proto se bohatě obejdete s izolační páskou, popřípadě mačkací sponkou.
Maličkost k ceně oprav:
Jen běhání po obchodech a nákup takového prvku se neobejde bez nákladů, jak finančních tak časových, další náklady jsou spojené s montáží. Z toho plyne, že když to někomu zadáte tak to i zaplatíte. Tak to je.
Promítněte si to do vlastní hodinové mzdy: čas strávený sháněním a montáží + cena součásky podtrhněte a sečtěte pokud Vám vyjde 0,--Kč tak klobouk dolů. Pokud to nula nebude tak veřejně napište kolik to činí.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#195 27-01-2011 07:35:01

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Alll: já to psal jen obrazně, né že jste dal zrovna vy do svářečky 15 000,- kč. Nic proti vám nemám. Vás jsem jmenoval jen kvůli koupě nefunkční svářečky, zbytek byl všeobecně.
Zdeště: to shánění samozřejmě zadarmo není. Většinou někam jedu a stavím se do obchodu se svářecí technikkou nebo elektra, když něco potřebuji. U originálu byla taková rychlosvorka našroubovaná na, teď nevím jak se to jmenuje, prostě vyústění na hadici. Hrubá hadice taková ta modrá byla na to vyústění nasunuta a zajištěna plechovou sponkou. V té rychlosvorce je ta tenká hadička jen zacvaknutá. Zkusím něco vymyslet.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#196 27-01-2011 08:29:53

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4140

Re: Problémy z BIMAXEM

Nee . Traf jsem navinul již mnoho . Diody též vlastním . Elktroniku běžně vyrábím . Asi tak . Jde mi jen o bednu s hořákem a podavačem . Redukčák už taky vlastním .

Offline

 

#197 27-01-2011 12:55:06

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Já elektroniku tedy budu dělat taky, protože origo je drahá. Co jsem se díval, tak COček s nějakou vadou se prodává opravdu pomálu.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#198 27-01-2011 22:33:11

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Problémy z BIMAXEM

varok napsal(a):

Alll: já to psal jen obrazně, né že jste dal zrovna vy do svářečky 15 000,- kč. Nic proti vám nemám. Vás jsem jmenoval jen kvůli koupě nefunkční svářečky, zbytek byl všeobecně.
Zdeště: to shánění samozřejmě zadarmo není. Většinou někam jedu a stavím se do obchodu se svářecí technikkou nebo elektra, když něco potřebuji. U originálu byla taková rychlosvorka našroubovaná na, teď nevím jak se to jmenuje, prostě vyústění na hadici. Hrubá hadice taková ta modrá byla na to vyústění nasunuta a zajištěna plechovou sponkou. V té rychlosvorce je ta tenká hadička jen zacvaknutá. Zkusím něco vymyslet.

pane varoku mam jeden navrch skuste použit tu puvodní přechodku z te tenke hadičky co vede z hořaku na tu silnou hadici co vede od redučaku do svařečky tak jsem to mel vyřešeno na sve einhelce stačilo kousek hadičky a 2 stahovací pasky na šroubovak a hned bylo po problemu jak napojit el ventil na hořak pokud prohledate svarforum a me příspevky tak tam narazíte na fotku toho spojení stím elektroventilem z hořaku na pevno..

Editoval alll (27-01-2011 22:33:46)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#199 28-01-2011 06:58:10

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

alll: vaše obrázky jsem se díval i minule. Už jste mi to jednou psal, ale nevím, co je to za přechodku. Jestli samodomo, nebo originál. Ta rychlosvorka je snad na jedno použití. Když už tam je zacvaknutá ta tenká hadice z hořáku, tak už nejde zpátky vytáhnout. Zkusím ji odvrtat.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#200 28-01-2011 07:15:36

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4140

Re: Problémy z BIMAXEM

Škoda , že jsi to varoku nevyfotil . Lepší jednou vyfotit , než 100x popisovat .

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče