SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 08-03-2013 22:43:32

vlan
Člen
Registrovaný: 08-03-2013
Příspěvky: 13

řezání opravdu velkých průřezů

zdravím, potřeboval bych se zeptat zda někdo netušíte kde sehnat i klidně starší švajcák s jednou kyslíkovou trubkou navíc pro řezání opravdu velkých prměrů- min 500 mm
tuším že to dělala chotěboř ale muselo se to hnát svazkem 12 flašek,jedna to neufoukla. dík

Offline

 

#2 09-03-2013 14:54:40

secator
Člen
Registrovaný: 09-03-2013
Příspěvky: 10

Re: řezání opravdu velkých průřezů

Takéto rezácie horáky vyrába MESSER. Použit sa dá model STARCUT, ESSEN, alebo SMB 663.

Ja som ich kupoval od p. Melouna / 00420739255646 /, ktorý je predajcom autogénnej techniky MESSER v CZ.

cau

Offline

 

#3 09-03-2013 18:59:37

vlan
Člen
Registrovaný: 08-03-2013
Příspěvky: 13

Re: řezání opravdu velkých průřezů

děkuji moc za typ

Offline

 

#4 09-03-2013 21:10:04

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: řezání opravdu velkých průřezů

ten typ od spamera prodejce není moc užitečný, všichni výrobci řezací techniky vyrábějí řezáky pro velké tloušťky ale v praxi to moc použitelné není, řezat železo tloušťky 50cm je už docela brutální proces, brutální pro paliče, materiál a okolní prostředí. Dodávaný kyslík musí být co do tlaku i množství trochu jinde než při obvyklém řezání, investovat do koupi hořáku který může stát několik desítek tisíc je ekonomický nesmysl, v praxi se používá kyslíkové kopí - je tu na Svarfóru o něm dost psáno.
Až budu mít tlustý kšeft natočím to.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#5 10-03-2013 09:29:50

japa
Člen
Registrovaný: 29-07-2012
Příspěvky: 183

Re: řezání opravdu velkých průřezů

Tak náhodou hořáky SMB 663 znám, jeho cena je zhruba 60 tis. Kč + tryska DBH 300-500
stojí skoro 10 tis. Kč. Při řezání průřezu 500 mm je potřebný tlak kyslíku 12 bar, zem plyn 1,4 bar, spotřeba kyslíku 108 m3/h, plynu 12 m3/h.
Pro zajímavost, při takové spotřebě by běžná kyslíková láhev vydržela asi jen 3 minuty – pochopitelně čistě teoreticky, běžný redukční ventil by takové množství nepropustil.

Offline

 

#6 10-03-2013 12:08:56

demolition man
Člen
Registrovaný: 10-03-2013
Příspěvky: 6

Re: řezání opravdu velkých průřezů

Ja používam horáky STARCUT a ESSEN ( cca 200-300 EUR ) od firmy Messer a bežne režeme 40, 50, 70 a aj 100 mm. hrubé ocele. Pri hrúbke 50 mm ( čo teda nepovažujem za nejakú brutalitu ) používať kyslíkovú kopiju považujem za zbytočnosť ak má človek poriadny hardware. Btw. pri pálení O2 kopijou musí byť tlak a nastavenia médií taktiež niekde inde.
Preto treba radšej použiť poriadny rezací horák :-).
Ale na to človek príde postupne počas rokov pálenia konštrukcií a strojných zariadení, ale stále sa dá naučiť niečo nové.

Horák SMB mám tiež. A bol sice drahý ako čert ale len s ním a pomocou Kernlanze sa nám podarilo rozpáliť hutný konvertor. Hrúbka bola miestami až 500 mm. a nejednalo sa v žiadnom prípade len o čistú oceľ ale aj o zliatky a previazaný odpad z tavenia.

Toto považujem za "  tlustý kšeft "  :-). Nič v zlom bourači :-)

Editoval demolition man (10-03-2013 12:09:51)

Offline

 

#7 10-03-2013 12:26:29

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: řezání opravdu velkých průřezů

v pohodě smile ovšem zakladatel vlákna píše o 500mm! A ty mu pod původním nickem secator napíšeš ať si koupí řezák za pár korun od messra, to nejsou ty hořáky za 300€, řezat 100 - 200 mm je sranda...

Editoval bourač (10-03-2013 12:27:21)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#8 10-03-2013 12:26:47

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: řezání opravdu velkých průřezů

Demolition man: mám takový dojem, žes tu jen proto, abys propagoval fi MESSER jak jen to jde..... A navíc tady se bavíme o tloušťce materiálu 500mm, ne jako ty tu píšeš nějaký žvásty o 50mm (to je hračka pro profíka to přeříznout).  Kyslíkové kopí bude asi nejrozumnější a nejlevnější řešení. Kupovat tak namaštěné hořáky je ekonomický nesmysl a rychlá cesta ke dnu.... Klasické kopí- pokud vám to místo dovolí, tak si udělejte klidně 2 metrovou a s tou už toho rozpálíte hodně.


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#9 10-03-2013 12:27:50

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: řezání opravdu velkých průřezů

vlan: jak je to velký kus? jedná se o plný materiál (nějaká kdychle, či kvádr? Nebo to jsou nějaký ttraverzy, dlouhé čtyřhrany, závaží ap?


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#10 10-03-2013 13:28:45

demolition man
Člen
Registrovaný: 10-03-2013
Příspěvky: 6

Re: řezání opravdu velkých průřezů

Každý si chváli to svoje :-). Bourač Harisa ja zas Messer lebo s ním mám najlepšie skúsenosti. Bežné Messer horáky režu do 300-500 mm. čo pri cene cca 300 EUR za rezák nepovažujem za cestu ku dnu :-).najmä s ohľadom na ich životnosť ( pri správnom používaní :- ) )
Samozrejme že na 500 -2000 mm. je naj. O2 kopija. Ja mám BRH 3/8 a stála ma cca 500 EUR. Spotreba kyslíka je ale vyššia ako pri rezacích horákoch. Samozrejme že v niektorých prípadoch je použitie kopije najlepším riešením. Pri hlbšom ponorení hlavy rezáka do reznej špáry v zápale práce sa nám predtým podarilo odtaviť hlavu rezáka. A jasne uznávam že rezanie 500mm je už brutálny proces.

Chcel som tu pridať nejaké foto z demolícií a hrubého rezania ale nechce to zobrať. Musím to najprv skonvertovať.



PS : Netreba hneď odpovedať používaním podráždených slov ako " žvásty " :-) ľudia. Veď pekne diskutujme a posúvajme sa týmto v problematike termického delenia na vyššiu úroveň. Myslím si že o tomto táto skvelá stránka naozaj je . A pozdravujem secatora, dúfam že sa aj on pobaví tak ako ja :-)))

Offline

 

#11 10-03-2013 15:26:43

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: řezání opravdu velkých průřezů

Já mám v tomhle případě raději kopí- utavit hlavici hořáku už není levná záležitost pár korun...... Když už mám řezat něco brutálního do šrotu, tak proč dělat nějaký složitý věci a kupovat celekm zbytečnej luxus? Udělám kopí a jdu na věc. Jiná věc je však řezání oceli na sváření- to už vezmu buď autogen, nebo lépe rovnou plazmu a jdu na věc.............


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#12 10-03-2013 21:37:12

vlan
Člen
Registrovaný: 08-03-2013
Příspěvky: 13

Re: řezání opravdu velkých průřezů

jedná se mi o proříznutí jednoho válce jeho průměr je cca 50 cm a je to plný materiál....součást starého papírenského stroje co likvidujeme a válec byl nějakou indukcí ohříván a sušilo to celulozu nebo tak něco a potřebovali konstantní teplotu proto asi plný matroš. pětitunový bejk mi to neunese jinak to ven nedostanu traktorem tam nezajedu a smýkat to 200 metrů z haly ven se mi nechce... s kopím jsem zatim neměl žádnou zkušenost, prve jsem s tim laboroval minulý týden ale bud jsem měl nastavený malý tlak na redukčáku ale myslím že tam bylo 5 baru mi trubyčka poměrně rychle odhořela a propálil jsem díru tak max 5 cm hlubokou( do litinové desky). Jinak řežu taky harrisem a 20- 30 cm jsem propižlal:-)

Editoval vlan (10-03-2013 21:43:05)

Offline

 

#13 10-03-2013 21:44:48

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: řezání opravdu velkých průřezů

Tak buďto to vezmi kopím, nebo to budeš muset proříznout autogenem- po kusech vyříznout vždy kus, ten vyndat a tak postupivat dál.... A kde to vlastně řežeš? Větřný, Paskov, Štětí? Nebo jinde?


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#14 10-03-2013 21:54:01

vlan
Člen
Registrovaný: 08-03-2013
Příspěvky: 13

Re: řezání opravdu velkých průřezů

papírny loučovice.... asi 5 km od přehrady lipno....vloni ukončili provoz minulý měsíc odstěhovali použitelnou technologii do bíléhoruska a zbytek jde do šmelce. to kopí se mi líbí už jsem sestrojil takový provizorní z hořáku na ipu ale nemůžu sehnat trubičky ferona je má jen skladem v praze....přemýšlím když použiju větší kalibr třeba 16mm nacpat do toho hřebínkovou ocel železobetonářský roxory dělaji  asi 3 mm nejmín a je to tady máslomatroš a uršitě levnější  než svařovaci dráty. jakej tlak se má do kopí pouštět aby mělo top účinnost? dík v.

Editoval vlan (10-03-2013 21:58:31)

Offline

 

#15 10-03-2013 21:59:55

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: řezání opravdu velkých průřezů

to jsem zvědavej co ti brouk Pytlík tomape poradí lol


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#16 10-03-2013 22:40:38

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: řezání opravdu velkých průřezů

chceš proříznout 50cm železa, představ si ten tlak kyslíku aby to slušně foukalo eště tak daleko, představ si to množství aby to foukalo z trysky průměr 16, lépe aspoň 20mm (trubka naplněná dráty) , nevím co máš za zdroj kyslíku ale dle mých zkušeností flaška nepřichází v úvahu a POS (MOS) také ne, nestíhají to množství dodat. Řešením je jedině svazek lahví. Trubka menší než 20mm je hned pryč (minuta?) za minutu nic neuřízneš, trubek nabitých dráty je třeba si nachystat víc, a nabít drátem z oceli bez uhlíku, nejlíp vázací drát (2mm).


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#17 10-03-2013 22:48:28

vlan
Člen
Registrovaný: 08-03-2013
Příspěvky: 13

Re: řezání opravdu velkých průřezů

bourač máš pravdu je to zapeklitost veliká :-)

Offline

 

#18 10-03-2013 23:40:27

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: řezání opravdu velkých průřezů

nevím kolik máš času, netrap se kopím, jestli máš Harrise vem novou trysku č.4 nastav na redukčáku aspoň 12 - 15barů, (nebo 20, co vydržej hadice) dej si panáka (pevná ruka) před sebe kus plechu a zkus to přeříznout. Větší trysku (5,6) bych nepoužil, to už je velký průměr a nedofoukneš to, menší průměr dofoukne dál smile Musíš do řezu pořád vidět, jak se to zaleje je to v pytli a už to neuděláš - jedině začít znova na jiném místě.
A nejdřív tu kulatinu pořádně předem ohřej, ve studený ti začne paprsek kličkovat uhýbat a je to zase v pytli.
Jakmile to začne slušně hořet musíš to vydržet a udržet až do konce (15 - 20minut?)
Hodně štěstí a dej sem fotky smile

jo eště, je to obyčejná ocel? není v tom nějakej Mangan atd.? To neuřízneš (kopím jo)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#19 11-03-2013 09:06:44

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: řezání opravdu velkých průřezů

Ja jsem z trhovych svinu. Za ocel bych ti to rozrezal....... S kopim zkusenosti mám.


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#20 11-03-2013 19:03:51

vlan
Člen
Registrovaný: 08-03-2013
Příspěvky: 13

Re: řezání opravdu velkých průřezů

mangan v tom neni, zkoušel jsem hranu a ta se řeže fajn. Nafotim ukážu ale až příští týden. Tomape to asi neklapne, ale děkuji za nabídku.

Offline

 

#21 11-03-2013 20:57:24

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: řezání opravdu velkých průřezů

Kyslíku tu mám momentálně dost- 4 plný flašky a 3 asi z poloviny........


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#22 11-03-2013 23:55:27

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: řezání opravdu velkých průřezů

tomape napsal(a):

Za ocel bych ti to rozrezal.......

dřív stálo železo 1,-Kč (s) a likvidace se platily, dnes železo stojí 7.-Kč a zakázky se soutěží s tím aby výnos za vytěžený šrot nejen pokryl náklady bouračů ale hlavně   kolik zbyde na majitele likvidovaného železa!

kdyby mi někdo nechal hřídel 50cm průměr jen za zbourání všeho nechám a hned tam jedu lol


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#23 12-03-2013 10:36:12

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: řezání opravdu velkých průřezů

A nedá se to místo likvidace prodat třeba vesnickým fotbalistům na válcování hřiště?

Offline

 

#24 12-03-2013 21:30:25

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: řezání opravdu velkých průřezů

Ahoj, máte pořád ještě ten válec celej, nebo už je na kusy? Jak je široký? Dneska jsem si byl s kamarádama zahrát a furt se vztekali, že novej válec na trávník bude stát majlant...... Možná by byl dobrej....


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#25 12-03-2013 21:45:13

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: řezání opravdu velkých průřezů

Radim napsal(a):

A nedá se to místo likvidace prodat třeba vesnickým fotbalistům na válcování hřiště?

I Ty Radime?? Ocelový válec průměr 500mm, má každý běžný metr váhu cca 16q ! Chtěl bych vidět ten traktor který by to po fotbalovém hřišti utáh a jak by ten trávník vypadal. sad


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče