SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 05-11-2007 22:36:40

geezer
Člen
Registrovaný: 05-11-2007
Příspěvky: 3

Cukání drátu

Koupil jsem svářečku kit309 a mám problém z podáváním drátu.
Občas začne cukat tak jsem zkusil přitáhnout pružinu podavače ale nepomohlo to.
Nakonec jsem  dal i jiný drát ale pořád to nefunguje tak jak by mělo.
Neměl jste někdo stejný problém.

Offline

 

#2 05-11-2007 23:00:50

capumpor
Člen
Místo: Černý Vůl
Registrovaný: 15-08-2007
Příspěvky: 22

Re: Cukání drátu

Mívám stejný problém. Mám starší svářečku Lorch SH 170. Dostal jsem zdarma 15ti kilovou cívku drátu 0.8 mm a byl semtam orezlý. S tím se nedalo svářet. Spíš jen cukalo rukou. Také jsem musel pořád čistit kladky. Tak jsem ten drát odmotal až byl pěkně lesklý vyměnil jsem průvlak, profouknul bowden, koupil středící bazmek na cívku, šteloval přítlak kladek. Teď už mi to svařuje lépe, ale pořád to občas začne cukat. Za nějakou dobu zase přestane. Určitě bych byl také vděčný za každou radu jak toto odstranit.

Offline

 

#3 06-11-2007 08:26:36

Zelenej
Člen
Místo: Humpolec
Registrovaný: 08-05-2007
Příspěvky: 176

Re: Cukání drátu

Záleží po jaké době při svařování začne cukat často se stává že průvlak je prošoupanej a není dobrej převod proudu a proto začne cukat. Další důvod je možný skroucený bohden je potřeba aby byl nazemy natažen pokud možno rovně a bez nějaké smyčky.

Offline

 

#4 06-11-2007 12:50:26

geezer
Člen
Registrovaný: 05-11-2007
Příspěvky: 3

Re: Cukání drátu

Svářečka je týden stará a moc toho nezavařila.Zavařím 6cm a další 2cm to cuká a pak znova.

Offline

 

#5 07-11-2007 18:13:02

Haufra
Člen
Registrovaný: 08-07-2007
Příspěvky: 139

Re: Cukání drátu

Zkus odmotat a ustřihnout,ale2metry drátu a podivej se jestli ten drrát má snahu se rovnat,nebo zustává skoro stejný jak spirála.Onmá totiž problém se do bovdenu srovnat.Nemám s 0.8mm tak velké zkušenosti(jenom občas )Kladky dotáhnout nekdy pomuže ale muže se ti stávat,že se ti začne uzlovat za kladkama.Taky bovden je potřeba mít na 0.8 ne na jinej průměr.O kvalite drátu jsem už se zminoval jinde na foru.Mame třeba 2 palety od stejného výrobce jedna paleta ok a druhá se mu musí vrátit protože se stím neda vařit.Mluvím o 1.2mm a moje spotřeba drátu bývá i 1.5 velke cívky za 7.5hod.Takže si troufám říct,že už jsem nějakou tunu vyvařil.Takže jak píšete co jste všechno dělal tak to muže být i v drátu.Před deseti rokama takový problémy nebyli.PS:p.zelený myslim na vás,ale ted zrovna nic na foto není,nic se nenavařuje

Offline

 

#6 07-11-2007 19:59:52

geezer
Člen
Registrovaný: 05-11-2007
Příspěvky: 3

Re: Cukání drátu

Asi máte pravdu s tím bovdenem ,protože tam byla cívka 1mm ale nevím jestli to taky cukalo, protože jsem ji vymněnil za 0,8.Chci se zeptat kde je to označené. Moc děkuji.

Offline

 

#7 13-11-2007 09:43:54

Haufra
Člen
Registrovaný: 08-07-2007
Příspěvky: 139

Re: Cukání drátu

Myslim si že to je označené asi jen na obalu(možna že to nějaký výrobce značí,ale ješte jsem se stím nesetkal)S 0,8nevařím ale pro 1,2 drát je vnitřní průměr bovdenu o 0,8 mm větší než průměr drátu,stejné je to i u drátu 1,6 tak si myslím že to bude asi i podobné i u 0,8.Je potřeba aby byla špička opravdu čistá a kabel nebyl zkroucený.Když se zdá že ve špičce to začíná přidírat tak si vemem vrtáček a v ruce to pročistíme(NE VRTAČKOU).Nová špička má velikost o 0,2mm větší než je naní napsáno(0,8-vrtáček1 mm,1mm. špička-vrtak1,2 atd.)Jinak by člověk by zachvíli měl vyházeno vedle sebe hromadu mědi,když je tak drahá.

Offline

 

#8 30-11-2007 13:59:59

Little red riding hood
Člen
Registrovaný: 30-11-2007
Příspěvky: 4

Re: Cukání drátu

mám podobný problém, ale cukání jsem se už zbavil, teď se mi sukuje drát před podávací kladkou, čím to může být??.. jinak mám drát 0,6 a myslím že všechno bych měl mít taky pro tenhle průměr drátu..

Offline

 

#9 30-11-2007 14:57:26

Zelenej
Člen
Místo: Humpolec
Registrovaný: 08-05-2007
Příspěvky: 176

Re: Cukání drátu

ahoj problém může bý v tom jak dlouhý máš hořák a pak bych viděl špinavej bohden..

Offline

 

#10 30-11-2007 19:31:36

Little red riding hood
Člen
Registrovaný: 30-11-2007
Příspěvky: 4

Re: Cukání drátu

hmm, svařečka je skoro nová, zatim sem s ni vyvařil jedem práh a pár drobností, čili cca nic..

omlouvám se v tomhle jsem opravdu nováček, co si mam představit pod pojmem dlouhý hořák??..

jinak jak je dobré čištit bovden??..

diky..

Editoval Little red riding hood (30-11-2007 19:33:23)

Offline

 

#11 01-12-2007 13:52:34

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Cukání drátu

Jestli kladka muchlá drát, je prostě přicpanej hořák. Důvody můžou být následující:

1) drát má špatné vedení. Bovden není po celé délce hořáku a někde jde drát volně. Drát musí mít vedení bovdenem od kladky až po průvlak (trysku) na konci hořáku!

2) bovden je někde zlomený nebo rozpláclý. Třeba něco spadlo na hořák nebo na něj někdo šlápnul, přejel ho apod.

3) bovden má na daný drát příliš velký vnitřní průměr. Na dráty 1,0 a 1,2 by měl bovden mít světlost 2,0 mm (červené bovdeny). Na dráty 0,6 a 0,8 se dodávají bovdeny o světlosti 1,5 mm (modré nebo černé). Pro tu 0,6 by možná byl ještě vhodnější bovden 1,3 mm (hnědý), který se také vyrábí.

- v těchto případech pomůže pouze výměna bovdenu

4) bovden je ucpanej (například odlupujícím se poměděním z drátu).

- zkusit vyčistit bovden profouknutím stlačeným vzducem z kompresoru. Ale nejprve se musí vyšroubovat koncový průvlak (tryska), aby ten bordel měl kudy vylítnout! Hořák se natáhne rovně a od kladky se do něj fouká vzduch (ideální je mít ofukovací pistolku s úzkou tryskou). Je dobré hořákem trochu zahýbat, aby se ty nečistoty uvolnily. Pokud to nepomůže, opět je nutná výměna bovdenu.

5) je špatnej průvlak. Na koustu drátu se vyzkouší jak tam průvlak "chodí". Nesmít jít ztěžka ani být moc volný. Prostě tak akorát smile Jinak vyměnit. Opravdu vyměnit! Nepřevrtávat! Průvlaky jsou tažené, aby otvor měl hladké stěny. Když se to vyvrtá obyčejným vrtákem, je ta stěna jako struhadlo. A přes struhadlo moc proudu do drátu nedostanete.

6) Při svařování se musíte snažit mít hořák ce nejvíce natažený. Žádné velké ohyby a už vůbec ne smyčky. Než začnete vařit, vždy upravte hadici hořáku tak, aby ani při krkolomném svařování nemohly velké ohyby a smyčky vzniknout.

7) Je tu i možnost, že hořák je opravdu příliš dlouhý. Čím menší průměr drátu, tím kratší by měl hořák být. Pro drát 0,6 (i 0,8) doporučuji max. délku hořáku 3m.

Ono to podávání tenkých drátů není taková sranda jak by se mohlo zdát. Zkuste si ustřihnout 2m provázku, chyťte ho za jeden konec a tlačte jej před sebou. Nejde to co? A drát 0,6 mm je na tom jen o chlup líp smile

Offline

 

#12 01-12-2007 18:18:21

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Cukání drátu

Pane Administrátore,
Smekám jak dokonale jste popsal všechny možné potíže kolem vedení drátu u MIG svařování. Mohu s určitostí vše potvrdit. Jen bych maličko doplnil. V USA, kde jsem mnoho let pracoval jako svařeč professionál, posléze welding instruktor a technolog svařování, jsme ještě používali tzv. WIRE LUBE PAD, což znamená v praxi plstěný polštářek který se umístil před podávací část a který pružně obepínal svařovací drát. Na něj se káplo několik kapek (ne přebytečné množství) speciálního lubrikačního oleje (silikonového), který jednak mírně zvlhčoval povrch drátu a rovněž jej dokonale očistil. Tento způsob zajistil drastické snížení tření uvnitř bowdenu. Některé zdroje, které se zabývaly výzkumem v tomto oboru uváděly, že tímto lze snížit tření uvnitř bowdenu až 4X, což rozhodně není zanedbatelné. smile

Offline

 

#13 01-12-2007 18:32:52

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Cukání drátu

Offline

 

#14 01-12-2007 18:46:33

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Cukání drátu

Díky za pochvalu, Franku.

čistící a mazací válečky LUBEMATIC znám a s úspěchem jsem je vyzkoušel. Znám několik firem, které si je nemohou vynachválit, hlavně při MIG svařování hliníku. Čistící jsou červené a mazací černé. Na ten hliník se používají jen ty červené, na ocel pak oba. Jejich přínos je nezpochybnitelný. Ovšem jsou dosti drahé a zejména ta kapalina je dost drahá. Pro amatéry (pro které jsem ty problémy výše popisoval) asi nic moc. Ale je dobré o tom vědět. Díky za tip.

Ovšem v souvislosti s tím mazacím válečkem musím ostatní čtenáře upozornit na jeden neduh. Mazací váleček LUBEMATIC je asi jediný povolený způsob mazání drátu.

Vyvarujte se stříkání jakéhokoliv mazacího prostředku (Konkor, Silkal, WD-40, svářecí separační sprej, apod) na cívku s drátem!!

Za prvé pak prokluzují kladky, za druhé dochází ke špatnému přenosu proudu v průvlaku a za třetí se na to nalepí spousta prachu a nečistot a doslova se tím "zabetonuje" bovden!! Bohužel se s namazanými cívkami v praxi velmi často setkávám.

Offline

 

#15 01-12-2007 19:15:17

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Cukání drátu

Samozřejmě souhlasím. Nesmí se použít běžný minerální olej a už vůbec ne postříkat cívku s drátem.smile Já teď z hlavy neznám přesné chem. složení toho lubrikantu, nicméně pomáhá to opravdu skvěle. Pro svařeče, který s tím pracuje 8 hodin denně je to téměř nutnost. Pro amatéra to draké bezpochyby je.

Offline

 

#16 02-12-2007 11:38:35

Haufra
Člen
Registrovaný: 08-07-2007
Příspěvky: 139

Re: Cukání drátu

S tím převrtáváním jsem myslel to,že když vám do průvlaku(v praxi říkáme špička)vlétnou nečistoty a cítíte že vám ten drát trochu v ní dře tak vemu do ruky vrtáček,který mám zalisovaný ve starém průvlaku a pročistím od té néčistoty,neříkám že to vždy pomůže,ale z praxe je uspěšnost 90%.Takže se tímto omlouvám admin.že s ním uplně nemohu souhlasit.PODOTÝKÁM,ŽE TAM BÝVÁ JEMNÁ NEČISTOTA NE ŽE VTÉ ŠPIČCE JE ZAPEČENÝ DRÁT.Vým že nejoptimálnější je NOVÁ,ale to bych při KVALITĚ DRÁTU a 15-18m/min mohl měnit každqu hodinu průvlak.NIC VÍC JEN DLOUHODOBÁ ZLKUŠENOST.Možná mi nebudete věřit,ale ted např.vařím 60U svar linkolnem(drát průměr1,2)a kdybych tam měl průvlak 1,2 tak udělám 10cm sváru,cukání dření atd.Bovden nový,průvlak nový,a nic.MSÍM dát průvlak 1,6 a není problém,Vím že mi napíšete ,že převod proudu-špatný,ale bohužel jinak toNEJDE.Ty dráty mají poslední dobou problém se ,,rovnat do bovdenu".Nejhorší jsou konce cívky,to vám vylézá z průvlaku tak ohlý drát,že se nedivím,že to nejde.O

Offline

 

#17 02-12-2007 21:56:00

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Cukání drátu

Zkuste spíše použít průvlak 1,2 na hliníkový drát. On má trochu větší průměr než průvlak na ocel. U standartních dílů je označen 1,2A.

Offline

 

#18 02-12-2007 21:56:49

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Cukání drátu

Zdravím. Já měl zase s tím převrtáváním na mysli hlavně to převrtání při zapečení drátu a nebo převrtání menšího průvlaku na větší. Proti jemnému a opatrnému vyčištění nečistot, které nejsou pevně spojeny se stěnou průvlaku asi nelze nic namítat. Šetřit se musí.

Co se týče použití průvlaku 1,6 na drát 1,2, tak opravdu nezklamu smile Přenos proudu rozhodně není ideální. Průvlak na drát 1,6 má totiž otvor 1,9 mm a to už je opravdu hodně. Ale pozor! Pro dlouhodobé svařování velkými proudy i já doporučuji použít o číslo větší průvlak. Jenže v případě drátu 1,2 je to průvlak 1,4. Ono se o průvlaku 1,4 moc neví. Ale vyrábí se a není problém jej sehnat. Mám zkušenosti s Binzlem a Froniusem. Oba výrobci průvlak 1,4 běžně dělají. Třeba na hliníkové dráty 1,2mm je průvlak 1,4 nutností! Jinak to 1,4 je označení průvlaku nikoliv průměr otvoru. Otvor je vždy větší. Myslím, že je to takhle:

Označení průvlaku            průměr otvoru průvlaku
         1,2                                      1,4 mm 
         1,4                                      1,6 mm
         1,6                                      1,9 mm   

Takže zkuste sehnat průvlak 1,4 a nenechte se odbýt, že neexistuje, nebo že je drahej. Existuje a stojí stejně jako "jednadvojka". Pomůže to. Uvidíte.

Jinak souhlasím, že kvalita drátů (tedy těch "spotřebních") je v poslední době dost mizerná. Holt se všichni snaží konkurovat číňanům a tak všichni vyrábí zmetky. Typickým příkladem jsou třeba napojované dráty. Třeba taky 3x na jedné cívce! Už jsem o tom někde tady na fóru psal. I tenhle obrázek napojení už jsem tady ukazoval:

http://www.svarforum.cz/forum/img/napojdrat.jpg

Offline

 

#19 11-01-2008 11:43:47

MARTEN
Člen
Registrovaný: 11-01-2008
Příspěvky: 2

Re: Cukání drátu

SVAŘUJU 5 LET NA SVAŘOVACÍCH ROBOTECH A TAM TENTO PROBLÉM ŘEŠÍM TAK ŽE KAŽDÝ MĚSÍC MUSÍM ČISTIT A KONTROLOVAT LOŽISKA KLADKY POPŘÍPADĚ MĚNIT HROTY VSTUPU.DÁLE MUSÍŠ MAZAT SILIKONEM KLADKOVÉ ZAŘÍZENÍ.NAVÍC POKUT TI ZAČNE DOCHÁZET DRÁT KE KONCI TAK SE ČASTO DRÁT pr.1,2SUKUJE.DALŠÍ MOŽNÁ PŘÍČINA MŮŽE VZNIKAT TÍM ŽE TEN DRÁT NA OBRÁZKU MÁ POVRCOVOU ÚPRAVU A TO TI ZANÁŠÍ BOVDEN.

Offline

 

#20 25-01-2008 13:15:11

lukas
Člen
Registrovaný: 19-04-2007
Příspěvky: 466

Re: Cukání drátu

a co třeba rovnač drátu

Offline

 

#21 25-01-2008 20:33:26

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Cukání drátu

Proboha k čemu rovnač drátu? Kvalitní drát pro svařování MAG vždy obsahuje velké množství Si. Křemík vnáší do drátu tzv. tvarovou paměť, kdy si drát pamatuje, že má být rovný. Z cívek 18 kg klidně odmotejte 3 m drátu a hoďte ho volně na podlahu. Rádius volně ležícího drátu bude víc než dva metry. To nemá žádný vliv na podávání do bowdenu nebo na výlet drátu.

Offline

 

#22 26-01-2008 11:22:42

Haufra
Člen
Registrovaný: 08-07-2007
Příspěvky: 139

Re: Cukání drátu

Bohužel měl by mít,ale v poslední době nemívá při rozmotání takový rádius 2 metry.Je to pravda nemohu se svámi přít ale denně se stím setkávám na pracovišti,jedna paleta od stejné ho výrobce ok, druhá se mu po vyzkoušení musela vracet.Myslim si že to má VELKÝ VLIV NA PODÁVÁNÍ DRÁTU.Kdybych se stím denně nesetkával v práci tak bych si to nedovolil vůbec tvrdit.(jen malý posřeh na konec,Dovezou nám třeba 4 palety svař drátu,stená firma,stejný dodavatel,uplně stejné značení,balení atd.akorát třeba jedna paleta má krabice o něco světlejší či tmavší barvu a když ji vemete tak pak vidite ten rozdíl....)Neřikám,že to je tím,ale takový postřeh či náhoda i u různých dodavatelu drátu či značek.Pokud mi to vyjde tak to natočím a pošlu admin. at to sem dá.Co vidím na VLASTNÍ OČI tím si su jistej.

Offline

 

#23 26-01-2008 20:55:00

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Cukání drátu

V této diskuzi se přece nepřeme, ale vyměňujeme si zkušenosti. My bereme drát od firmy ve Vamberku, ovšem v balení po 475 kg v zásobníku. Bereme ho skutečně hodně a nestává se nám, že by se něco takového jako deformace drátu stalo. To se nám spíš povede takový sud po nesprávné manipulaci zamotat. Při pravidelných kontrolách (které nám předepisuje ISO 9000) jsme ještě nikdy nezaznamenali změnu složení drátu nebo změnu mechanických vlastností. A v případě pochybností je možné si na nějakou dobu vyjednat zpřísněné podmínky na dodávky, např. dodávky podle 3.1b normy o jakosti materiálů.

Offline

 

#24 27-01-2008 13:50:22

Haufra
Člen
Registrovaný: 08-07-2007
Příspěvky: 139

Re: Cukání drátu

Já se nepři jen sem polemizoval s tím,že to má vliv na podávání drátu nic víc.Od esabu jsme měli drát myslím že to bylo 12 50 a 12 51.Poměděný nejel ve vysokých proudech vůbec a ten leštěný jel,ale za 2 hodiny byla ve špičce,tedy v průvlaku taková drážka........To balení jste asi myslel maraton  ten byl dobrý ale špatná manipulace.V žádném případě bych se s vámi nechtěl přít,nemám tak velké a rozsáhlé zkušenosti jako vy,jenom názor s denodením problémem.Dříve ty problémy nebyli tak velké.Drátem od esabu normálně stehujem ve zkratu,ale pulzem 15metram udělám kus sváru a čistím průvlak,nebot nepravidelným posuvem mi do něj vlétne rozstřiknutý kov....

Offline

 

#25 18-07-2008 15:31:53

lukas
Člen
Registrovaný: 19-04-2007
Příspěvky: 466

Re: Cukání drátu

Dobrý den.
Rozhoduji se mezi 3 nebo 4 metrovým hořákem ABIMIG 250 T pro drát 0,8 mm.
Půjde 4 metrový hořák na dvoukladkový podavač drátu?
Předem dík.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče