SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 15-08-2013 09:10:32

skiracer
Člen
Registrovaný: 15-08-2013
Příspěvky: 29

Svařování žáropevné oceli 1.4713

Dobrý den,
potřeboval bych poradit jak svařit ocel 1.4713. Mám plyn M13 (Cronigon S3), svař drát OK Autrod 16.70.
Může te mi prosím někdo poradit alternativu či postup svařování. Svařuje se při vysokých proudech i přesto se dosahuje špatných průvarů. Při nižších rychlostech svařování zase dochazí k protavování.

Předem děkuji za informace.

Offline

 

#2 15-08-2013 16:40:50

skiracer
Člen
Registrovaný: 15-08-2013
Příspěvky: 29

Re: Svařování žáropevné oceli 1.4713

Ještě jsem zapoměl dodat že nám to podélně praská

Offline

 

#3 15-08-2013 17:16:42

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Svařování žáropevné oceli 1.4713

Odpověděl jsem Vám e-mailem.
Pokud má někdo podobný problém, tak stručně: použitý drát zrovna nevyniká svařitelností, navíc je pro tuto ocel zbytečný. Pokud není nezbytně nutné použít stejnorodý přídavný materiál, to by bylo v případě požadavku na barevnou a strukturní shodu, nebo při nasazení v horkém prostředí s vysokým obsahem síry, použije se nestejnorodý, více legovaný typ 307 nebo 309 (pozor, 309, nikoliv 309L !), tzn. např. Thermanit X nebo Thermanit D. Výhodou je kromě dobré svařitelnosti i vysoká houževnatost a tažnost a u Thermanitu X i velmi slušná cena.

Offline

 

#4 15-08-2013 17:33:12

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Svařování žáropevné oceli 1.4713

Prostředkem svaru, nebo vedle?

skiracer napsal(a):

Ještě jsem zapoměl dodat že nám to podélně praská

Offline

 

#5 15-08-2013 23:24:33

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Svařování žáropevné oceli 1.4713

skiracer napsal(a):

Dobrý den,
potřeboval bych poradit jak svařit ocel 1.4713. Mám plyn M13 (Cronigon S3), svař drát OK Autrod 16.70.
Může te mi prosím někdo poradit alternativu či postup svařování. Svařuje se při vysokých proudech i přesto se dosahuje špatných průvarů. Při nižších rychlostech svařování zase dochazí k protavování.

Předem děkuji za informace.

U této oceli je při svařování nutné předehřátí 200 - 300°C při svařování tloušťky materiálu větší než 3mm kvůli formování struktury v HAZ a zároveň vnesené teplo musí být co nejmenší. Jinak dochází k prasklinám ve sváru. Má být použitý čistý Ar pro TIG i MIG svařování.  Přídavné materiály 307, 309 nebo 310 jsou doporučovány.
Podrobnosti zde:
http://www.outokumpu.com/SiteCollection … asheet.pdf

Formability/Machining
Generally, ferrites are difficult to form in the cold condition.
They are formable at room temperature when sheets are no
thicker than 3 mm; 4713 even 6 mm. Thicker 4713 and
4724 plates must be preheated and formed within the temperature range 250 - 300°C. 4742 and 4762 should even be
heated up to 800 - 900°C to avoid formation of any brittle
phases. Generally, the minimum radius for bending deformation can be taken as “double thickness”.
Machining is considered to be less problematic due to their
low strain hardening rates.
Welding
The same precautions as for carbon steels are normally
required. Preheating of the joints to 200-300°C is necessary
for plates thicker than 3 mm. Due to grain growth in the
heat affected zone, the heat input should be minimised. Gas
shielded welding methods such as GTA (TIG), plasma arc
and GMA (MIG) are preferred. Pure argon should be used
as the shielding gas.
Matching filler material has detrimental effect on the ductility why austenitic welding consumables, e.g. 307, 309
or 310 are recommended. If the weld will be exposed to a
sulphurous environment, overlay welding with the matching
ferritic filler will be necessary..
Heat treatment
Heat treatment will only be necessary after severe cold working. Otherwise it can be set aside, as the material will be
exposed to high temperatures during service. Nevertheless,
the temperatures for a proper annealing are indicated in
Table 2.

Offline

 

#6 16-08-2013 10:07:23

skiracer
Člen
Registrovaný: 15-08-2013
Příspěvky: 29

Re: Svařování žáropevné oceli 1.4713

Svary praskají uprostřed. A jak je to z parametrama svařování? Předpokládám že je důležité aby jsme do materiálu nevášeli příliš mnoho tepla kvůli pnutí že?

Offline

 

#7 16-08-2013 13:41:29

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Svařování žáropevné oceli 1.4713

skiracer napsal(a):

Svary praskají uprostřed. A jak je to z parametrama svařování? Předpokládám že je důležité aby jsme do materiálu nevášeli příliš mnoho tepla kvůli pnutí že?

Jednak kvůli pnutí a hlavně kvůli tvorbě intermetalických křehkých sloučenin a také kvůli struktuře krystalů v chladnoucím materiálu.
Já nevím jaké máte možnosti a co vám předepisuje pracovní postup, ale vyzkoušel bych příd. drát  AWS  A5.22: E 310T0-G, nebo ekvivalent. Je to trubičkový drát. S tímto postupem lze dosáhnout uspokojivých výsledků jak s průvarem, tak s výskytem horkých prasklin. Ochranný plyn může být čistý CO2. Nelze toto použít v případě, že je spoj vystaven horkým zplodinám síry!!!

http://www.oerlikonline.hu/files/392.pdf

Offline

 

#8 16-08-2013 14:03:18

skiracer
Člen
Registrovaný: 15-08-2013
Příspěvky: 29

Re: Svařování žáropevné oceli 1.4713

Frank napsal(a):

skiracer napsal(a):

Svary praskají uprostřed. A jak je to z parametrama svařování? Předpokládám že je důležité aby jsme do materiálu nevášeli příliš mnoho tepla kvůli pnutí že?

Jednak kvůli pnutí a hlavně kvůli tvorbě intermetalických křehkých sloučenin a také kvůli struktuře krystalů v chladnoucím materiálu.
Já nevím jaké máte možnosti a co vám předepisuje pracovní postup, ale vyzkoušel bych příd. drát  AWS  A5.22: E 310T0-G, nebo ekvivalent. Je to trubičkový drát. S tímto postupem lze dosáhnout uspokojivých výsledků jak s průvarem, tak s výskytem horkých prasklin. Ochranný plyn může být čistý CO2. Nelze toto použít v případě, že je spoj vystaven horkým zplodinám síry!!!

http://www.oerlikonline.hu/files/392.pdf

Tedka jsem zjistil že se na tuto zakázku objednalo 30 kilo drátu ER 310 cca 15 000,- což nejsou malé peníze. Takže už to s ním dovaříme.  Zjistili jsme že v případě přerušovaného svařování kratšími housenkami svary nepraskaj. snižuji tak vnesené teplo (ohřátí). Jediný problém je ži při nižších svař. parametrech to prská a nechce se to natavovat.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče