SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#76 25-03-2013 21:44:32

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: stavba kamen

skuste ist na forum nasetraktory-potom forum a potom sekcia ostatne a potom ak sa nemylim nazov textu Cim topite v dilne a mozte citat s fotodokumentaciou-podla toho som robil aj ja tie burleany a funguju super


Kutil s.r.o.

Offline

 

#77 27-03-2013 18:51:56

poleno
Člen
Registrovaný: 25-02-2010
Příspěvky: 42

Re: stavba kamen

jo děkuji to už jsem prolistoval a pár zajimavostí jsem tam našel

Offline

 

#78 10-07-2022 11:52:08

Banung
Člen
Registrovaný: 05-06-2022
Příspěvky: 35

Re: stavba kamen

Rád bych oživil toto téma. V blízké době plánuji stavbu krbové vložky, která není běžně k dispozici. Tento projekt převaluji v hlavě už asi dva roky. Proč tyto kamna:

1)    Kamna obsahují izolovanou spalovací komoru s předehřevem sekundárního vzduchu (na obrázku žlutě) Z toho plyne, že proces sekundárního spalování je plně dokončen - menší emise a vyšší účinnost. Ve spalovací komoře bude přes 1000 C
2)    Po té následuje expanze, díky tomu se spaliny mírně ochladí a putují k výměníku. Po ochlazení, klesají do kouřovodu. Tzn. žádné horké spaliny nevyletí do komínu.
3)    I drahé krbové vložky mají omezenou životnost. Chci mít možnost vyměnit namáhané díly.
4)    Kamna jsou zadem přikládaná. Plánuji řízení čerpadla výměníku na základě teploty spalin v komíně a výstupní teploty vody.

Sekundární spalovací komoru výrobci z ekonomických důvodů vynechávají.

Primární inspiraci jsem našel zde: https://batchrocket.eu/en/ Kde jsem čerpal informace i o dimenzích daných částí kamen.

Je mi jasné, že se jedná o vývoj a že se bude něco předělávat. Např. hořák sekundárního vzduchu (na obrázku červeně) . Každopádně chci předělávat co nejméně.
Nejvíce bych uvítal rady, co z čeho udělat.

Že hořák musí být z žáruvzdorné nerezové oceli je asi jasné. Topeniště i spalovací komora budou kompletně izolované šamotem a Vrmuklitem. (zevnitř).
Teplotně namáhaný bude tedy nejvíce prostor výměníku. Mám představu, že ho udělám odnímatelný.

Primárně budu rád za rady těch, co s výrobou kamen mají zkušenost. Ale uvítám i postřehy dalších. Proces výroby budu dokumentovat.
Díky.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/10703_kamna-schema-2.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/10703_kamna-schema-1.jpg

Obrázky jsou zatím jen základní idea

Editoval Banung (10-07-2022 11:54:35)

Offline

 

#79 10-07-2022 12:32:16

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: stavba kamen

Banung napsal(a):

Tzn. žádné horké spaliny nevyletí do komínu.

Ako chceš vyriešiť dechtovanie komína, ked nebudeš mať horké spaliny?

Editoval jean (10-07-2022 12:32:33)

Offline

 

#80 10-07-2022 15:22:56

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4461

Re: stavba kamen

Hm,  když  to  bude mít výkon  větší  než  10 kW a bude v tom  tepelný  výměník  na vodu,  tak  to  legislativně bude teplovodní kotel  a ten musí  mít příslušné  zkoušky a certifikaci ,  že to  je z hlediska pevných  emisí teď nevím  kolikáté  skupiny,  aby se s ním  dalo  topit tuším  po  září  2024. 
U samodomo  takového  zařízení vlastní  konstrukce nevidím  možnost,  jak  to  bez  velmi  vysokých  nákladů na zkoušky a certifikaci  udělat.
Snad by to  mohlo se zamhouřením  oka projít,  kdyby člověk samodomo  vyrobil  nějakou  přesnou  kopii  komerčního  kotle,  který  ty normy splňuje,  jinak  ne.
Z hlavy teď nevím,  jak  to  je s topidly bez  výměníku  do  kapaliny o výkonu  nad 10 kW.
Legálně bez  nebezpečí  pokuty po roce 2024  by u  nás mělo  projít samodomo vyrobené  originální  topidlo  pouze s výkonem  pod 10 kW,  počítáno  dle spotřeby paliva,  ne dle vyprodukovaného  tepla.  A i  tam  mně některé  věci  nejsou  jasné.

Offline

 

#81 10-07-2022 17:19:55

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: stavba kamen

Ak nemá hrad z roku 1400, tak mu je výkon nad 10kW aj tak naprd.

Offline

 

#82 10-07-2022 19:21:17

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4461

Re: stavba kamen

To  je jedno,  co  jsem se díval, samodomo kotel  nemá  žádnou  dokumentaci  a není zařazený  do  žádné emisní  třídy tuhých  částic a takový  ze zákona nemůže být od toho  roku 2024 provozován.
A kdyby ano,  vedle emisí  tuhých  částic je tady i  minimální  účinnost,  emise těkavých  organických  látek,  emise oxidu  uhelnatého  a oxidů  dusíku. Které  musí  kotel  na tuhá  palibva splňovat. A ani  na to  není  u  samodomokotle i  pod 10 kW výkonu,  žádný  doklad.

https://piskova-lhota.cz/informace-k-po … a-2-tridy/
https://vytapeni.tzb-info.cz/15865-jake … uha-paliva

Offline

 

#83 10-07-2022 19:36:35

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: stavba kamen

Radim, to by som neriešil, kto zistí, aký kotol používa? Hádam nemáte až takú demokraciu, že musíte úradu preukazovať zdroj tepla?

Offline

 

#84 10-07-2022 20:34:29

Banung
Člen
Registrovaný: 05-06-2022
Příspěvky: 35

Re: stavba kamen

Díky za odpovědi,

Co se týče legislativy rád se přiučím. Ale já to chápu tak že, je rozdíl mezi kotlem a tzv. lokálním topidlem. Lokální topidlo předává část tepla do jedné místnosti a na takové se (zatím) žádné emisní limity nevztahují. Lokální topidlo může být napojeno na rozvod topení. Podmínka je, že musí samo předávat teplo do obyvatelné místnosti. Viděl jsem i automatické kotle nesplňující emisní limity, které měly být umístěny v obytné místnosti. Takto to chápu já, kdyžtak mě opravte.

Dále:
Výkon má být 6 až 9 kw. Dáno komínem o průměru 150mm

Jak je definován kotel nevím. Tyto svá kamna chápu spíš jako krbovou vložku.

Co se týče efektivnosti ta by měla být přez 90 %. Tvrdí Batchrocket. Měřili to "něčím". Jestli je to pravda nevím. Nicméně na to, že je účinnost lepší než klasická kamna, nebo vložka bych vsadil. Emise by měly být zase menší, kvůli dokončenému spalovacímu procesu.

Komín by neměl dehtovat, právě kvůli sledování teploty spalin.

Co se týče těch zkoušek. Má někdo představu jak to funguje? Klidně bych to poslal do nějaké státní zkušebny ať naměří skutečné hodnoty ...

Ještě doplním, co jsem asi na začátku nezdůraznil. Kamna mají mít dvoje dvířka. Tzn. z obýváku bude možné sledovat oheň v topeništi a zároveň tudy budou předávat část tepla. Zadními dvířky se bude přikládat.

Editoval Banung (10-07-2022 20:38:51)

Offline

 

#85 11-07-2022 08:30:44

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: stavba kamen

Dehtování spalin v komínu závisí hlavně od toho, čím se v tom topí. Čím vyšší podíl vody ve dřevě, tím vyšší pravděpodobnost až jistota, že to bude dehtovat. Teplota spalin bude mít vliv hlavně na tah komínu.

Neřešil bych, zda je kotel homologovaný či nikoliv. Homologaci těžko získáte. Udělat z toho topidlo na které homologace není potřeba je ta správná cesta. Důležitější vidím zajistit, aby nešel obtěžující kouř z komína, ošetřit nepřející sousedy, kominíka, u novostavby kolaudační komisi. Třeba tak, že budete mít ještě plynový/elektro kotel vydávaný za hlavní. Pochybuji o tom, že toužíte každý den pravidelně přikládat, aby ohniště nevyhaslo a o topení se starat.

Editoval Charon (11-07-2022 09:16:47)

Offline

 

#86 11-07-2022 09:18:48

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4461

Re: stavba kamen

Přesně tak,  největší  problém  bude nepřející  soused,  na jehož  podnět má  úředník  právo  vstoupit do  domu a chtít vidět  kotel a papíry od kotle.
Myslím  si  ale,  že první  roky budou  úředníci  mírní a leccos se třeba vyřídí  domluvou. Pokud nebude úředník  nějaký  mladý  s hlavou  vymytou  zelenou  propagandou.
Já  zas mám  doma dost  uhelného  prachu z dřívějšího  uhlí,  který  budu  muset  taky nějak  zpracovat  v peci.

Offline

 

#87 11-07-2022 10:06:30

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4788

Re: stavba kamen

Dehtování je dost komplikovanější, než aby se dalo postihnout sledováním jen teploty. Záleží na teplotě rosného bodu směsi plynů a par. T.j. na složení a koncentraci par. Proto sledovat jen teplotu nestačí. Na př. při velkém přebytku spalovacího vzduchu je teplota spalin nižší a přesto nemusí více dehtovat, protože je koncentrace par nižší. Atd. Tak ať se ti to dílo podaří. Nebude to ale nejspíš jak se říká "na první dobrou".


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#88 11-07-2022 11:47:43

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: stavba kamen

Famater, ak bude mat velke prebytky vzduchu, tak pri zamyslanej teplote 1000 stupnov zas bude mat velke NOx, co sa konecne zacina sledovat, lebo to je realne jediny bordel, co skodi

Offline

 

#89 11-07-2022 13:09:17

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: stavba kamen

Moze byt aj 5rocne suche drevo ale ked niekto dusi kotol na nizkej teplote  ci zatvara cuky na piecke,kozube tak tiez bude dechtovat.   Inac co mate v cechach s tymi kontrolami emisnej normi a podobnymi sprostostami   v dnesnej dobe ked je kriza s energiami  ?   Sak ked nebude plynu tak sa bude topit asi aj stromammi z narodneho parku az po odpadky  a nie pozerat na neaky dym z komina   big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#90 11-07-2022 13:11:57

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: stavba kamen

Tak niekto byva v civilizacii a berie ohlad na susedov. Mozno to raz zazijete aj tam u vas v Mongolsku

Offline

 

#91 11-07-2022 13:16:17

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: stavba kamen

U nas sa normalne topi a povacsine nie su problemy . A pri rozkladani aj v nejlepsom kotliku s lambda sondou vzdy zadymi z komina + po prikladani .  Ze co sa tu riesi ?


Kutil s.r.o.

Offline

 

#92 11-07-2022 14:33:44

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: stavba kamen

Joe66 napsal(a):

Moze byt aj 5rocne suche drevo ale ked niekto dusi kotol na nizkej teplote  ci zatvara cuky na piecke,kozube tak tiez bude dechtovat.   Inac co mate v cechach s tymi kontrolami emisnej normi a podobnymi sprostostami   v dnesnej dobe ked je kriza s energiami  ?   Sak ked nebude plynu tak sa bude topit asi aj stromammi z narodneho parku az po odpadky  a nie pozerat na neaky dym z komina   big_smile

A v tom je celý vtip. Ono pořádný kotel, v kterém by šlo topit různým palivem za chvíli u nás nepůjde koupit a ani nebude moct být provozován. Nejlépe místo uhlí a dřeva pelety, nebo čisté dřevo, raději plyn a elektriku. Termín na zákaz provozování neschválených kotlů do příkonu 300kW byl 1.9.2022, teď v důsledku nedostatku plynu je to posunutý snad o 2 roky. Dokonce se ozývají požadavky zakázat krby na vytápění.  Pokuta za porušení může být až 50 000Kč. Tak to vypadá u nás. Zda vás udá soused nebo kominík je jen otázkou a město si rádo vylepší rozpočet výběrem pokut.

Editoval Charon (11-07-2022 14:39:22)

Offline

 

#93 11-07-2022 15:22:16

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4461

Re: stavba kamen

Podle mých  informací  posunuli ten  zákaz  o  dva roky,  k  1 .9. 2024.

Offline

 

#94 11-07-2022 15:41:52

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4788

Re: stavba kamen

Charone, já moc nevěřím, že za pár let bude dostatek el. energie na to všechno co by mělo být elektřinou nahrazeno. Nejspíš to dopadne jako za války v Sarajevu, kde v paneláku z každého okna trčel komín a pálilo se všechno co hořelo.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#95 11-07-2022 16:14:19

Banung
Člen
Registrovaný: 05-06-2022
Příspěvky: 35

Re: stavba kamen

Ohled na sousedy beru, spíše neberou ohled oni na nás smile

V kamnech jsme topili. Odtud také náš poznatek - nekvalitní spalování = kouř a případně dehtování. Proto jsme se snažili topit spíše na max výkon.
Kamna budou napojená na 1500 L akumulační nádrž. Do té také budou napojené solární panely - 10 kwp. tzn. zas tak často by se v kamnech topit nemělo ...

Ten případný zákaz kamen máte od kuď? Přijde mi to něco podobného, jako když se straší elektromobily ..

Editoval Banung (11-07-2022 17:07:48)

Offline

 

#96 11-07-2022 16:18:13

Banung
Člen
Registrovaný: 05-06-2022
Příspěvky: 35

Re: stavba kamen

Famater napsal(a):

Dehtování je dost komplikovanější, než aby se dalo postihnout sledováním jen teploty. Záleží na teplotě rosného bodu směsi plynů a par. T.j. na složení a koncentraci par. Proto sledovat jen teplotu nestačí. Na př. při velkém přebytku spalovacího vzduchu je teplota spalin nižší a přesto nemusí více dehtovat, protože je koncentrace par nižší. Atd. Tak ať se ti to dílo podaří. Nebude to ale nejspíš jak se říká "na první dobrou".

Primární i sekundární vzduch bude mír regulaci.

Můžeš se o té problematice dehtování trochu rozepsat?
Nebo dát případně nějaký zdroj, kde to nastudovat?
Díky

Offline

 

#97 11-07-2022 17:47:42

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: stavba kamen

Ja myslím, že viac by ťa mali srať tie NOx - ak budeš mať teplotu spaľovania, ako tvrdíš (inak, to by som rád videl bez aktívneho prísunu vzduchu a ešte s drevom...), tak ich tam budeš mať toľko, že sa z toho posereš. To, čo píše Famater, sú základy základov termomechaniky a študujú sa na každej technickej škole. Takže skriptá Teplo - Hydro, napr. doc. Vitázek. Viac sa spaľovaniu dreva venujú na Zvolenskej univerzite, tam majú aj tie zmiešavacie diagramy, meno profesora si z hlavy nevybavím, musel by som ísť prehrabávať monografie.

Editoval jean (11-07-2022 17:50:52)

Offline

 

#98 11-07-2022 19:08:15

Banung
Člen
Registrovaný: 05-06-2022
Příspěvky: 35

Re: stavba kamen

To, že vyšší teploty způsobují NOx, slyším prvně. Jaká teplota je tedy příliš vysoká? (myšleno v běžných podmínkách vlhkosti a teplot)

Zde je myslím, problematika vysvětlena hezky. https://batchrocket.eu/en/workings
Tvrdí že dosahují dokonce až 1200 C.


Můj táta si rád hraje s elektronikou a je schopný mi naprogramovat řízení toho či onoho.
Já musím dodat vstupní údaje a nějakou logiku. S oddtahovým ventilátorem počítám.

Editoval Banung (11-07-2022 19:21:32)

Offline

 

#99 11-07-2022 20:59:23

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: stavba kamen

NOx sa prirodzene tvoria aj pri volnom spalovani dreva a ich tvorba je ovplyvnena viacerymi faktormi. Clovece, chod do fakultnej kniznice a pozicaj si nejake skripta, precitaj si aspon suteren zakladov. Ides stavat najzlozitejsi typ kachiel a vobec nic o tom nevies.

Offline

 

#100 11-07-2022 22:21:31

Banung
Člen
Registrovaný: 05-06-2022
Příspěvky: 35

Re: stavba kamen

jean napsal(a):

NOx sa prirodzene tvoria aj pri volnom spalovani dreva a ich tvorba je ovplyvnena viacerymi faktormi. Clovece, chod do fakultnej kniznice a pozicaj si nejake skripta, precitaj si aspon suteren zakladov. Ides stavat najzlozitejsi typ kachiel a vobec nic o tom nevies.

Objednal jsem si knížku "Domácí kutil a - dřevoplyn". Principu hoření a přestupu tepla si myslím, že rozumím. Celému systému v principu také, a proto vím co nechci.

Nejdříve jsi mi napsal, že největší problém je NOx kvůli vysokým teplotám. A pak mi napíšeš, že se tvoří i při volném spalováním dřeva. Tak kde je tedy ten problém? Díky

Kamna budou mít řízený přístup vzduchu i vody. Tzn. vše budu moci ladit. Vnitřek bude kompletně vyložen vermuklitem a izolační vatou (unifrax).

Řeším tedy spíše tepotní roztažnosti a životnost kamen. A to, aby to celé bylo nějak dobře sladěné.

Editoval Banung (11-07-2022 22:27:12)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče