SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 20-04-2007 07:59:31

strašilka
Člen
Registrovaný: 20-04-2007
Příspěvky: 1

rozdíl mezi elektrodami

Dobrý den.prosím o radu.Jaký je vlastně rozdíl mezi bazickou a rutilovou elektrodou a jaká je nejvhodnější pro invertor? díky

Offline

 

#2 22-04-2007 09:35:53

Calvera
Člen
Registrovaný: 28-02-2007
Příspěvky: 61

Re: rozdíl mezi elektrodami

Pro invertor bazická.

Offline

 

#3 06-06-2007 23:47:07

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: rozdíl mezi elektrodami

Rozdílů je mnoho a dalo by to na celý článek. Lepší by bylo sehnat si o tom nějakou literaturu např. ve svářecí škole. Jinak pro invertor jsou vhodné všechny druhy obalů a věř mi, že jich je více než tyto dva. Pozor, ale pokud budeš používat rutilovou elektrodu vždy ji zapoj na mínus pól (i když to dnes už neplatí, ale mínus pólem nic nepokazíš). Rutilová elektroda má tu výhodu, že ji můžeš použít i na obyčejné trafo tj. na střídavý proud.

Editoval Petr (09-08-2007 17:19:05)

Offline

 

#4 09-08-2007 16:24:54

lukas
Člen
Registrovaný: 19-04-2007
Příspěvky: 466

Re: rozdíl mezi elektrodami

druhy elektrod jsou rutilova ,bazicka ,kysela, rutil-bazicka  celulozová a vysokovytezkova rutilova elektroda kup si nejakou literaturu

Editoval lukas (18-10-2007 17:41:13)

Offline

 

#5 11-08-2007 15:00:47

lukas
Člen
Registrovaný: 19-04-2007
Příspěvky: 466

Re: rozdíl mezi elektrodami

Calvera napsal(a):

Pro invertor bazická.

to neni pravda pro invertor je vic druhu elektrod

Offline

 

#6 11-08-2007 15:06:04

Calvera
Člen
Registrovaný: 28-02-2007
Příspěvky: 61

Re: rozdíl mezi elektrodami

OK, napsal jsem to špatně, pro invertor jakákoliv, pro trafo rutilka. Kolega, který mě zasvěcoval do tajů svařování, nemá rutilky rád, proto jsem napsal bazická O:-)

Offline

 

#7 11-08-2007 15:10:16

lukas
Člen
Registrovaný: 19-04-2007
Příspěvky: 466

Re: rozdíl mezi elektrodami

Calvera napsal(a):

OK, napsal jsem to špatně, pro invertor jakákoliv, pro trafo rutilka. Kolega, který mě zasvěcoval do tajů svařování, nemá rutilky rád, proto jsem napsal bazická O:-)

ale na trafo se da pouzit taky bazicka

Offline

 

#8 11-08-2007 19:08:33

arno
Člen
Registrovaný: 02-08-2007
Příspěvky: 778

Re: rozdíl mezi elektrodami

zabudli ste na Celulózovú elektródu. Sú invertory, také lepšie čo majú označenie GC. G-možnosť pripojenia na generátor, C-možnosť zvárania celulózovými

Editoval arno (11-08-2007 19:31:34)


Zablokovaný z vlastní vůle z důvodu napadení jiným uživatelem.

Offline

 

#9 11-08-2007 21:52:08

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: rozdíl mezi elektrodami

Přátelé, na téma obaly obalených elektrod, jejich vlastnosti a použití, chystám článeček. Ale pokud se týká amatérského a hobby svařování, můžu už teď prozradit, že se budu trochu rouhat...

Já totiž pro tyto amatérské účely doporučuji rutilku na všechny typy svářeček, včetně invertorů. V našich končinách je zvykem, že pokud někdo přejde z trafa na invertor (nebo jiný stejnosměrný zdroj), okamžitě také přechází z rutilek na bazické elektrody... Proč? Svařujete doma mosty nebo tlakové nádoby? Nebo prostě jen proto, že kdo vaří "bazikou" je king smile

Rutilový obal umožňuje snadnější zapálení oblouku, struska je lépe odstranitelná, má menší rozstřik a hlavně: je méně citlivý na vlhkost!!!! Kdo z amatérů používajících "baziku" je asi přesušuje???? A přitom je přesušení základní podmínka použití bazických elektrod!

A tak se tady kdejaká zahradní branka svařuje mokrou elektrodou, buší se do toho oklepávacím kladívkem, protože struska nejde dolů a brousí se nadměrný rozstřik. Ale hlavně, že se to vaří bazickou elektrodou. To asi aby to "líp drželo"...

Jasně, že jsou případy, kdy je bazická elektroda nutná. Taky jsou bazické elektrody se sníženou navlhavostí. Ale pokud se budeme držet toho amatérského použití, je rutilka jasný vítěz. Navíc jsou dnes na trhu i rutilky, které jsou schopné svařovat s přímou i nepřímou polaritou. Jsou prostě "blbovzdorné". Nemusíte řešit polaritu, jestli plus a nebo mínus... Kam to dáte, tam to vaří a parádně smile

Offline

 

#10 23-08-2007 11:45:28

lukas
Člen
Registrovaný: 19-04-2007
Příspěvky: 466

Re: rozdíl mezi elektrodami

arno napsal(a):

zabudli ste na Celulózovú elektródu. Sú invertory, také lepšie čo majú označenie GC. G-možnosť pripojenia na generátor, C-možnosť zvárania celulózovými

přiznavam na tu jsem zapoměl

Offline

 

#11 18-11-2010 11:05:15

kayakero
Člen
Registrovaný: 17-09-2010
Příspěvky: 22

Re: rozdíl mezi elektrodami

admin napsal(a):

. . . . . Rutilový obal  . . . . . struska je lépe odstranitelná. . . . . .

Mám opačné osobní zkušenosti:  my, hobbisti, většinou nezvládneme rutilku tak, aby se struska nezavařila do svaru.  A pak (do svaru zavařená) struska jde odstranit tedy sakra zle. Vnímat=>hlídat víření v roztaveném kovu, mít rychlost postupu aby byla struska vířením vytlačována do stran - to je nad možnosti občasného hobbisty.  Mezi amatéry je popravdě i vzácnost vědět, že si něco takového hlídat lze.

Naopak bazická je zlatá: jak už jednou hoří, struska zůstane na povrchu a (i kopytu z lamy) po odklepnutí odkryje krásnou housenku. Ani začátečník se nemusí bát nechat své svary vidět:  budou hezké, budou se líbit.

Offline

 

#12 24-07-2016 19:50:54

pavelkoudela
Člen
Registrovaný: 17-07-2016
Příspěvky: 5

Re: rozdíl mezi elektrodami

kayakero napsal(a):

admin napsal(a):

. . . . . Rutilový obal  . . . . . struska je lépe odstranitelná. . . . . .

Mám opačné osobní zkušenosti:  my, hobbisti, většinou nezvládneme rutilku tak, aby se struska nezavařila do svaru.  A pak (do svaru zavařená) struska jde odstranit tedy sakra zle. Vnímat=>hlídat víření v roztaveném kovu, mít rychlost postupu aby byla struska vířením vytlačována do stran - to je nad možnosti občasného hobbisty.  Mezi amatéry je popravdě i vzácnost vědět, že si něco takového hlídat lze.

Naopak bazická je zlatá: jak už jednou hoří, struska zůstane na povrchu a (i kopytu z lamy) po odklepnutí odkryje krásnou housenku. Ani začátečník se nemusí bát nechat své svary vidět:  budou hezké, budou se líbit.

Oživím téma..

Nemůžu než souhlasit s kayakero. Po doporučení bazických při koupi nového invertoru jsem s nimi něco odvařil a celkem úspěšně, s hezkou kresbou svaru a dobrým provařením, i když to bylo opět po delší době učení za pochodu, ale na invertoru to šlo lépe než na trafu. A ty vigly od sebe neurve nikdo, takže povinnost splněna, drží to. Byly to bazické EB121 od ESABu.

Poté jsem u Choboly nakoupil pár kousků elektrod na vyzkoušení. Koupil jsem Overcord E od Oerlikonu, tedy ty PH28 - rutilka, a pak FOX 7018 od Bohlera - bazický. Jelikož jsem potřeboval něco přistehovat a držel si to druhou rukou byla jasná volba PH28, to bodnutí šlo. Pak jsem ale provedl zkoušku a myslel jsem, že jsem za tejden zapomněl vařit. Hrůza to byla, zavařená struska, hůř tím pádem odstranitelná, rozstřik jak kr*va.. ale bylo to rukama. Odvařil jsem asi 3 elektrody vychytal proud a šlo to, ale v porovnání s EB121 i tak těžší pro hobíka. Ta bazika mi přišla víc blbovzdorná. Samozřejmě zapalování a odstranění strusky u PH28 snadné.

Pak ale přišlo na řadu testování 7018 od Bohlera. Shrnu to.. Jestli máte invertor (usměrňovač) a jste hobík, za mě tedy tyto elektrody jsou jasná volba. Zapálení tedy těžší, ale obal si vždy trochu oškrábnu abych odhalil jádro a nedatloval do svařovaného železa. Odstranitelnost strusky srovnatelná s rutilkama PH28, žádný závar strusky, v porovnání s EB121 menší proud na stejně kvalitní oblouk. Další plus je cena.

Mrzí mě, že jsem nevzal Supercito (PH58) od Oerlikonu ještě na vyzkoušení. Asi tam ještě sjedu a pár jich vezmu a pak se rozhodnu kam budu směřovat v dalším nákupu. Pak taky Jesenice, jen ty nemám nikde blízko dostupné, proto jsou bohužel zatím mimo, obdobně jsem nenašel Lincolny.

Svar zdar!


Obalené elektrodě ZDAR!!! big_smile

Offline

 

#13 25-07-2016 00:25:49

Ucho
Člen
Registrovaný: 19-07-2016
Příspěvky: 39

Re: rozdíl mezi elektrodami

Mám podobnú skúsenosť, vlastním síce iba trafo, ale poctivé smile a pri zváraní rutilkami mám podobné problémy, ako sú popísané vyššie. Nedávno som skúšal zvárať nerez a kúpil som si rutil-bázické elektródy Limarosta, boli síce drahé ako ďas, ale ten zvar bola úplne iná liga, po tom trápení sa s rutilkami to bola paráda. Problém je, že v mojom okolí sú len 2 obchody, kde sa dajú elektródy kúpiť a aj to sú skôr také no-name elektródy. Minule som tak kúpil bázické elektródy, ktoré mali na sebe označenie, že sú aj pre striedavý prúd, no ale po "rozprskaní" 2 elektród som to zabalil, to sa proste nedalo... Tak som pre istotu oslovil vzdialenejšieho suseda, ktorý chodí na zváracie montáže do zahraničia, hoci už zvára iba argónom, predsa len je to iný zvárač ako ja smile, ale aj ten iba prskal a potom zahlásil, že to proste nie je elektróda na striedavý prúd... No a teraz čo... Potrebujem zvárať normálnu oceľ, ale s miestnymi obchodmi som to už nadobro skončil, zostáva mi iba objednávka cez internet. No ale tam to predávajú po celých baleniach a ja zas nemám až toľko zbytočných peňazí, aby som si naobjednával x balení a skúšal, ktoré sú tie naj..., resp. či vôbec na striedavom prúde zvárajú... Preto by som privítal, ak by tu niekto uviedol nejaké tie elektródy, s ktorými má dobré skúsenosti pri zváraní normálnej (čiernej) ocele, dajú sa použiť na trafo a nie sú to rutilky - nejaké bázické na striedavý prúd, rutil-bázické, prípadne ako mi už boli doporučené rutil-celulózové (ale toto je už na mňa trochu veľká "exotika" smile.

Offline

 

#14 25-07-2016 16:17:05

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: rozdíl mezi elektrodami

Elektrody se prodávají i v malém balení, ne po balíkách.
Po internetu je spíš problém s cenou poštovného, které malé množství elektrod docela prodražuje.

Jinak mně připadá, co se týká u trafa zavařování strusky do kovu, že je problém hodně v našich starých elektrodách ER113 a hlavně ER117. Mně připadají, že mají hodně hustý svarový kov, takže se s nimi sice snadno udělá svar, ale je obtížnější nezavařit do kovu tu strusku.
Připadá mi, že modernější dražší a kvalitnější rutilky mají ten kov tekutější a zavařování strusky tolik nehrozí. Já mám svého času dobré zkušenosti s elektrodami od Esabu s OK 43.32 a s rutilcelulózovou OK 46.00. Otázka je, jestli je nyní kvalita těchto elektrod stále vysoká, protože už je to nějaká doba.
Jinak mám dobré zkušenosti s rutilcelulózovou Supra (6012) a s kyselými elektrodami E-K 103 taky od Esabu.

Offline

 

#15 27-07-2016 11:39:00

Minoltak
Člen
Registrovaný: 27-07-2016
Příspěvky: 1

Re: rozdíl mezi elektrodami

zkušenost naprostého amatéra:
Potřeboval jsem přivařit matici M10 k plechu 2,5 mm. Samozřejmě před každým pokusem vždy pečlivě očišťuji. Už jsem tady pár rad četl.
Rutilka zapaluje a já si připadám jak profík. Ale matice se odloupuje a já nedokážu slušný svár. Když se to opakuje asi potřetí, propadám zoufalsví a vzpomínám si na toto vlákno, jak pan kayakero doporučuje bazickou elektrodu. Tak na počtvrté vytahuji bazické, myslím že supercito. Zapálení je zkouška trpělivosti, opravdu to nemám v ruce. Když se to ale podaří, matice krásně drží, je vidět jak s plechem tvoří jeden kompaktní kus.  Toliko moje zkušenost. a taky se to od strusky očišťuje docela dobře.
Kdyby se mě někdo zeptal, tak radím bázickou.

Offline

 

#16 27-07-2016 13:19:08

MartinO
Člen
Registrovaný: 25-06-2016
Příspěvky: 4

Re: rozdíl mezi elektrodami

Tiež som úplný amatér ktorý sa učí zvárať.
Zatiaľ používam rutilky ale vyskúšal som aj bázické a rozdiel som si nevšimol.
Osobne mám radšej rutilky kvôli ich (vraj) menšiemu závaru lebo zváram drobné veci(jokle, plocháče 2-3 mm).
Zvary som testoval a aj keď sa jokel ohol tak zvar držal.

Editoval MartinO (27-07-2016 13:21:36)

Offline

 

#17 28-07-2016 15:38:51

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: rozdíl mezi elektrodami

Pro Minoltak: Zkuste konec obalu po vychladnutí eldy odloupnout, nebo se my osvědčily železné piliny na magnetu. Není to můj nápad, ale funguje parádně, než se naučíte bazickou el. zapalovat. Je to zde někde blíže popsáno. Tisíceré díky. P.S. Ty basické  jsou náchylnější na zvlhnutí, takže sušit!

Offline

 

#18 03-08-2016 10:01:49

Ucho
Člen
Registrovaný: 19-07-2016
Příspěvky: 39

Re: rozdíl mezi elektrodami

Tak po nie dobrých skúsenostiach s rutilkou pri zváraní trafom som si objednal z internetu rutil-bázickú elektródu Oerlikon SPEZIAL, je dostať aj na slovenskom, aj na českom webe. Oproti používaniu rutiliek v kombinácii s trafom je to jasný pokrok smile. Vždy som pozeral na internete to pohodové zváranie na videách, že im ten zvar presne kopíruje pohyb elektródy, no a teraz mi docvaklo, že všetci títo "youtuberi" vlastne pod pojmom MMA myslia výhradne bázickú elektródu v kombinácii s invertorom a aj to používajú vo svojich videách. SPEZIAL sa horšie zapaľuje ako rutilka a takisto mi zo začiatku dosť zhasínala - ak vzdialite elektródu od zvaru, tak zhasne smile, do zvaru ju treba viac "tlačiť", to som u rutiliek nepoznal, tie tolerovali väčšie výkyvy. Struska je jednoliata, lesklá, ale oveľa horšie odstrániteľná ako u rutilky, naviac sa v nej okrem toho nachádzajú akoby ložiská "jemne mletých pilín" smile, neviem to lepšie popísať, ktoré treba rozbiť a poriadne vykefovať. Zatiaľ skôr nevýhody, ako výhody smile, ale to podstatné je zvar a tam sa rutilka nechytá v ničom, to čo zvarím, je proste zvarené a bodka. Takisto je veľmi dobrá na zváranie v polohách, pri konci zvárania som už normálne zvary robil mierne "do kopca" odspodu nahor, ako sa "píše" tou elektródou, tak ten zvar sa presne tak ukladá, po obití strusky je pod ňou jednoliata plocha bez dier, zatečení a podobne, ktoré sú známe so zvárania s rutilkou. Čo sa prúdu týka, tak mám dojem, že potrebuje vyšší prúd ako rutilka rovnakého priemeru, na dobré zváranie. Tak snáď toľko, ak by chcel niekto vyskúšať pri zváraní trafom niečo iné, ako rutilovú elektródu.

Offline

 

#19 03-08-2016 13:43:01

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: rozdíl mezi elektrodami

Rutilky lezia pod stropom a neviem ci ich niekedy pouzijem oproti eb121 sa stym neda zvarat, ja viem je to rukami. Zo zapalenim bazickej nemam problem, a po oklepani trusky je vidno ze je to privarene a nedrzi to truska. Tak ze nevidim dovod sa trapit s rutilkou. Aj s nepresusenou bazickou bude branicka drzat lepsie ako z rutilkou v rukach hobystu.

Offline

 

#20 03-08-2016 15:58:15

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: rozdíl mezi elektrodami

Minoltak napsal(a):

zkušenost naprostého amatéra:
Potřeboval jsem přivařit matici M10 k plechu 2,5 mm. Samozřejmě před každým pokusem vždy pečlivě očišťuji. Už jsem tady pár rad četl.
Rutilka zapaluje a já si připadám jak profík. Ale matice se odloupuje a já nedokážu slušný svár. Když se to opakuje asi potřetí, propadám zoufalsví a vzpomínám si na toto vlákno, jak pan kayakero doporučuje bazickou elektrodu. Tak na počtvrté vytahuji bazické, myslím že supercito. Zapálení je zkouška trpělivosti, opravdu to nemám v ruce. Když se to ale podaří, matice krásně drží, je vidět jak s plechem tvoří jeden kompaktní kus.  Toliko moje zkušenost. a taky se to od strusky očišťuje docela dobře.
Kdyby se mě někdo zeptal, tak radím bázickou.

Já to vidím tak, že při svařování bazickou byl "trefen" právě ten správný proud.
Při svařování rutilkou byl proud silně pod spodní hranicí, takže se svařovaná místa nespojila. Měl být nastaven znatelně vyšší proud, aspoň o 5 - 10 ampér. Pokud nebyla rutilka zapojena na nesprávný pól, nevím, s invertorem nemám zkušenosti.

Editoval Radim (05-08-2016 13:07:12)

Offline

 

#21 03-08-2016 18:31:55

samb
Člen
Registrovaný: 18-04-2014
Příspěvky: 205

Re: rozdíl mezi elektrodami

Za mě jasný, bazická klidně i na stehování. Rutilky jsou zoufalství a boj se zavařenou struskou. Mají smysl jen u střídavýho zdroje proudu.


CO2
tunning baubau trafo + usměrňovač + TIG

Offline

 

#22 03-08-2016 20:09:55

Carcharot
Člen
Registrovaný: 17-07-2015
Příspěvky: 174

Re: rozdíl mezi elektrodami

I rutilovou elektrodou lze udělat kvalitní svar s perfektní kresbou housenky. Na stehování je rutilka dobrá věc, ale musí se s ní umět, lze s ní bez problémů i svařovat jak na trafu tak invertoru. Dnes už jsou k dostání velice dobré rutilky třeba od Lincolnu - Supra, pro amatéra se s ní o dost lépe ,,pracuje" než s obyč E-R 117,111.
Samozřejmě je důležité důkladné slícování, očištění svař. ploch atd.

Offline

 

#23 04-08-2016 10:10:57

pavelkoudela
Člen
Registrovaný: 17-07-2016
Příspěvky: 5

Re: rozdíl mezi elektrodami

Carcharot napsal(a):

I rutilovou elektrodou lze udělat kvalitní svar s perfektní kresbou housenky. Na stehování je rutilka dobrá věc, ale musí se s ní umět, lze s ní bez problémů i svařovat jak na trafu tak invertoru. Dnes už jsou k dostání velice dobré rutilky třeba od Lincolnu - Supra, pro amatéra se s ní o dost lépe ,,pracuje" než s obyč E-R 117,111.
Samozřejmě je důležité důkladné slícování, očištění svař. ploch atd.

Však ano, to nikdo neříká, že se tím nedá udělat kvalitní svar s perfektní kresbou, ale musí se to umět a to dobře. Hlavně je to myslím pro začátečníky, kteří potřebují něco dobře a rychle svařit. Slícování, očištění atd. to je samozřejmě pro každou metodu sváření. Jak jsem psal, měl jsem ty Overcordy E a určitě to bylo lepší než ESAB, ale zase lehčí zapálení a odstranění housenky mi v globále nepřišlo jako taková výhoda oproti bazický, se kterou udělám mnohem hezčí svar. Nehledě na to jak se "musí" ta struska "tahat/rozháhět" aby se nezavařila, nepovedl se mi myslím takový závar jak s bazickýma. Ale samozřejmě vím, že rutilky právě menším závarem vynikají na tenčích plechách.

Jinak každému samozřejmě vyhovuje něco jiného a každý na to má svůj názor a neberu mu ho. Tisíc lidí - tisíc chutí.


Obalené elektrodě ZDAR!!! big_smile

Offline

 

#24 05-08-2016 14:38:29

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1148

Re: rozdíl mezi elektrodami

Pokud chcete zkoušet rutilky, zkuste ještě Böhler AWS E6013. Je to rutilka s malým podílem celulózy, 2,0 a 2,5 dobře svařuje i na padáka a obal je flexibilní, ohnete ji doslova do účka.
Já osobně mám na domácí "smrkání", hlavně když jde o přerušované svary, radši RC než B.

Offline

 

#25 05-08-2016 17:19:24

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: rozdíl mezi elektrodami

Používám je také a jsou výborné. Fungují i na plus, takže při stehování ani nepřehazuji kabely. RC tím, že obsahují celulosu dávají více plynu a tím mají větší průvar než R. Je to obdoba ER118. jednou jsem dal pár kusů sousedovi na Slovensku na Trafo. Od té doby mu vozím balíky.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče