SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den.
Mohu vědět jestli poloha svařování v poloze PA(vodorovná shora) je méně kvalitní než poloha PF(zdola nahoru) ?
Důvod je takoví že při kontrole svaru (jedná se o spojení dvou kusů Hebka k sobě) . Svářeč zavaří jednu stěnu v poloze PA a je líny si Hebko otočit a zavařit jej také v poloze PA, tak druhou stěnu zavaří na stoupačku PF. Při kontrole vždy vyžaduji obě stěny zavařit v poloze PA, ale vždy mi to argumentují tím ze poloha PF je více provařená a pevnější než v poloze PA. Svár je v p řádku podle ČSN EN 5817 ale jde o estetiku výrobku. Podle mého názoru jsou jen líní si daný předmět otočit. Proto se obracím na vás o radu a případně jak můžu argumentovat že nemají pravdu!
Velice děkuji za odpověď.
Offline
Co Vám vadí na sváru v PF? Pokud jak píšete vyhoví EN 5817 v příslušné skupině pak by neměl být problém s vizuální kontrolou a není co řešit. Podle mně pak mají svářeči pravdu. Buď ještě doplňte co Vám vadí, nebo se se současným stavem smiřte.
Offline
0186 napsal(a):
jde o estetiku výrobku.
věřte jirkatimu, ten věci rozumí, nicméně, zkuste sem dát fotky oněch svárů - dostane se Vám komplexního zhodnocení!
Offline
Ti svářeči mají pravdu v tom, že svar provedený na stoupačku, tedy PF je kvalitnější, protože se dosáhne lepšího průvaru a provaření kořene. Svarová lázeň se při tomto způsobu totiž gravitací drží dole a svařeč má tím pádem přehled o průvaru a kořeni.Obloukem, který je tím pádem nad svarovou lázní si může dle potřeby vytvořit kořenovou spáru (tzv. hrušku) a správným vedením elektrody dokáže na jednu vrstvu vyplnit i docela silný materiál. Oproti svařování v poloze PA, kdy větší svarová lázeň již začíná předbíhat a znemožňuje tím potřebné provaření kořene. Proto je v této poloze nutné dělat většinou více svarových housenek. Kořenovou a dále výplňové, v závislosti na síle materiálu.Jole.
Offline
Větší závar v poloze PF platí při svařování obalenou elektrodou, s tím souhlasím.0186 ale nepíše, jakou metodou svařování používají, já tipuju na MAG a tam toto neplatí.Při poloze PF je svářeč nucen svařovat ve zkratu a tam je závar menší a hrozí i větší počet vnitřních vad než kdyby použil sprchový oblouk. Při sprchovém přenosu takřka nehrozí studené spoje, je menší rozstřík a tvoří se méně"sklíčka".Ještě jedna věc, pokud má svářeč ve WPS že má svar svařovat v poloze PA, tak pak to prostě musí dodržet a bez povolení svého nadřízeného si měnit pozice nemůže.Jinak estetika při použití PF by neměla být narušena.Pokud to svařeči umí, pak je housenka vzhledná v každé poloze.
Offline
Nebo je ještě jedna možnost přikázat to svářeči na výkrese a to tak že do vidličky z odkazem na svár se vepíše poloha a je to. Jinak záleží jen na svářeči a dané svařovně. Všechny svařovny mají WPS na Jak na polohu PA tak na polohu PF. tak se pak nedivte že svářeč vaří dokola a neotáčí a jen nad hlavou se mu nechce tak otočí díl až nakonec a dovaří zbytek v poloze PA. A když ste psal o H profilech tak určitě není nic lehkého a malého. A to nejdůležitější jestli chcete pekné a kvalitní sváry tak nenechte svářeče se s ničím tahat, pak se jim třepou ruce a není nic horšího než lepič co se mu třepou ruce jak drahý pes. Ikdyž na druhou stranu dělník musí být z páce sedřený aby si vážil neněz a doma pak nemohl nic udělat sám pro sebe a jen ležel jak plesk. A další věc hodně vyrypujte do svářečů a dělníku kolem vás ať se take dočkáte věty Ukaž a já to zopakuji a ještě ti to stopnu.
To nedůležitější jak sem váš příspevek pochopil ta nesváříte na hale a jste najaká office rat. Tak mějtě na paměti že ten špinavý svářeč co je lenivý je poslední překážkou mezi vámi a tou svářečkou.
Offline
Mockrát děkuji za odpovědi. Bohužel jsem zapomněl dodat, že se jedna o svařování MAG
Také se omlouvám, že jsem dotaz lépe neformuloval a vzniklo zde nedorozumění.
Samozřejmě, že mi nevadí nic na sváru v poloze PF. Můj problém spočíval v tom, že při vaření dvou kusů Hebka je jedna strana vařená tak a druhá jinak. Jedná se mi jen o kvalitu sváru a pokud je to tak jak píše pan Welder tak mám argument, který jsem potřeboval. A samozřejmě svářeči si danou věc neotáčí ručně, ale portálovým jeřábem . A také nejsem nějaký office jak píše pan František, ale mám dlouhodobou praxi ve svařování . Takže nespadám mezi ty lidi které pan František nemá rád. Koukám na danou věc jako svářeč a zároveň hodnotím jako VT.
Offline