SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 12-03-2015 20:07:02

erroriq
Člen
Registrovaný: 09-02-2015
Příspěvky: 3

autogen začiatočník

Pre mnohých možno primitívne otázky

Ako zistím na autogene, že mi spätné šlahol plameň do hadice?
Čo spôsobuje najčastejšie spätné šľahnutie plameňa?
Existujú aj iné dôvody rozkladu acetylenu vo fľaši ako spätné šľahnutie plameňa, nesprávny nastavený tlak a vonkajšie zahrievanie fľaše (napr. požiar)?
Aké poistky a kam mám nainštalovať aby bol systém acetylen + o2 úplne bezpečný?
Máte nejaké osobné skúsenosti s rozkladom acetylénu vo fľaši? Ako ste to riešili?

Prešiel som mnoho príspevkov ale takto zosumarizované som nič nenašiel. Jedni vravia tak, iní inak. Mám v tom trochu chaos, tak Vás skúsených prosím o pomoc.

Offline

 

#2 12-03-2015 20:21:28

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4408

Re: autogen začiatočník

Máte nějaké oprávnění - základní kurz svařování, zaškolení na autogen podle ČSN 050705 - pro práci s tak nebezpečným zařízením, jako je autogen? Ptám se proto, abych věděl jaké máte základy vědomostí, abychom neomílali běžné informace ze školení svářečů.

Offline

 

#3 12-03-2015 20:49:04

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: autogen začiatočník

erroriq napsal(a):

Pre mnohých možno primitívne otázky

Ako zistím na autogene, že mi spätné šlahol plameň do hadice?
- většinou to uslyšíš, rána jako z malorážné zbraně, ale ne vždy, může dojít jen ke změně na plameni, bez rány, plamen na hořáku zmizí, hořák hučí - hoří uvnitř, a pokud na něj sahneš rukou popálíš se. Plamen nešlehne až do hadice - do té jde jen rázová vlna.

Čo spôsobuje najčastejšie spätné šľahnutie plameňa?
- Nízký tlak plynu (ne kyslíku) plyn proudí z hořáku pomaleji než je jeho rychlost hoření, k tomu může dojít i při zalepení hořáku okujemi.

Existujú aj iné dôvody rozkladu acetylenu vo fľaši ako spätné šľahnutie plameňa, nesprávny nastavený tlak a vonkajšie zahrievanie fľaše (napr. požiar)?
- Otřesy, pád lahve, nedodržení podmínky že lahev se musí po dopravě nechat uklidnit (cca 1hod)

Aké poistky a kam mám nainštalovať aby bol systém acetylen + o2 úplne bezpečný?
- Bezpečnost systému se odvíjí od výše IQ obsluhy. Protizášlehové pojistky se dávají mezi hadici a řezák.

Máte nejaké osobné skúsenosti s rozkladom acetylénu vo fľaši? Ako ste to riešili?
- osobní zkušenost nemám, hasiči hází horké (uvnitř "hořící") acetylenové láhve  do vody.
Video od svařečského mistra Franka:
http://www.youtube.com/watch?v=RoatgaQrK28


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#4 12-03-2015 20:52:20

erroriq
Člen
Registrovaný: 09-02-2015
Příspěvky: 3

Re: autogen začiatočník

to jirkati:
Nie nemám. Skúsenosť mám iba s MMA zváraním a zopárkrát som sa "hral" s autogenom. Mám voči nemu veľmi zdravý rešpekt, preto sa pýtam. Nechcem s ním robiť nič profesionálne iba nejaké občasné pálenie. Práve preto, že nemám žiadne informácie zo zváračskej školy sa pýtam.

edit: iba som preštudoval toto fórum a pozrel zopár videí. Určite to nenahradí školu, ale na druhej strane, z toho čo som naštudoval mi nastavenie nepripadá nejako veľmi zložité. Ide mi hlavne o bezpečnostné pokyny.

Editoval erroriq (12-03-2015 21:23:14)

Offline

 

#5 12-03-2015 21:07:53

erroriq
Člen
Registrovaný: 09-02-2015
Příspěvky: 3

Re: autogen začiatočník

to bourač:
Ďakujem za  odpovede. Mám však ďalšie doplňujúce otázky:

1. kolega, ktorý s tým autogenom predtým pracoval, jemu sa bežne stávalo, že bolo počuť tie rany, bežne sprevádzané aj zhasnutím plameňa ale nikdy sa nič nestalo - je to to čo ste popisovali? resp. aj napriek tomu, že horak nezačal horieť, šla rázová vlna do hadice?

2. nízky tlak acetylenu myslene nižší ako 0,1 Mpa vo fľaši, alebo nízky tlak nastavený na redukčnom ventile?

3. rozumiem

4. protižášlehovú poistku zatiaľ mám iba na acetylenovej hadici (taký malý jednosmerný ventil). Niekde tu na fóre som čítal, že aj napriek tejto poistke rázová vlna prejde do hadice. Existuje poistka aj proti rázovej vlne?

Editoval erroriq (12-03-2015 21:17:32)

Offline

 

#6 12-03-2015 21:40:15

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: autogen začiatočník

erroriq napsal(a):

1.  šla rázová vlna do hadice?
- pokud je protizášlehová pojistka vpořádku (není zasratá ) a není již mnohokrát využitá pak rázovou vlnu zastaví - nepůjde až do hadice.

2. nízky tlak acetylenu myslene nižší ako 0,1 Mpa vo fľaši, alebo nízky tlak nastavený na redukčnom ventile?
- 0,1 Mpa je už hodně nízký tlak pro lahev, je třeba ji odstavit dřív - normu z hlavy nevím ale cca 0,5Mpa (5bar)
ale na manometry redukčáku nelze spoléhat, 5 barů je mimo rozlišovací schopnost manometru který měří lahev.
Z redukčáku do hadice může jít tlak 1bar (0,1Mpa) to je tlak pro malý hořák.


3. rozumiem

4. protižášlehovú poistku zatiaľ mám iba na acetylenovej hadici (taký malý jednosmerný ventil). Niekde tu na fóre som čítal, že aj napriek tejto poistke rázová vlna prejde do hadice. Existuje poistka aj proti rázovej vlne?
- Pojistka na kyslíkové hadici je zbytečná - z principu věci.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#7 12-03-2015 21:47:08

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: autogen začiatočník

1. - ty rany jsou běžné i během svařování se správně nastaveným plamenem - hořák tak provádí "samoočistu". Jinak se to dělá o nějaký dřevěný špalek aby to střelilo a přitom nezhaslo - čištění hořáku pokud je není plamen pravidelný.

Zpětné šlehnutí do hořáku je poznat celkem jednoduše - je slyšet takový chrochtavý zvuk z hořáku přičemž se po určité době odtaví nasazený hořák. Jinak zpětné šlehnutí je u začínajících (občas i pokročilých) svářečů celkem častý jev. Není to moc nebezpečné, jelikož samotné držáky hořáků mívají buď zabudovanou pojistku proti zpětnému šlehnutí. Případně je namontovaná na hadici kousek za hořákem, případně je přímo v redukčním ventilu.


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#8 12-03-2015 21:54:05

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: autogen začiatočník

Rellik napsal(a):

se po určité době odtaví nasazený hořák. .

jj, to může být i dost brzy big_smile je třeba ihned zavřít plyn, kyslík nechat běžet, raději přidat!!


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#9 12-03-2015 22:06:29

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: autogen začiatočník

bourač napsal(a):

Rellik napsal(a):

se po určité době odtaví nasazený hořák. .

jj, to může být i dost brzy big_smile je třeba ihned zavřít plyn, kyslík nechat běžet, raději přidat!!

Proto jsem nenapsal určitou dobu - záleží na velikosti hořáku. Viděl jsem "online" utavený hořák během cca 7s... Nebylo to moc příjemné "divadlo" jelikož jsem byl zrovna na plošině asi v 8M nad zemí a kolega co se mu to podařilo byl ve zhruba stejné výšce cca 5m ode mě... Naštěstí jsem předtím zorganizoval "hlídače" flašek, který sice zareagoval, až jsme po něm začali křičet, ale nic krom odpáleného hořáku se nestalo... Ani nevím jestli ty flašky zavřel...


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#10 13-03-2015 16:33:47

Edison
Člen
Registrovaný: 02-02-2010
Příspěvky: 582

Re: autogen začiatočník

k tomu horeniu v horáku ak sa smiem spýtať, mne zase hovoril jeden kurenár-zvarač ze ak sa stane ze mi slahne do horáku, mam ihned zavrieť kyslik a a otovriť acetylen naplno aby som ten plamen vyfukol von, tak teraz čo je správne?

Offline

 

#11 13-03-2015 21:15:47

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: autogen začiatočník

čau Edison pověz tomu kurenárovi ať ti to předvede - ale stůj od něj daleko big_smile
Při zpětném zášlehu může plamen hořet uvnitř ale nemusí, (může zhasnout úplně).
Když hoří uvnitř je to slyšet, ale taky to nemusí být slyšet!
Pokud ti někdy autogen střelí tak, že zhasne plamen, na nic nečekej - zavři plyn a přidej kyslík.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#12 14-03-2015 01:15:54

Edison
Člen
Registrovaný: 02-02-2010
Příspěvky: 582

Re: autogen začiatočník

dobre okej, tak dobuducna budem vedieť, dalsia vec ak uz by malo dôjsť k reakcii vo flaši a bola by iniciovana od spetneho slahnutia musi to byt to explozivne pri ktorom strelia hadice alebo to moze byt len vybuch bez toho aby sa hadica poškodila a predsa tá razova vlna dojde k plynu? samozrejme iniciovať rozklad sa da aj inač len teraz mi ide o tu vlnu

Offline

 

#13 14-03-2015 05:41:53

lukkin
Člen
Registrovaný: 18-04-2009
Příspěvky: 183

Re: autogen začiatočník

Měl jsem kdysi hadici se starou pojistkou proti zpětnému šlehnutí která byla na hadicích.Nezareagovala a hadice se roztrhla u plynového redukčáku a došlo k docela velkému plamenu a obrovskému vývinu sazí.

Offline

 

#14 17-03-2015 00:54:21

Sylvester
Člen
Registrovaný: 09-03-2009
Příspěvky: 9

Re: autogen začiatočník

Ked si dobre pamätam, tak tlak vo flasiach nesmie byt nizsi nez 1,5 atm. Inac hrozi spätne slahnutie!

Offline

 

#15 17-03-2015 06:27:09

VladaP
Člen
Místo: Strážnice
Registrovaný: 22-08-2007
Příspěvky: 101

Re: autogen začiatočník

Hmm, a není to náhodou tak, že pokud je tlak větší jak 1,5 atm tak hrozí explozivní rozklad acetylenu na vodík a uhlík.....  Jinak čerstvá láhev většinou má právě tlak okolo 1,5 atm...


Gude235TC + dodělaný usměrňovač s malou tlumivkou + úprava pro TIG
Malá souprava  L5 ( ac+O2, PB+O2 ) a U7+RN7 na PB.

Offline

 

#16 17-03-2015 08:07:50

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: autogen začiatočník

VladaP napsal(a):

Hmm, a není to náhodou tak, že pokud je tlak větší jak 1,5 atm tak hrozí explozivní rozklad acetylenu na vodík a uhlík.....  Jinak čerstvá láhev většinou má právě tlak okolo 1,5 atm...

Aby měla čerstvá láhev 1,5 atm, to by musel být super mráz, pravděpodobnější je, že ten budík ukazuje v MPa.

Editoval pt.kbely (17-03-2015 08:11:02)

Offline

 

#17 17-03-2015 12:23:41

VladaP
Člen
Místo: Strážnice
Registrovaný: 22-08-2007
Příspěvky: 101

Re: autogen začiatočník

kruciš, taková školácká chyba, sypu si popel na hlavu ( já většinou měl tlak čerstvé okolo 1,8 MPa ).  Pěkné čtení o acetylenu je zde: http://www.catp.cz/publikace/igc-123-04-cz.pdf  je tam i poznámka o max nastevení tlaku na 150kPa a tady doporučené tlaky pro nástavce z GCE.  Já většinou nastavoval 40kPa a 400kPa ( acet. a kyslik ).


Gude235TC + dodělaný usměrňovač s malou tlumivkou + úprava pro TIG
Malá souprava  L5 ( ac+O2, PB+O2 ) a U7+RN7 na PB.

Offline

 

#18 17-03-2015 20:51:07

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: autogen začiatočník

Tady by pomohlo zavedení jedněch jednotek tlaku. Všechno se musí přepočítávat.
kPa - MPa - Bar
Musíš být stále ve střehu.
Ještě Psí.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#19 17-03-2015 21:50:13

HonzaKovo
Člen
Registrovaný: 11-01-2015
Příspěvky: 226

Re: autogen začiatočník

Kempin a jeste atm smile

Offline

 

#20 17-03-2015 21:57:15

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: autogen začiatočník

No těch jednotek je podstatně víc, vycházejí z tlaku vodního nebo rtuťového sloupce v mm, stopách nebo palcích, nebo tlaku na plošnou míru, tedy dost kombinací. Dále je rozdíl mezi technickou atmosférou at (odpovídá 10m vodního sloupce) a fyzikální atmosférou atm (normální tlak vzduchu při hladině moře).

Offline

 

#21 18-03-2015 06:54:20

VladaP
Člen
Místo: Strážnice
Registrovaný: 22-08-2007
Příspěvky: 101

Re: autogen začiatočník

Ano, těch jednotek je opravdu mnoho.  Ještě když jsem byl v Pardubicích na škole, tak jsme měli v Příručce pro chemickoinženýrské výpočty I tabulku kde byly pro jednotlivé fyzikální veličiny uvedeny převodní konstanty pro přepočet z exotických jednotek na SI. Takže pro tlak byla taková tabulka :
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/129_img_20150318_060414_564.jpg
je to už v době internetu zastaralé, kdy na wikipedii to můžete najít cokoliv, ale v tý době ( 1988) to bylo bezva mít vše takhle přehledně a na jednom místě.


Tady je od kud jsem čerpal:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/129_img_20150318_060430_736a.jpg


Gude235TC + dodělaný usměrňovač s malou tlumivkou + úprava pro TIG
Malá souprava  L5 ( ac+O2, PB+O2 ) a U7+RN7 na PB.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče