SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 30-03-2011 18:18:09

bazos
Člen
Registrovaný: 12-03-2011
Příspěvky: 6

Hroty do trafospájkovačky

z akeho drotu vyrobit nahradne Hroty do trafospájkovačky

Offline

 

#2 30-03-2011 19:00:18

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Hroty do trafospájkovačky

najlepsie je na to pouzit vodice z telekominukacnych vysokofrekvencnych alebo rozhlasovych kablov,neni to prave bezny sortiment predavany v obchode a keby aj bol cena za kabel by bola astronomicka ale pokial sa najda daky znamy na telekomunikaciach je po probleme,dnes sa ale skor pouzivaju hroty ktore maju na funkcnej ploche na tom koncovom (haciku) nabodovany iny druh kovu ako je med,takyto hrot ma mnohonasobne vacsiu zivotnost

Offline

 

#3 30-03-2011 19:40:06

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Hroty do trafospájkovačky

Normální oholená Cu (CYKY apod) průřezu 1,5 - netřeba vymýšlet složitosti. Pocínuje se to krásně narozdíl od komerčních hotových !stříbrných" smyček. Ty "věčné" smyčky stojí za prd, přepaluje se na tom pájka, blbě se to cínuje atd...

Offline

 

#4 30-03-2011 19:57:01

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: Hroty do trafospájkovačky

Pruduch napsal(a):

Normální oholená Cu (CYKY apod) průřezu 1,5 - netřeba vymýšlet složitosti. Pocínuje se to krásně narozdíl od komerčních hotových !stříbrných" smyček. Ty "věčné" smyčky stojí za prd, přepaluje se na tom pájka, blbě se to cínuje atd...

Presne tak!


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#5 30-03-2011 20:21:46

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Hroty do trafospájkovačky

prv som pracoval ako kabelar...takze tohto drotu mam dost,na ucilisti sme ich ako ucni vyrabali ako na beziacom pase...mne sa tie bodovane hroty osvedcili,je pravda ze sa horsie "cinuju" ale inac som s nim spokojny

Offline

 

#6 31-03-2011 07:11:36

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Hroty do trafospájkovačky

Já jsem zvyklý na drát 1čku . 1,5ka je pro elektroniku silná .

Offline

 

#7 31-03-2011 09:59:39

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Hroty do trafospájkovačky

Já jsme kdysi rozebral indukční cívku a používal na smyčky drát z ní, cca milimetr silný. Jinak souhlas, dá se tam použít skoro každý drát přiměřeného průřezu, delší a tenčí na jemnější pájení, kratší a silnější na větší výkon. Třeba na opravu děravého smaltovaného hrnce..... Jen nesmí být příliš silný nebo krátký, aby už po krátké době samotná pájka moc nehřála.
Nyní používám právě ty "poželezněné" kupované smyčky. Tam je cenné to, že drát je silnější a vlastní špička tenčí, takže teplo se soustřeďuje na špičce. A špičky jsou s více průměry , na jemné pájení používám tenčí špičku, na pájení nějakých výkonových polovodičů používám silnější špičku Při práci s transformátorou páječkou cín na špičce sleduji a pokud tavidlo příliš kouří, pájku průběžně na sekundy vypínám a zase zapínám, takže cín se mně nepřepaluje. Dělám to automaticky, ani na to nemyslím.

Offline

 

#8 31-03-2011 11:55:56

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Hroty do trafospájkovačky

Také používám běžné oholené CYKY 1,5 mm2. Když se přepálí poslední, vždy oholím drát a udělám 5-10 smyček do foroty (podle nálady). Ale je fakt, že jsem si natolik zvykl na mikropáječku s regulací teploty, že po pistolovce sahám opravdu jen ve vyjímečných případech, kde je potřeba dělat něco "humpoláckého".

Offline

 

#9 31-03-2011 12:04:52

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Hroty do trafospájkovačky

Transformátorka má jednu velkou výhodu , není jen pro spájení , ale i odpájení . Toho není jiný nástroj jednoduše schopen . Pokud mohu desku dobře postavit , je odpájení švába dílem pár sekund .

Offline

 

#10 31-03-2011 12:50:27

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Hroty do trafospájkovačky

Trafopajku osobne používam len na spajkovanie káblov a na vyspájkovanie súčiastok ako tu už bolo spomenute.
Ine využitie pre to nemam.
Pracujem prevažne z CMOS obvodmi a pod .....
Čo sa týka toho večného hrotu, je to vyborna vec , ale výkonovo nestači (nepoda taky výkon ako medny drôt).
Tiež je tento hrot určeny iba pre tavenie spajky.
Ak niekto s tym hrotom pali plasty a podobne veci , alebo necha len tak bezučelne prepaľovať hrot , potom ta vrstva na ktorej drži spájka zijde dole a viac na to už nič nechytne....
A nesmie sa to ošrkrabovať nožom ako sme zvyknuty čistiť hroty po zoškvarenej kalafune.

Offline

 

#11 31-03-2011 13:12:57

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Hroty do trafospájkovačky

Když už je tady o tom řeč...
Trafopájkou dělím silonovou síťovinu do oken. Udělám  lihovým centrofixem dráhu , která jde podle silonového vlákna a potom jen jedu horkou smyčkou. Vlákna se spečou a než síťovinu použiji, drží pohromadě, nerozplétají se.
Pájku potom vytahuji, když je třeba dělit provaz nebo popruh z termoplastu, třeba polypropylenu, taky žhavá smyčka to zapeče a potom se to netřepí.
Taky už jsem lepil milimetřík na něčem tavným lepidlem, nechtělo se mi roztápět pistoli na lepení a pájku jsem měl po ruce....
A nedávno jsem vytlačil upevnění silonového šneku ve mlýnku na mák, drží to tam na kovovém kolíčku pr. asi 3 milimetry, tak než koupím za 200 nový mlýnek na mák, zkusím z kousku silonu tam těch pár milimetrů kubických natavit zpátky. Třeba se to povede....
Co se týká věčného hrotu, potvrzuji zkušenosti m.evila , delším pálením plastů povrch smáčivý cínem ze smyčky spolehlivě zmizí.

Editoval Radim (31-03-2011 13:15:50)

Offline

 

#12 13-01-2012 20:37:16

ataman
Člen
Registrovaný: 20-12-2009
Příspěvky: 17

Re: Hroty do trafospájkovačky

Výkon trafopájky je poměrně velký a pokud není dostatečný odvod tepla například pájením silnějších vodičů, dochází k přepalování hrotu a i cínu, takže místo pěkně rozlité pájky je nevzhledný spoj pochybné kvality. Pokud jednoduše zapnete a držíte, hrot se přehřeje. Takže zásada č.1: nepřepalovat hrot. Já to řeším velmi častým zapínáním a vypínáním spínače. Prodlevy už řídím podle citu. Potom nemám ani problémy s tzv. věčnými hroty, stále pěkně na ně chytá cín. Divy také dělá časté namáčení teplého (ne přehřátého) hrotu do kalafuny.Zásada č.2: je třeba používat přídavné tavidlo, protože pájka (s tavidlem) ho obsahuje jen nejnutnější množství a při opravě spoje už tam není. Je nebetyčný rozdíl mezi spojem s dostatkem tavidla nebo bez něj. Přebytečné tavidlo opláchnete lihem, naproti tomu špatný spoj bude zlobit stále. Takže nepřepalovat a bohatě kalafunovat.
   Moderní chemie nabízí i lepší tavidla než kalafuna, ale pozor na účel pájení. Samotné vodiče výborně spájíte např. za pomoci tavidla Razant, ale varuju před jeho aplikací do elektroniky, vytváří totiž vodivé cesty a elektronika se může stát nefunkční, ačkoli všechny součástky jsou dobré. Pájení, jako ostatně všechno, vyžaduje "svoje"  a není na škodu si ho procvičit.

Offline

 

#13 14-01-2012 01:40:12

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Hroty do trafospájkovačky

Medený hrot ti aj tak prehorí wink.

Offline

 

#14 14-01-2012 20:45:38

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: Hroty do trafospájkovačky

pouzivam uz roky...cca 10-12rokov vecny hrot
kupil som ich asi 5 /uz to neviem presne lebo sa stratili ako skoro kazda zelezna zasoba co sa zasysli/
dodnes funguje perfektne.
cinujem autoelektriku a nejake domace opravy.

Offline

 

#15 15-01-2012 01:34:09

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Hroty do trafospájkovačky

ja som uz pocul o vecnom reznom kotuci do uhlovej brusky,nahodeny je tam uz 3 roky,pokial sa s tym "pracuje prilezitostne" to je nieco ako vecne gumy na aute,bratranec ma na svojim starom ruskom zile ci uvaze nahodene gumy co maju cez 50 rokov,auto bola ulozenka ma to necelych 5000 km,su tvrde ako bakelit smile ale v beznej prevadzke sa asi sotva niekto s takym dacim stretne

Offline

 

#16 15-01-2012 09:27:12

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: Hroty do trafospájkovačky

vecny hrot asi nieje to spravne pomenovanie /ale v obchodoch aj na nete ich takto maju popisane/
neviem ci pajkovacku pouzivam prilezitostne ale klasicke oholene vodice som musel menit relativne casto.
tento hrot urceny na pajkovanie drzi roky cize pre mna jasna volba.

ako pri kazdom vyrobku plati neexistuje nic vecne , alebo nerozbitne ak to pouzivame nespravne , alebo to pouziva blbec.

Offline

 

#17 15-01-2012 13:17:22

JARDA V
Člen
Místo: Velké Meziříčí
Registrovaný: 20-03-2011
Příspěvky: 830

Re: Hroty do trafospájkovačky

Podle toho, co mi kdysi v bývalé práci říkal můj tehdejší šéf- ing. , CSc-, tak měděný hrot pájky se postupně "rozpouští" v cínu (měď + cín = bronz) a to tím rychleji, čím vyšší je jeho teplota. Proto je důležité nepřehřívat ani hrot ani pájku. A ten věčný se prý vyrobí tak, že se měděný drát (asi galvanicky) poželezí a pak pocínuje. A právě ta vrstvička železa brání rozpouštění mědi.

Offline

 

#18 15-01-2012 14:04:11

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Hroty do trafospájkovačky

Nás pred rokmi v škole učili to isté.
Medený hrot sa v spájke rozpúšťa .

Offline

 

#19 15-01-2012 16:40:25

oldas
Člen
Registrovaný: 10-12-2008
Příspěvky: 85

Re: Hroty do trafospájkovačky

Za ta léta mám vyzkoušeno že u pistolové pájky z hlediska rychlosti prohřátí a kvality vneseného tepla je ideální měděný elektrikářský drát.
Jen je potřeba smirkem očistit vrstvu laku a pak naohýbat. Vždy si jich udělám víc na jednou a radši je měním  než se vztekat a čekat než se prohřeje tzv nekonečný hrot.

Offline

 

#20 04-11-2013 07:18:55

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Hroty do trafospájkovačky

Hroty na trafopájku jsou skutečně nejjednodušeji zhotovitelné z elektrikářského vodiče CY o průřezu 1,5qmm (průměr 1,4mm), což je vlastně původní materiál průmyslově vyráběných smyček, jenže ty bývaly ještě navrch postříbřené.

Aby nedocházelo k jejich rychlému přepálení, je dobré používat cínovou pájku s malým obsahem mědi (asi 2%), tím se výrazně sníží rozpouštění mědi v cínu.

Pro pájení větších spojů  pájkou o příkonu 100W nebo 125W lze smyčku udělat i z průřezu 2,5qmm (průměr 1,8mm). Pro pájky 75 a 90W silnější smyčku nedoporučuji, silně se přehřívají.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče