SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 25-11-2011 20:45:52

koleji
Člen
Registrovaný: 25-11-2011
Příspěvky: 14

Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

Dobrý den. Momentálně jsem posledním rokem na učilišti, momentálně si dělám kurz svařování ZK 135 1.1 Což je na CO2. Dost mě to chytlo a chci se tímhle živit. Mám možnost si udělat ještě ve škole metodu TIG na hliník a na nerez, musím si to sice zaplatit ale myslím že to stojí za to. Chci se zeptat kdo se tímhlé živí kolik má zhruba plat jaká je dostupnost této práce na metodu TIG, Je-li to náročné než se to člověk "naučí" a jak jsou v prácích ochany svářečů, myslím tím větrání kukly, přímé pouštění upraveného kyslíku do masky a podobně. Děkuji za všechny rady.

Offline

 

#2 26-11-2011 16:21:39

Warlockvw
Člen
Registrovaný: 03-08-2009
Příspěvky: 717

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

Dufam,že tvoje nadšenie bude aj o 5 alebo 6 rokov smile co sa tyka toho hlinika-ja davam ruky prec od toho-co sa tyka zdravia myslim,že to nepotrebuje komentar,co sa tyka platov-niekde napr.svedsko,finsko a severne krajiny daju zvaracovi aj 18-20 eur na hod,ale su tam velke dane,takže si to treba dobre spocitat,v nemecku,rakusku je taky solidny priemer 11-15 eur,zaleži co sa robi-potrubia alebo len nejake prskacky a rozlievanie bez drôtu a to este keby si isiel smer Taliansko,tak nemas istotu ani najmensiu ci dostanes výplatu,ale to nemas v dnesnej dobe nikde,že ano.Než sa TO človek naučí: no chce to prax a prax a prax,to je cele a ono ked na to mas tak sa to vsetko dostavi a budes zvarat ako pan majster-rovnomerne,pekne a hlavne dobre-potom si povies ved uz to nic neni.No a posledny bod-vetranie kukly,prepac ale musim sa smiat,v dnesnej dobe ta potrebuje každa firma do slova a do pismena ZODRAT a tvoje zdravie ma totalne na haku a ked tak vycuca a budes chcet skoncit,tak ta poslu domov a najdu si dalsieho,zapametaj si jednu vec: svoje zdravie si musis snažit chranit sam a ci si kupis kuklu taku alebo taku to je vsetko už na tebe,samozrejme pokial ti to firma neda ako zamestnancovi,v mojom pripade som živnostnik.Prajem vela zdaru a pevnu ruku pri TIGovaní smile

Offline

 

#3 26-11-2011 21:08:42

koleji
Člen
Registrovaný: 25-11-2011
Příspěvky: 14

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

Díky moc.

Offline

 

#4 27-11-2011 11:23:34

tigmaster
Člen
Registrovaný: 13-02-2010
Příspěvky: 58

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

U nás ve firmě jsme za osm roků nedostali ani svářečské montérky. Prý je to pro nás škoda. Pravda ale je, že jenom nesvářím, dělám i zámečnickou, tak jsem se sám komplet oděl do kůže. Kožené rukávy, kožená zástěra atd. Co se kukly týče, tak na nás šéf vyzkoušel asi už 4 druhy kukel, skončil u Froniusek Vizor 1000 a 3000. Neříkám, že to jsou špatné kukly, sám jsem s něma dělal asi 4 roky.
Časem mě ale začalo vadit, že dýchám bordel z nerezu, všude prach, výpary a ozón, tak jsem si za svoje pořídil Speedglasku 9100XX a do toho CleanAIR. Myslím, že kdo to jednou vyzkouší, tak už by neměnil. Jsem max spokojený a ten komfort při sváření se nedá popsat. Jo a taky ten šéfův pohled, když viděl, co jsem si pořídil, byl k nezaplacenísmile
Takže jak psal Warlockvw: dneska ti nedá nikdo nic navíc! Jestli se chceš aspoň trošku chránit, tak si o tom zjisti vše potřebné a obstarej si to sám. Bude to jenom tvoje a máš to s troškou opatrnosti na celý život.Jinak Tig sváření je fajn práce a momentálně je to hodně v kurzu, tak se toho neboj.
Hola...

Offline

 

#5 27-11-2011 21:33:19

kapr
Člen
Registrovaný: 26-10-2009
Příspěvky: 9

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

čau moje rada:nepřepaluj ceny nebuď hamýžný,chraň si zdraví co to jde a užívej života!1 dva roky to byla řehole furt se mi neco sralo pod rukama všechno bylo obtížné skušenost natéká do hlavy a pak?sklízej ovoce pomalu nepřepaluj ceny,buď vždy vztřícný leč by to byla sebevětší blbost humus zvěrstvo co musíš opravit,vycházej firmám vstříc dělej vikendy,měj na mysli zdraví,hlavně své,dři,dři,jinak to nejde,buď svůj,vzdělávej se musíš být špička mít zorné pole ve všem,občas zakopneš.Zvedni se oprav to pouč se.Příšte budeš chytřejsí atd...OSVč jsi svůj takový chceš být piluj na sobě budeš se mít dobře hlavně bojuj bez boje není mír bez míru není obdělané pole a spokojenost všech toť vše.

Offline

 

#6 27-11-2011 21:36:34

kapr
Člen
Registrovaný: 26-10-2009
Příspěvky: 9

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

+jsem opomněl jde o hlíník a nerez tigem ježíši skoč do toho :-)

Offline

 

#7 27-11-2011 21:58:09

Warlockvw
Člen
Registrovaný: 03-08-2009
Příspěvky: 717

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

kapr vie o com piše,tak nejako...a co sa tyka toho hlinika co ja poznam zvaracov,maju asi takyto nazor: tie 3 az 5 eur navyse nestoji za to,niekto to robi niekto nie,je to vec nazoru.Ja som mal moznost ist zvarat hlinik za 20 eur na hod tu v Nemecku a neisiel som.

Offline

 

#8 30-11-2011 14:04:07

koleji
Člen
Registrovaný: 25-11-2011
Příspěvky: 14

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

Díky. A v jaké oblasti je po svářečích na toho TIGa nejvíce poptávka ?? Kolem prahy ?

Offline

 

#9 30-11-2011 15:19:24

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

já za 4 roky: 2 x do roka dostanu boty a montérky, dostal jsem po půl roce hned speedglas s celan air, lěštáky, kotouče si beru podle potřeby. jsem vyučený v oboru truhlář, za 4 roky jsem so toho naučil opravdu mraky, neměl jsem ani svářečák, firma mi dodělala ZK a před 2 lety mi dodělala EN na co2 i TIG, dodělala mi doklady na VZV, peníze na svařování celkem slušné, co takhle slyším a čtu tak si myslím že velmi dobré.
stále testujeme nové věci pro svářeče, kotouče apod... a pak co vyjde pro nás nejlépe, co nejdéle vydrží tak pak objednávají, jediné co bych firmě vytknul, že kdysi dříve brali maraton (250 kg sudy drátu) a rukavice od ESAB, dneska berou malaisijský drát a nějaké jiné rukavice(barví žlutě ruce) jinak jsem nadmíru spokojen, hradí nám stravování, celý měsíc obědy mám za 350 kč. je to o lidech a o firmě, taky bych těl se postavit na vlastní nohu, ale tady mám jistotu a klid.
bylo mi nabídnuto i za lepší peníze dělat programátora svářecích robotů, ale svařovat mě prostě baví takže zůstávám.

takže jak psali nademnou, je to na Tobě jak se rozhodněš, ale TIG si nech určitě dodělat.
v mnoha firmách koukají na praxi, takže bej tebou začnu někde ve firmě, kde si uděláš nějakou praxi a pak hurá můžeš vycestovat.
držím palce

Offline

 

#10 30-11-2011 15:47:02

Warlockvw
Člen
Registrovaný: 03-08-2009
Příspěvky: 717

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

no tak to je asi jedna z mála firiem kde to vsetko naozaj FUNGUJE jak ma,ja som v nemecku a zatial mam tiez klud,vyplata chodi načas tak je to O.K. smile

Offline

 

#11 30-11-2011 15:55:53

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

naše firma i když byla krize, my jsme byli doma teda za 70% průměru, v tu dobu jsem měl nízkej průměr a bral jsem 17 tis čistého :-D tak vždycky zaplatila, nidky se mi nestala opožděná platba či vůbec nepřišli peníze.
zítra máme návštěvu z Bruselu a z Tokya, tak máme pěkně uklizeno :-D
já když začal svařovat tak jsem dostal úplně novou svářečku, mám ji 4 roky a už mi ukázal počítač hodin 1021 hodin(čas kdy svářečka svařuje, ne čas jestli běží i na prázdno) :-D firma si nás drží, tedy ten kdo se snaží.

udělal jsem si dobré jméno nazačátku a dneska jsem tam kde jsem... takže je to opravdu na člověku, jak se k tomu umí postavit, od mala jsem s tátou opravovali staré V3S, IFA, Mates, Liaz, ale i bobíka, malý pásový nakladač, postavil se i domácí traktor, pak měl otec vyrobit asi 8 štípaček na dřevo, postavila se jedna domů a pak ji chtěli lidi taky, to byl perfektní kšeft, a u všeho jsem byl s ním... ale před 6 lety jsme o toto přišel, moje rodiče se rozvedli a ted už bydlím sám v paneláku, je to pro mě otroctví, i když se v práci vydovádím tak stejně...

Offline

 

#12 30-11-2011 18:45:10

JARDA V
Člen
Místo: Velké Meziříčí
Registrovaný: 20-03-2011
Příspěvky: 830

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

Pro Unihero: Chlape, mám z tebe radost. smile smile smile

Offline

 

#13 30-11-2011 19:30:46

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

to Jarda V: z čehopak?

Offline

 

#14 30-11-2011 21:14:08

JARDA V
Člen
Místo: Velké Meziříčí
Registrovaný: 20-03-2011
Příspěvky: 830

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

Unihero napsal(a):

to Jarda V: z čehopak?

Nechtěl jsem kopírovat celý článek, ať zbytečně nezabírám místo. V každé větě je něco, co je podloženo tvou tvrdou prací. Co slíbíš, to platí. To je vidět v každém příspěvku. Tak z toho mám tu radost, to se dnes málo vidí...    smile smile smile

Editoval JARDA V (30-11-2011 21:24:50)

Offline

 

#15 01-12-2011 04:49:30

tigmaster
Člen
Registrovaný: 13-02-2010
Příspěvky: 58

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

JARDA V napsal(a):

Unihero napsal(a):

to Jarda V: z čehopak?

Nechtěl jsem kopírovat celý článek, ať zbytečně nezabírám místo. V každé větě je něco, co je podloženo tvou tvrdou prací. Co slíbíš, to platí. To je vidět v každém příspěvku. Tak z toho mám tu radost, to se dnes málo vidí...    smile smile smile

pod to se klidně podepíšu....

Offline

 

#16 01-12-2011 11:34:37

Jano
Člen
Registrovaný: 01-12-2011
Příspěvky: 1

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

Dobrý den, můžete mi prosím napsat zda je v ČR platný svářečský průkaz vydaný na Slovenku - označení zkoušky je Z-E1 podle STN 05 0705, průkaz byl vydaný 26.10.2011. Děkuji Jano

Offline

 

#17 01-12-2011 15:21:26

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

JARDA V napsal(a):

Unihero napsal(a):

to Jarda V: z čehopak?

Nechtěl jsem kopírovat celý článek, ať zbytečně nezabírám místo. V každé větě je něco, co je podloženo tvou tvrdou prací. Co slíbíš, to platí. To je vidět v každém příspěvku. Tak z toho mám tu radost, to se dnes málo vidí...    smile smile smile

děkuji to poteší, chodím do práce pro to že mě to baví.. ne kvůli prachum zas až tak..

Offline

 

#18 01-12-2011 18:57:53

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4407

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

Pro Jano - ano, svářečský průkaz platí, ale víte co s takovým kurzem můžete svařovat? Skoro nic. Základní kurzy už dnes kromě nízkotlaké topenařiny nejsou prakticky k ničemu. Podle současných norem s takovým kurzem nemůžete ani svařit zábradlí kolem hřiště, natož cokoliv jiného. V každé výrobkové normě jsou dnes požadovány zkoušky podle EN 287-1, případně podle EN ISO 9606-2.

Offline

 

#19 17-12-2011 20:02:34

koleji
Člen
Registrovaný: 25-11-2011
Příspěvky: 14

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

Děkuji Unihero, je to dosti zajimavé.

Offline

 

#20 03-01-2012 16:59:48

peton
Člen
Registrovaný: 30-09-2010
Příspěvky: 25

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

Ahoj
Pridávam sa k predošlým. Základný kurz je len tak na domáce zváranie. Ak sa dá urob si štátnu skúšku podľa EN 287-1 141 T BW 8 S t2,0 D(min. 25,0mm) H-L045 ss nb. Budeš potom môcť zvárať nerezové potrubia(písmeno T) hrúbka steny 2,0-4,0mm vonkajšieho priemeru od 25mm do nekonečna s prídavným materiálom alebo bez(písmeno S). H-L045 je poloha zvárania pod uhlom 45°. Bude Ťa to oprávňovať zvárať vo všetkých polohách. Samozrejme oprávnenie na zváranie trubiek v sebe obsahuje aj zváranie plechov.
Bezpečnosť a ochrana zdravia je len v TVOJEJ réžii. Zváranie hliníka je väčší zásah na dýchanie. Pri zváraní v ochrannej atmosfére argónom je najviac nebezpečné brúsenie wolfrámových elektród. Zdravie máš len jedno, nedá sa vymeniť ani za peniaze. Všade, kam prídeš, budeš nový a viac na očiach. Postupom získaš prax a istotu. Potom si budeš môcť aj vyberať prácu. Na začiatku radšej skromne, s tým na čo máš.
Prajem veľa odvahy a trpezlivosti. Nech sa Ti práca stane koníčkom.

Offline

 

#21 05-01-2012 03:30:31

Laco-welder
Člen
Registrovaný: 20-10-2011
Příspěvky: 98

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

TIG-WIG je novodobé priemyselné naboženstvo.

Doterz som nepochopil načo potrebujú zváranie TIGOM na kotli vyrobenom z čierneho materialu hrubka steny plášťa 12-16 mm, trubky hrubka steny

6-8 mm.

Nepoviem zvárat TIGOM nejaké tenke nerezy, či hlinik tam to má opodstatnenie.

Offline

 

#22 02-03-2014 05:54:16

Gauner
Člen
Registrovaný: 01-03-2011
Příspěvky: 5

Re: Svařování metodou TIG, dostupnost práce, plat, zkušenosti

Ty evidentne nemas ani paru, co to je svarovat na elektrarne, jinak bys to nevypotil. Tomu matrosi se sice rika cerny, ale je to treba 7CrMoVTiBr 10-10, nebo 13CrMo, P21. To uz jsou vysoce legovane materialy, je jich ta,m hodne druhu, ktere se musi mnohdy zafoukavat argonem i zevnitr a predehrevy na 250 stupnu atp... Mel bys videt jak vypadaji pracovni zkousky, v Holandsku vypadlo 8 z 10 svarecu proto, ze se technologovi nelibil koren. To neni jak mastit plech nekde na firmicce v garazi.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče